Libia se va conduce de acum inainte dupa legea islamica Sharia

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Duminică, 23 octombrie 2011, 23:33 Actualitate | Internaţional


Consiliului National de Tranzitie din Libia a proclamat duminica eliberarea de sub regimul Gaddafi. Presedintele CNT Mustafa Abdeljalil s-a adresat catorva zeci de mii de libieni in Benghazi, declarand inca odata ca Libia se va conduce de acum inainte dupa legea islamica Sharia, scrie AFP.

In consecinta, toate legile in vigoare care nu sunt compatibile cu Sharia sunt declarate nule. Abdeljalil a dat si cateva exemple. Regimul Gaddafi interzisese poligamia si accepta divortul. De acum inainte poligamia nu va mai fi interzisa in schimb, potrivit legii Sharia, libieni nu vor mai putea divorta.

Totodata s-a anutat intentia de a infiinta cat mai curand banci islamice care potrivit aceleasi legi nu au voie sa ceara dobanzi. Liderul CNT i-a indemnat pe libieni sa se supuna legilor si sa nu incerce actiuni pe cont propriu in afara acestora. Oamenii au fost indemnati sa renunte la ura si sa se uneasca pentru reconstructia tarii.

Mustafa Abdeljalil a adresat un mesaj si tarilor arabe inca framantate de conflicte, Siria si Yemen, carora le-a urat sa reuseasca sa obtina ceea ce isi doresc si sa invinga.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8310 vizualizari

  • +42 (48 voturi)    
    domnul sarcoza ... (Duminică, 23 octombrie 2011, 23:55)

    dorel [anonim]

    acum e fericit ca avem iar niste redusi religiosi cu iesire la marea Mediterana ?
    • -21 (37 voturi)    
      este alegerea lor de ce trebuie sa fie ca noi? (Luni, 24 octombrie 2011, 2:22)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      avem cateva exemple de state cu forma de guvernamant Sharia de exemplu Arabia Saudita, Iranul,Malaezia si probabil inca cateva .

      Care ar fi problema? Ca exista pedepsa capitala? S-in SUA exista!! Ca hotilor li se taie mana?este o pedeapsa exemplara. Sau ca sunt mai greu de controlat si nu pot fi cumparati?
      • +15 (21 voturi)    
        ai omis cateva (Luni, 24 octombrie 2011, 10:03)

        Filip [anonim] i-a raspuns lui noahh

        - femeile devin marfa de comert
        - fetele pot sa fie date la maritat, nu conteaza cat de mici
        - apostazia se plateste cu moartea

        si alte elemente de "toleranta" a islamului pe care le poti gasi si singur.
        • +6 (10 voturi)    
          deci, (Luni, 24 octombrie 2011, 11:18)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Filip

          Au facut revolutie ca sa devina ilegal sa protestezi contra stapinirii si sa fii omorit daca protestezi. Parca nemernicanii voiau sa instaureze democratia, nu? Vor fi de-acord cu downgrade-ul?
        • -7 (9 voturi)    
          si care-i diferenta? Femeile? Si la noi se vand (Luni, 24 octombrie 2011, 19:07)

          noahh [utilizator] i-a raspuns lui Filip

          mai ascuns sau mai pe fata, bordeluri clandestine sau saloane de masaj , magazine de vise, etc
      • +6 (12 voturi)    
        oare e alegerea lor ? (Luni, 24 octombrie 2011, 10:07)

        cc [anonim] i-a raspuns lui noahh

        Gadafi lua toti banii din petrol si ii dadea doar neamurilor sale si prietenilor lor. Noua putere o sa ia toti banii din petrol si o sa priveze si populatia de putinele libertati care le mai aveau. Poate ca oamenii au nevoie sa faca si cate o petrecere, sa se simta bine, nu doar sa mearga la biserica.
        • +1 (7 voturi)    
          habar nu ai (Luni, 24 octombrie 2011, 12:40)

          george [anonim] i-a raspuns lui cc

          in afara de faptul ca nu prea aveau libertate [care de fapt este o iluzie] libienii o duceau destul de bine totul era foarte ieftin iar de muncit , munceu strainii.Si cred ca occidentul a luat o in bot....
      • +7 (9 voturi)    
        Monser, esti ... neinformat! (Luni, 24 octombrie 2011, 11:00)

        mihaitza [anonim] i-a raspuns lui noahh

        vad ca ai primit minusuri cu carul, dar nu s-a obosit nimeni sa iti explice: sharia este in aceeasi masura o dictatura ca orice alta dictatura laica. La asta se adauga linsarea publica fara nicio baza in dreptul international, discriminarea primitiva a femeilor, aplicarea de torturi si tratamente crude, degradante si inuane la ordinea zilei, extremismul si terorismul ca mod de viata, cu atentate in orice tara a lumii, ura fata de alte religii si popoare ridicata la rang de politica de stat. E foarte bine cu sharia n Iran.... intreaba orice iranian... de acolo sau plecat sa vezi ce incantat e de turma de habotnici care au pus mana pe o tara minunata cum a fost Iranul.
      • +7 (11 voturi)    
        nu-i prea bine ce spui (Luni, 24 octombrie 2011, 11:32)

        Sergiu [anonim] i-a raspuns lui noahh

        Mai, Iranul nu are Sharia ca sistem legislativ ci are un sistem legislativ combinat cu Sharia.
        Presedintele ales e un mic subaltern pe langa Consiliul Protector care are drept de Veto pe orice lege :).
        In plus Libia e majoritar sunita si Sharia difera intre varianta sunita si cea shiita.
        Vrei sa vezi Sharia sunni aplicata fanatic in actiune? misca putin spre Afghanistan, zonele talibane, unde legea religioasa se aplica mot-a-mot (ortodox as zice) si cad capete, maini si oameni in general la fiecare incalcare sau blasfemie. In general vei gasi asta in regiunile islamice sarace din zone de razboi care se intorc la religie fiindca oamenii inteligenti sunt morti deja iar religia permite un mai bun control al maselor fiindca respinge ideea de educatie in domeniul stiintelor.
        Vrei sa vezi exemple de conducere religioasa? uita-te la mascrele din Nigeria din 2004 intre crestini si musulmani, ambele grupuri fanatic religioase.
        Daca nici macar asta nu te convinge, ideea de a conduce o tara dupa povesti scrise acum 2000 de ani de oameni inchisi la orice idee noua si care te vor executa daca stiinta intra vreodata in conflict cu povestea lor mie mi se pare absurda din punct de vedere al evolutiei.
    • +1 (3 voturi)    
      asta este dom'le (Luni, 24 octombrie 2011, 9:56)

      neena [anonim] i-a raspuns lui dorel

      in dimocratie fiecare isi alege modul de trai. tot asa, in razboi fiecare isi alege felul in care lupta. cum? ar trebui sa existe niste reguli? sunt de acord. reguli facute de cine? aici este cheia......
  • +25 (33 voturi)    
    Ce idiotenie! (Duminică, 23 octombrie 2011, 23:58)

    mihai [anonim]

    mda...cum era de asteptat...dictatura totatla..mai rau decat cu Gadafi...NATO i-a ajutat...ce idioti!!..acum tot nato o sa fie cel care ii dezarmeaza cand o sa-si doreasca sa fabrice arme nucleare..
    • +8 (16 voturi)    
      Libia se va... (Luni, 24 octombrie 2011, 0:52)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Franta: primul stat islamicizat.
  • +33 (37 voturi)    
    Bravo (Luni, 24 octombrie 2011, 0:05)

    moucha [anonim]

    Sincere felicitari coalitiei multinationale. Pe cand si in Europa un stat islamic?
    • +16 (24 voturi)    
      pai deja (Luni, 24 octombrie 2011, 0:24)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui moucha

      a facut clinton saxofonistul unul in bosnia.
    • +19 (25 voturi)    
      Avem deja doua (Luni, 24 octombrie 2011, 0:27)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui moucha

      ... care acum 20 de ani nu existau:

      Bosnia & Kosovo
      • +17 (19 voturi)    
        Hmmm (Luni, 24 octombrie 2011, 2:14)

        skanderbeg [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        Avem 3, ati uitat de Albania...
  • +25 (27 voturi)    
    Libia (Luni, 24 octombrie 2011, 0:09)

    Radu [anonim]

    "Regimul Gaddafi interzisese poligamia si accepta divortul. De acum inainte poligamia nu va mai fi interzisa in schimb, potrivit legii Sharia, libieni nu vor mai putea divorta"

    Mai pe romaneste, "au sarit din lac in put" cu legile astea.
    • +2 (8 voturi)    
      divoţul în Islam (Luni, 24 octombrie 2011, 9:32)

      abu [anonim] i-a raspuns lui Radu

      divortul este permis de Coran! ce fel de Sharia or urma idioţii ăia, până şi la şiiţii din Iran se acceptă divorţiul. (asta dacă nu cumva aţi preluat greşit ştirea)
      • +3 (9 voturi)    
        repudiere, NU divort! (Luni, 24 octombrie 2011, 9:50)

        bula [anonim] i-a raspuns lui abu

        barbatul poate repudia, femeia NU! nu trebuie martori sau fapte, ajunge declaratia sotului! poate inveti ceva, inainte de a vorbi!
  • +5 (9 voturi)    
    la ce naiba se asteptau dup-un macel de juma de an (Luni, 24 octombrie 2011, 0:26)

    fghh [utilizator]

    razboiul naste violenta.
  • +12 (18 voturi)    
    asta e (Luni, 24 octombrie 2011, 0:32)

    bogdan [anonim]

    mai baieti si fete, voi credeti ca faimoasa coalitie nu stia cu cine are de a face ? ca doar arabia saudita nu e vreo democratie :)). vor tine populatia la limita subzistentei si tot petrolul va curge spre europa si ca fapt divers (During the 2011 Libyan Civil War, the Great Manmade River was bombed by NATO, cutting off drinking water supplies for many Libyans as a result.) "stiri" pe care nu le vezi in mainstream media ....
  • +3 (13 voturi)    
    Usurel..... (Luni, 24 octombrie 2011, 0:32)

    jorjel [anonim]

    Usurel cu concluziile...NATO a fost implicat pt ca Libia pute de petrol. Si in Arabia Saudita tot sharia e legea care se aplica si aproape toata lumea e multumita de situatie. Ghadafi a fost executat pt Lockerbie, pt ca nu mai stapanea situatia in ograda lui si pt ca nu mai era de folos
  • +7 (15 voturi)    
    Pe curand... (Luni, 24 octombrie 2011, 0:45)

    A.Corneliu [utilizator]

    Pe curand in FRANTA !
    • -2 (4 voturi)    
      al catalea Iran e asta ? (Luni, 24 octombrie 2011, 11:47)

      C.Aorneliu [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Corneliu, desi afinitatile iti sunt evidente, pari educat si informat. Zi-ne te rog, daca francezii au reusit sa creeze acum al doilea Iran, crezi ca ei vor deveni in curand al treilea ? :)
  • +15 (17 voturi)    
    Foarte interesant (Luni, 24 octombrie 2011, 0:50)

    George [anonim]

    Din pacate au lichidat un dictator (care si-a meritat soarta) ca sa aduca la putere fundamentalismul islamic. Un pas inainte care, defapt, sunt doi pasi inapoi. La cat de des strigau "luptatorii" aia "Allah Akbar!", nici nu e de mirare ca Libia se indreapta catre un regim fundamentalist islamic... Foarte trist.
  • +5 (7 voturi)    
    libia (Luni, 24 octombrie 2011, 0:56)

    tzepes [utilizator]

    Multe succesuri !
  • +16 (18 voturi)    
    tzeapa (Luni, 24 octombrie 2011, 0:59)

    johnny [anonim]

    O mare mare tzeapa. Au scapat de dracul dar au dat de tatsu. Trebuie sa fim recunoscatori dragilor italieni si francezi. Nu mai bine isi rezolvau ei singuri problemele cu Gaddafi, nici nu mai mureau atatia oameni pentru scopurile acestor tari.
    Oare care vor fi urmatorii aratati ca dictatori sau teroristi? Ceva idei?
    • +2 (8 voturi)    
      Hi (Luni, 24 octombrie 2011, 8:31)

      Ady [anonim] i-a raspuns lui johnny

      Iran, Venezuela care miroase frumos a petrol.De Cuba nu se ating americanii de frica imigratiei iar Coreea de Nord nu pare a fi intteresanta.
      • -1 (5 voturi)    
        Ba baiete! (Luni, 24 octombrie 2011, 14:55)

        George [anonim] i-a raspuns lui Ady

        Tu si astia care o tot dati cu petrolul sunteti niste ignoranti desavarsiti. Ai macar habar unde se afla cele mai mari rezerve de petrol din lume? N-ai sa ghicesti. In SUA!!! 2,8 mii de miliarde de barili de petrol!!! Asa ca mai lasati placa asta ruginita cu petrolul ca nu tine decat la ignoranti si la alte categorii de personaje pe care nu le mai amintesc acum... Chestiile astea sunt niste clisee bolsevice venite dintr-o anumita parte care lucreaza asiduu in dezinformare si manipulare impotriva occidentului. Vrei sa-ti spun cine se afla in spatele acestor clisee mincinoase? Ia ghici!

        P.S. In ceea ce priveste Libia, ai cumva impresia ca acolo se duc occidentalii sa fure petrol cu galeata sau cu cisterna? Cat de ignorant poti fi daca nu cunosti faptul ca in Libia, pe vremea lui Gaddafi, activau toate marile companii petroliere occidentale? Acolo s-a schimbat doar regimul si nimic altceva.
        • +1 (5 voturi)    
          ... (Luni, 24 octombrie 2011, 15:05)

          Nautilus [anonim] i-a raspuns lui George

          Din ianuarie 2009 încoace, producătorul de petrol nr. 1 din lume este...

          .
          .
          .
          .
          .
          .
          .
          .

          ...Rusia. :)))

          (De Rusia nu se ating americanii de frica lui Putin şi a rachetelor lui.)

          ~Nautilus
    • -1 (3 voturi)    
      M-a terorizat asta micu' (Luni, 24 octombrie 2011, 14:48)

      barbidoc [anonim] i-a raspuns lui johnny

      Sper ca urmatorul va fi... Justin Bieber.
  • +11 (15 voturi)    
    La ce vă puteati astepta? (Luni, 24 octombrie 2011, 1:22)

    electroputere [anonim]

    Au murit mii si mii de civili datorita bombardamentelor; Sirte arata ca Stalingrad si tara este in ruine. Nato si-a indeplinit misiunea, nu-i asa? Va fi vai si amar de acum incolo pentru libieni. Allahu akbar!
  • +3 (7 voturi)    
    ciudat: credit fara dobanda (Luni, 24 octombrie 2011, 7:14)

    oradea [anonim]

    "Totodata s-a anutat intentia de a infiinta cat mai curand banci islamice care potrivit aceleasi legi nu au voie sa ceara dobanzi." <<---- cineva se va imbogati :)))
    • +4 (6 voturi)    
      Bancile islamice (Luni, 24 octombrie 2011, 9:22)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui oradea

      Bancile islamice fac profit, si inca unul mare. Se dau imprumuturi doar ca dobanda nu se numeste dobanda, este inclusa dim start in suma care trebuie returnata. Mai mult, nu se ofera dobanzi la depozite, se gasesc suficienti musulmani care vor dori sa isi tina banii intr-o astfel de banca doar pt gandul ca vor ajunge in rai.
  • +3 (7 voturi)    
    Noua casa pentru Al Quaeda (Luni, 24 octombrie 2011, 8:46)

    smc [utilizator]

    Ce ratare monstruoasa pentru vest! Cum naiba nu au stiut dinainte chestia asta? Pai serviciile alea de informatii sunt chiar nulitati. Asta este un nou ev mediu care ia nastere vazand cu ochii! Va dati seama cati arabeti or sa fuga de acolo din cauza Shariei? Toti vor veni in Europa, si vor face multi plozi musulmani.
    • 0 (6 voturi)    
      Au ştiut, dar tot proşti rămân (Luni, 24 octombrie 2011, 12:45)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui smc

      Problema regimurilor moderne în ţările musulmane înapoiate datează de la Atatürk încoace: omul nostru a creat un stat modern susţinut de armată şi de regiunile industrializate ale Turciei, dar acest stat funcţiona doar pentru turcii moderni şcoliţi şi urbani. Istanbul, Ankara şi oraşele mari rivalizează cu cele din Vest, regiunile rurale sunt ceva mai în urmă, cam ca pe la noi, iar unele regiuni semi-pustii sunt aproape la fel de barbare ca Afganistanul.

      La fel s-a întâmplat şi cu Irakul lui Saddam Hussein şi cu Iranul Şahului: modernitatea funcţionează pentru urbani şi e impusă prin forţa armelor pentru primitivi. Aceştia din urmă se supun de frică, dar tot încearcă să saboteze regimul pe cât îi ţin puterile. Spre exemplu, când s-a interzis prin lege portul hijabului în public, ţărănoii au reacţionat pur şi simplu interzicând femeilor lor să mai iasă din casă de tot, dacă a ieşi în hijab era imposibil. Există mărturii de la palestinieni care vorbesc de infanticid atunci când contracepţia nu era posibilă. Despre "asasinatele pentru onoare" nici nu mai e cazul să pomenim.

      De asta partidul islamist turc a trecut prin scandaluri cu armata şi cu celelalte forţe care susţin statul turc modern, dar a ţinut de ideea sa: dacă impunerea cu forţa a unor relaţii sociale moderne nu va funcţiona, atunci trebuie lăsată liberă practicarea unor obiceiuri aparent primitive, dar care permit acelor primitivi să îşi câştige un mic grad de libertate şi să evolueze în timp până îşi dau singuri seama că fac rău şi că ar fi mai profitabil pentru ei să se adapteze.

      (Asta poate funcţiona în Turcia, stat modern şi bine organizat.

      În Arabia Saudită, care practic nu exista ca stat, era o tiranie medievală, s-a întâmplat invers: primitivii conduc, iar publicul obişnuit s-a revoltat. Un tip care a participat la revolte a spus aşa: "Lumea ne ia drept bărboşi împuţiţi care se aruncă în aer. Trebuie să arătăm că suntem de fapt oameni civilizaţi şi că vrem să avem parte de un Stat civilizat.")
      • +2 (4 voturi)    
        Asa crezi? (Luni, 24 octombrie 2011, 12:55)

        Costica [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        Ia vorbeste cu unul care a lucrat in SA...Sau incearca tu sa treci cu masina prin SA...
        • -1 (3 voturi)    
          ... (Luni, 24 octombrie 2011, 13:09)

          Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Costica

          Vrei să spui că primitivii nu conduc? Demonstreaz-o :))
  • +2 (6 voturi)    
    nashpa! (Luni, 24 octombrie 2011, 10:00)

    airamerica [utilizator]

    Cand religia se amesteca cu Statul, cand este ridicata la rang de politica sau lege, lucrurile degenereaza si pot ajunge rau. Exemple sunt cu duiumul, dau doar doua aici: inchizitia si jihadul
    • +1 (5 voturi)    
      cand ideologia se amesteca... (Luni, 24 octombrie 2011, 15:41)

      fghh [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

      cu puterea - iese ceva rau. fie ca acea ideologie e religioasa (vezi Inchizitia, sau vezi teocratiile moderne, sau cruciadele - inclusiv decimarea populatiei musulmane si evreiesti de catre regii crestini, in Spania maura...) sau nu - vezi comunismul si bolsevicii si stalinismul, vezi Hitler si nazismul, vezi GW Bush si neo-conservatorii si "eliberarea" prin distrugere, vezi sionismul si terorismul de stat al Israelului.
  • +2 (6 voturi)    
    Imbecilii din NATO (Luni, 24 octombrie 2011, 10:13)

    Bogdan [anonim]

    au finantat si ajutat militar un stat islamic!Intr-adevar, coalitia anti-AL-Qaida pare sa functioneze: ce rost mai are sa te aliezi cu Osama daca te ajuta direct NATO cu avioanele ?Cretinii dracului...
  • +1 (3 voturi)    
    Sharia (Luni, 24 octombrie 2011, 10:18)

    Marcel [anonim]

    Cititi si luati aminte, a fost in septembrie pe HotNews.ro: http://www.hotnews.ro/stiri-international-10200279-daca-rebelii-libieni-pacalit-toti.htm
  • 0 (2 voturi)    
    primavara araba (Luni, 24 octombrie 2011, 12:03)

    solstitiul de primavara [anonim]

    si principiul domnoului
    ................
    TUNIS, Tunisia (AP) — Tunisian electoral officials are counting votes in landmark elections that saw more than 90 percent of registered voters cast ballots.

    Early results from individual voting stations carried by local radio stations Monday put the Islamist Ennahda Party in the lead in many constituencies.
    ..............
    bravo nato, halal !
  • 0 (4 voturi)    
    cei mai tari sunt nato si americanii... (Luni, 24 octombrie 2011, 12:27)

    geno [anonim]

    imi place de americani si nato si chiar si de francezi.

    de ce sa o duca bine insfarsit o populatie de doar 6 milioane de locuitori. pe timpul lui gadaffi din 6 milionae - 30 % erau in pragul saraciei si analfabeti.

    au venit acum francezii si italienii si au zis de ce sa o duca 6 milioane de libieni bine si sa fie liberi cand le putem face o noua dictatura asa cum l-am impus pe gadaffi, asa il vom impune si sutine pe alt cretin care se vrea dictator.

    si uite asa avem o dictatura sharia in libia.

    de fapt este un genocid, pentru ca asa zisii credinciosi pana la alah si inapoi, si plini de credinta, tot vor face afaceri de miliarde de euro si doalir cu italia si franta pentru ei si familiile lor, iar ei isi vor bate joc de propria populatie si o va tine sub control ca in timpul inchizitiei.
  • -2 (2 voturi)    
    Corectare pentru A.Corneliu (Luni, 24 octombrie 2011, 12:41)

    Pasha [anonim]

    Nu Franta,Italia.
  • -2 (4 voturi)    
    Solutii sharia (Luni, 24 octombrie 2011, 13:37)

    BEDE [anonim]

    Daca sharia interzice divortul, nu-i nici o problema, ca doar barbatul isi poate omora din bataie nevasta.
    Deci, este exact ce ma temeam ca va fi.
    Asta e motivul pt care nu ma bucuram ca pica Gadafi (dar nici nu-l plang pe Gadafi, cum nu-l plang nici pe Ceausescu).
    La un popor atat de imbecilizat - printre altele si prin aceea ce de 40 de ani nu au invatat deloc limbi straine si nu au aflat de chestii din alte tari decat ce le spunea Gadafi sau alti arabi pe limba lor - cu greu se putea altceva...
  • +1 (5 voturi)    
    invazia Libiei (Luni, 24 octombrie 2011, 14:15)

    MirceaA [utilizator]

    si cand te gandesti ca rezolutia ONU a fost de "no fly zone" si s-a ajuns la urmarirea si executarea sefului de stat. Abia acum Libia devine un pericol si de aceea va fi invadata.
  • +2 (4 voturi)    
    pregatirea terenului (Luni, 24 octombrie 2011, 16:47)

    ION [anonim]

    De fapt americanii si aliatii au pregatit terenul pt. viitoarele razboaie de peste cativa ani.Dupa ce legea sharia va fi aplicata din plin in viitoarele ``democratii`` musulmane vor intervenii americanii impreuna cu aliatii printr-un mic razboi de 10 ani pt. ai democratiza la loc si astfel o eventuala criza economica va fi evitata pt. ca va fi productie si implicit cerere de razboi. Nu cumva asa va fi ????
  • 0 (0 voturi)    
    siria (Marţi, 25 octombrie 2011, 0:20)

    blabla [anonim]

    iar acum gasim primim drept informatii aceleasi minciuni legate de "dictatura" din siria. popoarele primitve si aici sunt inclusi si europenii nu pot intelege si nici trai intr-un regim cu adevarat democratic.