Nicolas Sarkozy: Acceptarea Greciei in zona euro a fost o greseala

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Joi, 27 octombrie 2011, 22:54 Actualitate | Internaţional


Presedintele francez Nicolas Sarkozy si-a exprimat joi convingerea ca prin deciziile luate la Bruxelles, Grecia va fi salvata si va putea iesi din criza. Totusi, Sarkozy a subliniat ca acceptarea Greciei in zona euro in anul 2001 a fost o greseala, intrucat tara nu era pregatita, scrie AFP.

Cea mai importanta decizie adoptata in cadrul summitului de la Bruxelles a fost aceea ca bancile si fondurile de investitii sa renunte la jumatatea cuantumului datoriilor pe care Grecia le are catre ele. Potrivit lui Sarkozy, aceasta masura trebuia luata pentru ca odata cu intrarea Greciei in faliment, fenomenul s-ar fi revarsat peste intreaga lume, nu doar peste Europa. Nicolas Sarkozy a anuntat ca prin adoptarea acestor decizii s-a evitat un dezastru international.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2410 vizualizari

  • +9 (21 voturi)    
    Alegerea lui (Joi, 27 octombrie 2011, 23:02)

    evoque [utilizator]

    Sarkozy ca presedinte al frantei este o greseala imensa a fracezilor.
    Sarckozy inca un pitic care se crede mare.
  • +2 (14 voturi)    
    La fel (Joi, 27 octombrie 2011, 23:02)

    moucha [anonim]

    Ca si extinderea Uniunii Europene dincolo de blocul "vestic" al razboiului rece, poate cu exceptia Cehiei, a fostei zone a Germaniei Democrate, a Sloveniei si poate a Slovaciei.

    Ca si acceptarea magrebienilor in Franta.

    Vive la burqa!
  • -7 (15 voturi)    
    hmmm (Joi, 27 octombrie 2011, 23:02)

    gigi [anonim]

    acceptarea francezilor in Europa a fost o greseala. Ce om timpit si nesuferit e Sarkozy asta.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu s-a rezolvat nimic .... (Joi, 27 octombrie 2011, 23:20)

    falco [anonim]

    s-a aminat doar , ne revedem la anul .
    • +9 (13 voturi)    
      adevaru e ... (Joi, 27 octombrie 2011, 23:32)

      me [anonim] i-a raspuns lui falco

      ca daca nu se iau masuri pentru stimularea economiei si pentru a face din grecia o tara functionala economic...
      mai devreme sau mai tarziu ea va intra in faliment...
  • -2 (4 voturi)    
    si Romania... (Joi, 27 octombrie 2011, 23:31)

    Gigel [anonim]

    ... impacheta ciocolata
  • +12 (12 voturi)    
    Situtia Greciei (Joi, 27 octombrie 2011, 23:32)

    Cornel [anonim]

    Nu trebuie sa fii inalt sau simpatic pentru a gindi : evident ca Grecia,ca si Romania de altfel,nu aveau ca sa caute in UE la momentele integrarii.Grecii dupa ce au bagat bani in buzunarul propriu,prin hotii prezentati drept politicieni de orice orientare,Papandreu se duce la UE si se tinguie,iar cind ajunge acasa indeamna populatia sa iasa in strada. Iata ca pacaleala a tinut,dupa citeva luni scapind de 50% din sumele datorate bancilor Frantei si Germaniei,ei o vor duce la fel de bine,le ramin toate bunurile si salariile si sigur ca tarile amarite vor plati in locul lor.Cititi si Romania.Simplu,nu ? Parca ar fi verii lui Vintu.
  • -4 (14 voturi)    
    cu negrii mititei care intra in ue (Joi, 27 octombrie 2011, 23:53)

    visio [anonim]

    si au sigurat accesul in schenge numai pt ca sunt cetateni francezi, cum ramane? adevarul este simplu: franta este cancerul europei; alaturi de olandas, aceste tari au permis unor populatii parazite sa migreze in medii sanatoase; este evident ce va urma...
    • -1 (11 voturi)    
      Macar de-ar fi prosti pana la capat (Vineri, 28 octombrie 2011, 0:49)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Vor negri si arabi dar nu ii vor pe tiganii nostri. Asta sunt rasisti selectiv!
  • -2 (6 voturi)    
    Romania... (Vineri, 28 octombrie 2011, 8:22)

    costica [anonim]

    Adio trecerea la Euro in 2015 !
    Poate in 2115 !
    Nu vor mai repeta mai marii UE greseala facuta cu Grecia, si-asa au gresit cand au acceptat Romania in UE, daramite in zona Euro !!
    Inca un esec al guvernarii Basescu(in 2015 ii expira mandatul si scapam de Basescu).
    ADIO !!