VIDEO Sever Voinescu despre afirmatiile senatorului Urban referitoare la atacul din Norvegia: Au caracter personal, PDL va reactiona daca acesta se va departa de valorile democratiei

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 28 iulie 2011, 16:37 Actualitate | Politic


Conducerea Partidului Democrat Liberal (PDL) va reactiona in momentul in care va simti ca senatorul Iulian Urban se va desprinde de "setul nostru de valori" - valorile democratiei, ale statului de drept si ale europenitatii integrale -, afirmatiile acestuia avand caracter personal, a declarat, joi, purtatorul de cuvant si vicepresedinte al PDL, Sever Voinescu. Reactia vine dupa comentariile parlamentarului democrat-liberal Iulian Urban, potrivit carora principalii vinovati pentru atentatele din Norvegia sunt liderii UE prin politica dusa in privinta multiculturalismului.

"Afirmatiile domnului Urban au un caracter personal. Ele au aparut pe blogul personal al domniei sale. Suntem in continuare atenti in legatura cu acest subiect. Urmarim pentru ca, pana la urma, domnul Urban este liber sa-si exprime pozitia. Cu siguranta ca in momentul in care conducerea Partidului Democrat Liberal va sesiza ca domnul Urban se departeaza de valorile noastre si optiunile noastre, pe care vi le reamintesc - atasament total la valorile democratiei, la valorile statului de drept si la europenitate integrala - in momentul in care vom simti ca domnul Urban se desprinde de aceste valori, evident ca, la varf, PDL va reactiona", a declarat purtatorul de cuvant al democrat-liberalilor, citat de Agerpres.

Intrebat daca senatorul Iulian Urban a fost chemat la discutii pe marginea opiniilor sale cu privire la atentatele din Norgevia, Sever Voinescu a declarat ca 'sunt discutii pe chestiunea aceasta'.

"Eu stiu ca exista o presiune care pleaca, o presiune mediatica, de la situatii cumva similare, dar tin sa precizez ca situatia colegilor din partidul din Franta si situatia colegilor din partidul din Italia e similara. Cei doi domni au spus lucruri cel putin nastrusnice si partidele lor au decis in consecinta", a subliniat Voinescu.

Cu toate acestea, purtatorul de cuvant al PDL a precizat ca este evident faptul ca "sunt afirmatii in textul domnului Urban care se preteaza si unor interpretari periculoase".

Europarlamentarii PSD au lat pozitie, joi, fata de afirmatiile recente ale senatorului PDL Iulian Urban referitoare la tragedia din Norvegia, pe care le califica, intr-un comunicat de presa, drept "iresponsabile si cu puternice valente fascistoide". Iulian Urban a scris, luni, pe blogul sau ca "nu Brievik a comis atentatul, ci actualii lideri care conduc in UE!!".

Senatorul a scris intre altele, pe blogul sau, ca "In acest haos extremist este uimitor ca doar un singur european a apasat pe tragaci pentru a exprima frustrarea fata de indiferenta si ipocrizia clasei politice europene in fata islamizarii si imigratiei ilegale care pun in pericol [conform discursului public] intreaga civilizatie si cultura europeana."



Citeste mai multe despre   

















1906 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    urban (Joi, 28 iulie 2011, 16:40)

    urbanistu' [anonim]

    si uite asa gura bate dorsalul...
    • -5 (15 voturi)    
      WC Urban (Joi, 28 iulie 2011, 17:43)

      Miss Andrina [anonim] i-a raspuns lui urbanistu'

      Urban a mai spus şi alte grozăvii în trecut şi PD-L a tăcut mâlc.
      Nu tăceţi, bre!
      Trimiteţi-l la VC Tudor, la Noua Dreaptă, cum puteţi să suportaţi asemenea figură sinistră? Şi cum a ajuns individul ăsta senator?
      • 0 (10 voturi)    
        ciudat (Joi, 28 iulie 2011, 18:30)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Miss Andrina

        Citind articolul postat pe blogul lui urban, mi-am adus aminte de un comentariu postat aici pe hotnews in urma cu cateva zile. L-am tinut minte pentru ca era oarecum destul de virulent. M-am pus sa il caut si l-am gasit:

        http://www.hotnews.ro/stiri-international-9531942-video-vlad-tepes-apare-manifestul-lui-anders-breivik-care-omorat-92-oameni-norvegia.htm

        Al 7lea comentariu este un "rezumat" cu propozitii identice al postarii lui nea urban, aparut aici pe site, cu o zi inainte de postarea "oficiala" pe blog.

        Ce sa mai intelegem de-aici? Se verifica "priza" la public a ideilor nationaliste? Sa fie asta noua programa a pdl? E doar un "manifest" copiat de urban? Ciudat oricum...
        • 0 (8 voturi)    
          Iulian Urban (Joi, 28 iulie 2011, 21:08)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui justin

          Numele comentatorului a fost "Tepes a exterminat zeci de mii de islamici=erou?"

          Iuliane, ori copiezi de la comentatorii HotNews, ori esti unul dintre ei. In afara de viziuni antidemocratice, esti si lipsit de imaginatie. Oare de ce nu ma mira?! Sigur ne urmaresti, ceea ce nu-i pacat. Astazi cu ce pseudonim ai comentat? Lasa, daca esti obosit de la atita lupta politica, nu ne mai raspunde. Personal m-as bucura sa nu mai publici niciodata nimic ... Nu, nu, e periculos. Daca te interiorizezi poate-ti vin alte idei. Mai bine scrie, descarca-te decit sa treci la fapte.
  • +6 (22 voturi)    
    Domnule Voinescu! (Joi, 28 iulie 2011, 16:52)

    adrian [anonim]

    Dar in Europa chiar nu mai exista nici un politician cu cojones?! Chiar nu e nici unul care sa spuna lucrurilor pe nume ( referitor la tigani, islamisti, etc)?! Doar nebuni ca sceleratul asta din Norvegia sau Vagin Tudor? Pai normal ca ne ducem la vale..
    Domnule Voinescu, atunci cind unul ca Urban dovedeste ca are cojones alea am rugamintea sa taceti. Atit.
    • +5 (21 voturi)    
      subscriu adrian! (Joi, 28 iulie 2011, 17:40)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      ...fara alte comentarii, decat: Bravo Urban, un comentariu decent si la obiect, care ar trebui citit de toti politicienii ipocriti si spalati pe creier de pretutindeni, nu doar din Ro !
    • -4 (14 voturi)    
      Norvegia nu este tara UE! (Joi, 28 iulie 2011, 18:34)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui adrian

      In primul rand trebuie mentionat ca ilustrul senator de ilfov are cohones precum icrele de crap, iar cunostintele politice sunt de balta si ele. Norvegia nu este tara UE iar afirmatia politicianului de apa dulce cu privire la responsabilitatea UE este ridicola.
      In locul lui Voinescu, l-as trimite pe individ sa mai dea o data bac-ul. Pe pariu ca nu trece?
  • +6 (8 voturi)    
    Extremism (Joi, 28 iulie 2011, 16:54)

    Daniels22026 [utilizator]

    "In acest haos extremist este uimitor ca doar un singur european a apasat pe tragaci pentru a exprima frustrarea fata de indiferenta si ipocrizia clasei politice europene" !!!

    Politicienii sint asa de cind lumea si pamintul. Cel putin in democratie, politicienii n-au miinile patate de singe. Extremismul n-are nici o logica. Cu oricine am inlocui actualii politicieni, vom obtine tot politicieni.
  • +4 (14 voturi)    
    Urban (Joi, 28 iulie 2011, 17:05)

    Pandele [anonim]

    E un elefant in incapere, dar dl. Voinescu alege cu eleganta sa se uite pe geam.
    Iulian Urban a intrat accidental in PDL si, printr-un accident si mai groaznic, in Senatul Romaniei. Acum, PDL depinde si de votul lui Urban pentru stabilitatea Coalitiei, asa ca dl. Voinescu prefera sa se uite pe geam in continuare. Partea nasoala este ca la urmatoarele alegeri elefantul nu va mai putea fi ignorat, iar dl. Voinescu va trebui sa il priveasca drept in ochi si nu va fi o scena vesela. Dar eu abia astept sa asist la scena asta.
  • +9 (19 voturi)    
    Alo! (Joi, 28 iulie 2011, 17:26)

    George [anonim]

    Domnu' Voinescu, dl Urban n-a gresit cu nimic. A spus adevarul! Care, pentru unii, e tare deranjant. Si dvs va place politically correctness? A devenit la moda ca aceia care resping multiculturalismul sa fie catalogati drept fascisti. Asta imi aminteste de filosofia marxista, bolsevica, de pe vremuri.
    Nimeni nu aproba crimele comise de Breivik! Nici dl Urban n-a facut-o! A sustinut insa ca politica multiculturalismului (oare si Merkel e "fascista"?), esecul acesteia, se datoreaza liderilor UE si politicienilor de stanga din Europa. Nimic mai adevarat. Poate ne spune dl Voinescu daca si elvetienii sunt "fascisti", doar pentru ca au votat interzicerea de a se mai construi moschei si minarete in tara lor. Sau poate francezii? Care au decis interzicerea portului de val islamic in public. Ce tot o dam dupa cires? Ceea ce se spune peste tot pe la colturi nu e "fascism". Devine brusc "fascism" doar cand aceleasi lucruri sunt spuse in public si sunt auzite de toata lumea. Asta e de o ipocrizie revoltatoare. Negarea evidentei e o crima. Pana cand o sa mai negam ca fenomenul islamizarii Europei e o realitate ce nu mai poate fi neglijata?
  • +5 (9 voturi)    
    Care valori democratice? (Joi, 28 iulie 2011, 17:37)

    plato [anonim]

    Atena Clasica a inventat democratia (Romania e republica) si avea destule probleme. Sclavie, dictatura majoritatii...

    Socrates a fost condamnat la moarte pentru ca opiniile sale. Probabil ca astia cu "valorile" lor democratice au sa-i dea si la Urban un pahar cu otrava.

    Romania este o republica, are o constitutie si doar alegerile sunt organizate dupa un model democratic.
  • +7 (7 voturi)    
    Extremism (Joi, 28 iulie 2011, 17:43)

    AndreiaM [anonim]

    Pentru cei care spun ca extremismul e produsul unei prea mari democratii: Atat timp cat se pare ca extremismul face parte din "natura umana" (din moment ce nu poate fi eradicat oricat de inalt ar fi nivelul de viata), ce preferam - extremism individual sau de stat? Unde am prefera sa traim? In Germania nazista ori URSS-ul lui Lenin si Stalin (extremismul de stat) sau in Norvegia, Franta, fie si Austria din zilele noastre (extremismul individual)?
    In ceea ce ne priveste pe noi, romanii... copii nu facem, plecam in toata lumea... cine credeti ca vor popula Romania, stat membru al UE? Moldovenii? Inca sunt o solutie. Dar cand vor veni membri altor etnii si popoare africane, asiatice etc.? Suntem noi pregatiti sa-i primim, sa-i acceptam si sa-i integram? Dupa comentariile de pana acum, nu prea mi se pare...
  • +8 (18 voturi)    
    Europarlamentarii PSD au lat pozitie (Joi, 28 iulie 2011, 17:51)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    au luat poxitia mosului rosu asasin iliescu din '90, cu fascistii si legionarii cu steag verde.
    Pai daca e asa, atunci urban are dreptate, orice ar fi spus, Si vorba lui adrian de mai sus, chiar nu mai putem spune lucrurilor pe nume pentru ca ue introduce legi anti hate speech, pentru "linistea noastra''? Dar cuvintarile imamilor care cer uciderea necredinciosilor, alea nu sint hate speech?
  • +7 (11 voturi)    
    Sa ne bucuram de realitate (Joi, 28 iulie 2011, 18:19)

    ilie [anonim]

    Putem sa divagam mult in jurul multiculturalitatii. Cert este ca asistam la o islamizare a Europei. Si domnul acela, Urban, pe care il persecutati, are viziune ca si cum ar fi trait intr-o alta tara decat Romania. Aceasta este realitatea din pacate:clash-ul de culturi il va vedea Romania poate in 20 de ani. Acum el exista in tarile bogate, unde populatia musulmana se instaleaza pentru a beneficia de sistemul social. In timp ce celelalte populatii muncesc si le este teama sa se procreze pentru a nu-si pierde jobul, pentru a fi disponibil sau pentru a avea o cariera, celelalte populatii sunt "cool" cu cinci-sapte copii dupa ei, beneficiind de integrarea familiala binecuvantata de Uniunea Europeana. Care oare este viziunea UE asupra politicii de imigratie? Din pacate lipseste cu desavarsire.
    • +3 (5 voturi)    
      in plus (Joi, 28 iulie 2011, 19:01)

      ilie [anonim] i-a raspuns lui ilie

      As adauga ceva. Problema imigratiei nu ar trebui sa fie nici de stanga, nici de dreapta, ar trebui sa fie o problema pe care toate partidele ar trebui sa se alinieze. Dar social-democratii din tarile vestice ale UE mizeaza pe imigratie si sunt capabili sa-si vanda valorile in numele propriilor lor interese electorale. In tara noastra, alinierea la "viziunea conducatoare" a UE se bazeaza pe o mimare etatica tipica EU. A se vedea, pozitia domnului Presedinte viz à viz de problema imigranitilor din Tunisia.
  • +1 (9 voturi)    
    opinie (Joi, 28 iulie 2011, 19:32)

    annoying_orange [utilizator]

    extremismul, in general, este o mare prostie, deoarece, din punctul meu de vedere, rationamentul este: extrema-dreapta=nazism, extrema-stanga=comunism totalitar. plus ca baiatului asta, breivik sau cum l-o chema, ii lipsea o doaga. sa-l aperi...nu e indicat
    • +1 (5 voturi)    
      sunt de accord (Joi, 28 iulie 2011, 19:58)

      Ilie [anonim] i-a raspuns lui annoying_orange

      Breivik nu are nici o justificare. Extrapoland, vorbeam de nevoia de a avea o viziune asupra Europei in 20 de ani.
  • +4 (10 voturi)    
    inca o bila alba (Joi, 28 iulie 2011, 20:53)

    Paleopterix [utilizator]

    Domnul Urban deja imi atrasese atentia cu ceva timp in urma, cu alte afirmatii curajoase si adevarate, de genul carora pe care nu le auzi prea des de la restul de politicieni care sunt ocupati doar de capatuiala, ascunsa in umbra political correctness-ului atat de la moda. Inca odata se dovedeste ca e unul dintre putinii oameni politici cu cap si sinceritate de pe la noi. Si cum era normal, tot prostu' ii da cu huooo, c-asa-i romanul.

    BRAVO DOMNULE URBAN.