Victor Ponta: Orice om care prezinta documente false la banca doarme la Politie. Dan Diaconescu n-are nici o problema/ Vom taia sumele care se duceau la afaceri de partid

de Narcis Anton     HotNews.ro
Duminică, 14 octombrie 2012, 21:57 Revista Presei | Radio TV

Premierul victor Ponta a declarat intr-o interventie telefonica la RTV ca Dan Diaconescu ar trebui tras la raspundere pentru faptul ca a prezentat documente false la banca si ca PDL il protejeaza pe Dan Diaconescu: "Ma refer la faptul ca orice om care merge la o banca cu documente bancare false, in a doua seara doarme la Politie. Domnul Dan Diaconescu care a facut lucrul acesta acum n-are nici-o problema. Asta inseamna ca avem o Justitie care lucreaza cu masuri diferite. In acest fel, la urmatoarele licitatii vor veni alti oameni cu documente false care vor spune ca vor si ei la televizor."

Primul-ministru a continuat mentionand ca Justitia are o problema de functionare si acuza lipsa de reactie a sistemului juridic: "Sistemul bancar se protejeaza foarte puternic si a doua zi dupa o infractiune bancara se iau masuri. Un om care prezinta un document fals, va garantez ca a doua zi ii bate Parchetul  la usa. Avem o mare problema de functionare a Justitiei".

Principalele declaratii ale premierului
  • Prin realocari asiguram functionarea institutiilor publice pana la sfarsitul anului. Realocam bani din resurse suplimentare: incasari mult imbunatatite la ANAF si resurse venite din finalizarea cu succes a unor licitatii, plus taierea unor sume care se duceau la afaceri de partid. Asta era si supararea PDL. Erau mai multe zone in asa numite investitii: piscine, tot felul de terenuri prin panta si telecabine pe unde nu e zapada.
  • Despre rectificarea bugetara din vara: "Domnul Boc ori nu a fost prim-ministru si habar nu are ce e un buget ori nu stiu care e situatia. Nu aveam situatia finala a cheltuielilor institutiilor publice si in al doilea rand rectificarea din  vara am facut-o pentru cresterea cu 8% a salariilor, restituirea pensiilor luate stupid si ilegal de domnul Boc si banii pentru persoanele cu dizabilitati. Daca nu a fost priim-ministru, nu ma chinui sa-i explic".



Citeste mai multe despre   



















3062 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    acte false (Duminică, 14 octombrie 2012, 22:19)

    oilman [utilizator]

    Camarade Ponta - ai dreptate - oricine prezinta acte false trebuie sa doarma la politie - asa e. Dar asta include si doctorate sau masterate false. Deci da un exemplu si transfera-te de la Victoria la Jilava
  • +15 (17 voturi)    
    cine e la putere?? (Duminică, 14 octombrie 2012, 22:27)

    Alex S [utilizator]

    Din cate stiu eu nu mai e PDL la putere, deci e cam vina noului guvern USL ca nu e Diaconescu tras la raspundere.
    • -6 (8 voturi)    
      Justitia e confiscata (Luni, 15 octombrie 2012, 1:32)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      de Basescu. (punct)
      • +4 (4 voturi)    
        si axa? (Luni, 15 octombrie 2012, 10:44)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        presupun ca a confiscat-o pe axa Bucuresti-Berlin-Dan Diaconescu, sau?
        si daca am dreptate, confiscarea a avut loc in direct sau in reluare?
  • +11 (13 voturi)    
    Tot Basescu! (Duminică, 14 octombrie 2012, 22:35)

    Draky [utilizator]

    Victoras, "creierele" care au dat drumul caietului de sarcini ar trebui sa stie de ce Diaconescu sta la rand!
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta! parca e treba justitiei...sau nu? (Duminică, 14 octombrie 2012, 23:39)

    calinsab [utilizator]

    Ponta! parca e treba justitiei...sau nu?

    De cand dai matale verdicte? nu am vazut la Boc asemenea afirmatii... cred ca e treaba procurorului sa adune probe si apoi judecatorul sa decida nu Ponta si nu USL !
  • +6 (6 voturi)    
    din ce in ce mai penibil (Luni, 15 octombrie 2012, 0:03)

    goto [utilizator]

    cu fiecare declaratie domnul ponta demonstreaza cat de limitat este politic, si cat de incapabil este guvernul pe care il conduce. pentru orice esec al lor devine ca o placa uzata sa dea vina pe pdl si basescu. altfel nu se explica cum dupa ce conduci guvernul atatea luni in care faci rectificari si realocari de fonduri sa zici ca te-ai trezit acum ca nu mai ai bani din cauza unui guvern care a picat de mai bine de jumatate de an?! pe ce lume ai trait, cine a tinut contabilitatea? cel putin ministrul finantelor trebuia sa stie cum sta bugetul, ca doar asta e rolul lui. ori a dormit in post ori a fost plecat in campanie electorala. ori habar nu are ce ar trebuii sa faca la minister.
    si daca economia e o enigma foarte mare pt ponta, se pare ca nici la justitie nu sta mai bine. daca are dovezi ca diaconescu a prezentat acte false de ce nu il baga la puscarie? cum il protejeaza pdl-ul, ca doar dovezile sunt la guvern?
    poate vine domnul ponta si cu dovezi. ca de vorbe ne-am saturat si nu il mai crede nimeni. toata lumea a invatat placa: base si pdl sunt de vina.
  • +6 (6 voturi)    
    respectarea legii (Luni, 15 octombrie 2012, 0:30)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    hai sa respectam si partea cu plagiatura=hotie, vrei?
  • +6 (6 voturi)    
    Ma refer la faptul ca (Luni, 15 octombrie 2012, 9:37)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    orice om care fura, chiar si intelectual vorbind, orice om care se foloseste de furt si inselaciune pentru a obtine avantaje materiale sau de imagine ar trebui sa doarma la Politie si la inchisoare. Tu, Victor-Viorel Ponta, ai furat si ai inselat si ai primit cadou postul de prim ministru. Iar acum te plangi ca Dan Diaconescu joaca acest joc mai bine ca tine. Taci si inghite.