Emil Boc: Adrian Nastase a adus containere, nu contracte din China, dar noi vom demara cinci proiecte

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 19 august 2011, 18:07 Actualitate | Politic


Emil Boc a afirmat, vineri, ca fostul premier Adrian Nastase, al carui "copil de casa" a fost Victor Ponta, nu a incheiat un contract cu China cand Romania putea face acest lucru, nefiind membra a UE, ci doar a facut vizite din care a adus "containere", dar actualul Guvern va demara cinci proiecte.

Premierul Boc a raspuns astfel acuzelor presedintelui PSD, Victor Ponta, care a anuntat, tot vineri, intr-o conferinta de presa, ca in baza Legii 544 va solicita Guvernului Romaniei sa faca publice costurile deplasarii in China, in conditiile in care delegatia romana nu a semnat niciun contract.

"E foarte bine, sa ceara orice, dar inainte de a intreba de proiecte, l-as intreba eu pe copilul de casa al Guvernului Nastase, Victor Ponta, pentru ca, din cate am aflat, in timpul guvernarii Nastase se calcau in picioare delegatiile in China, ale lui Nastase si ale celorlalti din Guvern, si nu au incheiat un contract, dar au incheiat contracte cu incredintare directa cu alte companii si cu alte tari. Nu au fost in stare, in perioada in care Romania nu era membra a Uniunii Europene si legislatia permitea, sa incheie macar un contract cu China pentru centura Bucurestiului sau pentu podul de la Braila sau pentru un obiectiv major. Acum au gura mare si vad ca sunt foarte viteji! Intrebarea mea este in primul rand de ce cand Romania putea, cu incredintare directa, sa dea Chinei contracte, cand au avut in presedintele Iliescu un mare sustinator al relatiilor cu China si nimic nu s-a intamplat, cand Adrian Nastase, care a adus containere nenumarate din China, iar vizitele au fost pe masura, niciun contract nu s-a incheiat", a spus Boc, solicitat de ziaristi sa comenteze declaratiile lui Ponta.

Seful Executivul a aratat ca, in schimb, Guvernul pe care il reprezinta s-a dus in China cu cinci proiecte si a primit acceptul partii chineze de a colabora in regim de parteneriat public-privat, conform legislatiei romanesti si a UE, iar proiectele se vor implementa "punct cu punct" incepand cu toamna aceasta.

"Deci, in primul rand ar trebui sa isi faca un inventar al activitatii lui domnul Ponta ca ministru in Guvernul Nastase si al incapacitatii si impotentei functionale de a incheia un contract pentru statul roman in relatia cu China", a mai spus Boc.

Premierul Emil Boc a discutat in China implicarea investitorilor chinezi in constructia reactoarelor III si IV de la Cernavoda, canalului Bucuresti-Dunare, canalului Siret-Baragan, centralei de la Lapustesti si a centurii ocolitoare a Bucurestiului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3258 vizualizari

  • +38 (42 voturi)    
    Aha! (Vineri, 19 august 2011, 18:25)

    mosh [anonim]

    Hai copilasi , ca se poate, observ ca de un timp Ponta intra cu declaratiile sale din ce in ce mai mult in cacao.Cu toate astea , nu pot uita ca vinovat de toate astea nu este ponta , sau nastase, nici macar iliescu. Ei sunt niste paraziti , o viata intreaga traind sugind seva prin tevi separate. Vinovat de toata tarasenia asta este Antonescu si clica sa de
    trad atori. Sper sa vina un moment in care sa aflam ce se ascunde de fapt in aceasta intoarcere de arme a acestor vajnici liberaloizi.
    • +36 (38 voturi)    
      Ne-o meritam (Vineri, 19 august 2011, 18:39)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui mosh

      Sincer, daca la putere se vor intoarce iar psdnl-ul ne-o meritam cu varf si indesat. Astia nu au facut niciodata ceva pentru Romania sau romani, ci numai pt ei. Sper sa nu ne intoarcem inapoi cu 20-22 de ani.
      • -9 (19 voturi)    
        ca place sau nu (Vineri, 19 august 2011, 20:42)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        ca place sau nu, omul simplu este in stare sa voteze si pe dracu' doar ca sa scape de pdl si T basescu pe care ii acuza de toate relele reale sau inchipuite... o sa fii uimit de cata ura exista fata de actuala putere.. vorbeste de bine actuala putere intr-o piata agroalimentara si vei vedea reactia oamenilor.. asa ca.. adevarul este ca trebuie sa te pregatesti pt o guvernare in care pdl nu mai exista
        • +13 (13 voturi)    
          Aici ai dreptate (Vineri, 19 august 2011, 23:16)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          In piete e electoratul traditional al psd-ului. Aia sunt pe o directie oricum de acum 30-40 de ani, asa ca... slabe sanse de la ei.

          Problema e ca incepe sa existe o masa critica de romani in afara tarii care, deconectati de la antene si irealitati, isi dau seama ce poame sunt cei care sunt pe cale sa profite de sinuciderea politica a pdl-istilor.

          Sinucidere in sensul ca nu a dat pomeni, ca, cu toate stangaciile si unele erori comise, per total au luat deciziile corecte pentru vremurile prin care trecem. Repet, avem exemple concrete incepand cu Grecia, Irlanda si alti grei. Trebuie sa ai orbul gainii sau sa fii rau intentionat sa nu iti dai seama ca nu era si nu e inca de joaca...

          Pacat ca opozitia nu a ales o cale mai constructiva. Puteam sta foarte bine atat economic cat si social...
          • -9 (9 voturi)    
            oamenii din piete (Vineri, 19 august 2011, 23:27)

            annoying_orange [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            sunt oameni simpli, pedelacule. sunt oameni care s-au saturat de taieri, de foame si de frig. s-au saturat sa o duca mai rau ca acum 20 de ani. s-au saturat sa fie calcati in picioare de basel. voi ii desconsiderati intr-un fel inimaginabil, avand in vedere ca EI reprezinta marea majoritate a masei de votanti, oamenii simpli! nu toti sunt inteligenti ca hudrea sau baseasca mica...
            • +1 (1 vot)    
              ce sa vezi... (Sâmbătă, 20 august 2011, 8:16)

              bula [anonim] i-a raspuns lui annoying_orange

              de aia Ardealul nu a fost niciodata rosu? In care piata te duci tu?
              • -1 (1 vot)    
                ma faci sa rad (Sâmbătă, 20 august 2011, 13:07)

                annoying_orange [utilizator] i-a raspuns lui bula

                te uiti pe sondajele din 2007 si versi o lacrima nostalgica, nu?:))
            • +3 (3 voturi)    
              asa deci (Sâmbătă, 20 august 2011, 11:53)

              doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui annoying_orange

              oameni simpli care s-au saturat sa o duca rau zici... Si cum iti imaginezi ca o vor duce brusc mai bine dupa ce vine mafia PSD la guvernare??? Crezi ca USL-ul o sa rezorve criza mondiala?
              • -5 (5 voturi)    
                placa pedelista (Sâmbătă, 20 august 2011, 12:55)

                annoying_orange [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

                dar sa zicem ca ai dreptate. USL nu poate rezolva criza mondiala. dar o poate gestiona mai bine, mai deschis, pe cea nationala! plus, ca popularitatea ii va ajuta sa explice electoratului eventualele masuri fara sa fie luati la suturi cum sunt actualii guvernanti. daca porti un tricou cu PDL sau basescu pe strada, si te plimbi pe jos in tot bucurestiul, te asigur ca 90% din oamenii pe care-i vei intalni te vor injura pe la spate sau se vor uita urat la tine. asta spune ceva
            • +3 (3 voturi)    
              ce multa dreptate ai cu oamenii din piete... (Sâmbătă, 20 august 2011, 14:58)

              gutza [anonim] i-a raspuns lui annoying_orange

              ...si eu sunt un nenorocit de pensionar; pe vremea lui Iliescu si Nastase discutiile despre care vorbesti le faceam pe la Nisa si pe Coasta de Azur si toti pensionarii din Romania umpleau strazile din Monte Carlo sa vada raliul de formula 1! Ce vremuri!...Ce oameni!
        • +4 (4 voturi)    
          cifre, nu vorbe goale! (Sâmbătă, 20 august 2011, 8:15)

          aritmos [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

          I. comunicare CSOP (casa de sondaje pro-PSD) DUPA ce Geoana a pierdut in 2009: pt. Geoana au votat majoritar A. cei sub 10 ani educatie, B. cei peste 50 ani, C. cei din zonele rurale sarace. II. sondaj: 42% din populatia RO crede ca Soarele se invarte in jurul Pamantului III. 51% din populatia RO crede ca : " comunismul a fost o idee buna, dar rau aplicata" Ergo: eu cifrele le-am comunicat, pune-le fata in fata cu zisele tale si concluzioneaza. PS. s-or fi pregatit romanii in 1946 deo guvernare comunista? si daca s-au pregatit la ce le-a folosit? ai vreun dubiu ca o guvernare dirijata de Ilici va fi marxista cu pete de peronism?
      • +12 (12 voturi)    
        ehee ba nene (Vineri, 19 august 2011, 22:44)

        Pintilie [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        mafiotul a adus si citeva containere cu imunitate, deasta zburda pe la televiziunile mongolilor ira3
    • -31 (35 voturi)    
      mare este gradina ta... (Vineri, 19 august 2011, 19:25)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui mosh

      ca sa isi acopere propria incapacitate manageriala, micul boc simte nevoia sa faca incursiuni in trecutul guvernarilor post-decembriste.. este mai suor sa acuzi caci asa mai scapi, duci discutia in alte zone si cativa fraieri chiar te plauda... din toamna nu demareaza nimic fara a se semna.. chinezii nu arunca bani si mai ales pe vorbele unui guvern muribund... cum isi inchipuie cineva ca se vor repezi chinezii pt a construi reactoarele 3 si 4 fara a se interesa temeinic de ce au plecat firmele europene si americane?.. Asta cu containerele lui nastase sper sa nu fie ca si furaciunile aluia de la teleorman care s-a dovedit mic copil fata de pdl-ei... dar da-i draga mosh ca si puterea are nevoie de credulii sai
      • +23 (23 voturi)    
        da, e mare gradina (Vineri, 19 august 2011, 19:42)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        nu boc a inceput cu acuzele, ci nastase, daca bine iti amintesti. cineva trebuie sa le mai taie macaroana acestor nulitati.
    • +3 (3 voturi)    
      declaratii cu spume la gura! (Sâmbătă, 20 august 2011, 8:09)

      bula [anonim] i-a raspuns lui mosh

      Ponta: ".. s-a dus (Boc) cu proiectele noastre din anii 2003-2004,....., UNELE NEFEZABILE.....". O fi capabil, viitorul prim ministru (?!?) sa formuleze vreo fraza coerenta?
  • -27 (29 voturi)    
    5 proiecte??!! (Vineri, 19 august 2011, 18:32)

    vio [anonim]

    poate ne spune Dl Boc ce nevoie era pentru cele 5 proiecte de participarea in delegatie a consilierei pentru imagine a Ministrului Transporturilor, Doamna aia imbracata in roz-business, ea ce contracte a prezentat, ma rog??!!
    Contractele lu' peste.....
  • -22 (24 voturi)    
    Sictir (Vineri, 19 august 2011, 18:45)

    ghkdl [anonim]

    Aduci pe dracu... intai ne ameninti cu surprizele si pe urma te scuzi ca s-a ntors criza in China. Hai, sictir!
  • +35 (35 voturi)    
    Nastase si buncarul (Vineri, 19 august 2011, 18:53)

    FLORIO [utilizator]

    Banuiesc ca dl.Nascase sta acum in buncarul ala antifonic si anti ceo mai fi si isi numara ouale si face o noua strategie de atac"Jos Basaescu". Se mai gandeste ca oricum dosarele lui expira si poate sa iese si mai neobrazat in fata puluimii si sa dea lectii de democratie.
  • -19 (21 voturi)    
    hmm (Vineri, 19 august 2011, 20:14)

    unul [anonim]

    Cam multi basisti pe aici...va zic eu,oricare vine va fi mai bun ca astia de acum,numai cand le vad pe pitipoancele de Udrea si Anastase turbez...Oricum,din curiozitatea perversa de a vedea ce se intampla voi vota cu Diaconescu :-)
  • -17 (19 voturi)    
    domnule boc (Vineri, 19 august 2011, 20:26)

    annoying_orange [utilizator]

    ati face bine sa taceti si sa va asteptati sfarsitul, care va veni in noiembrie 2012!
    • +12 (14 voturi)    
      mai ai mult de asteptat (Vineri, 19 august 2011, 22:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui annoying_orange

      pina atunci, cocalares, cine stie ce ti se mai intimpla, poate da voiciorescu faliment sau intra in puscarie acolo unde ii e locul si ramii somer.
      • -9 (11 voturi)    
        de unde sunteti atat de siguri (Vineri, 19 august 2011, 23:21)

        annoying_orange [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ca o sa va reuseasca smecheria basesciana cu 50+1%, avand in vedere ca in toate sondajele USL este peste 50%? spuneti pedelacilor, o dati pe modelul 2009? cu luarea luminii?
        • +4 (4 voturi)    
          sondaje (Sâmbătă, 20 august 2011, 11:01)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui annoying_orange

          in primul rand e vorba de 50%+1 si nu ce ai spus tu acolo, dar fiind uslist pot sa-ti estimez IQ-ul lejer.
          Sondajele alea sunt facute de USL si cu totii stim de "mihaela iubita mea", pe langa asta mai e sufient timp de scazut in sondaje.
          • -3 (3 voturi)    
            cine nu e cu noi (Sâmbătă, 20 august 2011, 13:00)

            annoying_orange [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

            e prost, cine e cu noi e inteligent, nu? mai, ce-o sa ma mai distrez eu cand o sa fiti ca partidul lui ciorbea. cat despre procent, am vrut sa zic EXACT acelasi lucru, dar normal ca te legi de orice greseala a mea, ca asa face un postac. de unde poti tu sa-mi estimezi IQ-ul, bazandu-te pe un singur comentariu? ca de cunoscut, sigur nu ma cunosti, nu am prieteni pedelaci, cu atat mai putin rude.
    • +15 (15 voturi)    
      Vine Recesiunea RELOADED, PSD nu se baga!!!! (Vineri, 19 august 2011, 23:33)

      Gigi Berlogea [anonim] i-a raspuns lui annoying_orange

      Nu va mai faceti voi probleme! De fiecare data cand a fost recesiune PSD-ul a stat in Opozitie! Acum vine din nou recesiunea si nu va trece pina in 2012! PSD-eii nu se vor baga la guvernare, nu sint capabili si n-au oameni. Le trebuie crestere economica sa poata fura. Toata amnezia romanului dispare cand se taiat la burta de foame si PSD risca sa iasa rau daca sint la putere.
  • +5 (5 voturi)    
    Victor Poanta (Sâmbătă, 20 august 2011, 9:03)

    Anticoruptie [utilizator]

    Victor Poanta din clanul Sarbu cu sotie europarlamentara este trimis la inaintare de catre nepatatul Adrian Nastase si sangerosul Ion Iliescu!!! Prin Victor Ponta s-a primenit PSD-ul. In campania prezidentiala din 2009 micutul nostru Titulescu (ce blasfemie) era prezent la intalnirea de taina de la Grivco alaturi de tatuca Ion Iliescu si Hadrian Nastase. Cine vorbeste de dependenta ? PSD doreste liniste. Multa liniste. Nimeni dintre ai lui (psd+penal+pc) nu trebuie sa ajunga in fata justitiei. Altfel se aduc minerii, primarii.... Cine era impotriva directivelor lui Ion Iliescu era dat jos cu ajutorul minerilor si apoi se plantau flori. Liniste a mai fost si in perioada 2000 – 2004, perioada in care Romania a fost mancata de vulturii iIiescu, nastase, musetescu, patriciu, necolaiciuc, dip, mitrea si vultureii de sub ei. Se spune ca s-a privatizat Romania atunci. Au disparut - sidex galati, iprs baneasa data lui haissam, alro slatina, Petromidia, petrom, rezervele de petrol si gaze terestre in 2004 (guvern Adrian Nastase – romani nu va mai plangeti ca preturile la benzina si motorina au atins cele mai inalte nivele din Europa), agricultura a fost distrusa iar industria lui Ceausescu a fost rasa de pe fata pamantului etc. Iliescu si ai lui au purtat razboi cu proprii cetateni. Dar erau si sunt tare parsivi. Cu o media aservita, cu politici de prostire a celor mai putini educati le dadeau acestora 30 de lei la pensie sau salariu, bani care se evaporau a doua zi din cauza inflatiei de 300 la suta. Apoi spuneau ca au dat romanilor bani de pensii si salarii. S-au privatizat segmente importante ale economiei pe 2 lei dar cu comisioane grase incat a fost nevoie de multe matusi tamara. S-au evaporat Bancorex, banca agricola, bid a lui Vantu, etc. Toate s-au facut in liniste. Victor Ciutacu ca secretar de cabinet al lui Musetescu stie multe. Daca cei mai sus enumerati sunt varianta pe care o doreste romanul inseamna ca poporul asta este masochist!!!Romani treziti-va!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Ion Iliescu - cappo di tutti cappi (Sâmbătă, 20 august 2011, 9:04)

    Anticoruptie [utilizator]

    Ion Iliescu - cappo di tutti capi – a furat revolutia romanilor care au platit jertfe grele, este raspunzator de uciderea si maltratarea multor oameni nevinovati la mineriade, a distrus industria si agricultura Romaniei. El si-a pus oamenii din structurile de securitate si de partid pe cele mai inalte functii in statul roman imediat dupa Revolutie. Ion Ilici Iliescu inca mai pastreaza importante fraie ale puterii in 2011 si anume:
    a) sef al Curtii de Conturi este Nicolae Vacaroiu (lupul pus la stana de oi)-ales pe 9 ani;
    b) sef al Senatului si al doilea om in stat este Mircea Geoana - un PROSTANAC dupa cum glasuia marele carmaci, sef al clanurilor Hrebenciuc si Vanghele:
    c) Curtea Constitutionala a fost aleasa pe 9 ani si din ea fac parte membrii marcanti PSD;
    d) CSM-ul este numit de pe vremea sa pe o perioada de 6 ani si acolo sunt prietenele Rodicai Stanoiu cea mai apropiata prietena a lui Ion Iliescu – greva in JUSTITIE aducand grave prejudicii statului de drept, numirea Lidiei Barbulescu la sefia ICCJ;
    e) detinea majoritatea in Parlament - PSD+PNL (fosta aripa tanara din 1990 creata de Ion Iliescu cu complicitatea lui Dan Amedeo Lazarescu ) - aceasta majoritate transpartinica (membri din toate partidele multi dintre ei traseisti politici) blocheaza furaciunile celor care au produs MARELE JAF – vezi legea ANI;
    f) Jefuitorii in mare majoritate fosti securisti si membri marcanti ai PCR au acum mari averi (legale zic ei) si controleaza PRESA asa zisa independenta (Voiculescu, Vantu, Patriciu);
    g) Liderii sindicali pun de o greva la un semn din partea tovarasului Ion Ilici Iliescu!!!
    h) Si-a introdus un om de nadejde si in BNR in persoana liberalului Bogdan Olteanu;
    i) acum este liantul care a unit legal, la tribunal, alianta USL (PSD+PNL+PC) + PRM la nevoie.
    Oamenii in cimitirul tinerilor ucisi in Revolutie l-au batut cu monede si oua.
    Acum si-a trimis ortacii grei la Pitesti si pe cei din linia a doua prin tara pentru a face ordine si a planta flori!!!
    Citat
  • +7 (7 voturi)    
    rin Antonescu seful PeNalilor se trezeste dupa 14. (Sâmbătă, 20 august 2011, 9:05)

    Anticoruptie [utilizator]

    Crin Antonescu seful PeNaL-ilor este nulitatea din politica romaneasca. Din 1992 in Parlament (din 1992 pana in 2011 si mai departe) a devenit cel mai mare chiulangiu si fustangiu.Ca realizari in Politica remarcam 0,98 la suta la prezenta, 0 la suta la proiecte legislative si un an ministru al Tineretului si sportului cand a dat ginerelui lui Ion Dinca (Teleaga) strandul Tineretului. Acum doreste sa devina prim ministru, presedinte daca se poate. Este papusa de paie de la teatrul Tandarica manuita de catre conu Patriciu. Daca vor reveni la putere PSD si PeNaL vor da ca prima lege in Parlament amnistierea tuturor hotilor de neam si tara pentru ca acestia sa-si readuca din paradisuri fiscale conturile grase. Ce spui conule Dinu? Crinuta pe unde fusesi???La Bruxelles? Cine ti-a fost nas? Patriciu? Numai acolo poti sa faci cununia? Romanica noastra nu iti place? Ti-ai pus concubina(viitoarea sotie) pe loc eligibil in Parlamentul european? Numai de EBA vorbiti?? Eu spun ca aveti dreptate cu EBA. Dar de sotiile liderilor opozitiei puse pe loc eligibil in Parlamentul European nici o vorba!!!? Legatura dintre Antonescu si Patriciu este de notorietate dar si legatura dintre Patriciu si Nastase deasemenea. Romanii sunt masochisti vrand sa aduca din nou la conducerea tarii pe cei ce au distrus agricultura, industria, au devalizat bancile si au vandut resursele de petrol si gaze al subsolului terestru si maritim????!!!!!!!!! Cu cine s-a unit Crinutza? Cu Felix Voiculescu. Ii leaga ceva? Poate seniorii liberali colaboratori ai securitatii si dovediti Constantin Balaceanu-Stolnici, Dan Amedeo Lazarescu, Alexandru Paleologu si Mircea Ionescu Quintus colegi de generatie cu Voiculescu! (Quintus s-a judecat cu CNSAS pentru sentinta primita si a cistigat in final, la Curtea de Apel, pe chestiuni de procedura ???!!!!!!!!!).
  • +6 (6 voturi)    
    Caracatita (Sâmbătă, 20 august 2011, 9:06)

    Anticoruptie [utilizator]

    Frustrarea celor de la Realitatea si de la Antenutze a atins cote paroxistice!!!!Se plimba de la Felix la Nush S.Vantu - FNI asa zis analisti platiti cu bani grei (romani dormiti linistiti - banii dvs sunt in siguranta la FNI). De unde acesti bani? Cum se poate ca oameni in Romania prin munca cinstita sa faca averi de miliarde euroi ca Felix si Patriciu si sa aiba atatea case (conace boieresti) ca Nastase? Dvs romani puteti obtine de la statul roman prin pixul lui Adrian Nastase 600 milioane de dolari fara sa platiti nici un cent ca dobanda asa cum a primit PATRICIANUL timp de 7 ani? Noi nu avem 3 outze ca el!!! Dar nici nu am lucrat la Dunarea. Cel ce a lucrat acolo, om mare la Secu, dupa Revolutie a deschis sacii ca sa curga in ei banii Romaniei din exporturi. Si nu numai el!!! Acum au televiziuni, partide de 2%, au putere finaciara si multa obraznicie in raport cu romanii, cu neamurile, cu colegii de serviciu care zice-se prin popor au fost turnati la SECU. Dar tot o viata au pe pamant. Ura lor este fara margini! Dar BASESCU le-a stricat socotelile oprind privatizarile strategice, cu dedicatie, in CSAT in 2006. Nu pentru ca era cel mai bun ci pentru ca romanii se temeau ca Vanghelie sa ajunga ministru de interne iar Catalin Voicu procuror general al Romaniei. Daca prostanacul era presedinte se faceau chermeze pe banii tarii, orasele erau sub teroarea gastilor mafiote, executiile si jafurile erau la ordinea zilei. Iar Patriciu, Vantu, Voiculescu prezentau pe puternicele lor canale media viata in roz pentru care erau recompensati cu varf si indesat. Dar tot le vor fi recompensati dupa 2012 cu ajutorul romanilor ignoranti care vor vota PSD + PeNaL+PC si PRM la nevoie. Ion Iliescu butoneza acest conglomerat de stanga, dreapta, extrema stanga. Ion Iliescu ne va lasa doar dupa trecerea sa in nefiinta!! Acest om este bolnav de putere! CARACATITA
  • +5 (5 voturi)    
    Cine a vandut resursele de petrol si gaze? (Sâmbătă, 20 august 2011, 9:07)

    Anticoruptie [utilizator]

    Ai auzit domnule Ponta din clanul Sarbu (apropo nu se pune ce avere are acest “clan”?)cine a dat rezervele de petrol si gaze ale subsolului terestru austriecilor de la OMV pentru 10 ani (2004-2014) gratuit pentru romani si cu comisioane grase pentru clasa politica PSD? Cine a dat lui Dinu Patriciu 600 milioane de dolari in 2003 fara nici o dobanda pana in 2010? Adrian Nastase care acum in pune in "pool position" pe Victor Poanta din clanul Sarbu. Multi ar spune ca parlamentul a votat dar Parlamentul nu era majoritar PSD in 2004? Cine a dat o parte din rezervele din Marea Neagra inainte sa obtinem la Haga platforma maritima in 2008? TARICEANU. In campania din 2008 acest Tariceanu a spart impreuna cu camarila psd 3,2 miliarde din banii obtinuti prin vanzarea BCR. Cine era la guvernare in 2008? Nu PNL sprijinit obscur si “santajat” de PSD? Ce spuneti romani? Cunoasteti cum se furau pe vremea lui Tariceanu bani din buget? Se faceau agentii pe banda rulanta cu organigrame de 200 oameni , cu structura piramidala in care salariul sefului era de 50000 euro iar al femeii de serviciu de 40 de milioane lei vechi. Cei de la CADASTRU "spargeau" doar pentru ei si politicienii puterii (PSD+PeNaL) cate 1 miliard euro pe an rezultat din tranzactiile cu terenuri si apartamente. In bugetul statului nu a intrat nici un cent. Boc a spart bubita si puroiul s-a varsat!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Pupaturile si santajul (Sâmbătă, 20 august 2011, 9:09)

    Anticoruptie [utilizator]

    Colacul de salvare al PSD si al acolitilor lui dupa 1989 s-a numit PNL. In repetate randuri PNL a salvat PSD atunci cand le era mai greu. Dar pentru aceasta salvare s-a platit un pret. MARE. Pret mare platit de catre noi, romanii, tinerilor lideri liberali care acum se lauda ca au cel mai mare cash din Romania. De ce credeti romani ca Radu Campeanu s-a pupat cu Ion Iliescu la alegerile prezidentiale trecute si a fost de partea PSD? Dupa Campeanu, Ion Iliescu l-a trimis pe sticla pe VC Tudor chiar si in ziua alegerilor prezidentiale constituind un fapt penal. Radu campeanu ca victima a inchisorilor comuniste (special am scris campeanu cu c) a ajuns sa pupe calaul comunist dupa atatia ani de temnita grea? Dumneavoastra romani ati face asta? Va spun eu cum stau lucrurile. Nu toti, dar multi dintre liderii liberali care au scapat vii din inchisorile comuniste au colaborat cu Securitatea. Ion Iliescu l-a santajat pe Campeanu si numai pe el cu dosarul de Securitate.
  • +6 (6 voturi)    
    Cine a condus Romania dupa furtul Revolutiei (Sâmbătă, 20 august 2011, 9:10)

    Anticoruptie [utilizator]

    Iata cine a condus Romania dupa Revolutie:
    1) 1989 - 1996 - Ion Iliescu - mineriade si inceputul MARELUI JAF (s-au dat decrete si legi in acest sens – decretul lege nr.9/31.12.1989 semnat Ion Iliescu– care abroga L nr.19/1968 cu privire la regimul juridic al terenurilor fara constructii din perimetrul construibil al municipiilor si oraselor – cine a pus mana pe intravilanele tarii?- inflatie puternica 300 la suta pe an) ;
    2) 1996 - 2000 - Constantinescu – un don QUIJOTTE care a declarat ca l-au infrant serviciile secrete ale lui Iliescu - iarasi mineriade si inflatie si mai si ;
    3) 2000 - 2004 - Ion Iliescu presedinte - Adrian Nastase premier - in aceasta perioada s-au facut cele mai mari jafuri - ati auzit de Musetescu (Dumnezeu sa-l ierte si pe morti sa-i vorbesti numai de bine)si secretarul sau de cabinet domnul Victor Ciutacu? Da Victor Ciutacu. Ati auzit de Necolaiciuc? A fugit in America, dupa ce a furat de la CFR 111 milioane euro. Ati auzit de privatizarile Petrom OMV (rezervele date austriecilor pana in 2014 – GRATIS), IPRS Baneasa (dat pe gratis lui Haissam), ALRO Slatina, Siderurgica Galati, Petromidia etc?
    In perioadele mentionate presedintele, primul ministru si sefii camerelor Parlamentului erau de aceeasi coloratura politica ;
    4) noiembrie 2004 – noiembrie 2008 - fiti atenti la cei ce au condus institutiile statului in aceasta perioada - Traian Basescu – presedinte - PD, Tariceanu premier - PNL, Adrian Nastase - sef al Camerei Deputatilor - PSD, Nicolae Vacaroiu - sef al Senatului iar din 2008 sef al Curtii de Conturi – PSD ;
    2005 - 2007 guvern PNL – PD – UDMR - PC ;
    2007 - 2008 guvern ultraminoritar PNL-UDMR cu sprijun obscur PSD ;
    - in noiembrie 2008 Tariceanu a dat, miseleste o parte din rezervele de petrol si gaze din Marea Neagra pe 30 de ani firmei de apartament Sterling.
    Traian Basescu ii incurca si au vrut sa-l demita in 2007 pentru ca nu le punea pile la procurori dar mai ales pentru ca a stopat privatizarile strategice
  • +6 (6 voturi)    
    ta ce guvern ne propunea Porumbacu in 2009 (Sâmbătă, 20 august 2011, 9:13)

    Anticoruptie [utilizator]

    Iata ce propunea in toamna anului 2009 Crin Antonescu sprijinit de PSD si UDMR. PROPUNERE DE GUVERN CRIN ANTONESCU (PeNaL) sprijinit de PSD si UDMR ---- KLAUS YOHANNIS prim ministru al adoptiilor ilegale de copii si al caselor multiplu de 6 - Marean Vanghelie ministru al MAI si al dosarelor DGIPI - Adrian Nastase ministru al Justitiei pentru rezolvarea unor probleme personale - Dinu Patriciu ministru al economiei si resurselor terestre si marine - Felix Voiculescu ministru al comunicatiilor, energiei, sforariilor si massmedia, SO Vantu – ministru al escrocheriilor financiare si conturilor din paradisuri fiscale etc.
  • +6 (6 voturi)    
    Romania trezeste-te! (Sâmbătă, 20 august 2011, 9:15)

    Anticoruptie [utilizator]

    Romania trezeste-te!!!! Cunoasteti care este inca lozinca Tovarasului Ion Iliescu ? Izolati PDL si pe Basescu ca sa punem din nou mana pe putere.” Si cateii lui s-au conformat. Ce observam acum? Ca PSD+PeNaL pun in aplicare acest plan diabolic. Romani nu va puneti aceasta intrebare simpla? De ce ataca aceste hiene pe presedinte inclusiv de la a doua sa investitura? Ca sa aiba PSD+PNL primul ministru si sa aiba acces la resurse. Mai este ceva de furat? Daaaaaaa. Rezervele de Sare si OLTCHIM de catre Voiculescu, Posta de catre Vantu, Romgazul de catre Patriciu. Cat despre resursele de petrol si gaze acestea au fost amanetate de Nastase si Tariceanu pe multi ani de acum incolo. Romani treziti-va! Justitia a inceput sa functioneze!! Chiar daca este un mecanism gripat!!! Arestarile vor continua. Stiati ca peste 25 de judete sunt controlate de mafiile tiganesti? Asa a declarat Nicu Paun, deputat al etniei rrome din Parlament.
  • +6 (6 voturi)    
    Locuri de munca la Irealitatea si a3 (Sâmbătă, 20 august 2011, 9:19)

    Anticoruptie [utilizator]

    Trusturile REALITATEA si ANTENUTZE cauta MANIPULATORI, DEZINFORMATORI, SECURISTI, COMUNISTI, ANALISTI, PSIHOANALISTI pentru a nu-i mai roti pe cei deja angajati: Casieriile Antenei 3 si Realitatii mai sunt inca deschise pana pe 6 decembrie 2014 la urmatoarele alegeri prezidentiale. Se plateste astfel: 1) pentru minciuni—3 RON ; 2) nelasat interlocutorul sa vorbeasca cum am patit eu mai deunazi in direct cu manipulatorul NICOLESCU de la Realitatea FM - 4 RON ; 3) luat la misto interlocutor pro Basescu---6 RON ; 4) aruncat cu zoaie in Romania si romani—10 RON; 5) pentru fiecare pronuntare a cuvintelor DICTATOR, CHIORMALIU, BETIV -----1 RON ; 6) aruncat cu pantofi in portretul presedintelui---15 RON ; 7) in sondaje Ponta pe primul loc si daca se poate Basescu pe ultimul – 4000 euro punctul procentual. PREMII SPECIALE: va putem face direct si neintarziat ANALISTI sau psihoanalisti.
  • -2 (4 voturi)    
    Domnule Boc (Sâmbătă, 20 august 2011, 10:00)

    Anonimus [anonim]

    ....celor 2 doamne PDL-iste, Udres, Boagiu si Anastase ar trebiu sa le dati sarcini de partid, nicidecum acolo unde se afla acum. Nu va puteti imagina cit rau au facut imagini PDL aceste doamne, iar daca o sa pierdeti in 2012, vor fi datorita lor si binenteles lui Basescu. Probabil ca aportul lor financiar la bugetul partidului este imens, altfel nu vad cum se mentin acolo. Sa nu mai vorbim de cei 2 europarlamentari B&B = Basescu&Becali. Ce ironie, domnul Cristian Preda, coleg cu cei 2. Nu sint fac politica dar vreau sa va spun ca pe domnul Cristian Preda l-am cunoscu personal, in ... alta tara si cred ca ar putea fi viitorul candidat al PDL la presedentia tarii. Dumneavoastra sau oricare altul sa nu candidati ptr ca ve-ti pierde.
    • +2 (2 voturi)    
      "Nu sint fac politica" (Sâmbătă, 20 august 2011, 16:21)

      Als Ob [utilizator] i-a raspuns lui Anonimus

      Atunci stai deoparte
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt 2 greseli ... (Duminică, 21 august 2011, 13:03)

        Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Als Ob

        Eram curios sa vad daca observa cineva acest lucru. tocmai de aceea am facut intentionat 2 greseli. Sa traiti bine si sa ma bucur ca vinati greselile altora, fara sa le vedeti pe ale voastre. Tocmai asta e marea problema a romanilor, nu vor sa-si indrepte greselile lor si apoi sa-i determine pe ceilalti sa o faca ...... Suntem o natie extraordinar de desteapta, tocmai de aceea de 20 de ani nu se poate guverna fara UDMR si mai mult nu mai sunt romani capabili sa conduca ministerul culturi, a fost pus ministru tot un reprezentant UDMR, eu stau deoparte dar chiar nu-i e rusine nimanui .... Asa ca stimabile, ma bucur ca exista totusi o persoana care face ordine si ne spune care si unde sa stam deoarece sunt convins ca UDMR va face parte si din noul guvern indiferent de cine va cistiga alegerile si ma bucur ptr ca cineva trebuie sa va spuna ca sunteti inapoiati... SA TRAITI BINE DAR CU USL. O SA TRAITI SI MAI RAU.
      • 0 (0 voturi)    
        Asa-i romanul ... (Duminică, 21 august 2011, 21:25)

        Toma [anonim] i-a raspuns lui Als Ob

        Numai intre voi romani se poate intimpla asa ceva si numai in Romania .........
        "După ce mai multe ziare locale au scris pe larg despre misteriosul botoșenean care nu a avut niciodată datorii la întreţinere, DNA s-a autosesizat şi a deschis o anchetă. Procurorii urmează să verifice dacă cetăţeanul fără datorii a avut surse de venit exclusiv legale.

        Scandalul a pornit de la administratorul blocului în care locuieşte botoșeneanul, care a intrat la bănuieli după ce a remarcat că există un singur locatar care nu are absolut nici o datorie la întreţinere. „Nimeni nu-şi poate plătit întreţinerea la timp doar din bani câştigaţi cinstit. Cu siguranţă e ceva necurat la mijloc”, a declarat acesta pentru presa locală.

        Mai mult, vecinii de palier ai botoșeneanului au făcut declaraţii şocante despre obiceiurile acestuia. „N-a fost an în care să nu meargă în concediu măcar 10 zile”, acuză o vârstnică de 82 de ani. „L-am atenţionat de mai multe ori că a uitat lumina aprinsă când a plecat de acasă, însă mi-a spus, sfidător, că-şi permite orice factură de electricitate”, acuză o alta.

        În cazul în care botoșeneanul nu va putea justifica toată suma achitată pentru întreţinere în ultimii cinci ani, cel mai probabil averea sa va fi confiscată. Până la finalizarea anchetei, aceasta a fost pusă preventiv sub sechestru."
        Asa ca mai "fosi" ca la romani la nimeni, un exeplu in care vinatori romani au rezultate foarte bune, asa ca mai stai odata ......
      • 0 (0 voturi)    
        Trebuia sa intrebe (Marţi, 23 august 2011, 9:53)

        dar ... [anonim] i-a raspuns lui Als Ob

        ""Trebuie sa iesim din demagogie, am discutat inainte de emisiune cu ministrul Mediului angajamentul companiei mixte. Statul roman are o redeventa de 4% care vine automat, ceea ce inseamna la 300 de tone ca 20 de tone vin gratis in rezerva BNR. Probabil o renegociere ne-ar aduce ceva mai mult." Base al tau trebuia sa intrebe pe cineva din UDMR cit e 4% din 300 ca aia stiu.
  • +1 (3 voturi)    
    D lui Anticorptie (Sâmbătă, 20 august 2011, 18:45)

    John M. [anonim]

    Jos palaria !
    Forumisti, cititi de doua ori ca merita!
    • +1 (1 vot)    
      pentru John (Duminică, 21 august 2011, 19:51)

      Anticoruptie [utilizator] i-a raspuns lui John M.