VIDEO Joachim Gauck, ales urmatorul presedinte al Germaniei

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Duminică, 19 februarie 2012, 22:39 Actualitate | Internaţional


Joachim Gauck si Angela Merkel
Foto: Agerpres/AP
Guvernul de coalitie german si o mare parte a opozitiei l-au ales pe Joachim Gauck, in varsta de 72 de ani, fost pastor militant pentru drepturile omului in RDG, pentru functia de presedinte al tarii, a anuntat, duminica seara, cancelarul Angela Merkel, informeaza AFP.

Partidul Uniunea Crestin Democrata (CDU) al Angelei Merkel, Partidul Social Democrat (PSD) si Partidul Verzilor, au votat cu o majoritate confortabila pentru Joachim Gauck, ales dupa demisia de vineri a presedintelui Christian Wulff, suspect intr-un caz de coruptie.

Gauck a candidat din partea PSD si a Verzilor la alegerile prezidentiale din iunie 2010 impotriva lui Wulff. A fost descris de Angela Merkel drept "un profesor de democratie" si se bucura de o mare popularitate in Germania. Doar membrii partidului de stanga Die Linke, intre care fosti membri ai Partidului Comunist, il critica virulent pe Joachim Gauck.



Joachim Gauck, un viitor presedinte popular, care se bucura de o importanta autoritate morala

Viitorul presedinte german Joachim Gauck (72 de ani), pastor si fost activist pentru drepturile omului in fosta RDG, se bucura de o importanta autoritate morala in vederea exercitarii unei functii patate de scandaluri care l-au fortat pe predecesorul sau sa demisioneze, scrie Mediafax, care citeaza AFP.

Acest om inalt, cu parul grizonant, zambitor si cu o voce blanda este originar din nord-estul Germaniei, unde a copilarit si cancelarul Angela Merkel, fiica unui pastor.

Nascut in ianuarie 1940 la Rostock (nord-est), el a ales sa devina pastor al Bisericii luterane si a fost martor al unor arestari arbitrare in parohia sa. Intr-o Republica Democrata Germana (RDG) in care Biserica se bucura de o relativa liniste, acesta si-a folosit pozitia pentru a apara drepturile omului.

In timpul primelor proteste din 1989, care au condus la daramarea Zidului Berlinului in noiembrie, el a devenit purtatorul de cuvant al colectivului de opozanti Noul Forum din Rostock.

Gauck desemnat, ulterior, pe 3 octombrie 1990 sa conduca Centrul insarcinat cu gestionarea si conservarea arhivelor Stasi, politia secreta a fostei RDG. El a ocupat postul timp de 10 ani, devenind reprezentantul eforturilor germane vizand fosta dictatura comunista.

Candidat invins la alegerile prezidentiale din 2010, sustinut de social-democratii din SPD si Verzi, el este totusi numit "presedintele inimilor" de catre presa, datorita popularitatii sale foarte mari, dupa un al treilea si ultim tur de scrutin pierdut la distanta mica de contracandidatul Christian Wulff.

Demisia de vineri a lui Wulff, in urma unui scandal privind cadouri primite de la prieteni bogati si tentative de intimidare a presei, l-a adus pe Gauck in prim plan.

Joachim Gauck urmeaza sa fie ales in mod oficial de o Adunare federala compusa din deputati din cadrul Bundestagului si din delegati ai lumii politice si ai societatii civile desemnati de parlamentele regionale, care urmeaza sa fie organizata pana pe 18 martie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2299 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 19 februarie 2012, 23:14)

    taranistu [utilizator]

    dle Gauck!
  • +4 (4 voturi)    
    nu stiu daca e bine sau rau (Luni, 20 februarie 2012, 0:03)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dar daca il critica cancerosii comunisti de la di linche inseamna ca e de bine.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Luni, 20 februarie 2012, 0:04)

    gigel [anonim]

    o tara care stie sa-si respecte numele mari
  • +4 (4 voturi)    
    DIPLOMATIC SI REMARCABIL DE INTELIGENTA SOLUTIA (Luni, 20 februarie 2012, 0:08)

    cornel [anonim]

    Amuzant este ca atat primul ministru federal cat si presedintele republici provin din fosta rdg, de reamintit ca aceasta a reprezentat la reunificare cca. 1/4 din actuala republica federala, ca populatie. Sa nu mai vorbim de enormul decalaj, cred ca poate fi considerata un fel de revansa amicala, intre cele doua foste zone ale germaniei. Am o consideratie cu totul speciala ptr. dl. Joachim Gauck, si atacurile comunistilor confirma recunoasterea domniei sale si ca valuare morala.
    • 0 (0 voturi)    
      Povestea s-ar pute repeta (Luni, 20 februarie 2012, 9:07)

      Observator [anonim] i-a raspuns lui cornel

      si la noi: un basarabean sa ajunga prim ministru si altul președinte!
      • 0 (0 voturi)    
        hahaha mai lipseste ceva... (Luni, 20 februarie 2012, 14:49)

        mary [anonim] i-a raspuns lui Observator

        Mai trebuie sa fie ceva:

        sa existe un Presedinte american, poate sa fie si Vice- Presedinte, de tip RR, care sa spuna;
        "Tear down the Wall - Mr. President "-

        si mesajul sa fie adresat Presedintelui Rusiei....

        Sa rememoram istoria mai ales ca astazi este Ziua Presedintelui!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ca sa zicem asa... (Luni, 20 februarie 2012, 14:45)

      mary [anonim] i-a raspuns lui cornel

      Sa fie intr-un ceas BUN!!!!

      Din Estul sau din Vest Germaniei nu cred ca are prea mare importanta.

      Pozitia Germaniei, ca tara, este importanta, mai ales in relatiile internationale. Se anunta turbulente importante, tip razboi rece...

      Oare se va evita reaparitia sindromului de tip razboi rece???
      • 0 (0 voturi)    
        @mary (Luni, 20 februarie 2012, 15:29)

        cornel [anonim] i-a raspuns lui mary

        Cu voia dumneavoastra, incerc sa va raspund. Nu cred ca niciuna din tarile semnificative ca putere militara/economica, pe plan mondial sau regional nu este dispusa de un conflict militar oficializat, deci de razboi. Includ aici Iranul, Nordcoreea si Israelul. Razboiul rece, a avut ca specificitate, blocul urss si blocul nord atlantic, usa si democratiile consolidate. Aceasta particularitate este si teoretic de nerepetat. Dar colective de profesionisti, infinit mai bine pregatiti, decat mine si avand multe date la dispozitie spun ca a fost perioada cea mai sigura de pana in prezent. Aici intervine o serie de paradoxuri si par ca ma contrazic. Cele doua mega puteri sua si urss CONTROLAU conflictele armate, si nu lasau sa fie escaladate de fortele si lideri beligerantilor. Exemple: corea-cuba-vietnam + indochina, afganistan (1980-1989 urss), mai toata africa. Ce spun in continuare este cinic, dar adevarat, dirijori/arbitri, nu mai au forta si influenta de acum 25 - 60 ani, de aceea ,,jucatori,, sunt mai numerosi, interesele si mizele diversificate, conflictele atipice, algoritmi de forta diferiti, predictibilitatea relativ frecvent o necunoscuta, samd. Personal nu cred ca se va mai repeta ceva in zona razboiul rece, dar cred ca poate fi si mai rau. Multumesc ptr. atentie, cornel.
  • +1 (1 vot)    
    de ce "viitor"? (Luni, 20 februarie 2012, 0:22)

    im [anonim]

    ...ales presedinte al G.
    • 0 (0 voturi)    
      Re. (Luni, 20 februarie 2012, 2:51)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui im

      Ptr.ca nu-i de ajuns ca d-na Merkel si Rössler si opozitia s-au inteles,ci trebuie sa treaca si votul Bundestagului!De aceea "viitor"!
      D-nul Gauck este propus in unanimitate(Die Linke nu au puterea necesara sa schimbe balanta) si cred ca va trece fara nicio problema votul din Bundestag!
  • +1 (1 vot)    
    INTERESANT !!! (Luni, 20 februarie 2012, 8:51)

    dorin [anonim]

    pentru ce a demisionat Wullf...a primit anumite cadouri de la prieteni bogati,un credit preferential ...intelegeti ????cred ca sunt gainarii pe langa ce au facut si ce fac presedintii din alte tari....nu pot nominaliza care ca nu se publica comentariul :)
    P.S. Coruptie exista deci peste tot in lume daca s-a descoperit pana la acest nivel in una dintre cele mai democratice tari...
  • 0 (0 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 20 februarie 2012, 12:44)

    Erasm [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    pesimism... (Luni, 20 februarie 2012, 14:39)

    mary [anonim]

    Germania a trecut prin incercari neincercate intr-o scurta perioada de timp: prima demisie a unui Presedinte, scandal de coruptie in care este implicat Presedintele tarii si acum uite are un pastor- Presedinte.

    Cu pesimism, daca raul este sa se intample repetat, atunci mai exista o problema: sanatatea sa nu il ajute sa duca mandatul pana la sfarsit.

    Nu doresc asa ceva, dar parca relele ataca Germania...

    In capitolul rele - inimaginabile: nu pot sa uit cum o fundatie remarcabila din Germania l-a propus pe Putin sa fie premiat , numai ca membrii sai, printre care si regretatul Havel s-au opus si asa au scapat de Putin..De neimaginat...

    Nu stiu de ce mai toate seamana cu ceva-uri care se intamplau prin 1938-1940... Nu doresc, dar asa apar...

    Toate bune si sper sa revin la optimism!!!!