Adversara uniristilor a avut in campionatul trecut un inceput in forta, brasovenii terminind turul pe pozitia secunda, la un punct de primul loc ocupat de CS Otopeni, insa, in final, au terminat pe pozitia 5.

Natura - principalul adversar

Principalii adversari ai jucatorilor celor doua formatii au fost ploaia si terenul ud care au compromis scopul pentru care a avut loc meciul, si anume verificarea jucatorilor, dar si stabilirea unor relatii de joc intre coechipieri. Partida a fost destul de echilibrata in ocazii de poarta, cele doua echipe impartindu-si reprizele.

In prima repriza oaspetii au avut mai multe ocazii pentru ca, dupa pauza, Unirea sa preia initiativa si sa risipeasca situatii favorabile.

FC Unirea Alba Iulia continua seria meciurilor amicale, simbata, 18 august, intr-o partida contra aceleiasi echipe, Forex Brasov, la Brasov. Dupa acest rezultat, Unirea a adunat cel de-al doilea rezultat de egalitate, celalalt fiind pe „Cetate” in compania echipei CFR Marmosin Simeria.

Cu doua zile mai devreme de disputarea meciului de la Ciugud, o alta reprezentanta a fotbalului judetean, CSM Sebes a invins Forex Brasov cu scorul de 2-1 (1-0). Antrenorul albaiulienilor, George Ciorceri, a trimis in teren urmatoarea formatie: Rotaru - Oroian, Toporan, Goia, Selagea - Foro, Dalbea, Ghiorma, Daniel Tatar - Pepenar, M. Dascalescu.

Au mai jucat: Unchias - Zagrean, D. Galdean, Goga, Oara, Marincean, Cazan, Mihai Manea, Hodor, Gicu Grozav, Harceaga. De partea cealalta, Alexandru Pelici a aliniat urmatorul 11: Tufisi - Foriko, Apostol, Soare - Burlacu, Beza, Pintea, Campean - Wagner, Gideon, I. Popa. Au mai jucat: Seran, Neagu, Cristea, Onciu, D. Roman, Catana.

Partida s-a disputat la Ciugud si a fost condusa la centru de Lucian Dan din Aiud.