Mihai Voicu (PNL): Prioritatea noastra este schimbarea intregului guvern, nu discutii despre remanieri care nu ne intereseaza

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 26 iulie 2011, 19:01 Actualitate | Politic

Mihai Voicu
Foto: HotNews.ro
Prioritatea opozitiei este schimbarea intregului guvern, si nu discutii despre remanieri care nu ne intereseaza, a declarat marti vicepresedintele PNL Mihai Voicu, citat de Agerpres. Liberalul a comentat astfel declaratiile facute luni seara de presedintele Traian Basescu, referitoare la posibilele schimbari de ministri.

"Cred ca ne-am cam lamurit. Am mai asistat la nopti tensionate pe la Vila Lac, in care se schimbau prim-ministrii si de fapt nu s-a schimbat nimic. E foarte greu de spus. Noi credem in continuare acelasi lucru: pe noi nu ne privesc remanierile, nici macar schimbarile de prim-ministru, pentru ca noi consideram ca aceasta politica este gresita dintr-un ansamblu, si nu de catre o persoana. Spre deosebire de foarte multe alte domenii, in politica exista si responsabilitate colectiva si responsabilitatea colectiva pentru situatia economica a Romaniei apartine intregului PDL si nu lui Igas sau nici macar lui Boc. Din punctul nostru de vedere, prioritatea este schimbarea intregului guvern, si nu discutii despre remanieri care nu ne intereseaza", a declarat Voicu.

In opinia vicepresedintelui  PNL, opozitia isi pastreaza in continuare obiectivul motiunii de cenzura pentru sesiunea parlamentara din toamna.

Voicu recunoaste insa ca acest lucru depinde de schimbarea majoritatii, lucru care nu poate aprecia cand se va intampla, fiind "o chestiune destul de complicata".


Citeste mai multe despre   



















923 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Evident (Marţi, 26 iulie 2011, 19:04)

    Ion Coman [anonim]

    Nici nu as fii crezut ca aveti alte prioritati alta decat schimbarea guvernului. Cum ar fii.. sa vedem.. chestia aia pentru care sunteti platiti.. binele romanilor parca se cheama? Da, cred ca da.
    • +1 (3 voturi)    
      de binele romanilor (Miercuri, 27 iulie 2011, 13:01)

      remusachis [utilizator] i-a raspuns lui Ion Coman

      s-a ocupat pana acum pdl, prin taieri salariale si concedieri.

      cum se face ca baselu nu mai iese in public, sa-si primeasca multumirile?
  • +16 (18 voturi)    
    Aveti grija ce va doriti (Marţi, 26 iulie 2011, 19:12)

    Aka F [utilizator]

    Ca mai mult ca sigur daca nu se intampla nimic deosebit veti ajunge la guvernare si atuni nu veti mai sti ce sa faceti ca de cand ati iesit de la guvernare nu ati facut absolut nimic, v-ati ascuns, nu ati vrut gvernare in criza, nu ati vrut ministere ca erau prea grele.
  • +21 (23 voturi)    
    Se baga in seama. (Marţi, 26 iulie 2011, 19:18)

    mircea [anonim]

    Nu retin sa-i fi invitat cineva la discutii.Din ce am observat ,nici la intalnirea cu FMI-BM-UE nu au fost prea vizibili.Liberalii sau subtiat ca au ajuns aproape invizibili.Gurile rele spun ca PSD vrea sa le faca PAS.
  • +17 (19 voturi)    
    Un nime-n drum (Marţi, 26 iulie 2011, 19:18)

    Cataleya [utilizator]

    Acest Voicu e doar o biata trompeta, nebagata in seama de nimeni.
    ma mir ca in ultima vreme Hotnews a ajuns sa publice absolut toate declaratiile facute de toti tiriplicii politici ai Romaniei.
    Ma rog, concurenta e mare iar subiectele se cam epuizeaza, dar totusi...
    • +2 (4 voturi)    
      Da, ai dreptate! (Marţi, 26 iulie 2011, 23:54)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Voicu este un biet porcusor care guita si el fiindca i se apropie atat lui cat si "marelui" PNL funia de votul alegatorilor
  • +17 (19 voturi)    
    Penal! (Marţi, 26 iulie 2011, 19:33)

    Vizitiul [utilizator]

    De freza nu pot sa ma iau ca e dreptul lui dar de faptul ca o tot tineti cu schimbarea guvernului, ma iau rau de tot.

    Imi pare rau sa o spun, doar pentru ca nici guvernul asta nu e cine stie ce, dar conducerea actuala este singura in care se misca lucrurile (INCET dar se misca in directia buna).

    Restul, populism PNL, PSD si restul clicii.
  • +19 (21 voturi)    
    Prioritatea voastra e sa treceti si voi la muls (Marţi, 26 iulie 2011, 19:35)

    D [anonim]

    Daca ajungeti voi la guvernare o luam pe urma Greciei, Italiei intr -un an de zile, macar asa cu astia plutim in deriva e adevarat dar plutim.
    • -5 (7 voturi)    
      Bun titlu. Acum ne mulgeti voi ! (Marţi, 26 iulie 2011, 21:46)

      hjgkgj [anonim] i-a raspuns lui D

      Eu voi vota USL oricate pomeni electorale vor da dihaniile astea de la putere.
      • +4 (6 voturi)    
        jos cu ei ! (Marţi, 26 iulie 2011, 22:57)

        jos [anonim] i-a raspuns lui hjgkgj

        sigur.
        ce punem inn loc ? nu stim, nimic. treaba noastra este sa votam impotriva, nu sa gandim. cu ganditul se ocupa pentru noi domnii aia destepti de la realitatea si de la antene.
  • +13 (17 voturi)    
    marele voicu (Marţi, 26 iulie 2011, 20:14)

    vila voicu [anonim]

    marele reformator Voicu a uitat cum si-a luat vila anl desi avea apartament. colegul sau cristi david a uitat deasmenea cum voia sa treaca registrul comertului la socrul sau de la camera de comert, motocicleanu a lasat tara cu deficit de 8% dupa ani de crestere economica. ca sa nu mai vorbesc de reformatorii de la PSD. Asta- i tragedia, avem de ales intre dealde voicu david pnl, hotii de la psd nastase et comp. si incompetentii, fufele si banditii pdl.
  • +4 (8 voturi)    
    Prioritatea opozitiei e sa bata campii (Marţi, 26 iulie 2011, 21:03)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Cand seful Traian si subordonatul lui Boc au spus ca e criza si deficit bugetar si trebuie sa se stranga cureaua astia de la PNL guitzau ca trebuiesc crescute salariile, nu micsorate.
    Mi-e scarba pentru ca in anii '90 am mai votat cu PNL si pe la inceput anilor '90 ma bagam in seama la manifestatii numai in randurile lor ca aia de la PNT mi se pareau cam badarani si prea radicali, ba chiar am purtat cu mandrie insigna cu PNL pentru care era sa mi-o iau in freza de la mineri, noroc ca eram iute de picior pe atunci.. Cred ca astia nu mai stiu pe ce lume se afla, aliati cu avortonii comunisti ai lui Iliescu si cu securistii care vor sa conserve comunismul si securismul. Mi-e scarba pur si simplu si ma uit iar la rama aia de PDL ca la raul cel mai mic: chiar daca e scarboasa, macar nu pisca... Sau poate o sa stau acasa la urmatorul vot ca sa nu vomez in urna sau in cabina de vot.
    Pur si simplu politica romaneasca a ajuns sa te afecteze rau la stomac din ce in ce mai tare in ultimii 20 de ani, ar trebui astia la farmacie sa vanda pastile specializate pentru tratarea scarbei de politica...
  • +5 (7 voturi)    
    hotnews (Marţi, 26 iulie 2011, 21:07)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    doar de dragul diversitatii opiniilor nu este cazul sa publicati chiar orice!