VIDEO Ponta: Primarii PSD care au tradat la partiale vor fi exclusi din partid

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 22 august 2011, 13:57 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, ca unii primari PSD si PNL din colegiile in care au avut loc, duminica, alegeri partiale au cedat "cantecelor de sirena" ale PDL, cei social-democrati urmand sa fie exclusi din partid, transmite Mediafax.

Ponta a afirmat ca la alegerile partiale pentru Camera Deputatilor din Colegiul 6 Neamt si Colegiul 2 Maramures unii primari PSD si PNL "au raspuns la cantecele de sirena ale domnului Pinalti (Gheorghe Stefan - n.r.) in Neamt si ale doameni Udrea si domnului Oprea in Maramures".

Intrebat daca primarii PSD care au facut campanie in favoarea candidatului PDL vor fi exclusi din partid, liderul social-democrat a raspuns: "Din partea mea, da. E clar ca la PSD cei care au tradat vor fi sanctionati. Nu poti sa fii si cu slanina in pod si cu tigaia unsa, este important sa stim pe cine ne bazam".

Intrebat despre atitudinea din campanie a primarului din Baia Mare, Catalin Chereches, sprijinit de USL, presedintele PNL, Crin Antonescu, a spus ca au existat "unele declaratii conjuncturale divergente" ale acestuia, insa a precizat ca implicarea lui Chereches in campania de la Maramures va fi discutata ulterior.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6100 vizualizari

  • +57 (67 voturi)    
    Primarii au tradat ? (Luni, 22 august 2011, 14:06)

    Mosneanul [anonim]

    Ca au tradat ? Intelegeri obscure ? Ce treaba au primarii cu ce voteaza fiecare alegator?Ponta a facut o dezvaluire de beaking news. Va sa zica asta fac primarii USL fac smecherii ca sa iasa USL si daca sunt cinstiti si lasa lumea in pace sa voteze cum vrea fiecare inseamna ca tradeaza?Vota primarul pentru toata lumea ?Asa merge treaba la USL?Ce gogoman este pontasu.Inca are trairi fanariote cand pentru taranii clacasi sau pontasi vota un reprezentant.Ponta se crede in evul mediu.Ce vreti mentalitate de taran clacas sau pontas.
    • -30 (46 voturi)    
      Va faceti ca nu intelegeti (Luni, 22 august 2011, 14:32)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui Mosneanul

      Adica nu stiti ca primarul unei localitati,care mai e si presedintele organizatiei de partid,face propaganda pentru candidatul partidului lui? Ca doar nu e presedintele Basescu ca sa fie "impartial"?
      Cei care au fost alesi ca reprezentanti ai opozitiei si au sustinut candidati PD au fost cumparati sau santajati,deci au tradat partidul si electoratul!
      • -20 (34 voturi)    
        chiar aici pe Hotnews citesc: (Luni, 22 august 2011, 15:18)

        Cetateanul anonim [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

        "BAIA MARE: Pura coincidenta: Udrea a desertat sacul cu bani in municipiu chiar inaintea alegerilor partiale. Chereches: "Sunt proiecte vitale pentru comunitate"; "
        Stiam, stim cu totii ca daca nu esti cu puterea, nu capeti bani pentru localitatea unde esti primar. Punct!
        Sa-mi spuneti voi daca este normal asa....
        Nu ma intereseaza cand a mai fost asa, sub care partid sau guvern.
        NU MAI VREAU !
        • +10 (22 voturi)    
          citesti degeaba (Luni, 22 august 2011, 17:52)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul anonim

          tu ai cea mai mica impresie ca acele proiecte a schimbat electoratul si brusc in cabina s-a gandit ca udrea le-a adus contracte si trebuie sa voteze cu ei?
          alegatorul de rand nici nu cred ca a fost informat de asta. iar primarii nu au chiar atat de mare putere pe cat credeti. mai ales in municipiu. la tara poate, ca toti il cunosc mai mult sau mai putin personal pe primar si poate sa-i infuenteze. dar intr-un municipiu? in niciun caz.
          nu mai cautati motive ca ati pierdut ca nu tine :)
          si daca tot esti asa de enervat, de ce nu ai amintit si e banii de la bcr care s-au dus in primariile psd si pnl in 2008?
          • +3 (5 voturi)    
            of (Marţi, 23 august 2011, 10:29)

            Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            Ba da, primarii au anumite puteri, mai precis au puterea sa fure. Ca doar la asta se refera domnul presedinte de partid Ponta. Cum adica, domnule, primarii nostri nu au fost in stare sa fure cat ai lor? Niste tradatori! Placuta la Ponta e candoarea cu care vorbeste de astfel de lucruri, de parca ar fi ceva normal.
            • +1 (1 vot)    
              Acuma (Marţi, 23 august 2011, 11:36)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

              pentru acuratetea analizei, primarii pot sa influenteze si ei un 2-3%, hai un 5% daca-s chiar infipti...

              De la 5% si pana la gaura de 30% pe care o resimt uslasii, explicatia sta in Poanta si Antenescu.

              Voi credeti ca Ilici si Nastase (adevaratii lideri ai USL) nu vad treaba asta?

              Sunt curios ce-or sa faca astia doi...restul sa mai astepte :))
        • +6 (8 voturi)    
          Deci... (Luni, 22 august 2011, 20:31)

          Razvan [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul anonim

          O luam rational, nu emotional:
          Ipotetic vorbind, eu, primar PSD/PNL, as fi preferat sa astept pana dupa aceste alegeri, dupa care la venirea la putere a USL-ului as fi luat fondurile necesare proiectelor !
          Tu vii si-mi spui mie ca 1 an ar fi fost capat de tara si ca de fapt primarii au fost cumparati...eu zic ca deja devii emotional si punctul tau de vedere nu mai tine cont de obiectivitate !
        • +6 (10 voturi)    
          se vede! (Marţi, 23 august 2011, 7:16)

          naiv [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul anonim

          nu esti nici primar,nici consilier!!! TU, da TU, ti-ai priva electoratul de canalizare sau... sau.. pt. gandirile schimbatoare ale lui Ponta? tu al cui ales esti? PS. exemplu de gandire schimbatoare? URLETELE PSD in 2008: "... guvernarea de dreapta a nenorocit tzara...! adica guvernul PNL, acelasi PNL care azi e membru USL. Acum nu a mai nenorocit? sunt dintr-odata asa de buni incat Ponta zice:".. cele mai multe idei din programul economic sunt liberal.."! Deci? Tu al cui ales esti?
          • 0 (2 voturi)    
            se vede... ca asta e Romania ta (Marţi, 23 august 2011, 11:36)

            justin [utilizator] i-a raspuns lui naiv

            TU ai da canalizare la oamenii tai in timp ce altii poate nu au ce manca? Important e sa fii tu multumit si sa-i lasi pe ai de sus sa fure in liniste, nu?

            Aici am ajuns.. sa acceptam hotia pentru diverse avantaje personale, de cele mai multe ori, de doi bani.

            Chiar avem nevoie de un Tepes!
      • +23 (27 voturi)    
        Ce are una cu alta ? (Luni, 22 august 2011, 17:06)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

        Poti sa faci cata propaganda vrei ca primar , eu tot cu cine vreau eu votez. Se pare ca cei ce-au votat sunt mai inteligenti decat credeti voi Asta e ce crezi tu ca n-am inteles, dar nu-i nimic fii perseverent, nu te lasa !
      • +2 (2 voturi)    
        La Sibiu... (Marţi, 23 august 2011, 13:04)

        tiana [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

        Primarul Johannis a fost cu Geoana+Chiul Antenescu iar sibieni de cealalta parte.

        Ca sa nu mai zic de UDMR prin Harcov, in dec.2009, UDMR care era de partea celor doi iar electoratul maghiar a votat invers...

        Poate ca primarii or fi avand treaba cu cine voteaza alegatorii dar alegatorii nu prea au treaba cu cine vrea primarul.
  • +21 (29 voturi)    
    tradarea (Luni, 22 august 2011, 14:15)

    CATALIN [anonim]

    e de vina pt rezultatul slab nu lipsa materialului uman adecvat ......
  • +40 (46 voturi)    
    Sunt curios sa vad motivatia excluderii (Luni, 22 august 2011, 14:26)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Oare exista in statutul PSD ceva de genul "n-a reusit sa convinga alegatorii sa voteze candidatul sustinut de partid" ?!


    Si o alta "perla" a micului "dictator":
    Intrebat daca primarii PSD care au facut campanie in favoarea candidatului PDL vor fi exclusi din partid, liderul social-democrat a raspuns: "Din partea mea, da...".
    Deci, daca ar fi dupa el, ar taia si ar spanzura pentru locul pierdut in Parlament.

    Astept cu interes urmatoarele sondaje in care intentia de vot pentru USL se apropie lejer de 60%.
    Cred ca este, totusi, vorba de 60% dintre membrii de partid PSD si PNL. Restul de 40% se mai gandesc...
  • +33 (41 voturi)    
    prima data pe TINE ! (Luni, 22 august 2011, 14:28)

    geanin [utilizator]

    dl. Ponta cred ca ar face bine sa se excluda prima data sine! de cind a ajuns sef de partid el exclude pe oricine nu cinta ca dinsul! ca un demn urmas stalinist-leninist ! pai asta daca ajunge presedinte(Doamne fereste) ne exclude pe toti din tara!daca nu sintem deacord cu ineptiile lui....
  • +30 (38 voturi)    
    RECOMANDARE (Luni, 22 august 2011, 14:47)

    Kissc94 [utilizator]

    D-le.Ponta cred ca mai bine ati urma exemplul colegului dvs. Dl Antonescu si v-ati lua o vacanta prelungita ....daca se poate pe o perioada nedeterminata , nu de alta dar chiar va este necesara avand in vedere ca plecati in cautarea celor 70 % de procente disparute subit ........
  • +23 (29 voturi)    
    Curat democratie coane Ponta (Luni, 22 august 2011, 15:24)

    denvarel [utilizator]

    Mai rar asa opozitie democrata ca USL.
    Da-tii afara pe toti cei care nu sunt de acord cu voi! O sa ramaneti cu 5%: conducerea si atarnatorii acesteia.
  • +27 (29 voturi)    
    prin convertire sau coruptie (Luni, 22 august 2011, 15:58)

    John M. [anonim]

    va vom invinge in alegerile de anul viitor, pentru ca alternativa este de-a dreptul apocaliptica. Adica tu presedinte si Crin prim ministru?! Doar nu credeti ca ne-am tampit de tot !
  • +20 (24 voturi)    
    Viata bate scena... (Luni, 22 august 2011, 17:22)

    gica pentru [utilizator]

    Farfuridi: "Batem o depesa la Bucuresti … la ministru, la gazete, scurt si cuprinzator (…) Tradare! prefectul si oamenii lui tradeaza partidul pentru Catavencu, pe care vor sa-l aleaga la colegiul II … tradare! tradare! de tre ori tradare."
    Branzovenescu: "E prea tare, n-o iscalesc."
    Farfuridi: "Trebuie sa ai curaj, ca mine ! trebuie s-o iscalesti; o dam anonima!."
  • -8 (14 voturi)    
    ce "tradare"? (Luni, 22 august 2011, 18:59)

    Codruta N [utilizator]

    Pai are Ponta dovezi ca primarii respectivi ar fi facut "propaganda" in favoarea altui partid?

    Parerea mea e ca nu, ca "doar" au facut pedistii propaganda mai buna (apropo: ati vazut cum isi instruiesc oamenii in campania electorala? >:). Asta e! sa invate si PSD sa ii instruiasca mai bine - desi aici mai e vorba si de sacii cu bani (de multe ori "europeni") varsati... >:

    Apropo: vi se pare o pura coincidenta ca au inceput sa se distribuie ajutoarele de la UE pentru saraci tocmai acum? asta dupa ce tot anul trecut au tinut ajutoarele alea bine dosite? >:)
    • +13 (17 voturi)    
      Codruta, vezi ca anul trecut s-au dat mai devreme (Luni, 22 august 2011, 19:27)

      neutrino [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      si chiar ceva mai mult...apropo, anul asta prin Moldova nu au mai dat paste (desi e mult mai bine-comparativ cu calitatea lor).
      data viitoare ceva mai documentata,k?

      Cat il priveste pe Ponta...gura pacatosului adevar graieste...nu e vina bietilor primari ca ei si-au ales candidati drept niste hahalere pentru care, nici macar proprii primari nu au vrut sa isi puna obrazul...vorba aia, si pentru ei suna ceasul anul viitor.
  • +12 (16 voturi)    
    bine face (Luni, 22 august 2011, 19:16)

    Serje [utilizator]

    Bine face Ponta, sa-i dea afara pe toti. Sa ramana el, nevasta-sa si socrul. Impreuna cu sondajele isi asigura oricum daramarea regimului Basescu si-o sa creasca si o sa infloreasca strasnica mafie romana cu ajutoarele UE cu tot. Vivat Felix Securistus, Tamara Nastasovici si ceilalti Ilici ai tarisoarei.
  • +7 (11 voturi)    
    :) (Luni, 22 august 2011, 20:22)

    owl [utilizator]

    Dl Ponta, tradare - dar sa stim si noi!

    Sa zicem ca scenariul e la modul urmator: se da o comuna mica, in care tot ce insemna ajutoare in bani si in produse trec printr-o forma sau alta prin primar.... Daca lucrurile ar sta asa, probabil ca primarul hotaraste cate voturi se duc intr-o parte si cate in alta...Doar ca sefu' de la Bucuresti afla si ameninta cu "tradarea"

    Dar nu, probabil ca la noi nu e posibil, toti voteaza din constiinta iar scenariul de mai sus nu are nici o legatura...
    -----
    In alta ordine de idei, presupunand ca ar fi in stare sa faca ceva: opozitia ori si-a ales cei mai lenesi oameni si la conducere si in structuri, ori e o problema cu coeficientul de inteligenta...

    PS. Ponta, vezi ca e a doua oara cand iti scapa porumbelu'

    PS2: si daca mai iese mult Nastase pe post, e posibil sa nu intrati nici in parlament...
  • +10 (14 voturi)    
    Incepe sa-mi placa Victoras (Luni, 22 august 2011, 20:47)

    Robert+ [utilizator]

    Pentru ca-mi dau seama ca numai de asta e in stare , sa atace , sa arunce cu noroi atat in PDL la nivel national cat si in noi ,romanii , la nivel international(spatiul schengen , interpretari rapoarte FMI,BE) .
    Incepe sa-mi placa pentru ca la urmatoarele alegeri , un om dintr-o bucata ( atat in sens bun cat si rau ) cum e marinarul nostru care desi nu mai poate candida sunt sigur ca ar putea cu usurinta sa striveasca campania murdara de denigrare a acestui mic ,Titulescu'
    Ca bancher , ca cineva care intelege sistemul economic nu am cum sa fiu prins in jocurile de dezbinare si politicile populiste ale PSD/PLN/PC si eventualilor hibrizi stanga-dreapta
    Pacat insa ca multi o sa-mi anuleze votul meu si al apropriatilor mei pe cativa pepeni/faina/ulei . Asta cred ca e de fapt cel mai trist .
    Gata , ca mi-am dat arama pe fata :p
  • +8 (12 voturi)    
    waw (Luni, 22 august 2011, 21:18)

    alt destept [utilizator]

    iar au furat mai mult ca noi? Asa, Dl Ponta, ia-le boii de la biciclete....rupe-i, ca nu merita. PS eu am si fular si bricheta cu Adrian Nastase- singura care nu a disparut de la serviciu- de ce oare?. Ghici cu cine am votat ( s-a terminat gazu' pana la vot, nashpa, asta e: pierzi, castigi, negustor te numesti). Frate, sunteti dusi departe....
  • +4 (6 voturi)    
    Curat dictatura . (Marţi, 23 august 2011, 8:39)

    ticuta2IV1940 [utilizator]

    Ce te asta grija pe tine ,Ponta, de primarii PNL cand afirmi ,citez-"Ponta a afirmat ca la alegerile partiale pentru Camera Deputatilor din Colegiul 6 Neamt si Colegiul 2 Maramures unii primari PSD si PNL "au raspuns la cantecele de sirena ale domnului Pinalti (Gheorghe Stefan - n.r.) in Neamt si ale doameni Udrea si domnului Oprea in Maramures".,de ce nu-l lasi pe Porumbacu" sa-si admonesteze primarii?Ceace faci tu acum ,facea Ceausescu in anii lui de glorie ,cand nu sufla nici-un primsecretar sau un activist,.in front,nu e asta dictatura? La mintea ta ,crezi ca te joci de-a hotii si vardistii,un joc al copiilor de cartier.Votul este optiunea libera a fiecarui alegator si numai constiinta ii dicteaza cum trebuie sa voteze si daca asta a fost optiunea lor ,tu ce ai cu ei?,esti obsedat de ideea ca altcineva poate sa fraudeze mai mult decat voi.?
  • +2 (2 voturi)    
    Declaratii Ponta (Marţi, 23 august 2011, 18:16)

    costel [anonim]

    Primarii nu au tradat ci s-au saturat de minciunile si hotiile PSD,PNL,PC, si la cererea electoratului lor au trecut inalta parte.Asa s-a intimplat si cu parlamentarii UNPR,s-au saturat de minciunile,magariile si hotiile PSD,PNL,PC.Poti sa-i acuzi?eu zic ca nu.