Tensiuni in USL - Seful PC spune despre liberalul  Relu Fenechiu ca vorbeste numai prostii

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iulie 2011, 17:47 Actualitate | Politic


Presedintele PC, Daniel Constantin, l-a criticat sambata pe liderul PNL Iasi, Relu Fenechiu, care a sustinut recent ca nu e obligatoriu ca primii clasati in sondajele USL pentru primarii si consiliile judetene sa fie desemnati in mod oficial si candidati pentru acele posturi, intrucat trebuie respectate proportiile intre PSD si PNL, stabilite la nivel national.

Liderul conservator i-a transmis liberalului ca ''ar fi bine sa taca daca mai doreste binele USL''.

''Fenechiu vorbeste numai prostii. (...) Sondajele efectuate la Iasi arata ca oamenii nu mai doresc stilul invechit de a face politica pe care l-a practicat in ultimul timp. Propaganda, pe care i-a facut-o in ultimele doua luni lui Nichita, i-a decredibilizat pe amandoi in ochii electoratului'', a spus Daniel Constantin, potrivit unui citat de Agerpres.

Presedintele conservator sustine ca deputatul PC Tudor Ciuhodaru este pe primul loc in toate sondajele atat la primarie, cat si consiliul judetean, si ''spulbera orice contracandidat''.

''Asta doresc iesenii si avem datoria sa le raspundem asteptarilor. De altfel, asa spune si protocolul USL, pe care domnul Fenechiu ar trebui sa-l reciteasca mai cu atentie. De ceva timp am atras atentia ca anumiti lideri judeteni ar trebui sa se opreasca din declaratii care vizeaza interesul personal, in detrimentul obiectivului USL. Eu si reprezentantii Partidului Conservator nu am raspuns la astfel de practici invechite, de nedorit intr-o noua constructie politica, care are la baza principii de modernizare a clasei politice. Dar acolo unde lucrurile acestea nu sunt intelese trebuie sa intervenim cu argumente. Iar la Iasi argumentele sunt de partea noastra'', a precizat Daniel Constantin.

Potrivit liderului conservator, desi este mai nou in politica decat Relu Fenechiu, Tudor Ciuhodaru a inteles avantajele si dezavantajele de a fi membru al unui partid politic.

''Ca atare, nu se pune problema unei candidaturi independente, asa cum sugera Relu Fenechiu. Mai mult decat atat, modul modern si curat de a-si face campanie in aceasta perioada, in contradictie cu ce au practicat ceilalti contracandidati, l-a legitimat pe Tudor Ciuhodaru in ochii iesenilor ca fiind un politician corect si responsabil'', a mai afirmat Daniel Constantin, potrivit comunicatului.

Presedintele PNL Iasi, Relu Fenechiu, a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa, ca nu e obligatoriu ca toti cei clasati pe primul loc in sondajele USL pentru primarii si consilii judetene sa fie desemnati si candidati ai aliantei.

In privinta sondajelor de opinie realizate de USL in judetul Iasi, Fenechiu a spus ca actualul edil, Gheorghe Nichita (PSD), este pe primul loc la Primaria Iasi, in timp ce el si deputatul PNL Cristian Adomnitei sunt in frunte in sondajele pentru presedintia Consiliului Judetean.

Totodata, Relu Fenechiu a sustinut ca nu exclude varianta ca Tudor Ciuhodaru, candidatul PC Iasi la primarie, sa mearga ca independent.


Citeste mai multe despre   


















2260 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Acum si-a dat seama? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:07)

    mircea [anonim]

    Pai Antonescu si Ponta depasesc pe toti la prostii.Probabi ca de aceia Fenechiu nu mai are loc prin media.Ii iau fata Ponta si Antonescu.
  • +11 (11 voturi)    
    Patetic (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:08)

    HP [utilizator]

    Cine s-o fi asteptat sa nu apara lupta pentru ciolan ?
  • +9 (11 voturi)    
    Declaratii P.C. (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:22)

    costel [anonim]

    In luna iulie trebuia sa se dea hotarire pentru infiintarea USL.S-a mai infiintat USL sau nu?De circa 4 luni toti papagalii de la PSD,PNL si PC,vorbesc de USL,dar aceasta formatiune nu este inregistrata la tribunal,deci nu exista.Nu cred ca justitia v-a inregistra aceasta formatiune,pina ce PNL nu iese din alianta D.A.
  • -6 (6 voturi)    
    Dr.ciuhodaru (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 18:48)

    dan [anonim]

    Dr. ciuhodaru il va invinge pe nichita si pe escrocul de fenechiu.iasul are nevoie de o deratizare.
  • +10 (12 voturi)    
    tensiuni??? (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 19:10)

    soare [anonim]

    Pai tensionate sunt relatiile inca de la infintarea acestei struto-camile de centru-stanga-dreapta . Apare si umbra motanului sa comenteze , ca mare partid de rahahat , de 1% ce se inghesuie in fata cu pretentii , vezi doamne , de neinlocuit pe scena politica.
  • -2 (4 voturi)    
    tatzele (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:06)

    Grasu [anonim]

    De Simirad nu spun nimic?Parca vad ca iar castiga el!
  • +9 (11 voturi)    
    corbii (Sâmbătă, 23 iulie 2011, 20:20)

    Serje [utilizator]

    Te uiti la ei si vezi o ceata de corbi pe scheletul abandonat al vreunui animal,
    Din pacate animalul putem fi noi daca nu ne vin mintile la cap.
    Desteapta-te romane mai degraba ca sa scapam tara de talhari.
  • +4 (4 voturi)    
    Umbra motanului??? (Duminică, 24 iulie 2011, 8:12)

    denvarel [utilizator]

    Umbra cozii motanului, ai vrut sa spui Soare.
    Umbra carei extremitati a cozii nu mai precizez.
  • -2 (4 voturi)    
    trebuie sa fi obiectiv cu altii, subiectiv cu tine (Duminică, 24 iulie 2011, 10:14)

    Obiectiv [anonim]

    Pai eu credeam ca am scapam tara de talhari la ultimele alegeri, sa nu existe decat un singur partid in absolut toate instituriile statului sa manance lesul linistit vreti voi ? Intr-o democratie este perfect normal si sanatos sa existe o lupta pt ocuparea unei functii. Nu toata lumea sa joace cum canta un singur om considerat infailibil, ca ne intoarcem inapoi vre-o 20 de ani. Problema e dupa ce ajung in functie ce se intampla si marea problema e ca orice ajunge se intampla acelasi lucru. Apropo,sper ca macar va scoateti si voi ceva ca stati toata ziua si faceti comenturi pe site-ul asta, nu e doar o directiva sau nu v-au promis doar marea cu sarea. In tara asta, din pacate, cine nu se gandeste la nr 1, nu supravietuieste.
  • +4 (4 voturi)    
    pnl - pc(r) ?! (Duminică, 24 iulie 2011, 14:21)

    panfilache [anonim]

    fistichiu, asta care este, e cam prost de gura.
    este un fel crin, dar mai putin iesit in fatza.
    asta nu inseamna ca pecistii ar fi mai breji.

    apropo, la latrina 3 a inceput cantarea.. conservativa.
    s'a laudat conserva de peste,
    pe langa cat food.:-)
    canalia de telviziune a inchinat o cantare preshului de pecere.
    l'a filmat pentru multe minute, la peste. cu juniorul.
    de unde ca, motanul a iesit lal pescuit.
    deocamdata in ape tulburi.

    oricum, calendarul nu mai este la zi.
    base e tot la cotrocesti, boc la victoria.
    nici macar pe blejnar n'au....
    pai !?