O carte despre Romania in vremea lui Basescu, publicata in SUA. Vladimir Tismaneanu: "O radiografie non-partizana a aspiratiilor, realizarilor si frustrarilor din prima presedintie"

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2011, 16:58 Actualitate | Politic


Romania under Basescu
Foto: tismaneanu.wordpress.com
O lucrare intitulata "Romania under Basescu: Aspirations, Achievements, and Frustrations during His First Presidential Term" ("Romania in timpul lui Basescu: Aspiratii, Realizari si Frustrari din timpul primului mandat") a aparut recent in SUA, printre autori figurand Vladimir Tismaneanu, relateaza agentia Mediafax.

"M-am bucurat sa gasesc, revenind acasa, la Washington, volumul aparut in luna iulie 2011 la Lexington Books (parte din grupul editorial Rowman & Littlefield), intitulat 'Romania under Basescu'", scrie Vladimir Tismaneanu pe blogul sau, referindu-se la o carte al carei prim capitol ii apartine.

Potrivit acestuia, este vorba despre o lucrare editata de profesorii Ronald F. King si Paul Sum, respectiv "o radiografie non-partizana a aspiratiilor, realizarilor si frustrarilor din prima presedintie Basescu". El mai spune, in recenzia postata pe blogul sau, ca a fost si ramane convins ca suspendarea din 2007 in urma unui "puci parlamentar", dar si "intensitatea campaniilor de presa demolatoare si calomniatoare nu pot fi explicate fara a intelege reactiile anti-Basescu generate de condamnarea dictaturii comuniste si de schimbarile petrecute in regimul arhivelor si al predarii dosarelor fostei Securitati catre CNSAS".

"Nu spun ca a fost singura cauza, dar a fost una decisiva. Contributiile din volum lumineaza variile fatete ale procesului democratic in plan economic, social, politic, cultural, al naturii partidelor politice si al drepturilor omului", scrie Tismaneanu.

Potrivit site-ului editurii care a publicat volumul, lucrarea are 388 de pagini, este structurata pe trei parti, fiecare cuprinzand mai multe capitole si poate fi achizitionata in format electronic sau pe hartie contra sumei de 85 de dolari.

Introducerea, semnata de Paul E. Sum si Ronald F. King, este intitulata "Triage Democratization" si contine, potrivit lui Tismaneanu, "o contributie la intelegerea mecanismelor adeseori reactive ale actelor decizionale din acesti ani".

Prima parte se intituleaza "Governance, Democratic Competition, and State Capacity" ("Guvernanta, competitivitate democratica si capacitatea statului") si contine opt capitole dintre care primul, intitulat "Democracy and the Communist Past in Romania" ("Democratia si Trecutul Comunist in Romania") este elaborat de Vladimir Tismaneanu.

Referitor la acest capitol, Vladimir Tismaneanu precizeaza ca acesta este centrat pe subiectul Comisiei Prezidentiale si al analizei dictaturii comuniste efectuata in Raportul prezidential de condamnare a comunismului.

Printre titlurile care se regasesc in prima parte se mai numara si "The Democratic-Liberal Party as a Successful Catch-All Party", capitol scris de Florin N. Fesnic sau "Political Participation by the Romanian Diaspora", scris de Toma Burean.

Partea a doua a lucrarii, intitulata "Paradoxes of Organized Interests and Public Opinion" ("Paradoxurile Intereselor Organizate si ale Opiniei Publice") contine cinci capitole cu titluri precum "Civil Society Under Basescu: Continuity, Change, and Sustainability" sau "The Orthodox Church and the Government".

Partea a treia a lucrarii este intitulata "Policy Responses to Paradox, Domestic and Foreign" si contine patru capitole printre care: "The Romanian Tuberculosis Epidemic as a Symbol of Public Health" ("Epidemia romaneasca de tuberculoza ca simbol al sanatatii publice") semnat de Jonathan Stillo sau "Romania's Foreign Energy Policy After 2004" (Politica Externa a Romaniei dupa 2004"), semnat de Radu Dudau.

"In ansamblu, avem de-a face cu o lucrare indispensabila intelegerii a ceea ce s-a cristalizat ca un proiect politic care urmareste modernizarea institutionala, consolidarea statului de drept, reducerea coruptiei si decomunizarea. Autorii examineaza critic tendintele din viata politica romaneasca, adoptand o pozitie de ᅡoptimism prudentᅡ, cum remarca profesorul Tom Gallagher in cuvintele de sustinere de pe coperta a patra", mai scrie Tismaneanu.

Pe lista celor care au contribuit la volum, se numara, in afara de Vladimir Tismaneanu: Lucian-Liviu Albu, Gabriel Badescu, Toma Burean, Henry Carey, Radu Dudau, Florin N. Fesnic, Carmen Greab, Raluca I. Iorgulescu, Ronald King, Cosmin Gabriel Marian, Marius Matichescu, Martin Mendelski, Raluca Viman Miller, John M. Polimeni, Oleh Protsyk, Bogdan Radu, Paul Sum, Lavinia Stan, Jonathan Stillo, Lucian Turcescu si Patricia T. Young.


Citeste mai multe despre   


















3806 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    Omagiu II (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:08)

    rautacisme [utilizator]

    Intrebarea 1:
    Cine mama-dracului cumpara asa ceva?

    Intrebarea 2 (consecinta a faptului ca raspunsul la intrebarea 1 este, evident, nimeni):
    Cine mama-dracului finanteaza asa ceva?
    • 0 (14 voturi)    
      raspunsuri (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:48)

      marius [anonim] i-a raspuns lui rautacisme

      1. Raspunsul este cuprins in intrebare: o doamna modesta din Constanta car enu are nici o vina.

      2. Fanii.
      • +3 (5 voturi)    
        anti PDL (Joi, 28 iulie 2011, 10:49)

        eu [anonim] i-a raspuns lui marius

        incep sa vad pe HN multe comentarii anti PDL... e mare lucru... daca si pe HN au ajuns sa fie mai putine comentarii pro PDL inseamna ca in sondaje au sub 10% :)
        • +4 (6 voturi)    
          Imediat m-am gandit la Ceasescu... (Joi, 28 iulie 2011, 12:59)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui eu

          Si Ceausescu avea o droaie de carti editate in toate limbile pamantului, la fel savanta de renume mondial, Lenutza....
          Pe banii nostrii se faceau toate astea de catre catzeii care-l pupau zilnic si il proslaveau.
          Erau apoi facute cadou peste tot, la biblioteci, universitati, ambasade...degeaba, ca nimeni nu le vroia, erau tiparite , pe valuta, doar ca sa creada el ca este grozav si sa impresioneze, eventual si pe romani, ca ce conducator destept au...
          Asa a ajuns sa se creada, pe bune, un geniu....
          Care este deosebirea intre Tismaneanu si slugoii lui Ceausescu?
          Vocabularul mai elevat si ceva cultura prost folosita, in rest....aceeasi lipsa totala de scrupule si rusine.
        • -4 (4 voturi)    
          Pro PDL (Joi, 28 iulie 2011, 13:56)

          Traian [anonim] i-a raspuns lui eu

          Nu, prietene, doar ca sustinatorii PDL ului, la ora la care tu citeai acest anunt si postai opinia ta nestingherit si probabil acasa fara nicio responsabilitate, ei sunt la serviciu, muncesc si nu au atata timp liber cat ai tu! Frecati menta pe-acasa ca e mai bine sa trandavesti pe ajutorul de somaj decat sa munciti pe un salariu decent. Chiar nu intelegi ca noi deja stim ce avem de facut? Useleii au pierdut razboiul asta, cu noi. Razboiul continua pentru aia mai putin informati, mai putin culti, creduli, prizonieri ai A3 si RTV. Pana una alta, papitoii aia 2 ai vostri, cand s-au luat masurile care s-au luat, au fost deplasat si deranjant de mult impotriva si iata ca a fost bine ca au fost luate acele masuri! Au fost, sunt si e foarte posibil sa fie si de acum inainte tot pe dinafara! Deci, cool man..., ochii care nu se vad se uita, nu te apuca tu sa jubilezi acum ca nu ati obtinut niciun succes, ba dimpotriva!

          P.S. Iti urez sa-ti gasesti de munca ;)
          • +4 (4 voturi)    
            Multumesc, era novoie de reactia ta (Joi, 28 iulie 2011, 16:58)

            Cetateanul anonim [utilizator] i-a raspuns lui Traian

            Tot ce ai scris....te descalifica si, ca sustinator infocat al portocalei, ii da dreptate lui "eu".
            Toti care nu sunt cu voi sunt hoti, lenesi, someri, pensionari, intr-un cuvant paraziti.
            Pe care tu, prin munca ta sustinuta, prin sacrificiu si sudoare, ii hranesti si le asiguri un trai bun.
            Argumente?
            Doar jigniri l adresa opozitiei ("papitoii aia2") si o fanatica incredere in minunile care vor pastra PDL-ul la putere (nu-i asa, gaseste genialul basescu ceva in ultimul moment, votul prin posta, un referendum pe o tema aiurea dar populista, pomeni electorale - vezi economatele...)
            Comentariile unora ca tine imi intaresc hotararea sa ies, musai, la vot si sa trantesc o stampila sanatoasa pe opozitie.
            Inca o data, multumesc, continua tot asa!
          • +2 (2 voturi)    
            bai amice (Joi, 28 iulie 2011, 21:02)

            annoying_orange [utilizator] i-a raspuns lui Traian

            iti respect opinia politica (chiar daca esti platit sa ti-o expui), dar, ca sa ma exprim romanesc, meciul incepe de la 1 sau poate chiar de la 2-0. daca egalati, voi astia portocalii, sunteti buni. deocamdata ataca adversarII;)
          • +2 (2 voturi)    
            este foarte simplu: (Vineri, 29 iulie 2011, 10:12)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Traian

            Postacii portocalei primesc la inceputul schimbului lista cu linkuri unde sa "combata".
            Primesc si lista de replici aprobate, ca din cauza asta canta toti aceeasi melodie....
            Ei bine, se intampla ca, din neglijenta sa lipseasca cate un link, cum este, de exemplu asta......
            Si atunci, cate un portocaliu autentic se trezeste singur singurel in fata opiniei veritabil publice.....vezi Traian, cel de deasupra....
            Dispare impresia ca toata lumea este portocalie, ca opozantii puterii sunt putini si nevolnici....
            Dar, cineva observa, sau ii este sesizata, problema si ia masuri.
            Administratorii Hotnews umbla un pic la puncte, postacii dau navala sa-si faca treaba si totul revine la normal.
            Pentru ca implica, totusi, un oarece deranj, se mai foloseste scoaterea articolului din pagina. A fost, parca si nu mai este...
    • +1 (17 voturi)    
      Dl Tismaneanu, pe care intr-o vreme l-am apreciat (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:06)

      costica [anonim] i-a raspuns lui rautacisme

      Si i-am cumparat si o carte, cu mult efort, de la Bucuresti pentru ca in micutul orasel din Secuime unde locuiesc nici o librarie nu ar fi adus asa ceva.....Se intiluleaza NOAPTEA TOTALITARA si am cumparat-o in 1996, eram interesat de ceea ce scria atunci.... Acum, sunt dezamagit total de dl Tismaneanu, "omagiile" catre Presedintele Basescu, cum bine spune cineva in comentariul la articol, i-au intunecat mintile acestui om, si de la analistul pe care-l apreciam ma gandesc cu amaraciune la balbaielile Dlui Tismaneanu de mai saptamanile trecute cand a fost intrebat ce parere are despre aiurelile lui Traian Basescu la adresa "tradatorului" Rege Mihai al Romanie!!! Dl Tismaneanu a scaldat-o in ape tulburi, in cel mai pur stil romanesc-comunist-basist !!!
      Cat l-o fi costat pe dl Tismaneanu in bani si relatii sa scoata aceasta carte pe care nici dracu' nu o va cumpara, nu mai conteaza, dl Tismaneanu are asigurata o iesire la pensie onorabila, maine poimaine il decoreza Basescu si-i asigura si o renta pe viata!!
      Merita !!!
      • 0 (18 voturi)    
        Tismaneanu (Miercuri, 27 iulie 2011, 19:46)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui costica

        castiga foarte bine din salariul de profesor la Universitatea din SUA la care preda.

        Nu are nevoie de renta lui Basescu.
        • +1 (7 voturi)    
          Castiga pe dracu' (Joi, 28 iulie 2011, 8:57)

          George [anonim] i-a raspuns lui Doc

          Niciodata nu te vei da in laturi sa castigi mai mult! Iata si dovada!
    • +2 (30 voturi)    
      Eu o cumpar! (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:10)

      Popescu Ioan [anonim] i-a raspuns lui rautacisme

      1) Eu oricum o voi cumpara, "amice"(cel de stil caragialesc, evident!!!), fiindca ma intereseaza sa aud niste opnii non-partizane despre unul dintre cei mai importanti oameni de stat ai României din 1938 încoace!
      2) În orice caz nu USL, asta e clar! Ce te intereseaza pe tine de fapt cine o finanteaza, important este ca apare si ca va gasi cu siguranta destui cititori care vor sa se informeze corect si amplu!
      • -1 (19 voturi)    
        caldura mare (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:37)

        rautacisme [utilizator] i-a raspuns lui Popescu Ioan

        Stiu ca nu e frumos sa iti dai cu parerea despre oameni necunoscuti, dar o sa incerc sa utilizez comentariul tau ca sa fac niste deductii logice:
        1) ai uitat cand ai cumparat ultima oara o carte.
        2) si daca ai vrea sa o cumperi (asa cum te lauzi), nu ti-ar permite buzunarul sa dai 85$ pe cartea sus-mentionata.
        • +1 (11 voturi)    
          hmmm (Miercuri, 27 iulie 2011, 20:52)

          adyQ [utilizator] i-a raspuns lui rautacisme

          si de unde stii tu daca ii permite sau nu buzunarul sa o cumpere? sper sa vina la putere opozitia aia mare si tare, sa mai privatizeze ce mai e de vandut pe un euro(aeroporturi, loteria si ce mai este pe acolo, nimicuri din astea) si sa traiti cu bani de la stat fara sa faceti nimic inca10-20 de ani(nu as crede ca mai dureaza asa mult) si dupa aia sa vedem cum va place in postura greciei....
          • +1 (9 voturi)    
            Acum stiu. (Miercuri, 27 iulie 2011, 21:20)

            AlinN [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

            Daca isi permitea raspundea el, nu dumneata, dar se vede ca idolul l-a adus la sapa de lemn, n-a mai comentat nimic. In ultimul timp liderul suprem da semne tot mai evidente ca a luat-o pe aratura, ultima oara cand mi-a venit sa vars a fost cand le-a spus studentilor de la Politie ca sunt cam multi, ca si cum aia s-au dus acolo pe posturile scoase de ei, nu pe posturile scoase de institutiile de stat corupte, conduse de presedintele nostru iubit de 7 ani.
            • 0 (0 voturi)    
              asa e (Vineri, 29 iulie 2011, 5:40)

              adyQ [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

              hai pe bune, ca tu nu vezi ca presedintele preaiubit nu prea are putere executiva(daca stii ce e aia) faptul ca are un cuvant de zis in pdl e altceva, dar din pacate nici aia nu prea il asculta cand e vorba de interesele lor...in final sa iti zic ca tara se conduce cu majoritate parlamentara... ceea ce pdlistii nu prea au
          • +1 (7 voturi)    
            DA (Joi, 28 iulie 2011, 5:20)

            Marin Baiesu [anonim] i-a raspuns lui adyQ

            Asa ! asa . Numai ca in Grecia nu mai putem merge! Nu mai avem flota!?!?!?!?!
            • 0 (0 voturi)    
              vaiii (Vineri, 29 iulie 2011, 5:42)

              adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Marin Baiesu

              ti s-au scufundat corabiile??! mare nenorocire ai patit, nu cumva tot tu ai pierdut si petromul gratis? sau poate vreo rafo? sau sidexu? ce ai mai pierdut? hai asa ca sa ne amuzam cu ce ai avut si ce ai pierdut :)
      • +2 (4 voturi)    
        Hi! (Joi, 28 iulie 2011, 5:15)

        Ion Gatej [anonim] i-a raspuns lui Popescu Ioan

        HO!HO!HO!HO!~
      • +2 (4 voturi)    
        Pt. Popescu Ioan (Joi, 28 iulie 2011, 9:00)

        George [anonim] i-a raspuns lui Popescu Ioan

        1. Cumpar-o, inrameazo-o, citeste-o si tradu-mi-o si mie!!!
        2. Ai dreptate, are cu cine se compara cu oamenii de stat de la 1938 incoace!!!
      • +2 (4 voturi)    
        ? (Joi, 28 iulie 2011, 11:44)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Popescu Ioan

        "unul dintre cei mai importanti oameni de stat ai Romaniei din 1938 incoace" ... te referi la Ion Iliescu? :))
        • -2 (4 voturi)    
          Da Gigi (Joi, 28 iulie 2011, 13:05)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          evident ca-i vorba despre mult-iubitul tau Iliescu....
    • +3 (11 voturi)    
      DE UNDE AS PUTEA SA O CUMPAR? (Joi, 28 iulie 2011, 6:15)

      Gigi Berlogea [anonim] i-a raspuns lui rautacisme

      Asta e problema. In primul rind este cel care a condamnat public comunismul in RO si care a desecretizat dosarele CNSAS! Macar pentru asta ca sa nu mai amintim ca nu sintem in cazul Greciei datorita PDL! Hai sa privim adevarul in fata daca avem puterea sa-l aceptam asa cum este....dar nu-i bai ca va veni USL la putere si sa vedeti ce "bine" va fi! Abia astept sa ma uit din nou la RO ca la Animal Planet....din fericire din afara granitelor! Hi Hi
    • -2 (4 voturi)    
      Domnia ta (Joi, 28 iulie 2011, 13:04)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui rautacisme

      esti un consumator al omagiilor catre familia Voiculescu, bag sama :))

      Nu inteleg de ce te roade pizma ca a aparut aceasta carte?!

      Profesorul Tismaneanu nu-i Mircea Badea si nici vre-un degustator de hidrant, pune mana si citeste-l!
  • +9 (9 voturi)    
    e greu sa intelegi (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:48)

    asdas [anonim]

    E greu sa te gandesti ca pe lumea asta sunt si oameni ALTFEL decat tine.
    De exemplu, pe mine nu ma intereseaza sahul, nici politica externa, nici chimia organica.
    Dar nu ma apuc sa-mi vars frustrarile pe forumuri, pur si simpu apreciez diversitatea, invata sa faci acelasi lucru.
    • -1 (7 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 28 iulie 2011, 9:06)

      George [anonim] i-a raspuns lui asdas

      Trebuie sa admitem diversitatea. Dar si de opinie. Si ca sa dau un exemplu, pe un site care anunta aparitia acestui volum, la comentariile cititorilor, cineva intreba daca hartia este suficient de moale.
    • -1 (3 voturi)    
      rock (Joi, 28 iulie 2011, 9:28)

      rica [anonim] i-a raspuns lui asdas

      nu te enerva, sunt platitzi pentru asta.
  • -2 (12 voturi)    
    ce "condamnare" a comunismului la Basescu?! (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:13)

    costica [anonim]

    A fost o simpla formalitate, ca dadea bine la intelectualii care-l mai credeau inca si pe-afara unde inca imaginea lui Basescu spunea ceva!! Si noua romanilor Basescu ne-a dat speranta schimbarii in 2004 si noi ma crezut in el ca va schimba Romania!! Da' de unde, gasca portocalie nu este cu nimic altfel decat PSDul si asta a recunoscut-o si Basescu si nu 1 data!! De multe ori!!
    Si sa ne amintim cum a spus Basescu ca "Ceausescu a fost un presedinte bun in primii 10 ani" !!!!
    Asta seamana a condamnare a comunismului, dle Tismaneanu?!
    • +12 (16 voturi)    
      un "mic" gest (Miercuri, 27 iulie 2011, 18:47)

      Lucian* [anonim] i-a raspuns lui costica

      predarea dosarelor Securitatii catre CNSAS a fost un gest mic pt presedinte (a semnat o hartie) dar ENORM pentru tara.
      Datorita acestui gest, acum stim cine au fost securistii si informatorii si putem decide fara a fi mintiti daca dorim sa-i votam in continuare.
      Prin acest gest, Basescu a lovit extrem de dur coloana a doua a comunistilor deghizati in structurile de conduceree sau de prin partide.
      Tie ti se pare un gest mic, dar sa fim sinceri, nu este deloc mic.
      • +1 (7 voturi)    
        Da, dar a fost sters... (Joi, 28 iulie 2011, 9:03)

        George [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        ... din evidente tocmai securistul care e cel mai important om de stat acum in Romania!
    • +8 (14 voturi)    
      ptr.costica (Miercuri, 27 iulie 2011, 19:35)

      leo [anonim] i-a raspuns lui costica

      in primul rand niste intrebari....
      ...de ce nu au ,,condamnat,, iliescu sau constantinescu,su oricare altcineva boala comunista de care vad ca nu mai scapam
      ...de ce toti mafiotii care cu ,,buna intentie,, au pus mana pe presa din romania, sunt impotriva lui.
      ...si e greu sa schimbi oranduirea mafiota-comunista-securista din romania(mai ales ca sunt o gramada ca voi)
      • +2 (4 voturi)    
        let me (Joi, 28 iulie 2011, 10:47)

        eu [anonim] i-a raspuns lui leo

        1. pt ca nu au fost destul de inventivi
        2. nu toti sunt impotriva lui.. sunt mafioti care au pus mana pe posturi tv si presa care il pupa in dos
        3. e greu pt ca avem in frunte comunisti securisti fosti marinari
    • +2 (8 voturi)    
      Asa e, gâgã! (Joi, 28 iulie 2011, 8:52)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Am vazut cum "anticomunistul" ilici si "balconistul" tzap, au condamnat comunismul!
      Daca unul a facut un gest minim si important, si se mai nuneste si BAsescu, gata... e de negijat!
      Putea sa o faca oricine.
      De ce nu au facut/o?
      Simplu!
      Cum sa loveasca instructurile ce ii sustineau!
      Costica, costica, fa gura mai mica!
      Cine stie ce rosi iti pica!
  • -1 (7 voturi)    
    ce aveti... (Miercuri, 27 iulie 2011, 21:04)

    alex [anonim]

    Ce aveti cu "Costica" nu poate omul sa-si spuna parerea ca "ii dati in cap". Mai bine va aduceti aminte ca asa a inceput si ceausescu si greu am scapat de el. Sau poate ca-l regretati?!
  • -2 (10 voturi)    
    Reeducarea pasul1 (Miercuri, 27 iulie 2011, 21:17)

    Vasalie [anonim]

    inca o dovada,gasca comunista reactioneaza imediat !!......si e imensa si parsiva!!intradevar dl Basescu a luptat si lupta in continuare cu mafia comunista!educatia de mai bine de 50 ani si-a pus amprenta! greu,foarte greu vom scapa de ea! acesta este adevarul pe care nu-l vede marea majoritate a romanilor!!..........pacat pt copii si nepotii nostri!!..... ai mei sunt intari civilizate,mai e pana va fi si la noi.in primul rand trebuie sa ne dezobisnui de-a fura!!...aviz medici,profesori guvernanti,si apoi cei marunti......ne furam caciula ...unii-altora.....asta este educatia!!....trebuie sa ne reeducam!!
    • +3 (9 voturi)    
      E incredibil... (Joi, 28 iulie 2011, 8:39)

      mr hyde [anonim] i-a raspuns lui Vasalie

      ...dar tu spui ca Basescu lupta cu " mafia securisto - comunista " fara sa stii ca la momentul 89 Basescu era un comunist convins si in acelasi timp " reprezentant " la Anvers ? Basescvu care acum 10 ani era emanatie FSN si om de stanga iar acum se da de dreapta ? Eu cred ca mai degraba PNTCD decat PDL sau PNL ar declansa o lupta impotriva coruptiei si a mafiei securisto - comuniste , are tot dreptul si credibilitatea ca nefiind parte din FSN si PCR ..
      • -3 (5 voturi)    
        Am mai auzit asta la cineva... (Joi, 28 iulie 2011, 13:07)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui mr hyde

        ...cred ca la Felix.

        Am impresia ca incercati sa intrati pe sub pielea varanului... poate-poate ramaneti si voi in SUA =))
  • -1 (7 voturi)    
    autori faliti (Miercuri, 27 iulie 2011, 22:52)

    Liviu [anonim]

    Lunga lista de clienti ai lui Tismaneanu si citiva incoenti de fatada, ca energia nu e sub Basescu, nici tuberculoza. Niste caraghiosi! Lavinia Stan e nevasta lui Lucian Turcescu, si amindoi mult sprijiniti de tismaneanu, in rest studenti recrutati cu japca in schimbul unor recomandari...
  • -1 (1 vot)    
    Coperta (Joi, 28 iulie 2011, 9:45)

    Marian [anonim]

    Nu stiu cine sunt cei care au scris aceasta carte, nu stiu daca a comandat-o cineva, nu stiu de ce ar fi facut o astfel de comanda dar am cateva ipoteze. De cum am vazut cartea coperta mi-a atras imediat atentia, drapelul de pe coperta este drapelul original al romanilor. Sa fi stiut cei care au editat cartea au stiut ca asa au fost dispuse culorile pe tricolorul purtat de pasoptisti? sau sa fie doar o "gresala" a editurii. Nu cred ca voi ajunge sa cupmar aceasta carte, dar ma bucur ca americanii au posibilitatea sa vada tricolorul asa cum ar trebui sa fie si sa nu-l mai confunde cu cel al Ciadului, Andorei, etc.
  • +3 (3 voturi)    
    hold your horses!! (Joi, 28 iulie 2011, 12:25)

    annoying_orange [utilizator]

    mai usurel, traiane! ca o calci pe urma lu' raposatu' din sornicesti...totusi intre tine si ala e o diferenta ca de la cer la pamant...sau nu?
  • +4 (6 voturi)    
    Rezumatul (Joi, 28 iulie 2011, 12:29)

    Mihai [anonim]

    la mormanul de hartie inutila numita Romania sub Basescu, adica Romania scufundata pe capul careia se urca Basescu ca sa scape doar el si gasca lui, ar putea fi redus la cateva cuvinte: Basescu nu a facut absolut nimic, ca presedinte e zero absolut cu exceptia minciunilor turnate zi de zi. Un nume mai potrivit r fi fost: Romania sub minciunile si dezastrul Basescu.
  • +3 (3 voturi)    
    Solicit sponsorizare (Joi, 28 iulie 2011, 13:12)

    Terente [anonim]

    pentru a achiziţiona această minune a spiritului critic. La salariul meu de ospătar nu îmi permit. Grea dilemă...
    Colegii tinichigii oare cum se scot?
  • 0 (0 voturi)    
    Detalii (Joi, 28 iulie 2011, 14:41)

    Mitica [anonim]

    http://www.amazon.com/
    Romania under Basescu: Aspirations, Achievements, and Frustrations during His First Presidential Term [Hardcover]
    Ronald King (Author)

    Price: $85.00
    Hardcover: 370 pages
    Publisher: Lexington Books (July 16, 2011)
    Language: English
    ISBN-10: 0739148567
    ISBN-13: 978-0739148563
  • +2 (2 voturi)    
    Legat de stirea asta am doua dileme : (Joi, 28 iulie 2011, 21:24)

    gfdjfjfjfdjj [anonim]

    1. Care obiect o fi mai scump ? Aceasta carte sau un tub de hartie igienica?
    2. Care dintre aceste obiecte o fi mai folositor ?
    • +2 (2 voturi)    
      eu iti recomand (Joi, 28 iulie 2011, 21:26)

      annoying_orange [utilizator] i-a raspuns lui gfdjfjfjfdjj

      sa le cumperi pe amandoua. cand unul se termina, vine randul celuilalt:)) (sper sa nu imi blocheze moderatorul si postarea asta, cum a facut cu altele)
  • -1 (1 vot)    
    Pretul spune multe! (Vineri, 29 iulie 2011, 0:52)

    mucenic [utilizator]

    "Rumania 1866-1947de Keith Hitchins publicata de Oxford Press in 1994 a avut pretul initial de $45. Au fost perioade cand un exemplar se vindea cu pana la $500 pe internet. In opinia mea, este cea mai impartiala si completa istorie a romanilor si a fost scrisa de un profesor dela universitatea din Chicago. Aceasta carte daca este scrisa de un englez si se vinde la $85, pret care nu a scazut la mana doua la Amazon, inseamna ca este o carte excelenta pana la proba contrarie si nu invers.
  • +1 (1 vot)    
    Cine finantzeaza cartea? (Vineri, 29 iulie 2011, 3:58)

    Adrian D. [anonim]

    E simplu.
    Toate marile edituri shtiintzifice din lume traiesc din nishte frumoase hotzomanii: o fundatzie X sau statul Y plateshte aparitzia caartzii T, integral, apoi editura vinde cat poate din ea (tirajul e oricum mic) catre biblioteci shi catre particulari, incasand astfel un al doilea profit.
    Asha e de cand e lumea lume, shi asha traiesc toate marile edituri, precum Cambridge, Franz Steiner etc.
    Un exemplu de astfel de editura este editura Enciclopedica, de la noi, ale carei cartzi sunt platite de obicei de catre Academie (vezi Tratatul de istorie a Romaniei) shi apoi vandute pe piatza la costuri astronomice.
    Acum,
    faptele e fapte:
    1. editura la care e publicata cartea asta, ca shi universitatea, e una minora.
    2. in europa, publicfatziile academice sunt de obicei finantzate de stat, direct sau indirect. in US of A, publicatziile academice sunt de obicei finantzate de fundatzii, in spatele carora se ascund fonduri private.
    3. fiind vorba despre o carte despre Romania, de aici se deschid trei posibilitatzi:
    a. dl Tismaneanu a putut avea acces la banii unei fundatzii academice care nu ishi indeplinise planul anual de cheltuiala editoriala :)
    b. statul roman (prin Inst Cultural Roman) a jucat un rol in aceasta treaba
    c. tzinand cont de faptul ca Excelentza Sa, dl ambasador al US of A ishi permite sa dea nishte declaratzii pe care, daca ar fi ambasadorul unei alte tzari in America, ar fi imediat declarat persona non grata, de pilda, cum sa privatizeze statul roman companiile energetice,
    nu m-ash mira sa aflu ca exista unele fundatzii americane care au avut interes ca o asmenea carte (de periere a marelui privatizator shi reformator care este dl Basescu) sa apara in US of A.

    Oricum, se obishnuieshte ca la inceputul cartzilor de acest gen sa se mentzioneze numele generos al sponsorilor care au facut posibila aparitzia ei.
    Ce-ar fi sa ne uitam pe primele pagini ale numiei cartzi?
  • +1 (1 vot)    
    aceaste carte (Vineri, 29 iulie 2011, 12:36)

    LEC [anonim]

    banuiesc ca, este vol I ; speram sa apara si volumele, II , III samd,
    Lansarea volumului I va avea loc pe stadionul National, inaintea meciului inaugural.
    Deja editura are probleme , pentru ca toti membrii PDL au comandat cartea si vor sta la rand , cat va fi necesar pentru a primi autografe;
    Tot la aceasta editura , se afla in curs de finalizare o alta carte,: ABOCALIPSA LUI BOC
  • 0 (0 voturi)    
    Underachivement (Vineri, 29 iulie 2011, 17:04)

    MAI [anonim]

    We know who's the BOSS:p It moves the stars.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania under Basescu (Luni, 1 august 2011, 2:00)

    Adriana [anonim]

    Urmarind discutiile inspirate de volumul editat de prof. Ronald F. King si Paul Sum intitulat Romania Under Basescu – volum ce contine o colectie de articole interesante printre autorii carora se numara si prof. Tismaneanu, o sa-mi iau libertatea sa fac o recomandare.
    Domnilor, cititi cartea Comment parler des livres que l’on n’a pas lus! - Cum sa vorbesti despre carti pe care nu le-ai citit - de Pierre Bayard. (How to Write About Books you Haven’t Read, in traducerea englezeasca)
    Merita tradusa in romaneste, daca cumva nu e deja tradusa.
    E ocarte indispensabila intelegerii jurnalisticii romanesti contemporane.