Gaz Metan Medias a pierdut miercuri si restanta de pe teren propriu cu Minerul Lupeni, 0-1. Dezastrul continua pentru elevii lui Sandor Varo, ajuns si mai aproape de o despartire de actuala sa echipa

Sase puncte din sase in meciurile cu Minerul Lupeni si Building Vinju Mare. Acesta a fost ultimatumul acordat de conducerea „gazistilor” antrenorului Sandor Varo dupa inceputul groaznic de campionat. Prima incercare a fost sortita esecului.

Pentru ca echipa de pe Tarnava Mare nu a fost in stare sa mai adune trei puncte la zestrea si asa saraca din acest sezon, miercuri, pe teren propriu, in restanta din etapa a doua cu Minerul Lupeni. Jocul gazdelor a suferit iarasi (a cata oara?) acolo unde le doare mai tare, in avanposturi.

Unde Prodan si Biro au repetat ineficienta de la Caracal, nereusind sa fructifice putinele ocazii avute in prima parte a meciului. Repriza dominata preponderent de oaspeti, care au trecut in cateva randuri pe langa deschiderea scorului, in special prin fostul mediesean Boroncoi si Niculescu, fratele dinamovistului Claudiu, care nu au gasit tinta din lovituri libere extrem de periculoase.

Masuri dure

Gheata s-a spart la zece minute de la reluare, cand Rus de la Minerul Lupeni a prins o torpila de la 30 de metri in coltul lung si Stetca nu a putut face nimic pentru a o para. Din acest moment, oaspetii s-au retras in propriul careu si au aruncat la intamplare toate atacurile „gazistilor”. Care, in disperare de cauza, au trecut la un joc haotic, avand in fata ochilor doar egalarea.

Care a venit in minutul 85, la preluarea lui Iorga din careu, dar reusita a fost anulata de tusierul de pe acea parte pentru o pozitie afara din joc. Protestele gazdelor au fost inutile si Gaz Metan ramane in subsolul clasamentului. Rezultatul si evolutia echipei l-a nemultumit profund pe presedintele Corin Cindrea: „Suntem intr-o situatie critica.

Nu este posibil asa ceva, la conditiile care sunt, cand jucatorii au toate contractele si primele achitate la zi. Vom lua masuri, cu siguranta, altfel nu se poate, ramane sa vedem care vor fi acestea. Deocamdata, domnul Varo ramane antrenorul echipei pentru partida de sambata”.