UPDATE Ministrul Comunicatiilor, amendat cu 600 de lei dupa ce a condus cu 144 de kilometri la ora/ Vreme: Faptul ca ma indreptam spre casa m-a facut probabil sa apas putin mai tare pe acceleratie

de Alina Neagu, Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 17 august 2011, 12:08 Actualitate | Politic


Valerian Vreme, ministrul MCSI
Foto: AGERPRES
Ministrul Comunicaţiilor, Valerian Vreme, a fost prins de radar în timp ce conducea cu 144 de kilometri pe oră, pe şoseaua europeană, în afara localităţii Racoviţeni, judeţul Buzău, el fiind amendat cu 603 lei, anunta Mediafax. Potrivit agentului Amalia Vlădescu, de la Biroul de Presă al IPJ Buzău, ministrul a fost filmat de aparatul radar în timp ce conducea cu 144 de kilometri la oră, pe şoseaua europeană, în afara localităţii buzoiene Racoviţeni.

Poliţiştii l-au sancţionat contravenţional pe ministrul Valerian Vreme cu 6 puncte penalizare şi 9 puncte amendă, el având de achitat si o amendă de 603 lei.

Conform unor surse din IPJ Buzău, ministrul a cerut să nu fie prezentă presa, însă a semnat procesul-verbal fără obiecţii, recunoscând că a călcat peste măsură pedala de acceleraţie.

Dacă ar fi avut peste 150 de kilometri la oră, ministrul Comuinicaţiilor ar fi rămas fără permis pentru o perioadă de trei luni.

Printre cei care au fost prinşi de radar la Buzău şi amendaţi de-a lungul vremii sau au rămas fără permis pentru viteză se mai numără preşedintele Consiliului Judeţean Vrancea, Marian Oprişan, liderul PDL Buzău, deputatul Cezar Preda şi fiica cea mare a şefului statului, Ioana Băsescu.

UPDATE Contactat de HotNews.ro, ministrul Comunicatiilor, Valerian Vreme, a declarat ca viteza accelerata s-a datorat, probabil, faptului ca se grabea spre casa si ca nu a mai luat amenzi de circulatie de circa 3-4 ani.

"Vineri dupa program pe la ora 20.00 eram in drum spre casa, spre Onesti. Probabil faptul ca ma indreptatm spre casa m-a facut sa apas putin mai tare pe acceleratie. Nu cred insa ca imi poate reprosa cineva atitudinea corecta pe care am avut-o fata de politie. Cred ca nici nu au stiut ca au amendat un ministru, voi, presa, probabil ati descoperit. Eu personal nu le-am spus ca sunt ministru. Inainte de toate sunt cetatean. N-am mai primit amenzi de circulatie de circa 3-4 ani. Am platit deja amenda", a declarat pentru HotNews.ro ministrul Valerian Vreme.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4960 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    Asa, si? (Miercuri, 17 august 2011, 12:50)

    noname00 [utilizator]

    Nu inteleg de ce faptul ca cineva a luat amenda de circulatie este stire? Puteti sa imi explicati?
    • +8 (10 voturi)    
      este stire (Miercuri, 17 august 2011, 14:39)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui noname00

      In Romania, ca un ministru sa nu spuna ca e ministru cand ia o amenda, este din nefericire, o stire. Nu de prima pagina, dar este cu siguranta o stire.
    • 0 (0 voturi)    
      cam trasa de par... (Joi, 18 august 2011, 12:03)

      fane [anonim] i-a raspuns lui noname00

      din cate stiu prin Racoviteni trece numai un drum judetean, de ci limita maxima este de 90km/h ... 144-90=54 rezulta ca permisul trebuia suspendat pe 3 luni .... ca sa-l scape politistii au facut din drum judetean drum european, bine ca nu l-au trecut la autostrazi ....
      • 0 (0 voturi)    
        gresit! (Marţi, 23 august 2011, 16:41)

        Mirciuc [utilizator] i-a raspuns lui fane

        Limita maxim legala pe un drum judetean extra vilan este de 8o km/h
        Deci depasirea este de 144-90=54Km, ceea ce se incadreaza la
        Art. 102. -
        (3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau ... a următoarelor fapte:
        ...
        e) depăşirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv şi pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic.
        Art. 103. -
        (1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
        ..........
        c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, ...., dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.
        .............
        (11) În situaţia prevăzută la alin. (1) lit. c), suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se dispune de către şeful poliţiei rutiere.
        Art. 111. -
        (1) Permisul de conducere sau dovada înlocuitoare a acestuia se reţine în următoarele cazuri:
        ...
        c) la săvârşirea uneia dintre contravenţiile prevăzute la ... art. 102 alin. (3) şi ...;

        (5) În situaţiile prevăzute la .... şi art. 102 alin. (3) lit. b) şi e), dovada înlocuitoare a permisului de conducere se eliberează cu drept de circulaţie pentru o perioadă de 15 zile.
    • 0 (0 voturi)    
      ex (Vineri, 19 august 2011, 10:35)

      ZaiR [anonim] i-a raspuns lui noname00

      a...si tu vrei s-o numesti normalitate? Pai asa gandesc toti, daca incalc legea si nu ma prinde ajung mai devreme acasa.

      In cariera unui om politic, intr-0 tara civilizata el nu mai avea credibilitate.
  • -11 (13 voturi)    
    150? (Miercuri, 17 august 2011, 12:50)

    twist [anonim]

    In afara localitatii e voie cu 90 km/h - deci daca ai 140 ar trebui sa-ti ia permisul. Pentru ministri e voie cu 10 km/h mai mult?
    • +11 (11 voturi)    
      gresit (Miercuri, 17 august 2011, 13:53)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui twist

      in afara localitatilor, pe drumuri europene expres, viteza maxima este 100 km/h, nu 90 km/h. Mai documenteaza-te inainte sa vorbesti degeaba.
      • -13 (13 voturi)    
        un abuz de putere (Miercuri, 17 august 2011, 14:08)

        iigas [anonim] i-a raspuns lui razvan

        daca a luat 6 puncte inseamna ca avea peste 50km/h peste limita, a vorbit cu igas?
        • +5 (5 voturi)    
          n-ai habar (Miercuri, 17 august 2011, 14:41)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui iigas

          Daca avea 50+km/h peste limita ii suspendau permisul...
  • -9 (11 voturi)    
    Tara condusa de cocalari (Miercuri, 17 august 2011, 12:54)

    CristianG [utilizator]

    Din pacate astia sunt singurii care candideaza....
    • +1 (1 vot)    
      dimpotriva, este un exemplu pozitiv. (Miercuri, 17 august 2011, 16:29)

      hash [anonim] i-a raspuns lui CristianG

      .
  • -12 (14 voturi)    
    nu trebuia sa ii suspende si permisul ?? (Miercuri, 17 august 2011, 13:08)

    ABC [anonim]

    100km/h in afara localitatii - limita legala
    144km/h viteza
    => diferenta de 44 km/h e cam mare si prin urmare ...
    • +9 (9 voturi)    
      doar de la 51 de km peste limita (Miercuri, 17 august 2011, 14:41)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui ABC

      Trebuie sa ai min. 51 km peste limita sa iti ia permisul. Este lege, si pt. ministru, si pentru tine. E rapid si 44 kmh peste lege, dar cf. legii se da doar amenda.
    • +5 (7 voturi)    
      Normal, doar e portocaliu (Miercuri, 17 august 2011, 14:43)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ABC

      Daca tot e de la PDL ar fi trebuit sa ii confiste si masina, nu?
      Permisul se suspenda daca depaseste limita cu mai mult de 50 de kilometri pe ora, altfel se dau puncte de amenda si penalizare.
  • +7 (9 voturi)    
    OK (Miercuri, 17 august 2011, 13:09)

    Orpheus [utilizator]

    Fair enough. O reactie corecta.
  • -7 (13 voturi)    
    fapte reale (Miercuri, 17 august 2011, 13:09)

    din Onesti [anonim]

    un taran nesimtit.
    inainte sa fie ministru,cand era doar deputat sau senator oprise masina de la Parlament chiar pe trecerea de pietoni din fata Primariei vechi din Onesti si statea ca bizonul la volan(cred ca astepta pe cineva).
    am vrut sa opresc si sa-l fooot in gura dar mi-am zis ca n-am cu cine.timpul mi-a dat dreptate!
    un tarlan care a facut cariciu mare din contracte cu statul.
    • 0 (4 voturi)    
      pt dobitocii care au dat minus (Miercuri, 17 august 2011, 17:38)

      din Onesti [anonim] i-a raspuns lui din Onesti

      bah cocalarilor...voi nu intelegeti ca eu sunt "consatean"cu specimenul vitezoman?
      astea sunt fapte REALE!
      stationarea pe trecere pietoni si 140 la ora pe drum sunt fapte de taran nesimtit.
      iar paralele facute cu statul...cu statul sunt facute.mai sapati si dati de adevar.
      • +3 (3 voturi)    
        Datoria (Miercuri, 17 august 2011, 18:55)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui din Onesti

        L-am cunoscut pe Vali Vreme in urma cu vreo 15 ani. Era baiat de bun simt si cred ca inca mai este. N-am auzit lumea sa-l vorbeasca de rau, dar poate nu sint eu la curent la birfele.

        Cit despre viteza maxima pe sosele, nimeni nu se mai lauda astazi, pe sine sau masina, ca a mers cu 140. Performantele sint mari in ziua de azi, iar pe la Buzau drumurile erau foarte bune prin iunie. Probabil si acum. Citeodata se merge cu 140 in coloana. Asa ca sa nu facem din tintar armasar. Ministrul a luat amenda cum ar fi luat oricare dintre noi, a meritat-o si vad ca recunoaste. Cinste politistului care si-a facut corect datoria!
  • +1 (7 voturi)    
    Demisia! (Miercuri, 17 august 2011, 13:14)

    marius [anonim]

    Este ilegal sa circuli cu viteza mai mare decat viteza maxima de download in Romania!
  • +13 (13 voturi)    
    O tara normala, in sfarsit.. (Miercuri, 17 august 2011, 13:20)

    Un ministru e un cetatean, supus legii [anonim]

    E foarte bine, in sfarsit se pare ca am trecut de vremurile cand astfel de fapte se musamalizau discret, am ajuns si noi sa dam amenzi de circulatie unnor ministri, ca in Suedia sau UK.

    Mi-amintesc ce se mai mirau unii romani ca 'la ei' se face asta si 'la noi' nu. Uite ca se face si la noi.. Ce daca esti ministru? Nu respecti legea, platesti !
  • +2 (2 voturi)    
    INTERESANT caci are de unde plati amenda (Miercuri, 17 august 2011, 13:24)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    INTERESANT Are de la Buget doua tipuri de Venit !:
    ca deputat si
    ca ministru ?!
    http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=329&cam=2&leg=2008&pag=5&idl=1
  • +10 (10 voturi)    
    Nimic anormal, nimic spectaculos... (Miercuri, 17 august 2011, 13:27)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Pentru o tara membra UE acesta trebuie sa fie comportamentul PERMANENT al Politiei si al oricarui cetatean (indiferent de pozitia vremelnica in ierarhia sociala). Poate moare, in sfarsit, si la noi, sistemul P(ile), C(unostinte), R(elatii), care ne face de rasul curcilor de niste zeci/sute de ani...

    Felicitari pentru comportament si sinceritate, d-le ministru ! Cata diferenta fata de girofarurile din anii '90...
  • 0 (6 voturi)    
    Cu masina de serviciu? (Miercuri, 17 august 2011, 14:02)

    Ion [anonim]

    Se plimba acasa cu masina de serviciu? De aia isi batea joc de ea. Pe procesul-verbal de la politie e trecut numarul masinii pe care o conducea.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai vazut procesul verbal ?! (Miercuri, 17 august 2011, 15:28)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      De unde stii ce masina conducea ? In articol nu se pomeneste nimic despre masina de serviciu...

      Pe de alta parte, masinile de azi se simt perfect la 144 km/h, cum adica "isi batea joc de ea" ?!
    • -1 (1 vot)    
      x (Miercuri, 17 august 2011, 15:54)

      x [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Ce bataie de joc ti se pare la 144km/h, amice? Este o viteza OK (bine ca a avut unde-o s-o atinga), si o zic eu, care, mai sus de 160km/h n-am urcat niciodata si merg cu 100-120km/h, functie de trafic.
      Si-n plus, la tine la firma n-ai auzit ca masina de serviciu sa fie folosita si-n interes personal, daca i se permite ?
      • +1 (1 vot)    
        nu avea voie cu masina de serviciu (Miercuri, 17 august 2011, 17:47)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui x

        un ministru nu are voie, conform legii, sa se plimbe acasa la el (la foarte multi km de bucuresti) cu masina de serviciu; de fapt, masina de serviciu a ministerului nu poate fi condusa decat de sofer, nu si de demnitar, asa cum a facut vreme

        din ce zici tu rezulta ca i se permite sa se plimbe pana acasa in moldova si inapoi cu masina, benzina si pe banii "statului" (de fapt pe banii nostri), indraznesc sa intreb atunci cine ii permite? boc, basescu? cine?
  • -6 (12 voturi)    
    Trebuia sa-i ia carnetul, a abuzat de pozitie (Miercuri, 17 august 2011, 14:06)

    John [anonim]

    Daca a luat 6 puncte de penalizare inseamna ca avea mai mult de 50km/h peste limita admisa, trebuia sa-i ia carnetul... dar fiind un ministru al guvernului boc care ne-a scos din criza... asteptam vitezele atinse de masina cea noua a fiului elenei udrea, a costat doar 200.000euro... tu ce masina ti-ai luat ultima data?...
    • +6 (6 voturi)    
      Ioane (Miercuri, 17 august 2011, 14:46)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui John

      Sper ca nu ai permis, n-as vrea sa dau peste tine in trafic. Pune mana si studiaza legislatia rutiera inainte de a te da rotund.
  • +3 (5 voturi)    
    Poate ca erau 144kb/s! (Miercuri, 17 august 2011, 14:15)

    Analistu [anonim]

    Poate ca erau 144kb/s!
  • 0 (6 voturi)    
    Asta de cand e ministru? (Miercuri, 17 august 2011, 14:44)

    Mihai [anonim]

    Ca n-am mai auzit pana cum de el. Un alt ministru fantoma din guvernul lui Boc,
  • +4 (4 voturi)    
    in sfarsit un gest normal din partea unui demnitar (Miercuri, 17 august 2011, 15:02)

    codrin [anonim]

    Bai nene,
    nu mai judecati limpede?un alt ministru nu ar fi oprit sau si-ar fi scos legitimatia de ministru si adio amenda...
    este un gest normal si firesc...se indrepta spre casa, a fost oprit si penalizat...de ce trebuie sa exageram un gest atat de firesc si natural?
    ganditi-va numai daca era udrea....nici n-ar fi oprit...ori omul asta s-a purtat cat se poarte de normal...acum si pentru asta trebuie sa-l judecam?
  • +2 (2 voturi)    
    smecheri (Miercuri, 17 august 2011, 15:46)

    adi [anonim]

    Is curios cati "shmecheri" s-ar fi luat de politist si s-ar fi tras de sireturi cu el, ca ei is mari si tari la ei in oras si n-au chef sa plateasca o amenda.

    Corect spus e ca nu a fost prins de radar in ultimii 3-4 ani, ca majoritatea soferilor care nu au luat o amenda. Eu, in fiecare zi, as primi cate o amenda :)
  • -2 (2 voturi)    
    I se falfaie ... (Miercuri, 17 august 2011, 20:20)

    george [anonim]

    A iesit si el in evidenta cu ceva! Macar cu o amenda pentru viteza, daca la altceva nu se pricepe!
  • 0 (0 voturi)    
    Vreme trece (cu 144km/h), (Joi, 18 august 2011, 1:10)

    AlisCuPar [utilizator]

    (la) Vreme vine (politaiul si-i da ameda),
    Toate-s vechi si noua toate...