Defensiva, calciiul lui Ahile

Foto DIANA SANDOR

Park i-a privat din nou pe studenti de obtinerea unor puncte importante

Clujenii au inceput meciul, practic, cu un handicap de un gol, gazdele reusind sa marcheze prin Nejneru in minutul 2 al partidei. Replica a venit de la Goga, dar sutul acestuia din centrul careului s-a lovit de Minca (’18). Nemanja Jovanovic, ramas cu mintea la foarfeca izbutita in poarta Stelei, a sutat alaturi, din pozitie buna (’20).

Incurajati de pe margine de Multescu, „studentii“ au preluat total initiativa. Superiori la capitolul posesie, fotbalistii „universitari“ au fortat egalarea prin Coman (’28), dar balonul expediat din lovitura libera a izbit transversala portii buzoiene. Dupa 3 minute, Serea a fluierat un nou fault pentru Universitatea Cluj.

Faza identica, cu Gigel Coman in fata balonului. Fostul stelist a preferat, insa, o centrare in locul unui sut si Milan Jovanovic, profitind de lipsa de marcaj, a restabilit egalitatea printr-o frumoasa lovitura de cap. Simplu foc de paie, pentru ca formatia din Cring, in ciuda jocului mai slab, a punctat din nou, dupa o bilbiiala a defensivei clujene.

Cu Park visator si Szolomajer iesit ca un incepator dintre buturi, brazilianul Dos Santos a izbutit sa marcheze primul sau gol in Liga 1 (’36).

Au platit tribut ratarilor

Aflati in dezavantaj, clujenii au revenit de la cabine cu gindul de a surmonta diferenta. Goga in doua rinduri (’47, ’51), imitat de Negrean (’72, ’75) au trecut foarte aproape de gol. Inevitabilul s-a produs in minutul ’76, moment in care Savu l-a executat pe Minca cu un sut la firul ierbii.

In ciuda egalarii, „Sepcile rosii“ n-au oprit motoarele, incercind sa isi adjudece toate punctele puse in joc. In minutul 89, Minca nu s-a inteles cu un fundas buzoian, balonul a ajuns la Goga, care, cu poarta goala, a irosit cea mai mare ocazie a meciului. Si cum ocaziile se razbuna, Gloria a reusit sa invinga in ultimul minut de joc.

Sud-coreeanul Park, ezitant pe toata durata jocului, a reusit sa isi „incununeze“ evolutia cu un gol marcat in propria poarta. Al patrulea autogol din acest sezon in dreptul Universitatii Cluj, al doilea in contul lui Park, dupa cel de la Craiova.

Fluier final: 3-2 in dreptul Gloriei Buzau si „U“ Cluj cedeaza al doilea „derbi“ in lupta pentru salvarea de la retrogradare.

La capatul rabdarii

Infringerea din meciul cu Buzaul si autogolul lui Park au declansat un nou val de nemultumire in rindul conducerii, care promite ca va lua masuri impotriva unor fotbalisti. „Este inadmisibil modul in care am pierdut. Problema este in curtea noastra. Va fi analizat fiecare individ in parte. Actionarii sint extrem de nemultumiti, au investit bani si asteapta rezultate.

In schimb, vad autogoluri“, a declarat dezamagit directorul sportiv al clubului, Sorin Vadana, la finalul partidei. Cu toate acestea, oficialul spune ca Universitatea pastreaza sanse pentru salvare: „ «U» Cluj va lupta pina in ultimul moment pentru a ramine in prima liga. Urmeaza jocul cu Ceahlaul, pe care speram sa-l cistigam“, a conchis Vadana.

Gheorghe Multescu

„Este incredibil ce s-a intimplat astazi la Buzau. Am avut din nou un joc elaborat, am dominat meciul cap-coada si a venit acel moment din final. Este cancer, altceva nu stiu ce sa mai zic. Cancer! Sint socat, nu imi pot reveni din soc."