Laszlo Borbely: Nu am nicio implicare in cazul despre care am aflat din presa, acuzatii nefondate

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 iulie 2011, 18:53 Actualitate | Politic

Laszlo Borbely
Foto: HotNews.ro
Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a declarat agentiei Mediafax, dupa intalnirea cu Kelemen Hunor si Marko Bela, ca nu are nicio implicare in cazul despre care a aflat din presa si ca "ceea ce apare in comunicatul DNA este nefondat". "Nu am niciun fel de implicare in aceasta poveste, ceea ce apare in comunicatul DNA este nefondat. Justitia este libera sa isi faca datoria", a spus Borbely.

El a precizat ca a aflat despre aceste acuzatii din presa, in timp ce se afla in Polonia, pentru Consiliul Informal de Mediu, si ca era normal sa ajunga in tara inainte de a sustine declaratii de presa.

"Nu sunt genul de om care sa ma ascund de presa. Am fost plecat din tara si acolo am aflat ce s-a intamplat", a precizat ministrul.

Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a venit, miercuri, la Palatul Victoria, direct de la aeroport, dupa vizita efectuata in Polonia, el participand la o discutie timp de o ora la Guvern. El a vorbit despre acuzatiile formulate la adresa sa doar cu presedintele UDMR, Kelemen Hunor, si vicepremierul Marko Bela, dar nu si cu premierul Emil Boc, care a parasit sediul Guvernului inainte ca liderii UDMR sa termine discutia, au declarat anterior surse oficiale.

Premierul Emil Boc, aflat in sediul Guvernului la momentul sosirii lui Borbely, a parasit cladirea in timp ce liderii UDMR inca discutau intre ei, uitandu-se spre jurnalisti, dar fara sa se opreasca pentru declaratii.


Procurorii DNA au efectuat, miercuri dimineata, o perchezitie intr-un imobil care ar apartine unei rude a ministrului Laszlo Borbely, in dosarul in care se fac cercetari privind un presupus trafic de influenta privind atribuirea unor contracte de lucrari ale Administratiei Nationale "Apele Romane" catre o firma din Negresti Oas.

Ministrul Mediului Laszlo Borbely ar fi beneficiat de lucrari de 20.000 de euro pentru amenajarea acestui apartament, in schimbul influentei sale in atribuirea contractelor.

Aceasta firma, pe care ministrul Mediului ar fi favorizat-o, conform DNA, Lescaci Com SRL, a primit in ultimii patru ani 37 de lucrari publice, 34 dintre ele de la "Apele Romane", in valoare de peste 310 de milioane de lei, 18 in timpul mandatului demnitarului.

Procurorii anticoruptie oradeni au inceput deja urmarirea penala in acest dosar impotriva unicului asociat al firmei beneficiare a lucrarilor, SC Lescaci Com SRL din Negresti Oas, pe nume Ioan Ciocan, dar si impotriva unui consilier al lui Borbely, Szepessy Szabolcs, care ar fi intermediat intre omul de afaceri si ministru, potrivit datelor comunicate MEDIAFAX de catre DNA. Ioan Ciocan este invinuit pentru cumparare de influenta, iar Szepessy Szabolcs pentru complicitate la infractiunea de cumparare de influenta.

Premierul Emil Boc a declarat, marti seara, ca nu a primit nicio instiintare de la Directia Nationala Anticoruptie privind vreo acuzatie oficiala impotriva ministrului Mediului, Laszlo Borbely, acesta fiind in continuare membru cu drepturi depline al Guvernului.

Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri ca ministrul Mediului are in continuarea sustinerea politica a Uniunii si s-a declarat convins ca in cateva zile acuzatiile la adresa acestuia se vor dovedi false.


Citeste mai multe despre   



















1274 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ??? (Miercuri, 13 iulie 2011, 17:49)

    drivex [anonim]

    Hai ca se poate! Poate asa scapam si noi de dubla impozitare la masini la care lucreaza dl ministru (a se citi "taxa de poluare" ;) )
  • 0 (0 voturi)    
    saracu... (Miercuri, 13 iulie 2011, 18:36)

    mihai [anonim]

    asta e biet copil pe langa verestoi sau cum naiba il cheama pe jegul ala... dar cred ca nu se intampla absolut nimic... lucrarile desfasurate prin apele romane au fost supervizate de unicul... asa ca dna va lua o pauza...deh, e perioada de vacante
  • +2 (4 voturi)    
    Pana acum s-a gandit numai la interestul propriu (Miercuri, 13 iulie 2011, 19:20)

    Alex [anonim]

    Traian Basescu l-a lucrat frumos.
    Poate acum UDMR se gandeste la reforma administratiei prin regionalizare ca pana acum s-a gandit numai la interestul propriu.
    • +2 (2 voturi)    
      Frumos lucrat, si e doar inceputul (Miercuri, 13 iulie 2011, 20:15)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Era de asteptat sa cada capete, mai ales ca pe linga interesul partidului PDL, ceea ce e si normal fiecare are interese, dar atinge si un interes national, de atragerea fondurilor europene, ce ne afecteaza pe toti.

      Cotizam la greu in fiecare an la UE dar inapoi vin foarte putin bani, aici e buba, asta inseamna pierdere.

      Si bulgari au fost mai desptepti decit noi, au o foarte mara rata de absorbtie a fondurilor europene. Cred ca trebuie sa copiem modelele bune si chiar sa le imbunatatim, si ce daca daca e bulgaresc, daca e bun si eficient il aplicam.
      • 0 (0 voturi)    
        bulgaria cu megajudete? (Miercuri, 13 iulie 2011, 22:02)

        aha [anonim] i-a raspuns lui alex

        Ce legatura au banii europeni cu mega-judetele? Argumentul asta e praf in ochi.

        Fiecare cu interesele si metodele lui. Unii cu justitia servila altii cu ce au si ce pot.
        • 0 (0 voturi)    
          Era vorba despre bani pierduti (Joi, 14 iulie 2011, 0:35)

          alex [anonim] i-a raspuns lui aha

          ... nu despre megajudete, nici nu am adus vorba de asa ceva, sint constient ca e o schema ce atinge mai multe planuri, financiare, politice, influenta , voturi alegeri - unguri de ce nu, si se mai pot gasi, dar pina la urma e vorba de bani.

          Banii care ies din Romania si nu se mai intorc este o pierdere, pe care o platim cu toti, direct sau indirect, aici e durerea.
  • -1 (5 voturi)    
    sau invers! (Miercuri, 13 iulie 2011, 19:51)

    omo [anonim]

    Poate ca tocmai dupa lucratura "frumoasa" administrata de marinar, UDMR-ul se va gandi la interesul propriu, in dauna interesului portocaliu! Nu stiu daca o astfel de eventualitate ar fi benefica pentru noi, restul romanilor, dar stiu ca portocalele joaca un joc periculos cu storcatorul de fructe!
  • +2 (2 voturi)    
    Sclavi? (Miercuri, 13 iulie 2011, 20:13)

    gigel [anonim]

    Va sugerez sa verificati institutiile din subordinea Ministerului Mediului, unii angajati muncesc si nu sunt platiti la zi, ba chiar au restante salariale neplatite de foarte multa vreme, oamenii astia sunt sclavi?! Tovarasu' ministru stie de situatie sa plateasca pentru asta!
  • +1 (1 vot)    
    de verificat (Miercuri, 13 iulie 2011, 20:45)

    misha [anonim]

    Hotnews, poate verificati si daca si cum a fost aplicata legea 118/2010 (taierea de 25%) la Administratia Nationala Apele Romane, institutie a statului platita din fonduri publice. Veti avea o surpriza!
  • 0 (0 voturi)    
    dosar la comanda (Miercuri, 13 iulie 2011, 21:59)

    trala [anonim]

    Dosar inventat de DNA pentru a distruge unul dintre potentialii contracandidati ai lui Basescu char inainte de alegeri.

    Bravo. Justitia isi face treaba. Inventeaza dosare de denigrare, iar cazurilor reale de coruptie niciodata nu se vor face.

    Cum avem un ministru mai bun, cum il amenita astia cu puscaria.
  • 0 (0 voturi)    
    a fi sau a nu fi..... (Miercuri, 13 iulie 2011, 22:02)

    costica [anonim]

    Dl Borbely e nevinovat, DNA aiureaza, maine poimanine DNA isi va cere scuze catre UDMR iar in Parlament UDMR va vota reorganizarea teritoriala propusa de Traian Basescu, in schimbul albirii si curatirii de pacate a lui Borbely !!!!! Iar autonomia teritoriala, mai incolo!!! Singura problema o s-o puna insa PCM, celalalt partid maghiar din Transilvania care azi a anuntat ca va face referendum in Secuime pe tema autonomiei!! Si ma indoiesc eu ca vor renunta ei la deziderat si ca vor accepta propunea de reorganizare a lui TB , numai de dragul lui Borbely!! Ma indoiesc, dar cred ca Basescu va aranja cumva incat sandramaua de la guvernare sa nu cada !! Si sa nu cada nici Boc si nici Basescu!!!