VIDEO Victor Ponta: Dan Diaconescu este protejat al PDL/ La noi Parchetul se conduce prin interimari. Un interimar e dependent direct de cel care l-a numit acolo, adica presedintele Basescu

de Narcis Anton     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2012, 21:18 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Hotnews
Premierul Romaniei Victor Ponta a discutat la Realitatea TV despre recentul scandal al privatizarii Oltchim si despre taxele si impozitele ce vor creste in 2013: "Domnul Diaconescu are in minte ca are imunitate si nu va fi tras la raspundere pentru oferta falsa de la licitatie sau pentru actele false prezentate la o banca pentru ca dansul reprezinta si interesele politice ale PDL". "M-am enervat foarte tare ca nu am fost consultat si ca n-au explicat ei ceea ce explic eu acum, este dreptul legal al primarului ca, odata la trei ani, sa mareasca daca vrea taxele locale. Aici vorbim despre autoritatea si autonomia locala si de Legea finantelor publice locale".

Principalele declaratii ale premierului Victor Ponta

  • Despre scandalul privatizarii Oltchim: Daca am fi avut un sistem de justitie mai bun in Romania poate domnul Diaconescu nu ar mai fi putut participa la licitatie. Domnul Diaconescu are in minte ca are imunitate si nu va fi tras la raspundere pentru oferta falsa de la licitatie sau pentru actele false prezentate la o banca pentru ca dansul reprezinta si interesele politice ale PDL.
  • Documentele bancare false si informatiile conform carora se demonstra ca nu exista cei 45 de milioane de euro au aparut dupa licitatia Oltchim. Domnul Diaconescu nu are niciun investitor strain in spate.
  • Diaconescu a scris intr-un document oficial ca detine banii respectivi. Banii in pungi erau banii prietenei lui Diaconescu din banca, 1 milion si ceva de euro. Am aflat ca nu-i detine. Toate lucrurile trebuiau dovedite. Poate ca de maine cineva il va intreba de ce a prestat documente false.
  • Despre situatia de la DNA si Parchetul General: Transparenta a fost totala si s-a inscris cine a vrut iar daca presedintele Traian Basescu nu va fi multumit de nominalizarile doamnei Pivniceru cu siguranta le va respinge. Am incurajat-o pe Pivniceru sa discute cu presedintele Traian Basescu.
  • La noi Parchetul se conduce prin interimari. E o farsa, daca nu reusim sa avem niste sefi...
  • Eu stiu un singur lucru, ca una din temele odiase de la referendum a fost "Dle, l-au suspendat pe Basescu, pentru ca vor Ponta si Antonescu sa schimbe procurorii". Dl Antonescu a fost presedinte interimar, eu am fost ministrul de Justitie, am fost chiar criticati de ai nostri de la USL si tot nu i-am schimbat pe procurori.
  • Nu, nu eram multumit de dl Morar si de dna Kovesi, dar nu am considerat ca era normal ca o nemultumire a mea ca om politic, ca prim-ministru, si o nemultumire a dlui Antonescu, ca presedinte interimar, sa influenteze ceea ce se intampla in justitie.
  • Unul din punctele - si ma bucur ca am castigat foarte multa credibilitate la Bruxelles - pe care l-am discutat cu dl Barroso, i-am spus "Macovei va minte, nu l-am suspendat pe Basescu ca sa-i schimbam pe Kovesi si Morar, ci pentru ceea ce noi am considerat ca merita sa fie suspendat, motiv pentru care, vedeti, nici nu au fost schimbati".
  • Acum avem o procedura transparenta in care cine doreste sa participe si-a depus dosarul. Astazi a fost ultima zi, nici nu stiu cine si-a depus dosarul, nu stiu si nu e treaba mea pe cine va propune dna Pivniceru, dar stiu un singur lucru, ca, dupa ce ca esti interimar la DNA, sa te duci interimar la Parchetul General si sa pui un interimar la DNA… asta nu e o chestie serioasa. O institutie condusa de interimari are o mica problema. 
  • Starea de interimat este cea mai rea posibila. Interimarul n-are nici responsabilitate prea mare pentru ce se intampla si are dependenta directa doar de cel care l-a numit si il sustine acolo - presedintele Basescu.
  • O persoana, in baza acestei proceduri transparente si cu avizul CSM, pe care presedintele o va nimi in functie, va avea un mandat de trei ani, si cu asta inchidem minciunile si aberatiile ca a vrut USL sa faca nu stiu ce cu procurorii.
  • Morar a spus ca nu vrea in cursa pentru PICCJ, el vrea sa fie numit direct.
  • (despre detasarea Codrutei Kovesi la MAE) Stiu ca cererea i-a apartinut dnei Kovesi si ca MAE a eblocat acel post de la Bruxelles, iar CSM, care trebuie sa aprobe detasarea unui magistrat, s-a reunit ieri la 18.00 - am apreciat viteza cu care s-a reunit, au avut cvorum, ii felicit, eram obisnuit cu alt ritm - si a aprobat.
  • Referitor la criticile secretarului general al Comisiei Europene la adresa ministrului Justitiei premierul Victor Ponta a raspus: "Ne-am obisnuit sa explicam ca cel care paraste minte". A mai mentionat referitor la criticile CE despre lipsa de transparenta privind procedura de numire a procurorilor: "Mai multa transparenta decat ca si-a depus cine a vrut si ca discutam despre asta la televizor, ce inseamna mai multa transparenta? Din comisia care examineaza face parte un procuror de la  DNA si unul de la Parchetul General. Ce se poate face pentru mai multa transparenta? Sau cumva este "daca nu-l desemnati pe Morar inseamna ca nu sunteti transparenti".
  • Despre proiectul MFP privind cresterea taxelor si impozitelor in 2013 cu 16%: Nu le dati oamenilor stirea ca asa va fi. Cand am vazut stirea, ca eu n-am vazut propunerea, am pus mana pe telefon, l-am sunat pe Florin Georgescu: "Dle, ati innebunit, ce-aveti?", "Nu stiu nimic, stai sa-l sun pe dl Liviu Voinea", il suna pe dl Voinea, care spune "Nu stiu nimic, stati sa verific", ca asa-i la Ministerul de Finante, ca "Intr-o scrisoare pierduta".  Dupa care, m-au sunat inapoi in aceeasi ordine si mi-au explicat.
  • O data la trei ani, autoritatile locale, au voie - nu au obligatia - sa actualizeze taxele locale cu inflatia. Pentru asta MFP da o hotarare in care spune cat e inflatia si cat e maximul cu care pot sa mareasca, iar de la anul primarul de la Bucuresti, Pitesti, Ploiesti, daca considera ca are nevoie de mai multe venituri, pana la 16%, poate sa mareasca anumite taxe.
  • In 2013 - in afara de cota unica, pe care am stabilit-o cu colegii liberali si ramane 16% - nu avem in vedere alte cresteri de taxe si impozite, avem in vedere un singur lucru important: cresterea redeventelor, pentru ca in 2014 expira si acel contract pe care il aveam cu OMV si, practic, in 2013 trebuie sa discutam cu toti cei care exploateaza resurse naturale despe redevente, si putem sa discutam despre o mai buna incasare la bugetul de stat.
  • In rest, ceea ce a aparut pe site, si sigur ca m-am enervat foarte tare ca nu am fost consultat si ca n-au explicat ei ceea ce explic eu acum, este dreptul legal al primarului ca, odata la trei ani, sa mareasca daca vrea taxele locale. Aici vorbim despre autoritatea si autonomia locala si de Legea finantelor publice locale.
  • La Ministerul Finantelor este ca in "D'ale Carnavalului", de Caragiale. Ministerul Finantelor nu stia cine a pus informatia pe site.
  • Romania in acest an, in afara de notele bune primite de la FMI, are crestere economica, undeva la 1,5%. Romania s-a imprumutat in luna septembrie cu o dobanda de aproximativ 5%, foarte buna in comaparatie cu imprumuturile contractate de Spania. Romania are asigurat viitorul financiar in UE
  • Guvernul investeste in internet gratuit: Dupa ce am avut licitatia 4G din Romania si am incasat 700 de milioane de euro e normal sa investim in acelasi domeniu
  • Despre informatia conform careia presedintele Traian Basescu doreste un Megaminister al informatiilor: "Cred ca presedintele Basescu fiind obisnuit sa aiba un minister numai al sau...Trebuie, desi nu mi-e usor, sa inteleg ca trebuie sa fac diferenta intre institutie si persoana. Eu sunt foarte calm, dornic de colaborare. Basescu intelege prin "colaborare" subordonare
  • Despre vanzarea CFR Marfa, TAROM: Priviti cazul Oltchim. Acolo cu conducere si management de stat am ajuns la sute de milioane datorii. Pentru Oltchim, trebuie un investitor privat. La CFR Marfa, care e pe pierdere, o participare de capital privat...Exista posibilitatea sa dai 49%. E nevoie de un investitor privat. Statul nu are bani sa investeasca in CFR Marfa
  • Despre candidatura lui Diaconescu in colegiul lui Ponta: In 2008, la alegeri, Nicolae Mischie a zis ca unde candideaza Ponta vine si el. Eu am luat 52%, el 3. Eu candidez tot in Tg. Jiu. E binevenit. E un oras superb. Oamenii din Gorj sunt faimosi pentru ca iubesc muzica, nu circul. Sa candideze unde vrea
  • La inceputul lui 2013 nu trebuie sa ratam ocazia de a modifica Constitutia ca sa lamurim cu ce se ocupa presedintele, premierul si ce face Parlamentul. Cu cat a devenit mai popular, cu atat Basescu a devenit mai puternic in institutiile statului

Alte declaratii:

  • Eu stiu un singur lucru, ca una din temele odioase de la referendum a fost: "Dle, l-au suspendat pe Basescu, pentru ca vor Ponta si Antonescu sa schimbe procurorii". Dl Antonescu a fost presedinte interimar, eu am fost ministrul de Justitie, am fost chiar criticati de ai nostri de la USL si tot nu i-am schimbat pe procurori
  • Noi (USL-n.red.) nu vom guverna cu Dan Diaconescu. Daca cei de la PDL nu vor accepta o coalitie cu PPDD nu au cum sa guverneze
  • Nu sunt de acord cu proiectul domnului Madalin Voicu de gratiere a detinutinutilor care au o pedeapsa de pana la sase ani. Madalin Voicu e un personaj special. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7857 vizualizari

  • +44 (54 voturi)    
    ahaaaa (Miercuri, 3 octombrie 2012, 21:21)

    thebblack [utilizator]

    basescu e de vina!!!
    • +26 (38 voturi)    
      plagiatorul mincinos.... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:14)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      .....are pana in imaginatie sau poate, stiind ca va pierde vanjos, nu se mai oboseste sa inventeze noi minciuni si le reia pe cele vechi.
      Trist sfarsit de cariera politica pentru un om tanar dar semn bun pentru tara.
      Era usor in opozitie cand iresponsabilitatea infantila nu cauza mari probleme dar acum, fiind la putere, prostiile au efect de bumerang si se transforma in suturi si palme in cap.
      Cand in afara tarii esti considerat "nefrecventabil", sfarsitul politic este iminent.
      • +21 (29 voturi)    
        ridicol (Joi, 4 octombrie 2012, 8:03)

        oilman [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Camarade Ponta: nu luai nici 3 la clasa de logica. Probabil treceai cu 10 clasa de minciuna. Circul cu DD e raspunderea voastra, nu Basescu a organizat 'privatizare' . suze pentru termenul 'organiza', mai potrivit ar fi 'violat'. Morar nu-ti place - ma bucur dar e irelevant. Evident ca nu l-ati suspendat pe Basescu ca sa va subordonati justitia, ci ca sa echilibrati situatia la alegeri - adica sa pierdeti cam 20% in cele citeva luni de guvernare - ati vrut un concurs cu handicap ... Procedura de numire la DNA si a PG - v-a spus CE ca nu e transparenta - si nu ca s-a plins Basescu ci fiindca e evident ce faceti. Si pe Madam Pivniceru ati numit-o in graba - nici o legatura cu controlul justitiei evident.. Camarade Ponta, cred ca Chavez intra curind in Campanie - poate are nevoie de un prostalau bolshevik sa-i care servita - de ce nu incerci sa te propui pentru job ?
        • +5 (11 voturi)    
          l-ai nimerit pe Ponta.. (Joi, 4 octombrie 2012, 10:16)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui oilman

          ..drept in "ochiul-boului"(traducere cuvant-cu-cuvant pentru "bull's eye" din limba engleza- pentru "antenistii" care citesc acest comentariu) !!!
          Adica, citez si sustin ca Ponta este "un prostalau bolshevik", numai bun "sa-i care servita" oricarui tatuc comunist din trecut si din prezent(pentruca sper ca in viitor sa scapam de ciuma rosie)!!
    • -25 (37 voturi)    
      intr-un fel, da (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:16)

      tjax2k [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Gandeste-te ce s-ar fi intamplat daca Diaconescu se razboia pana acum cu Basescu. S-ar fi trezit cu procurorii pe cap imediat ce s-ar fi inscris la licitatie. Justitia e super-eficienta cand e vorba de dusmanii lui Basescu. Cand e vorba de altceva, abia se misca. Ma astept ca Diaconescu sa scape fara probleme de justitie dupa esecul Oltchim.
      • +22 (32 voturi)    
        aiureli (Joi, 4 octombrie 2012, 1:09)

        ws [utilizator] i-a raspuns lui tjax2k

        ponta isi ascunde prostia atacandu-l pe basescu. pana la urma e normal, tontalaul e in campanie electorala. nu e normal in schimb ca lumea sa il creada.

        si daca procurorii sunt la cheremul lui basescu, atunci cum de nastase nu e fetita lui ponta pe la rahova? la cate nefacute a facut ponta, unde sunt procurorii astia ai lui base?

        din nou, aiureli.

        ws
      • +9 (13 voturi)    
        Lasa justitia in pace... (Joi, 4 octombrie 2012, 10:33)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui tjax2k

        Cine a organizat licitatia? De ce nu s-a verificat bonitatea ofertantilor? Adica, daca eu ma duceam si ziceam ca dau 100 mil. euro, castigam licitatia, corect? Eventual le aratam o foaie scoasa la imprimanta drept extras de cont. Si iata, privatizare esuata din cauza lui Basescu si a justitiei aservite lui. Ne lasi?
    • -7 (15 voturi)    
      atat stiti sa spuneti (Joi, 4 octombrie 2012, 9:27)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      incercati sa treceti peste antena 3. atat fanii antenei 3, cat si cei care NU sunt fani s-au transformat in antena 3, repetandu-le la nesfarsit sloganurile si uitand sa mai gandeasca. poanta, copy-paste sau cum i-o mai zice are dreptate de data asta. evident, poanta evita portiunile in care nu are dreptate, asa cum face si base...fara doar si poate ca usl=coruptie, dar acelasi lucru se poate spune si despre pdl. incercati sa ganditi, nu sa urmariti orbeste un om sau un partid
      • +6 (14 voturi)    
        poate reusesti sa faci lumina.. (Joi, 4 octombrie 2012, 10:25)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        ..in rationamentul tau. Ce legatura are Basescu cu Diaconescu? Diaconescu era camarad de arme cu Tuca la televiziunea lui Voiculescu acum 15 ani.
        Cum a devenit Diaconescu arma secreta a lui Basescu, daca el are formarea in scoala lui Voiculescu? Mie imi pare ca tu esti cel care nu incearca sa gandeasca: principalul vinovat pentru Oltchim este Voiculescu. Voiculescu si-a atatat dulaul(Diaconescu) si i-a creat lui Diaconescu impresia ca unul ca el(cu un post tv sau un trust media - dupa posibilitati - in spate nu are cum sa fie atacat in justitie). Adevarul este ca atat Voiculescu cat si Diaconescu mint si manipuleaza 25h din 24h si 8 zile din 7.
        Si daca te mai gandesti putin, Ponta nu are un comportament de Prim Ministru, ci un comportament de candidat intr-o campanie electorala prelungita si continua... si are din ce in ce mai mult impresia ca si el(Ponta) este imun in fata legii: asa cum l-a invatat Tovarasul Felix in ultimii 23 de ani..
        • -1 (5 voturi)    
          sigur nu reusesc (Joi, 4 octombrie 2012, 12:20)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          oricat de logic as fi in exprimare, sigur nu reusesc, pentru ca voi aveti o fixatie: indiferent ce face/spune B, este bun, glorios si medaliat.
          insa imi mentin sfatul, renuntati la slogane antena 3 modelate de B1. incercati sa ganditi.
          PS. nu era pentru tine comentariul, ci pentru @thebblack
  • +45 (55 voturi)    
    perseverare diabolicum (Miercuri, 3 octombrie 2012, 21:33)

    gica43 [utilizator]

    ponta,ne-ai convins de multe luni că nu ai nimic in cap.\\\\\\\\lasă-ne,lasă-ne.....
  • +27 (35 voturi)    
    Fara dovezi, fara argumente, fara responsabilitate (Miercuri, 3 octombrie 2012, 21:45)

    fane_grija [utilizator]

    Asta este discursul plagiatorului.
    • +8 (12 voturi)    
      perseverenta (Joi, 4 octombrie 2012, 10:37)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      O mancare de rahat continua!!! Basescu,PDL si ori cine altcineva sant vinovati .El intotdeauna este ca o floare neprihanita. Dootore este din ce in ce mai gretos!!!!
  • +47 (55 voturi)    
    orcine altcineva e vinovat.... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 21:46)

    echos [utilizator]

    de privatizarea oltchim! eu nu... o spune premierul copy/paste!
  • +25 (37 voturi)    
    Regula celor 2 M: (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:06)

    inganduratul [utilizator]

    Mizerie si Minciuna, numele tau este Ponta!
  • +22 (30 voturi)    
    USL + DDTV - dupa alegeri ! (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:07)

    Gryphus [utilizator]

    guvernul PNL-PSD a organizat privatizarea, ei l-au lasat pt DDTV sa participe, ei au permis oricui plateste 150.000 EURO sa participe dar EI NU vor sa-si asume nicio vina!
  • +21 (29 voturi)    
    pai si Ponta e interimar pe undeva (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:08)

    zaboo [utilizator]

    nu?
    • +13 (19 voturi)    
      daca pacaliciul de dd (Joi, 4 octombrie 2012, 8:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      semna contractul si vira banii, mai erau documentele lui de participatie la licitatie considerate false?
  • +23 (29 voturi)    
    ...asta... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:08)

    ALTAN [utilizator]

    ...a facut o fixatie din a pomeni numele Presedintelui,in nu conteeaz ce context...sau...are norma data de ''varan'' sa rosteasca numele zilnic de n'' ori...si atunci daca nu are motive sa o faca,le inventeaza...
  • +20 (30 voturi)    
    Pot şi eu! (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:10)

    war4peace [utilizator]

    Victor Ponta este protejat al Satanei. vezi, Victoraş, că pot şi eu să screm o mare tâmpenie. Măcar nu-s prim ministru... Îmi permit să mă fac de ruşine fără să mă vadă o ţară întreagă.
    • +6 (8 voturi)    
      funny :)) (Joi, 4 octombrie 2012, 10:27)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      ..nu te-ai facut de ras..ne-ai mai facut sa radem putin :))
  • +22 (28 voturi)    
    ... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:20)

    dragos234 [utilizator]

    e disperat sa aduca vorba de pdl.
    • +13 (17 voturi)    
      basescu, bla,bla, pdl,bla,bla (Joi, 4 octombrie 2012, 8:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      altceva nu stie pentru ca chiar nu are argumente pentru acest fiasco numit privatizarea oltchim si pt. viitorul fiasco care se va numi privatizarea cfr.
      cum poate avea atatea sinapse lipsa incat sa nu-si dea seama ca lumea nu-i tampita si ca-si da seama ca el ca p.m. al guvernului pe care-l conduce e de vina?
  • +27 (33 voturi)    
    Asta e dus de-a binelea.... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:32)

    LiviuX [utilizator]

    Numai la primele 2 puncte (ca deja e prea mult):
    1. Ce treaba are justitia la o privatizare?? De cand un judecator spune daca eu pot sa particip sau nu?? Evident, atata timp cat sunt liber si nu decazut din drepturi.
    2. Daca e vorba de documente false, nu organizatorii trebuiau sa le verifice ca sa vada daca poate participa sau nu? Adica eu daca vreau, pot sa dau ce hartii vreau si sa particip la orice licitatie organizata de guvern, ca oricum nu se uita nimeni...
    Hilar daca nu trist!!!
    • +4 (8 voturi)    
      Foarte Trist... (Joi, 4 octombrie 2012, 10:34)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ..dar asa se intampla cu oamenii care nu muncesc pentru nimic, ci doar citesc dupa un prompter(Tov. Felix) toate gogomaniile din capul varanului...
      Nu ati vazut cati experti in drept au aparut pe la iRealitatea si eRrorTV? Mai ales de cand MAREA, URATA, IMPOSIBIL-DE-TRECUT-CU-VEDEREA PROSTIE a Guvernului Ponta, reprezentata de aceasta "PRIVATIZARE" a OltChim-ului.
  • +27 (33 voturi)    
    Pierdut (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:39)

    Draky [utilizator]

    Amice esti pierdut!
    Esti obsedat de Basescu mai mult decat normal!
    E o vorba: de ce ti-e frica nu scapi!
  • +23 (29 voturi)    
    Obsesia Basescu.... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:43)

    timp tamp [utilizator]

    Toti uslasii au implantat in ceier un cip, car la orice intrebare despre "sucesuri" in marile batalii, gen referemdum, licitati circ, seceta, traseul legiilor... ii pun sa guite Basescu, Basescu, Basescu....
  • +25 (31 voturi)    
    cit de odios, pervers si ticalos este ponta (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:43)

    bizonul_nou [utilizator]

    Cu o voce aparent calma, copipeistul ponta spune toate ticalosiile si minciunile posibile.

    N0049 (adrian nastase pentru cei care nu stiu) - cred - ca este foarte mindru de creatia lui personala.

    Ultima ticalosie a lui ponta este declaratia ca dede-ul este protejatul PDL-ului, cind, de fapt, nu-i exclus sa fi existat o colaborare ponta-dd inainte de faimoasa licitatie.
    • +15 (19 voturi)    
      Licitatia a fost de fatada (Joi, 4 octombrie 2012, 2:55)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

      Sub presiunile FMI-ului si ca sa facem virgina, o realitate obscena. Practic, Diaconescu a fost o hymenoplastie, inainte de alegerile parlamentare.

      Altfel, Ponta este masinaria perfecta pentru gargara damboviteana. Are tot ce-i trebuie pentru asta.
  • +18 (24 voturi)    
    Intrebarea este cum (Miercuri, 3 octombrie 2012, 22:58)

    Ion B [utilizator]

    de un individ a castigat o licitatie fara sa prezinte garantii?
    Oriunde in lume depui o anumita suma inaintea licitatiei unde vrei sa participi. Unde sunt banii depusi drept garantie?
    Sau aceasta licitatie a fost castigata doar pe vorbele de la televizor ale individului diaconescu?
    Pai cine este de vina don doctore ponta? Tot base ca voi sunteti un guvern de incompetenti?
  • +20 (26 voturi)    
    Dependentu' (Miercuri, 3 octombrie 2012, 23:05)

    Teris [utilizator]

    Ponta se adreseaza publicului care-l merita.
    Ceilalti nu-l mai asculta.

    Vorbaria lui e numai buna pentru rubrica "din putzul gandirii" :))
    • +15 (21 voturi)    
      loool :))) (Joi, 4 octombrie 2012, 0:58)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Teris

      cel mult preputul gandirii...
  • +17 (23 voturi)    
    daca aveam cne profi (Miercuri, 3 octombrie 2012, 23:10)

    visio [utilizator]

    nu eram guvernati de un plagiator, de un neica nimeni, de unul care a furat dela altii...cat despre interimat, hai sa vb de Mang, de pivnicieru, de cepoi, de...
    un plagiator nu are o oferta valabila pt Romania; amuzant este ca la aceeasi masa au stat un plagiator, unul care nu a gasit-o pe elodia si unul care nu stia sa citeasca acte false.
  • +20 (26 voturi)    
    Nu ii e rusine (Miercuri, 3 octombrie 2012, 23:50)

    Alex S [utilizator]

    Basescu nu a mai scos capul de cand a revenit la putere, si asta da vina pe Basescu pt esecul lor. E de vina Basescu ca l-au lasat pe Diaconescu sa liciteze sume imaginare?
  • +18 (24 voturi)    
    anta ipocritul dotorre din ministerul bolnavilor (Miercuri, 3 octombrie 2012, 23:56)

    geocrin [utilizator]

    Daca-ti spune altcineva cine-i ponta poate-l crezi poate NU.
    Dar ponta si de aceasta data ne spune cine este si pe el il credem pe cuvint.
    Este acelasi om care minte in tot ce spune, doar sa cada in picioare.
    Nu uita poanta ca nu ne minti doar pe noi pe romanii ceea ce este mai rau ca faci sa fuga investitorii din Romania si faci imagine proasta tarii .
    Unde sunt investitorii mari de la Oltchim cu care te laudai?
    Asa pierd romanii locurile de munca iar Romania credibilitatea .
    Vai de noi cine ne conduce, cu Boc si cu Basescu NU ne-am putut lauda mult dar, macar nici NU ne-au facut de rusine in Europa si-n lume.
    Cred ca romanii merita sa fie condusi de oameni capabili si onesti nu pun asa mare accent pe un partid vreau UN OM !
  • +22 (28 voturi)    
    Tembelismul... (Joi, 4 octombrie 2012, 0:01)

    solar [utilizator]

    A AJUNS TEMBELISMUL LA RANG DE POLITICA DE STAT. Asa ceva e impardonabil, pur si simplu si de nesuportat!! O sa tragem cu totii , intreaga Romanie, tembeli si netembeli, toate ponoasele imaginabile. Nu as fi crezut in ruptul capului ca se poate ajunge pana la aceasta descompunere morala, politica, sociala!!S-a ajuns , in acceptia mea la marginea prapastiei. De aici incolo doar descompunerea statala mai poate urma. o nenoricire mai mare nici ca mai trebuie pe capul nostru. Bulgarele asta, odata pornit nu mai are cum sa fie oprit. Doamne fereste-ne!! Si da-ne minte si tarie.
    • +15 (21 voturi)    
      Bine spus (Joi, 4 octombrie 2012, 1:49)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Stai sa vezi in primavara lui 2013 belele, ca anul asta a fost seceta, Hidroelectrica au falimentat-o, Oltchimul e papa, cfr, tarom is ca de obicei, nu le vrea nimeni, toate lucrarile in tara stagneaza, exodul e la putere etc etc.
      USL se pare ca nu prea are habar de ce se intampla in jur, o tot dau pe aia cu investitorul rus, pardon, agentul rus, promit miere pe rauri poluate. O sa prinda ciolanul dar o sa usture poporul mai rau ca pe vremea lui nea Nicu.
      E jenant deja cum de este accepta acest pacalici, plagiator, criminal si mitoman, la conducerea guvernului. Probabil e cantecul lui de lebada (swansong), dupa aia isi ia cec-ul si o intinde pe Coasta de Azur.
  • +12 (18 voturi)    
    Ce spui Goe ? (Joi, 4 octombrie 2012, 0:32)

    ilie22sute [utilizator]

    Care sunt atributiunile FUNCTIONALE ale premierului in PRIVATIZARI? UNDE SCRIE?Dosarul nr. 117/P/2002, al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, Secția de urmărire penală și criminalistică. Obiectul acestuia este „Moartea violentă a procurorului Cristian Panait. Inculpat: Ponta Viorel Victor”. NUPutem judeca oamenii nostrii cand PONTA the lectii de zbor neavenitilor Panait...Tanti responsabila cu beciul NUPutem , puteti in alta parte. NU AM CHEF SA FIU CONDUS DE UN POSIBIL 100% CRIMINAL ( un mos muta gardul si face "penitenciar " iar un profesor de zbor C & P nimic NUPutem , puteti in alta parte ) Tanti responsabila see you beciul sa TREACA LA TREABA!
  • +12 (16 voturi)    
    Dragule, (Joi, 4 octombrie 2012, 8:33)

    Audit [utilizator]

    ai reuşit ca prin acel aşa zis "cel mai cinstit guvern" să ne oferi de fapt cel mai incapabil, plagiator, corupt guvern!
    În toată istoria post decembristă, nu a existat nici un guvern care în 5 luni să aibă atâţia miniştri obligaţi să plece sau un premier care să preia atâtea interimate. Prin urmare, tu, interimarul de serviciu, plagiatorul şef, nu cred că eşti în măsură să vorbeşti de interimate.
    Problema ta este o alta: am convingerea că eşti bolnav psihic; naturaleţea cu care susţii că albul este negru arată că ai unele probleme de sănătate.
    Şi încă ceva: pe Panait, fostul tău coleg, nu îl visezi noaptea?
  • +10 (14 voturi)    
    Sa ne traiasca Basescu ! (Joi, 4 octombrie 2012, 9:16)

    alnimanui [utilizator]

    E un bun national. E singurul om care poate fi de vina de orice, care este in spatele oricarei masinatiuni si manevreaza pe toata lumea , are la degetul mic Europa , e var cu Orientul Mijlociu , vecin cu departamentul de stat al SUA si are in solda lui ziaristii occidentali (numai pe ai nostri nu , ca nu se lasa cumparati)Ar zice Caragiale'' al dracu dom Basescu "
    • +6 (10 voturi)    
      :))..ar mai fi ceva amuzant.. (Joi, 4 octombrie 2012, 10:46)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui alnimanui

      ..cu cat il pomenesc Ponta si Antonescu & antenistii pe Base la TV, cu atat sunt mai mici in ochii electoratului:)).

      Base a ajuns un fel de Freddy Krueger al politicienilor USL :)).

      Va dati seama ca Base i-a stricat somnul lui Antonescu :))

      Iar de Ponta ce sa mai zic: are de facut o teza de doctorat si la Rahova Spital-Penitenciar..:D
  • +7 (11 voturi)    
    ponta asta e dus rau! (Joi, 4 octombrie 2012, 9:18)

    airamerica [utilizator]

    Pai PDL e in opozitie, nu se mai pot proteja nici macat pe ei, nici vorba sa-l protejeze pe mascariciul ala, Basescu abia si-a scapat fundul in vara asta la referendum... asa ca nu are ce-i face nici el circarului! Daca cineva, desi ma indoiesc de asta, il protejaza pe DD, atunci nu poate fi decat cineva de la putere! E logic: aia de la putere pot proteja, aia din opozitie nu au cum....ca-s in opozitie, parghiile si butoanelel le au ailalti! Oare cine e la putere dottore?
  • +6 (10 voturi)    
    a detine (Joi, 4 octombrie 2012, 9:23)

    nash pandelica [utilizator]

    nu e vorba de bonbonel, ci de scalambarea limbii romane.
    de fapt, nimeni nu mai are nimic, azi. toata lumea detine.
    deci, mai draga dottore, nu are importanta ai cui sunt banii. eu, daca am o datorie, ma duc si ma imprumut la tata, la mama, al sora'mea, sau laun prieten, vecin, etc. si platesc. si cel care primeste banii nu este interesat de unde'i am eu.
    la fel si statul roman, cand are de dat o datorie, se imprumuta in alta parte, ca de produs, ciuciu.
    cat de documente bancare false, ramane de dovedit.
    daca s'a folosit de fals, va intra in cantonament.
    dar daca documentul, prezentat si la tv b1 lui turcescu, nu este fals ? daca cineva era dispus sa dea bani buni, daca la proces reiese ca diaconescu avea bani ?!
    e bine de stiut daca pleaca in cantonament si responsabilii statului, adica doctorul de catania, chitzoi finul nasului sau digeiul de serviciu ?
    io as zice ca toti sunt responsabili, de o privatizare organizata iresponsabil.
    si trebuie sa plateasca.
    numai ca la noi, procesele vor tine cu anii, ca vorba lui anton pann, or moare magarul or piere sultanul.

    circuri jegoase si aparitii la emisiuni aranjate ale primului mincinos al romaniei, seful celui mai cinstit guvern.

    de cinstit, nu mai incape vorba :)
    cinstit si ...dinamic. mereu un ministru are o problema, pleaca, iar dottore face pe interimarul.
    asa cum face si pe doctorul in drepturi.

    si ca de obicei, diktatoru e de vina si pedeleul care'i in spatele lui dd. :)))
  • +7 (11 voturi)    
    Starea de interimat este cea mai rea posibila. (Joi, 4 octombrie 2012, 9:32)

    hsl [utilizator]

    Pai Ponta nu a ocupat doua functii de ministru interimar?! sa nu ne zica acum ca era "dependent" de Basescu...
    Nu tot Ponta a determinat un interimat pentru cea mai inalta functie in stat: cea de presedinte? Pai Antonescu de cine a fost dependent pentru ca au umplut Romania de penibil.
    Insusi Guvernul Ponta - la nivel de legitimitate nu la nivel legal - este unul profund interimar si ii dau dreptate premierului: a fost cel mai rau posibil.

    Despre procesul de numire in Ministerul Public CE zice ca nu e transparent, Morar zice ca nu e transparent, presa - cu exceptia sclavilor - zice ca nu e transparent, de ce l-am crede pe hotul de Ponta?!
  • +5 (9 voturi)    
    ca de obicei.. (Joi, 4 octombrie 2012, 10:11)

    akillies [utilizator]

    ..Ponta creaza disensiuni in randul romanilor. Ca de obicei, primul ministru al Romaniei nu faca nimic petru Romania, ci face totul pentru politicianul Victor Ponta si ami ales pentru partidul unic PSD(USL e doar o struto-caruta care mai are foarte putin de trait..).

    Prin urmare, dle. Ponta, remaniati-va definitiv si pe dumneavoastra din functia de prim ministru al Romaniei! Nu aveti ce cauta in aceasta functie! Faceti de rusine aceasta functie(maim ult decat au facut-o altii)!!
  • +3 (7 voturi)    
    deci faci ceva mai copiuta ... ? (Joi, 4 octombrie 2012, 10:37)

    rakleta [utilizator]

    De plans vad ca poti ... dar ceva concret ?
  • +2 (4 voturi)    
    ANTENE (Joi, 4 octombrie 2012, 11:16)

    zambilus [utilizator]

    Ponta vad ca are norma intreaga la televiziuni, treaba cand mai face? Aparitiile la televiziuni ii rapesc toata ziua
  • +3 (5 voturi)    
    asa refrendum asa privatizare (Joi, 4 octombrie 2012, 11:56)

    vodatepes [utilizator]

    Cum au organizat votarea in iulie asa au organizat si privatizarea OLTCHIM. Adica dupa ureche urmad dictonul romanesc lasa ca merge asa. Ba nu mai merge asa. Daca nu devenim ca nemti adica sa fim rigurrosi si seriosi nu avem nici o sansa ca tara.
    In rest multa sanatate ca colo e un strin care a pus pe picioare sistemul de urgenta.
  • 0 (2 voturi)    
    minte in legatura cu impozitele locale (Joi, 4 octombrie 2012, 12:50)

    yupy [utilizator]

    Conform Codului fiscal doar guvernul poate majora imp si taxele locale cu rata inflatiei, o data la 3 ani, si nicidecum primarii!!!!!! E o minciuna mare de tot ce spune el. A se vederea Codul fiscal sectiunea Impozite si taxe locale.
  • 0 (2 voturi)    
    Mai retardule, (Joi, 4 octombrie 2012, 13:09)

    Ponta [utilizator]

    Schimba naibii placa asta. Subiectul este deja desuet.
    Din cate observ iti place rolul de marota.

    Halal doctor esti bufonule.
  • +2 (4 voturi)    
    !!! (Joi, 4 octombrie 2012, 14:15)

    Tatian [utilizator]

    Ponta cheltuie banii nostrii , inca de la inceput a facut asta cu cheltuielile de referendum , pentru un simplu moft . Ar trebui sa i se retraga titlul plagiatorului , asa mi s pare normal .... si pe langa asta ar trebui sa isi dea si demisia , mi se pare imoral sa avem un astfel de prim ministru !!!
  • -1 (1 vot)    
    MULTUMESC CELOR CE VOTEAZA AICI ! (Joi, 4 octombrie 2012, 20:48)

    dincannes [utilizator]

    Mà ajutati mult; asa citesc numai comentariile negative (sunt de obicei, mai pe gustul meu).
  • 0 (0 voturi)    
    Copy-paste, asta, e vai mama lui ! (Luni, 8 octombrie 2012, 15:31)

    aleahim [utilizator]

    Cred ca nici in visele copilariei lui nu s-a vazut prim ministru. Jalnica tara am ajuns sa ne conduca un neica nimeni, un zero barat, care continua sa-si faca jocurile cu incredibila nonsalanta. Obsesia lui ca Basescu face si drege il recomanda patologiei psihiatrice ! ..Impreuna cu Crinut , desigur !