Sogor Csaba: Nu cred ca exista in Europa o minoritate mai loiala statului decat cea maghiara

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 iulie 2011, 17:24 Actualitate | Politic


sogor csaba
Foto: AGERPRES
Europarlamentarul UDMR Sogor Csaba a afirmat, vineri, ca nu crede ca exista in Europa o minoritate mai loiala statului decat cea maghiara, astfel ca nu intelege de ce guvernele si partidele romanesti nu au incredere in fortele politice maghiare si nu le dau functii la Interne, Finante sau Aparare.

Sogor Csaba si-a exprimat, vineri, la la Universitatea de Vara a tinerilor maghiari din judetul Covasna, care se organizeaza la Zabala in perioada 13-17 iulie, convingerea ca guvernele si partidele politice romanesti ar trebui sa aiba o mai mare incredere in fortele politice maghiare, intrucat maghiarii "nu au dat apa la moara neincrederii in ultimii 90 de ani", transmite Mediafax.

Europarlamentarul le-a declarat jurnalistilor prezenti la eveniment ca, in opinia sa, pe perioada crizelor economice Europa trebuie sa fie mai atenta la problemele privind drepturile minoritatilor, deoarece in astfel de perioade creste rasismul.

Potrivit lui Sogor, problemele economice nu pot fi tratate separat de cele ale minoritatilor, mentionand in acest context ca au existat politicieni romani care ar fi considerat ca nu trebuie construita cu prioritate autostrada Transilvania, ci trebuie investit in sud, de teama ca "se fura Ardealul".

"E o nebunie daca cineva considera ca in cazul in care construim autostrada Transivania ni se fura Ardealul. In orice tara normala se stie ca infrastructura este extrem de importanta in mijlocul statului", a spus europarlamentarul UDMR.

In opinia acestuia, daca se doreste construirea unei societati "normale", in care toata lumea sa se simta acasa, este nevoie de siguranta ca minoritatile statului au "liniste si pace".

"Noi (maghiarii din Romania" n.r.) nu suntem o minoritate extremista, care sa se foloseasca de alte mijloace decat cele ale microfonului, dar nici nu vrem sa plecam din aceasta tara. Nu inteleg de ce guvernele si partidele politice romanesti nu au incredere in fortele politice minoritare, cele maghiare, si nu ne dau functii in ministerele Internelor, Externelor, Finantelor si Apararii", a afirmat politicianul UDMR.

Sogor considera ca nu exista in Europa o minoritate mai loiala statului decat cea maghiara din Ardeal.

"Nu am vazut o minoritate mai loiala, si nu numai in Romania, ci in Europa", a conchis europarlamentarul.


Citeste mai multe despre   

















624 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 15 iulie 2011, 17:24)

    dragos234 [utilizator]

    am vazut ce loiala a fost cand a infiintat reprezentantza tinutului secuiesc la bruxelles.
  • +1 (3 voturi)    
    daca nu crezi tu (Vineri, 15 iulie 2011, 19:43)

    yahuuu [anonim]

    si daca chiar nu exista sunt doua lucruri diferite
  • +2 (4 voturi)    
    .................... (Vineri, 15 iulie 2011, 19:57)

    agora [anonim]

    Ha ha ha ! Mare tupeu ! Nici nu au auzit de santaj!
  • +5 (7 voturi)    
    adevar graiesti (Vineri, 15 iulie 2011, 20:32)

    Silviu [anonim]

    dar mesajul trebuie putin intors si anume :
    Nu exista in Europa popor mai ingaduitor si uneori mai fraier decat romanii . Nicaieri in Europa un popor nu este condus de catre alt popor decat daca este asuprit , dar noi ne-am invatat si cu asta ... Nu este nici un sovinism , este dreptul unui popor de a se guverna singur , daca este in stare...
    Daca loialitate fata de acest popor se cheama ce a facut UDMR si toate celelalte partide din avutul national sa ne fereasca Dumnezeu ....
  • +4 (4 voturi)    
    discriminare (Vineri, 15 iulie 2011, 21:05)

    patratel [utilizator]

    Acest individ de cetatenie romana n-a aflat inca ca nu este bine sa aplice discriminarea in public s-au poate face in pantaloni pentru ca are imunitate la a intelege de ca partidele romanesti n-au incredere in UDMR (nu este vorba de etnia maghiara sau de alta). Este greu sa inteleaga ceva ce tocmai cei ca el provoaca, asta se cheama rea vointa si de aici incepe discriminarea.
  • +1 (1 vot)    
    doamne-fereste... (Vineri, 15 iulie 2011, 21:08)

    vladdracul [anonim]

    asta ar mai lipsi...cat de naivi ne cred unii...si cat de inteligenti se cred ei...nu incetez a ma minuna...
  • +6 (6 voturi)    
    clarificare (Vineri, 15 iulie 2011, 21:33)

    abc [anonim]

    Dl.Csaba sa fie mai clar cind vorbeste de loialitate. Pai sa vedem, la ce se refera domnia sa:
    a. cumva la cererea cetateniei maghiare in masa?
    b. sau nestapanirea unui minim al limbii romane?
    c. ori elemente gen Csibi Barna?
    d. poate infiintarea unei reprezentante a TS in cadrul Casei Regiunilor Ungare?
    e. sau discursurile sforaitoare despre Trianon si 1 Decembrie 1918?

    Sa fie mai clar sa intelegem si noi cit de prosti ne credem unii pe altii. Ce-i drept cam mult de cerut de la un politician.
    • +1 (1 vot)    
      mai ales (Vineri, 15 iulie 2011, 23:47)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui abc

      de etine maghiara. Oricum de ce nu dau functii si maghiarii din Ungaria romanilor. Sau macar de ce le nu le ofera conditiile pe care romanii le ofera comunitatii maghiare din Romania.

      Lasati povestile astea sfaraitoare. Basme de adormit copii.
      • 0 (0 voturi)    
        la minkiea cucoselului ! (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 13:26)

        panfilache [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28

        pen'ca, mai draga, romanii din ungaria nu au o organizatie, nu sunt votati in palavramentul de pe dunare.
        la ungurii din ro. nu le da nimeni. isi iau dansii, demokratic.
        intelegi ?!
      • 0 (0 voturi)    
        ce romani???? (Duminică, 17 iulie 2011, 18:08)

        jozska [utilizator] i-a raspuns lui luxdesign28

        pe teritoriul ungariei sunt cateva sate romane, unde populatia a renuntat deja de mult la limba si cultura. Asa cum au facut-o minoritatile romane din Italia si Spania. Oricum de cativa ani au inceput sa ii reeduce, si invata istoria FALSA a Romaniei in limba maghiara pentru ca nu vorbesc romana. Am un prieten de acolo, deci vorbesc din prima mana, si nu citez partidul PRM.
    • +1 (1 vot)    
      ioropenilor !...de est ! (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 13:11)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui abc

      toti ioropenii din mareaUE au dubla cetatenie !
      cetatenia iorpeana si cea a tzatii de origine.

      ar fi bine ca si ...moldo...pardon, basarabenii sa fie atat de....

      despre stapanirea limbii 'ca si' limba ! (LOL!)- desi au accent unguresc, o vorbesc mai bine decat palavramentarii pesede. cel putin, nu fac abuz de infinitiv si cunosc si stiu sa foloseasca conjunctivul.
      proceseaza bine (!) limba romana ! trust me !

      elementele naturi si cele ale usll sunt mai neromane decat ciobo asta.
      ungurii sunt, cel putin, otnesti,
      mai putin cutre decat multi romani.

      un ts ar fi ma romanesc decat ...BuKL. (citeste bucale !)

      discursurile despre trianon nu' s mai nationaliste decat peptu' bombat al baselului, gata sa treaca prutul....alta data..

      macaar de-ar fi si romanii din timoc, basarabia si bucovina la fel de ...tari de gura.

      altfel, vacantza placuta !

      ps, voi postacii psd n'ati luat vacantza ?!
    • 0 (0 voturi)    
      nu ati vazut inca nimic (Duminică, 17 iulie 2011, 18:02)

      jozska [utilizator] i-a raspuns lui abc

      ce ar putea face maghiarii??? De exemplu sa detoneze cate o bomba la Bucuresti. acesta este modelul de rezistenta minoritara in Europa. Deschideti ochii, pentru ca nu vedeti de ura. Romanii se simt frustrati fiindca nu au trecut. Maghiarii din cauza prezentului. Ambele tabere au aratat dea lungul istoriei ca pot sa faca abuz de putere. Parerea mea este ca acum fiind mai emancipati putem sa trecem peste cateva personaje sovine din ambele tabere. Eu personal nu as da nici o functie celor de la UDMR, pentru ca sunt la fel de corupti ca romanii, si din pacate mai competenti.
  • +2 (2 voturi)    
    loiala statului maghiar poate... (Vineri, 15 iulie 2011, 22:35)

    gogu [anonim]

    ..
  • +1 (1 vot)    
    sogor, (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 12:41)

    felicia [anonim]

    ghici de ce ?Pt ca ati fost cu fundul in toate partile .Adevarat este ca nu-i prost cel ce cere ,prost e cel ce da!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Serios....???? (Duminică, 17 iulie 2011, 13:09)

    polonyca [utilizator]

    De asta v-ati aruncat toti ungurii cu capul inainte sa va faceti dubla cetatenie !!!!?????? De loiali ce sunteti statului roman, nu ???!!! Da tie chiar nu ti-e rusine ...Csaba ??????? Ce tupeu ai.....
  • 0 (0 voturi)    
    DE ACORD... (Duminică, 17 iulie 2011, 13:30)

    Costin1968 [utilizator]

    ...loiala Republici Ungare, evident!!!