Bulgaria: Autostrada care leaga Sofia de litoralul Marii Negre va fi terminata inainte de termen

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Vineri, 6 aprilie 2012, 22:53 Actualitate | Internaţional


Autostrada Trakiya, care va lega capitala Sofia de orasul Burgas situat pe coasta Marii Negre, va fi terminata inainte de termenul prezavut initial - sfarsitul verii 2012, potrivit Ministrului Dezvoltarii Regionale, Lilyana Pavlova. Ministrul a dat asigurari asupra respectarii standardelor de calitate chiar daca lucrarile se desfasoara mai rapid. Toti cei 360 km ai autostrazii vor putea fi utilizati de soferi incepand cu 1 iulie 2012, anunta Novinite.

Pavlova sustine si inceperea imediata a constructiei autostrazii Struma, care ar urma sa lege Sofia de Grecia. Joi au inceput lucrarile pentru tronsonul Sandanski-Kulata.

Tot la 1 iulie 2012 va incepe in Bulgaria si reabilitarea blocurilor construite in timpul comunismului. Statul va aloca o suma pentru fiecare apartament in parte, iar impreuna cu bancile va garanta imprumuturi cu dobanzi minime pentru restul banilor necesari.


Citeste mai multe despre   


















3809 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    termene??? (Vineri, 6 aprilie 2012, 23:00)

    CeafaLata_Castravete [anonim]

    "va fi terminata inainte de termenul prezavut initial"
    Au.
    Asta doare.
    Sau nu.
    • +1 (1 vot)    
      Doare (Vineri, 6 aprilie 2012, 23:20)

      kl4ws [utilizator] i-a raspuns lui CeafaLata_Castravete

      daca nu ai soricul gros. Dar cred ca putme sta linistiti in privinta asta, nu?:)
  • +5 (5 voturi)    
    BG: 460 km autostrada la acest moment (Vineri, 6 aprilie 2012, 23:32)

    zizin [utilizator]

    Autostrazi in BG:
    -Trakia (A1) 368km, gata=243km
    -Hemus (A2) 433km, gata=129km
    -Maritsa (A3) 117km, gata=38km
    -Cherno More (A4) 103km, gata=10km
    -Lyulin (A5) 19km, gata=19km
    -Struma (A6) 156km, gata=19km

    Asadar, dintr-un total de 1200 km planificat, Bulgaria are ASTAZI 460 km autostrada. Oricum mai mult decat Romania.

    vezi harta aici http://en.wikipedia.org/wiki/Trakia_motorway
    • +2 (2 voturi)    
      Interesant ar fi... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:57)

      Ciccinho [anonim] i-a raspuns lui zizin

      ... sa vedem daca toate acele autostrazi i-au costat pe bulgari mai mult sau mai putin decat ne-a costat pe noi posibilitatea pentru businessman-ii din Gilau sa faca mult mai rapid afaceri in Turda!!!
  • +6 (6 voturi)    
    sustin modelul bulgar!!! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 0:09)

    radu [anonim]

    propun sa cerem ajutor si consultanta de la fratii bulgari.
    Vrem guvern bulgar!!!
    • +3 (5 voturi)    
      raspuns (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 1:44)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Lasa, ca o sa ai unul cu Iliescu.
      • +2 (4 voturi)    
        o sa cerem azil politic in Bulgaria (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 2:18)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        cu prietenii lui Iliciov la putere
      • -1 (3 voturi)    
        @Vlad-I (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 9:31)

        adib [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

        Este ca doare cind nu estiin stare in 8 ani sa faci 50 de km de autostrada ??/ Si dupa aia sa dai vina pe aia dinaintea ta ca erau incompetenti?? Sau pe aia care or sa vina dupa plecarea astora de acum? Naspa momentul.
        • +1 (1 vot)    
          Nici macar aia suspendata a lui Oprescu (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 14:34)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui adib

          "pe diametru, nu pe raza". Doar rau!
      • 0 (2 voturi)    
        care iliescu? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:21)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

        la care iliescu te referi? la "domnul Dan Iliescu" de la Timpuri Noi? :)
  • -4 (6 voturi)    
    Atentieee ! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 3:00)

    axel [anonim]

    Acum 3 zile m-am intors din Dubai,o tara construita in desert care este cu 50de ani inaintea noastra,trebuie sa schimbam sistemul de conducere ,sa cada guvernul si sa conduca un rege ceva
    • -6 (6 voturi)    
      Da, dar al nostru (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 9:23)

      Rex [anonim] i-a raspuns lui axel

      e tradator.
      • +3 (5 voturi)    
        Bine ca Basescu, Nastase nu sunt (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 14:16)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Rex

        Mentalitatea romanului: Regele Mihai a fost tradator de tara fiindca nu s-a lasat impuscat pentru binele patriei, in timp ce Basescu si clasa politica pe care o patroneaza sunt cei mai mari patrioti, oferind contracte cu statul firmelor clientelare. Totul din birurile crescande pe care trebuie sa le plateasca poporul.

        Pana si pe vremea otomanilor si fanariotilor, taxele erau mult mai mici decat in prezent.

        Daca am fi fost un altfel de popor, Basescu, Udrea, Nastase, Iliescu, etc. ar fi fost demult spanzurati pentru tradare.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce te-ai mai intors (Duminică, 8 aprilie 2012, 16:59)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui axel

      daca era cum iti place tie acolo?
  • +2 (2 voturi)    
    Ruse (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 7:40)

    gogu [anonim]

    pacat ca nu fac pana la Ruse - pentru a completa pana la Varna ar mai trebui 100 km
  • +2 (2 voturi)    
    lectia bulgara... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 8:48)

    costica [anonim]

    Trimiteti naiba in Bulgaria pe incompetentii din MT si din Guvernul Romaniei sa ia lectii de la bulgari, maine poimaine ne depaseste si Bulgaria, voi nu vedeti ca Romania ramane de caruta in UE cu atatia incompetenti!!??
    Mai trimiteti-i si-n Kosovo, au facut aia o SUPER Autostrada de care Romania nu are nici o sansa sa aiba !!!
    Dupa terminarea Acordului cu FMI, cine va mai conduce Romania, cine va mai lua DECIZII pentru Romnaia, ca pana acum era J Franks care-i spunea lui Boc ce sa faca, de-acuma cine-i va spune lui MRU ce sa faca ?!
    Sau prelungim Acordul cu FMI pe vecie ?!!!
    La cata incompetenta colcaie in adminsitratia romaneasca eu cred ca TREBUIE !!!
    Succesuri !!!
    • -1 (5 voturi)    
      !!! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 13:23)

      cristiian [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Care autostrada nene? Tu ai fost la fata locului sa vezi despre ce este vorba? Este vorba despre un drum cu semne de circulatie cu inscriptia 130 dar defapt daca circuli cu 90 km h, atunci o sa ti schimbi toata bucsaraia de la masina cand te intorci in romania.

      Bulgaria nu are autostrazi!

      Romania pot spune ca are autostrazi in comparatie cu Bulgaria!
  • 0 (0 voturi)    
    Bre axel (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:54)

    Ovi [anonim]

    Dubaiul e dubai. Bine te-am regasit. Ai grija de bucse :))
  • 0 (2 voturi)    
    De autostrazi nu mai vorbesc (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 17:54)

    axel [anonim]

    In dubai sunt cate 6-8 benzi pe sens,daca am fi condusi de un seic am ajunge in maxim 10ani sefii europei si la turism si la tot,iar romanii ar fi mult mai fericiti! Pe zi ce trece urasc tot mai mult conducerea acestei tari !
    • +1 (1 vot)    
      nu te opreste nimic.. (Duminică, 8 aprilie 2012, 17:32)

      hash [anonim] i-a raspuns lui axel

      sa faci o schimbare. poti incerca sa candidezi la o functie publica, sau poti emigra.