Stadion: “Arini”/Spectatori 200/Teren: bun /Timp: frumos

Arbitri: Dumuta Daniel** (Oradea) - Albu Sergiu** (Oradea) si Ieran Draghici** (Oradea). Rezerva: Marius Lungu, Observator FRF: Cocos Adrian (Resita) /Cartonase galbene: Bratima (‘33), P. Ciuca (‘86)/ Sarbu (‘40, ‘65), Hromei (‘48), Bura (‘85), Utfineant (‘86) /Cartonas rosu: Sarbu (65)/Au marcat: Benga (‘40), Suteu (‘84).

CSM Sebes: Stanila - Ceausu, Suvaina (cpt.), Cosma, Neagu - Siclovan (‘68, Haiduc), P. Ciuca (‘89, Cocoara), C. Simtion, A. Campean - Benga (‘46, Suteu), Bratima (‘72, M. Bratu). Rezerve: Lancranjan - Oancea, T. Medrea. Antrenor: Stefan Fogorosi.

Unirea S. Mare: Gh. Stoianov - Lupu, Utfineant (cpt.), Hromei (‘53, Berceanu), L. Ignea - T. Stoianov, Tulcan, Sarbu, Ov. Ignea (‘66, Bura) - Radu, Bota. Rezerve: Burtic - Balica, Rejep, Ostoin, Carpinisan.

Antrenor: Ioan Petcu

Cum s-au marcat golurile...

1-0 (Min. 40): Combinatie intre Paul Ciuca si Ceausu, ultimul ii paseaza pe culoar lui Benga care inscrie din 10 m, cu un sut in dreapta lui Stoianov.

*2-0, (Min. 84): Suteu trimite un sut plasat in vinclu de la 16 m, dupa o pasa primita de la C. Samtion.

DECLARATII LA FINALUL MECIULUI:

Stefan Fogorosi, antrenor CSM Sebes: “O victorie importanta pentru noi. Consider ca am cistigat meritat, iar pe linga cele doua goluri marcate am mai avut si alte oportunitati de a marca.

Jucatorii au incercat sa respecte sarcinile pe care le-am discutat in cursul saptaminii si inainte de joc, ii felicit pentru rezultat si important e ca liderul nu s-a distantat, raminind doar la un punct diferenta. In acelasi timp, raminem modesti, ne pregatim la fel si in aceasta saptamina, si vom incerca sa aducem puncte si din deplasare, pentru a ne consolida pozitia in clasament”.

Gazdele au izbutit sa cistige trei puncte importante, in fata unui adversar extrem de puternic (antrenori Ioan Petcu si Ioan Almasan precum si o serie de jucatori trecuti prin esaloanele superioare, Utfineant, Hromei, Stoianov, Lupu, Tulcan sau Bota). In urma victoriei, elevii lui Fane Fogorosi se afla la un punct distanta de lider.

Autorul primului gol, Marius Benga, a lesinat in vestiar, chiar inainte de a incepe repriza secunda, si nu a mai putut continua. Antrenorul Fogorosi l-a introdus inspirat in teren pe Suteu care a inscris cel de-al doilea gol, facind o repriza secunda excelenta.

In minut 67 al meciului, juniorul Calin Siclovan a parasit terenul cu capul spart si a fost nevoie ca acesta sa fie transportat cu salvarea la spital pentru a-i fi cusuta rana.

In etapa viitoare, CSM Sebes va intilni in deplasare pe CS Vulcan.

SERIA A V-A - Rezultate

Vineri, 28 septembrie: Calor Timisoara - Minerul Mehedinti 0-0; CFR Marmosim - CS Ineu 2-1; Fortuna Covaci - EMC Rovinari 4-1; Minerul Motru - Timisul Albina 1-0; CSM Sebes - Unirea S. Mare 2-0; Gloria Arad - CS Vulcan 2-0;

Nova Mama Mia - Atletic Club A. si Minerul Jilt M. - UM Timisoara (au jucat sambata), Victoria Nadlac a stat.