Ponta ii scrie lui Jeffrey Franks: PSD va sustine masurile cu caracter social anuntate de guvern

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 31 iulie 2011, 14:31 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, i-a adresat duminica o scrisoare deschisa sefului misiunii FMI in Romania, Jeffrey Franks, in care il informeaza ca PSD va sustine toate acele masuri cu caracter social anuntate de Guvernul Boc, informeaza Agerpres.

"Am aflat cu surprindere si incantare in acelasi timp ca Guvernul Romaniei intentioneaza sa adopte o serie de masuri pe care opozitia le promoveaza de multa vreme. Este vorba despre revenirea pensiilor si a salariilor din sectorul bugetar la nivelul anterior taierilor, precum si despre proiectul cosul de solidaritate, pentru pensionari. Sunt initiative de stanga, pe care le apreciem si de care romanii au mare nevoie", se arata in scrisoarea liderului PSD.

Ponta adauga ca PSD va sustine toate aceste masuri cu caracter social, anuntate de Guvern si le va promova si in cadrul Uniunii Social Liberale, desi adoptarea lor s-ar fi impus inca din debutul crizei economice.

"Remarc, ca un semn de seriozitate si de garantie a implementarii acestor masuri, faptul ca ele au fost anuntate in timpul prezentei delegatiei Fondului Monetar International in Romania. Aceasta inseamna ca ele nu sunt simple enunturi menite sa amageasca populatia si sa creeze false asteptari. Lansarea lor in contextul discutiilor dintre reprezentantii Guvernului Romaniei si delegatia FMI denota ca ele sunt agreate de dumneavoastra", mai spune Ponta.

Presedintele PSD adauga insa ca aceste masuri extrem de necesare vin foarte tarziu si nu sunt suficiente ele neputand acoperi 'cresterea fulminanta' a taxelor si a preturilor la alimente si bunuri de larg consum si nici nu pot oferi populatiei, in special categoriilor defavorizate, posibilitatea de a privi cu liniste si detasare iminenta eliminare a subventiei la caldura si apa calda, precum si introducerea sistemului de coplata in sistemul de sanatate.

"Romania nu a iesit inca din criza economica, iar evolutiile din plan european, in special criza datoriilor, nu sunt in masura sa ofere o perspectiva optimista. Prin urmare, societatea romaneasca are in continuare nevoie de astfel de initiative de responsabilitate si solidaritate sociala. Ele trebuie imbinate in mod inteligent cu masuri proactive de stimulare a economiei, de reducere a fiscalitatii si de multiplicare a locurilor de munca", se mai arata in scrisoarea lui Ponta.


Citeste mai multe despre   


















1721 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    ponta stie sa scrie (Duminică, 31 iulie 2011, 14:36)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sau l-a rugat pe vanghelie sa-l ajute?
  • +5 (7 voturi)    
    dupa pauza (Duminică, 31 iulie 2011, 15:11)

    El Condor [anonim]

    Dupa o absenta binemeritata, tanarul pontist ilicist revine cu buzele pragatite pentru a obtine un loc secund ( ca doar de, nu se stie cand apare si un post de pupin.... prim ). Da' uni-i sensei ILICI ?
  • +6 (8 voturi)    
    PONTA (Duminică, 31 iulie 2011, 15:47)

    kid_rahova [utilizator]

    stie sa scrie ???
  • +7 (9 voturi)    
    infantilism (Duminică, 31 iulie 2011, 16:12)

    pragmatism [utilizator]

    Domne' ... daca asta este o scrisoare oficiala ... Ponta asta e de un infantilism ce demonstreaza limitarea sa psihica, mintala si emotionala. Este absolut jenant ...
  • 0 (4 voturi)    
    ... Oleeee ... vin banii ... (Duminică, 31 iulie 2011, 16:19)

    Gogu [anonim]

    ... au suferit amantele si secretarele de foame un an ... dar intra sefii din nou in savarina ... oleeee ... iar vacantze pe afara, credite, basini ... daca marirea salariului unui muritor inseamna citeva sute de mii, un milion, sefii, sefuletzii si turma lor de protejati si ''protejate'' de abia asteapta sa curga din nou milioanele ... adica dupa ce au scapat de restructurari nu merita si ei ceva gologani in plus ? ... doar plateste ... FMI ... ca privatul e sugrumat de mult ...

    ... si uite asa se atenueaza REALITATEA ca traim din bani imprumutati si tot ce facem e sa rostogolim datoria tinerilor care habar nu au acum ce viitor ii asteapta si ce vor avea de platit ... si o noua generatie de viitori pensionari isi pregateste plingerile deja ... da de noi cine are grija !!! ...

    ... asa ajungem sa continuam sa mincam produse de afara ... sa cumparam produse straine ... sa trimitem banii celor care ni ia imprumutat ... pina o sa ni se ceara ca si greciei ... suveranitatea ... iar apoi ? ... cine stie ...

    ... Oleeee ... sa vina banii ... sa ne ''traim viata'' ...
  • +3 (5 voturi)    
    se impune de urgenta (Duminică, 31 iulie 2011, 16:42)

    leopold [anonim]

    un control ORL.Trebuie analizat ce depuneri sunt pe limba lui Ponta dupa atata lins in fund.Dr.Safta este cea mai indicata deoarece si la intalnirea Basescu-Geona a fost in suita celui din urma.Doamne,cat de disperati sunt sa ajunga la guvernare! Oare cate procente are usl-ul?
  • +2 (4 voturi)    
    Opozitie (Duminică, 31 iulie 2011, 16:53)

    ion [anonim]

    Cu asemenea declaratie Ponta merita sa ramana in opozitie si dupa 2012.
    Asa ca e buna si opozitia la ceva..............................
    Sa aduca laude PDL si presedintelui Basescu.
    Bravo Victoras!
  • +2 (4 voturi)    
    revenirea salariilor este promisiune veche (Duminică, 31 iulie 2011, 17:11)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    a guvernului; inca de la taierea de 25%. .

    Ponta isi da cu parerea de pe margine. Poat el intreaba cineva ce a facut pana acum?
  • +5 (7 voturi)    
    schimbare penibila de strategie... (Duminică, 31 iulie 2011, 17:27)

    dadan [utilizator]

    cand toate semnalele arata ca Boc a facut ce a trebuit pentru tara si nu pentru el sau baronii din partid cum ar fi facut alti papagali acum sar si pacalicii astia sa spuna ca de fapt a fost ideea lor si blabla.... dar cand Boc lua masurile nepopulare pentru tara, cand toti bugetarii il injurau , ce facea Ponta? aducea camioane cu oameni platiti de PSD sa injure zilnic la usa guvernului si in fata camerelor latrinelor... va amintiti? lesinuri regizate si pensionari militari revoltati? si in fiecare zi la latrine se vorbea cat de rau o ducem, ca mai rau de asa nu se poate si se faceau instigari pe fata la nesupunere civica- in frunte cu mascariciul PONTA..... si acum ca europa si alti economisti recunosc si felicita guvernul , hop si Ponta , vrea si el pe podium.... probabil ca tantalaul celalat e in vacanta sau nu s-a trezit ca sigur vroia si el pe podium....
  • +3 (5 voturi)    
    asa arata si asa se comporta.... (Duminică, 31 iulie 2011, 17:34)

    popcorn monta [utilizator]

    presupusul viitor prim ministru al romaniei...ma duc sa vomit...INFANTIL
  • +4 (6 voturi)    
    populist (Duminică, 31 iulie 2011, 17:37)

    argoman [utilizator]

    Copilotul si PSD au o vasta experienta in a santaja un guvern sa-si taie craca de sub picioare.Acum ca PNL nu mai exista vor incerca cu Guvernul actual.Sper intr-o maturitate si rationalitate din partea actualilor guvernananti si sa nu se lase atrasi in capcana pomenilor electorale.Mesajul trebuie sa fie in continuare de austeritate,prudenta si mai multa munca productiva.Valabil si pentru cei mai mari chiulangii,Ponta si Antonescu.
  • +4 (6 voturi)    
    Declaratii Ponta (Duminică, 31 iulie 2011, 18:26)

    costel [anonim]

    Nu putem pune baza pe declaratiile lui Ponta si Antonescu.Toate sunt facute in numele USL,entitate politica care nu exista deoarece nu a fost inregistrata la tribunal.Unui om care ii critica pe cei de la PDL ca fura,ca mint,ca se imbogatesc pe contracte cu statul,dar refuza verificarile ANAF la biroul de avocatura,a incasat miliarde din bani publici in complicitate cu Dan Sova,a afirmat ca v-a inlocui toti judecatorii si procurorii care i-au anchetat pe cei de la PSD.primeste sposorizari dubioase,ii plinge pe pensionari dar isi face vacantele in Dubai etc.nu poate fi crezut nici de propria nevasta,care a ajuns europarlamentar ca si nevasta lui Antonescu prin pile.Elena Basescu pe care o critica a cistigat locul in urma unor alegeri ca independent dar cei doi o improasca cu noroi.Halal sef de partid.Mi se pare mai simpatic Vanghelie.
  • 0 (4 voturi)    
    VORBE (Duminică, 31 iulie 2011, 20:03)

    STAN PATITU [anonim]

    I-a linistit Basescu ! Nici vorba de revenirea lefurilor si pensiilor si pe buna dreptate. Pai daca Tariceanu a fost inconstient cand a marit lefurile si pensiile in vremea cand avea crestere economica de peste 8% cum poti sa cataloghezi ideea unora din guvern de a reveni la acele lefuri si pensii considerate exagerate de guvernanti, acum cand am ajuns pe zero, hai sa zicem crestere de 1,5% dupa doi ani de cadere cu 8% !!! Chiar ca sunt pe dinafara complet ! Salariile nu pot sa revina la ce au fost dupa vre-o doi ani de crestere cu 8-9% nu cu un anemic 1-2 %. De data asta ii dau dreptate presedintelui. Dar ce faci cu acesti papagali din guvern?