VIDEO Traian Basescu: Pentru 2012, ar trebui vot uninominal necompensat; am redeschis subiectul in coalitie

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 18 august 2011, 13:27 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, la Sulina, ca pentru anul 2012 ar trebui trecut la votul uninominal necompensat, intr-un tur sau doua, seful statului precizand ca a redeschis acest subiect in coalitie, relateaza Mediafax.

Seful statului a subliniat ca el a fost intotdeauna adeptul votului uninominal "curat, necompensat, in unul sau doua tururi".

Traian Basescu a precizat ca a redeschis acest subiect in coalitie.

"Cred ca pentru 2012 ar trebui sa venim pe vot uninominal necompensat, intr-un tur sau in doua tururi. Daca la primari s-a trecut la alegerea intr-un tur, de ce la parlamentari nu se poate?", a mai spus presedintele.

Traian Basescu a declarat ca este necesara introducerea acestui sistem de vot pentru ca Romania are nevoie de guverne solide, cu maximum doua partide in coalitie.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2146 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    de acord VOT UNINOMINAL NECOMPENSAT ! (Joi, 18 august 2011, 13:41)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    de acord:
    VOT UNINOMINAL NECOMPENSAT !
    • -2 (2 voturi)    
      uneori votul nominal n-are importanta... (Joi, 18 august 2011, 16:02)

      UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      In Canada se practica asa ceva si anul acesta au avut loc alegeri federale... Pentru ca lider-ul NDP Jack Layton e o persoana agreabila si, se pare, datorita nemultumirii locuitorii din Quebec fata de partidul Bloc Quebecouis (un fel de UDMR din Romania), NDP a castigat majoritatea locurilor din Quebec (58 din 75)... Acum vine insa partea interesanta: un parlamer (o tipa care fusese chelnerita) nici macar nu si-a facut campanie si nici limba franceza nu o stia ca lumea... mai mult in timpul capmaniei electorale a fost in vacanta la Las Vegas... A mai fost un candidat care era in vacanta in Europa dar el n-a fost ales... Au mai fost stabilite si alte recorduri, ca cel mai tanar parlamentar din istoria Canadei tot de catre un parlamentar de pe listele NDP din Quebec... din cate-mi amintesc era prin anul II la facultate... Realitatea e ca au fost trecuti pe o lista si nimeni nu se astepta sa fie alesi...

      numai bine
      UnCapsunarCanadian
  • -2 (8 voturi)    
    socoteli..... (Joi, 18 august 2011, 13:51)

    Wizard of Oz [utilizator]

    Asa i-au spus lui expertii (gen Lazaroiu) ca are sanse PDL-ul la mai multe mandate.
    Asta-i tot, basescu este echidistant cum il stim....
    • +2 (2 voturi)    
      ??? (Joi, 18 august 2011, 14:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Pai nu are USL-ul majoritate in toate judetele? Votul intr-un singur tur, necompensat, ar trebui sa avantajeze cel mai bine cotat partid. Sau acum comentam 'anti' doar ca sa bifam ziua de lucru?

      Eu nu sunt de acord cu votul intr-un singur tur. E o tampenie. Anuleaza din start orice sansa de intrare in politica a unor partide noi sau candidati independenti.
    • +5 (5 voturi)    
      Idei nu ai? (Joi, 18 august 2011, 14:23)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Tu iesi pe forum numai pentru a te injura cu cineva?Spune.Te deranjeaza votul uninominal necompensat?Eu cred ca nu-i dezavantajeaza nici pe prietenii tai ,nici pe dusmanii inchipuiti.Sunt niste probleme pentru aplicarea votului uninominal necompensat,dar nu le-ai sesizat si nu am de gand sa-ti destup eu mintea.Ramai cu ura ta.
    • +4 (4 voturi)    
      iar? (Joi, 18 august 2011, 14:23)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      iar comentam doar din simplu motiv ca a spus-o base?
      daca o spunea antenescu matinal de pranz sareati ca io-te nene adevaratul om politic.

      nu e vorba de echidistanta aici, e vorba ca nu e corect sa ajunga unu parlamentar desi n-a trecut de 30% din voturile comunitatii in care candideaza. este ilogic.
      expertii gen lasaroiu sunt mai experti decat "inteligentii" de gen parvulescu care a si "nasit" acest tip de vot nemaintalnit. el si cu iliescu ce inventeaza democratii si sistem de voturi originale :)
      la procentele de se spune ca le are pdl-ul acum, nu castiga nimic din aceasta mutare, dincontra, pierde. sunt sub pnl ca procent. de regula castiga primele doua partide. asta ca informatie poate te mai informezi si tu. ai ramas cu ideea de acum 4 ani cand s-a lansat proiectul cand pdl-ul era in primele doua si tariceanu iti dadea credit cu buletinul :)

      pe tipul asta de oameni se bazeaza usl-ul.... pe neinformati
      • -2 (2 voturi)    
        si... (Joi, 18 august 2011, 15:33)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        cat de normal este ca la nivel national un partid sa aiba cele mai multe voturi dar nu si cei mai multi parlamentari?.. nu exista tipuri de vot perfect.. fiecare tip are propriile deficiente... oricum am vazut ce oameni de calitate au intrat pe baza votului uninominal.. asa ca... pana la urma si acest tip de vot ar trebui sa primeasca acceptul populatiei prin referendum.. oricum nu este timp pt schimbari majore la legea electorala
        • +1 (1 vot)    
          nu inteleg (Joi, 18 august 2011, 17:52)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          daca 40 de judete vor parlamentari usl si bucurestiul vrea parlamentari PDL de ce sa dam si bucurestiului parlamentari USL?
          asa si primarii ar trebui sa fie pusi in functie de cum a castigat un partid la nivelul intregii tari? sau cum a fost votat local?
          nu mai votam liste votam oameni. daca pe mine m-a convins ca un om este bun de ce sa se duca altul nedorit? pt ca au procente mai bune la nivelul tarii? ce importanta are? programul lui a fost mai aproape de ce vor oamenii din circumscriptia unde a candidat. asta inseamna ca noi am votat degeaba. puteam sa nu ne prezentam la vot ca tot aia era, nu?
          ori e pe lista cum era pe vremuri si atunci este cum spui tu, ori este nominal si votezi omul care te reprezinta.
          si de ce nu e timp pt schimbare? mai avem un an la dispozitie. ce altceva au de facut? nu toti dorm pana la 12 si chiulesc precum crinutu. mai sunt si care muncesc.
    • +2 (2 voturi)    
      Wicked witch (Joi, 18 august 2011, 17:39)

      sausage nation [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      nu, noi nu vrem astfel de socoteli, noi vrem acele socoteli unde anumiti lideri USL intra in parlament cistigind mandate de pe locul 3.
  • -3 (3 voturi)    
    O intrebare: (Joi, 18 august 2011, 15:29)

    catalin_mattei [utilizator]

    ca om ce provin din Sulina am o intrebare pt fanii lui T Basescu: de cine se teme T Basescu de nu locuitorii orasului habar nu aveau de vizita? ( nici macar cei de la primarie)... chiar daca au multe de reprosat seful statului ii garantez eu ca oamenii aceia sunt cu mult bun simt si nu ar fi dat cu rosii in el, nu l-ar fi insultat si nici macar nu si-ar fi permis decat sa puna intrebari.. sunt oameni simpli din unul din ultimile asezari in care oamenii inca au curajul sa plece de acasa fara sa incuie casa ( pentru ca ei cred in oameni)
  • -3 (3 voturi)    
    cu maxim 2 partide??!! (Joi, 18 august 2011, 16:11)

    vio [anonim]

    Si UDMR, ce faceti cu UDMR ?!
    Care partid romanesc poate sa guverneze fara UDMR??!!
    Nici unul !!!!
    Lasati gluma, macar 3, ca sa intre si UDMR...
    Numai asa mai poate reveni la guvernare(Doamne fereste-ne!!) PDLul Dvs, dle Presedinte Basescu!!!
    Musai cu UDMRul drag inimii Dvs... Nu si romanilor aia multi.... mai ales reprezentantii cu Tokes in frunte....
    • +1 (1 vot)    
      hai hai (Joi, 18 august 2011, 18:10)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui vio

      era bun cand a fost cu psd si cu pnl la guvernare. brusc nu mai e bun pana iar guverneaza cu voi :)

      mai bine spune 3 ca trebuie sa intre si peceul securistului felx :D
      cred ca trebuie sa va faceti 4 ca sa puteti guverna. sa vezi circ pe paine atunci cand felix vrea una, iliescu vrea alta, tandemul poanta+antenescu nu vor nimic, udmr-ul vrea ardealul si fenechiu vrea orice se poate fura.
  • +3 (3 voturi)    
    Cine a intrat in Parlament prein votul compensat (Joi, 18 august 2011, 17:25)

    Anticoruptie [utilizator]

    Cand va fi liniste in Romania? Cand securistii si comunistii vor pune din nou mana pe putere? De ce a vandut Antonescu Porumbacu partidul lui Felix Voiculescu? Spuneau ca sunt de dreapta. De ce au vandut partidul PSD-ului, un partid de stanga si dusmanul lor declarat? Bratienii se invart in mormant!!!!!!! Iata o parte din tradatori si modul in care au intrat in Parlament: Tariceanu a castigat circumscriptia in care a candidat dar era sa-si piarda locul in Parlament pentru 17 voturi desi a “spart in Ilfov ”multi bani de la bugetul de stat!!!!. In schimb, Orban e si el unul dintre beneficiarii redistribuirii. "Recordul" ii apartine lui Bogdan Olteanu: locul 3 in circumscriptie, validat deputat prin redistribuire, ales vicepresedinte al Camerei Deputatilor, iar apoi viceguvernator al BNR. Apoi culmea tupeului, Ghise care a primit sub 4000 de voturi, a iesit pe locul 3 in circumscriptia din Brasov, si a primit medalia de aur! Tot la categoria "recorduri" l-as inscrie si pe Antonescu, care dupa ce a intrat in Parlament gratie redistribuirii (de pe locul 2), a ajuns candidat la cea mai inalta functie in stat. Cam astea-s valorile liberale ale acestui inceput de mileniu... Niste nulitati!!!! Acum au vandut partidul comunistului de Iliescu si securistului Felix Voiculescu. Tradatorii. Iar Patricianul spune acum ca el a pus la cale struto-camila!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Nici un politician nu mai poate dormi linistit (Joi, 18 august 2011, 17:30)

    Anticoruptie [utilizator]

    O parte din PDL face curatenie ceea ce au stricat rosii si PeNal 19 ani! Acum vedem arestari, toata, repet toata clasa politica este speriata. Apropo daca este pe teava Banias, atunci de ce sunt asa de speriati cei din USL? Increngatura securisto-comunista cu care a infasurat Ion Iliescu Romania este greu de inlaturat! Basescu a avut sange in instalatie batandu-se chiar si cu PDL!! Unde au disparut acei sindicalisti carora li se umflau venele pe la gat? Acum este groasa rau! Clasa politica nu poate sta linistita deloc! Ati vazut cum faceau rosii scut in fata justitiei la Pitesti cand un mare mahar era inculpat? Astept un raspuns din partea domniilor voastre.
  • +3 (3 voturi)    
    Mona Musca versus Felix Voiculescu (Joi, 18 august 2011, 17:31)

    Anticoruptie [utilizator]

    Va aduceti aminte ca Mona Musca si-a dat demisia din Parlament deoarece a colaborat cu Securitatea? Iar vina ei ei era una infima fata de cea a lui Felix Voiculescu care a facut parte din structurile securitatii si si-a vandut chiar rudele. Domnule Voiculescu la investirea ca senator ai dat cu subsemnatul ca nu ai avut legaturi cu Securitatea!!! Si ai avut domnule! Desi ti-ai pus cei mai mari avocati tot ai fost dibuit!!! Pana si Inalta Curte te-a gasit vinovat!!! Nu ar trebui sa-ti dai demisia din Senat? Dar nu o sa faci acest lucru! Dumneata ai soricul prea gros!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    USLasii nu vor avea prim ministru pana in 2014 (Joi, 18 august 2011, 17:35)

    Anticoruptie [utilizator]

    Ceea ce doreste aceasta grupare USL este postul de prim ministru. Nu-l vor avea curand! Prim ministrul nu se alege de populatie si sondaje. Exista o regula in statul roman. Primul ministru este propus de presedintele Romaniei dupa consultari cu partidele parlamentare. Pana la finele lui 2014 este un drum foarte lung. Iar USL nu va obtine 50,1% din voturile romanilor in 2012 la alegerile parlamentare!! Iar Basescu nici cu mana taiata nu va numi un premier de la un astfel de conglomerat in care sa nu aiba incredere. Justitia trebuie sa mearga inainte, SRI sa-si faca treaba, MAI sa se curete, DNA sa fie si mai exploziv, de asemenea si parchetele din Ministerul Public. Va fi foarte greu deoarece minoritati din aceste institutii au devenit parte a Mafiei ce ne-a mancat sufletele de 22 de ani!
    • 0 (0 voturi)    
      Boc, pe vecie!!! (Vineri, 19 august 2011, 8:54)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Anticoruptie

      Sa fie Boc premier cat o trai.... asa premier, asa tara....
      Vai de Romania asta....