Martin Freinademetz, austriacul care a concurat la editia din acest an a Raliului Dakar cu licenta eliberata de Federatia Romana de Motociclism, a organizat la Paltinis a doua etapa din campionatul de snowmobile din Romania. La concurs a participat cu destul succes si un baiat cu varsta de 12 ani.

Cristian Dunca, baiatul de 12 ani al lui Romeo Dunca, primul roman care a participat in Raliul Dakar, a trecut cu bine de prologul competitiei. El s-a clasat pe locul 9 din cei 12 piloti inscrisi la clasa "Profesionisti". "E primul concurs de snowmobile la care particip si sunt multumit de rezultat", a declarat Cristian Dunca.

Tatal sau, Romeo Dunca, a inceput in forta competitia pe care a castigat-o anul trecut si a terminat pe prima pozitie. In spatele timisoreanului s-au clasat Cristian Pescarescu si polonezul Pavel Gzela. La clasa "Amatori" victoria i-a revenit lui Costel Casuneanu, urmat de Adamus Rafet (Polonia) si Bogdan Preda.

Ziua de sambata a fost una mult mai dificila, cu un traseu lung de peste 110 kilometri, si dupa opt ore de la start doar cativa piloti au reusit sa ajunga la sosire, iar duminica ei avut de parcurs acelasi traseu, dar in sens invers.