​Recomandare de lectura

Viata lui Arsenie Boca

de A.V.     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2018, 15:10 Actualitate | Recomandare de lectura


ei-ma-considera-facator-de-minuni-viata-lui-arsenie-boca
Foto: Hotnews
„Arsenie Boca. Cine este acest om care da sens si speranta atator vieti deznadajduite? Este cultul lui o vasta operatiune de marketing religios, si-atat? Are viata lui datele recognoscibile ale vietilor de sfinti ai crestinatatii? Cum se face ca un om preocupat de profunde cautari intelectuale si care s-a declarat in repetate randuri impotriva «minunismului» a ajuns sa fie asociat atat de insistent cu miracolul, cu fantasticul, cu paranormalul? Am incercat sa dau cateva raspunsuri scriindu-i povestea.

„… La mine vine multa lume. Eu insa nu le fac nimic, decat stau de vorba cu ei, ii indrum – si cand pleaca spun ca au fost schimbati, si atunci ei ma considera facator de minuni.“ - ARSENIE BOCA, declaratie din dosarul sau de Securitate

 „Arsenie Boca. Cine este acest om care da sens si speranta atator vieti deznadajduite? Este cultul lui o vasta operatiune de marketing religios, si-atat? Are viata lui datele recognoscibile ale vietilor de sfinti ai crestinatatii? Cum se face ca un om preocupat de profunde cautari intelectuale si care s-a declarat in repetate randuri impotriva «minunismului» a ajuns sa fie asociat atat de insistent cu miracolul, cu fantasticul, cu paranormalul? Am incercat sa dau cateva raspunsuri scriindu-i povestea.

Sunt incredintata ca, dincolo de procesul de canonizare a lui Arsenie Boca si de controversele pe care acesta le starneste, dincolo de turismul religios si de politicile bisericesti, biografia lui este cel putin la fel de pasionanta ca un pelerinaj la locurile secrete din noi insine, unde se nasc deopotriva spaimele si sperantele.“ - TATIANA NICULESCU

Tatiana Niculescu este scriitoare, autoare a romanelor Spovedanie la Tanacu, Noptile Patriarhului, Povestea domnitei Marina si a basarabeanului necunoscut si a doua piese de teatru (Spovedania si Brancusi contra SUA), semnate cu numele Tatiana Niculescu Bran. Romanul ei de debut, Spovedanie la Tanacu (Humanitas, 2006), a devenit piesa de teatru in dramatizarea autoarei si in regia lui Andrei Serban. Acelasi roman a stat la baza filmului Dupa dealuri, care a obtinut premiul pentru cel mai bun scenariu la Festivalul de Film de la Cannes in 2012. Intre 1995 si 2008, a fost redactor, prezentator si apoi redactor-sef al sectiei romane a BBC World Service.



Citeste mai multe despre   


















4521 vizualizari

  • -17 (33 voturi)    
    asta e lumea în care trăim... (Joi, 31 mai 2018, 12:05)

    periscop [utilizator]

    ... ateii scriu despre marii noștri duhovnici, încercând să-i reducă la lumea lor, bidimensională...
    • +12 (30 voturi)    
      ! (Joi, 31 mai 2018, 19:16)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Bine ca e bogata lumea ta plina de fantezie si de literatura SF!
    • +13 (29 voturi)    
      Vezi ca pacatuiesti si o sa fii afurisit (Vineri, 1 iunie 2018, 1:26)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Nu judeca, in pana mea, daca tot esti taliban orthodox
    • +12 (14 voturi)    
      tu ai citit cartea, sau ai doar pareri apriori? (Luni, 4 iunie 2018, 19:24)

      hash [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      ?
      • 0 (0 voturi)    
        Un om sfant! (Marţi, 19 iunie 2018, 18:25)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui hash

        Frumos!
  • -9 (17 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 19:51)

    Lake123 [utilizator]

    Aha, deci articolu are ca scop propaganda pentru cărți, nu Arsenie Boca, despre care nu se spune absolut nimic. Rușine zaristului care a făcut asta.
    • +9 (15 voturi)    
      lasa ziaristul in pace (Luni, 4 iunie 2018, 19:23)

      hash [utilizator] i-a raspuns lui Lake123

      Da dom-le, si ce e rau in a face propaganda pentru carti?

      Citeste carti, de toate felurile si oricate, numai citeste omule! Cartile te fac neprost!

      Rusine tie ca faci un asfel de comentariu deplasat fara sa cunosti nici persoana ziaristului, si nici cartea.
  • +9 (15 voturi)    
    parere avizata (Luni, 4 iunie 2018, 19:21)

    hash [utilizator]

    Am citit cartea; cred ca mi-a luat in jur de 8 ore. Se citeste cu sufletul la gura. Tatiana Niculescu are talentul in a selecta sub forma unui tot unitar o gramada de pareri si referinte; textul nu este scris in nume propriu, nu incearca sa-si impuna parerea asupra preotului Boca, ci, dimpotriva, tine distanta - de apreciat acest lucru.

    Avalansa de intamplari si contextul istoric este unul special; ascensiunea comunismului surprinde in pozitia gresita un baiat care, sarac si orfan fiind, n-a putut sa-si urmeze vocatia de a urma scoala de ofiteri. Un om inteligent, citit, insa insingurat de timpuriu, care a vrut cu adevarat as zice eu, sa inteleaga filocalia, sa-si raspunda la marile intrebari ale vietii.

    De unde popularitatea sa? Deschideti cartea si cititi, deslusiti contextul mistic, needucat, al societatii romane satesti de inceput de secol XX, caruia prestatia sa i s-a potrivit ca o manusa.

    Personal am vrut sa citesc cartea intrigat fiind de picturile de la biserica Draganescu, si care sunt cumva incununarea intregii sale vieti. Am vrut sa descifrez acel 'de ce', deasupra misticismului legat de ubicuitatea portretului sau.

    Un sfant? Pentru un religios habotnic, fara indoiala, insa pentru cei care nu se limiteaza la atat .. :) Va las placerea sa descoperiti.

    O carte foarte faina, si asta v-o spune un ateu.
    • +8 (14 voturi)    
      ! (Marţi, 5 iunie 2018, 13:13)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui hash

      Fain review!
    • -9 (19 voturi)    
      Ne-o spune un ateu.. (Miercuri, 6 iunie 2018, 10:26)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui hash

      Rostogolesti voios cuvinte precum"contextul mistic, needucat", "religios habotnic", "limitati"si consideri picturile de la biserica Draganescu"incununarea vietii"lui Arsenie Boca. Un adevarat desert este in sufletul tau (de asa zis ateu) daca n-ai deslusit nici o farama din ceea ce au simtit zecile de mii de oameni "needucati" si"limitati"care l-au cautat pt a fi indrumati cu intelepciune si credinta de acest preot.
      • +3 (11 voturi)    
        TRAGIC (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:21)

        MataMare [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Vreunul dintre voi cei atat de inflacarati in credinta, stiti de simplele si umanele principii ale liberului arbitru, liberei exprimari, aveti in comportament atat de salbatic si plin de ura o exprimare atat de taioasa si rautacioasa incat parerea personala si libera ei exprimare si argumentare este un lux. Voi nu sunteti dispusi la nici un consens. Invataturile religioasa ve cer sa fiti buni cu aproapele vostru sa il iubiti ca pe propriul frate, la o palma primita sa intoarceti si celalalt obraz , sa fiti decenti, cu bun simt, ori voi ce faceti? imprastiati ura, doar ura. Imi pare rau sa va anunt dar CHIAR sunte-ti extremisti religiosi, indraznesc chiar sa va intreb pe cand va veti infiinta "statul ortodox"? exprimarea Statului Islamic o aveti deja ... de ce sa va opriti aici "iubiti-va" aproapele pana la capat.

        Va intreb doar ... a-ti citit biblia? daca da, cred ca ar trebui sa o mai cititi o data.
        Eu nu am citit-o si eu sunt ateu, dar sunt dispus si nu am nici cea mai mica problema in a va asculta si a va respecta opinia si parerile, voi de ce nu? Observati extremismul?