​Ghid practic

5 tipuri de persoane care iti pot distruge viata. Narcisiști, sociopati si alte persoane inalt-conflictuale

de A.V.     HotNews.ro
Luni, 16 septembrie 2019, 10:03 Actualitate | Recomandare de lectura


5-tipuri-de-persoane-care-iti-pot-distruge-viata
Foto: Hotnews

Colegul tau de birou vede numai comploturi in jurul sau? Prietena ta solicita incontinuu atentie, iar cand tu ai nevoie de sprijinul ei, pare sa nu te auda? Vestea buna e ca nu tu esti de vina in toate acestea. Tu esti doar tinta culpabilizarii unor personalitati inalt-conflictuale.

10% din populatie face parte din aceasta categorie, iar aceasta carte te va invata cum sa-i depistezi, cum sa te feresti de ei si cum sa le faci fata, odata ce nu ii mai poti evita. Ei sunt personalitatile narcisice, borderline, antisociale, paranoide si histrionice. Ii vei gasi in familie sau la serviciu, printre potentialii parteneri sexuali sau de cuplu. Prin exemple elocvente culese de la clientii sai, Bill Eddy te ajuta sa intelegi ca nu esti singur, iar prin sfaturi si tehnici adaptate iti ofera un arsenal ce-ti va usura viata atunci cand te confrunti cu astfel de persoane.

Bill Eddy este avocat, terapeut, mediator si autor. A pus bazele teoriei personalitatilor inalt-conflictuale si a fondat institutul cu acelasi nume in California.

  • Comanda cartea la GiftBooks.ro! Poti obtine transport GRATUIT!
  • Nu ratati alte carti interesante pentru toate varstele!


    • Citeste mai multe despre   





      Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















      15552 vizualizari

      • +22 (26 voturi)    
        Deci, e simplu (Luni, 16 septembrie 2019, 10:08)

        BEDE [utilizator]

        Citești cartea și găsești metodele ca să încadrezi orice persoană întâlnești în unul din cele 5 tipuri: paranoic, nrcisist... Atunci nu mai ești de vină cu nimic, ci vina este doar la altul.
        • +2 (12 voturi)    
          Traian Basescu e înalt conflictual. Ce este? (Luni, 16 septembrie 2019, 10:45)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Traian Băsescu este o personalitate înalt conflictuala însa nu este clar căruia din cele cinci tipuri (narcisistic, borderline, antisocial, paranoid sau histrionic) aparține. Sa fie un amestec din toate sau măcar o parte din ele?

          Citat:
          "5 tipuri de persoane care iti pot distruge viata. Narcisici, sociopati si alte persoane inalt-conflictuale ... Ei sunt personalitatile narcisice, borderline, antisociale, paranoide si histrionice."
          • +2 (12 voturi)    
            Și totuși? (Luni, 16 septembrie 2019, 14:55)

            BEDE [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            Cui i-a distrus viața Traian Băsescu?
            Cred că lui Adrian Năstase. Și poate și lui Ciorbea.
            Dar eu personal nu m-am simțit cu nimic mai rău nici când a fot primar, nici când a fost președinte, nici când a fost ministru.
            În fine...
        • +5 (13 voturi)    
          Din experienta personala, de obicei (Marţi, 17 septembrie 2019, 11:50)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          cei care ridiculizeaza psihologii sunt cei care au cele mai mari probleme. Undeva subconstient ei stiu asta, iar ca mecanism de aparare in zona constientului, o fac pe desteptii...

          Pe de alta parte, ai cumva dreptate. Narcisistul care striga "narcisistii", exista si e cat se poate de real, insa criteriile sunt destul de simple pentru a ne da seama cine sunt adevaratii narcisisti intr-un conflict. "Cycle of abuse" are o dinamica, ce inseamna ca la orice conflict, narcisistul va face "reversal of guilt", "gaslightning" si in final se va victimiza. Adica te-ai luat de el din senin, el neavand niciodata nicio vina. Apoi va continua de unde a ramas inaintea conflictului, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic, fiind cunoscuta nevoia sa de validare, va cauta sa-si re-apropie vicitmele si ciclul se reia. Pentru omul de rand acest comportament e foarte confuzant si debilitant pe termen lung.

          Noi habar nu avem ce inseamna narcisist , credem ca e unul care se place pe sine si se da mare. Nu intelegem de ce sunt in stare aceste persoane. Educatia comunista cu al sau groupthinking ne-a facut cumva narcisisti, credem ca tot binele e aici, la noi, in timp ce strainii ne vor raul. Parinti si educatori care nu gresesc niciodata, nu stiu sa isi ceara scuze, care saboteaza orice urma de autenticitate, samd...

          Aici intervine cunoastera de sine ( esenta oricarui demers psihologic ), categoriile de mai sus au 0 cunoastere de sine ( self awarness ) si nu inteleg care sunt de fapt adevaratele motivatii pentru faptele lor. Pe scurt, ei nu sunt "buni" pentru ca sunt cu adevarat buni, ci, daca arata o doza de umanitate cu altii, e doar pentru a-si arata lor insisi ca sunt buni, superiori chiar. Dincolo de asta, sunt reci, cruzi, poarta masca omului bun. Ajunge sa il trolezi putin si isi dau arama pe fata, furia. Mai ales cei din cercul foarte apropiat, vor avea de suferit caci vor si fata adevarata, in timp ce cei din cercurile indepartate ii vor considera doar niste tipi cumsecade.
          • +1 (1 vot)    
            Psihologi (Luni, 23 septembrie 2019, 16:24)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui clint

            Ii respect, dar unii au o mare problema: multi din ei se cred medici psihiatri. Ajung sa dea retete si tratamente in diverse patologii.
      • +7 (7 voturi)    
        personal (Luni, 16 septembrie 2019, 11:01)

        codrean [utilizator]

        am intalnit destui, mi-am format un anumit tip de comportament in fata lor. Chiar daca si rabdarea are niste limite ...
      • +7 (7 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 septembrie 2019, 11:22)

        [anonim]

        • +3 (9 voturi)    
          Narcisistul, (Marţi, 17 septembrie 2019, 12:04)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui

          daca este "full blown", este considerat irecuperabil. Practic ajunge in punctul in care nu va mai putea accepta ca poate avea vreodata vreo problema. Nu va lasati inselati: uneori narcisistii se auto-critica, se ridiculizeaza, dar nu sunt sinceri. Tot ce vor e sa va atraga inapoi in cercul lor, sa va abuzeze, fiindca din asta se hranesc ( "narcissistic supply" ).
          Exista si un "underdeveloped narcissism" ( toxicitate ) care are niste simptome, printre care negativismul, perfecionismul, singuratatea, incapacitatea de a avea relatii cu alti oameni, si care se poate trata cu multa munca si eforturi, trebuie "rescrise" acele "self statements" din subconstient. Iar asta dureaza mult, si necesita mult efort personal, meditatie, etc. Dar un psiholog nu poate trata un om care nu crede ( cu adevarat ) ca are vreo problema.

          Toti cei din jur, mai ales cei f. apropiati, vor fi victime sigure, narcisistul le va taia orice urma de incredere in sine prin tehnici specifice "reversal of guilt", "gaslightning", triangulation, flying monkeys si muuulte altele.

          O alta veste proasta: narcisismul "se ia" de la parinti (emneshment ). Fie cei care isi critica copilul, fie cei care il lauda f. mult, fie cei care pretind copilului rezultate remarcabile si conditioneaza afectiunea de acestea iar in restul timpului sunt "emotionally unavailable".

          Va suna cunoscut ? Name of the game in educatia de la noi...

          Acum si niste vesti bune: e plin netul de carti si resurse, si daca simtiti ca ceva e in neregula in familia voastra sau cu voi, va puteti face un mic self-assesment pana sa ajnungeti la psiholog.
          • +5 (5 voturi)    
            Tichie de margaritar... (Miercuri, 18 septembrie 2019, 10:31)

            Namaste [utilizator] i-a raspuns lui clint

            publicul Roman e deja intoxicat de psihologism hollywoodian, dar sociologia autentica poate aduce aer proaspat!
      • +10 (10 voturi)    
        Cartea vine prea tarziu... (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:49)

        John M. [utilizator]

        Am divortat deja...ha ...ha...
        • +7 (7 voturi)    
          Felicitari ! (Marţi, 17 septembrie 2019, 12:06)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          0 toleranta fata de abuseri.
      • +2 (4 voturi)    
        cuvînt (Marţi, 17 septembrie 2019, 18:33)

        Toni_Romania [utilizator]

        se spune NARCISIST / NARCISIȘTI

        Vă multumim, am corectat!


      • +3 (3 voturi)    
        Mediul online (Luni, 23 septembrie 2019, 16:26)

        Toni_Romania [utilizator]

        De 20 de ani mediul online e cea mai buna "pepiniera" de narcisisti, depresivi, nevrotici, obsedati sexuali... ce vrei si ce nu vrei din sfera patologiilor mentale. Deci... LOG ON!!