Un avion de lupta disparut in cel de-al doilea razboi mondial a fost descoperit in Sahara

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2012, 23:39 Actualitate | Internaţional


P-40 Kittyhawk
Foto: Captura Msnbc.com
Un avion de lupta intr-o stare de conservare extraordinara a fost descoperit in desertul Sahara, la 70 de ani dupa ce a disparut in timpul celui de-al doilea razboi mondial. Avionul P-40 Kittyhawk de fabricatie americana a fost gasit de un polonez care lucra pentru o exploatare de pertrol, la o distanta de peste 320 km de primul oras, anunta MSNBC.

Se crede ca pilotul, Dennis Copping in varsta de 24 de ani in 1942, a intampinat probleme in timpul zborului dar a reusit sa aterizeze pe nisip. Istoricul militar Andy Saunders considera ca acesta a supravietuit impactului. Argumentul sau este prezenta unei parasute agatate de o parte a avionului pentru crearea unui adapost.

In plus, radioul si bateriile erau scoase din interiorul avionului ca si cum pilotul a incercat sa le foloseasca dupa aterizare. Totodata, ramasitele lui Dennis Copping nu s-au descoperit in zona. Cel mai probabil acesta a plecat prin desert incercand sa gaseasca o cale de scapare si ar fi murit in incercarea sa. Andy Saunders considera acesta descoperire a fi echivalentul aviatic al mormantului lui Tutankhamon.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10571 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Urme in desert (Sâmbătă, 12 mai 2012, 1:21)

    Avioane [anonim]

    Tot ceea ce ramane dupa fiecare dintre noi sunt urme in desert.Totul este ca amintirea lor sa fie una frumoasa.Urme ale eforturilor depuse pentru a deveni ceva mai mult decat suntem sau pentru a apara un crez de mai bine. Asa este facut raiul.
  • +6 (6 voturi)    
    CE SPUNEA WILLIAM FAULKNER ? (Sâmbătă, 12 mai 2012, 6:20)

    pointless man [utilizator]

    "Trecutul nu e mort. Trecutul nici nu a trecut inca"
  • -2 (4 voturi)    
    Solutie (Sâmbătă, 12 mai 2012, 12:50)

    cicci [anonim]

    Intrebati-l pe Cristian Gog, poate stie el exact care e treaba!!
  • +9 (9 voturi)    
    ori marte ori sahara (Sâmbătă, 12 mai 2012, 13:02)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Va imaginati ce pustietate e acolo. Timp de 70 de ani sa nu fie descoperit acel avion.
  • +2 (4 voturi)    
    noroc (Sâmbătă, 12 mai 2012, 16:20)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca n-a cazut la noi, ca-l desfaceau tiganii de mult sa-l vinda la remat.
  • +1 (3 voturi)    
    Greu cu compilarea! (Sâmbătă, 12 mai 2012, 16:27)

    Baba Ana [anonim]

    Am citit de trei ori textul, doar-doar aflu UNDE a fost descoperita epava...

    Greu cu compilarea, in articolul original ziceau "The American-made Curtiss P-40 Kittyhawk was discovered by a Polish oil worker, Jakub Perka, who was exploring the desert in Egypt, The Telegraph newspaper reported. It was about 200 miles from the nearest town."

    Sahara e mare, tovarasi!
    • +2 (2 voturi)    
      BRAVO ! MERSI. (Sâmbătă, 12 mai 2012, 19:17)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Baba Ana

      Altfel traiam cu impresia ca-i in Libia. Tocmai voiam sa caut pe BBC.
  • +2 (2 voturi)    
    Idee (Sâmbătă, 12 mai 2012, 18:56)

    Dana [anonim]

    Poate pilotul Dennis Copping s-a intalnit cu Micul Print :)
  • 0 (0 voturi)    
    videoclipuri (Sâmbătă, 12 mai 2012, 20:19)

    ampersand [utilizator]

    WW2 Kittyhawk aircraft discovered in the Western desert after 70 years:
    http://www.youtube.com/watch?v=wQepSizX26o#!

    Crashed airplane (3 parts):
    http://www.youtube.com/watch?v=CFe8CsOdoG8
    http://www.youtube.com/watch?v=M9LsK74J_W0
    http://www.youtube.com/watch?v=NzkevVbZL0s
  • -1 (1 vot)    
    probabil pilotul (Duminică, 13 mai 2012, 10:44)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    o fi plecat dupa mecanic. :)))