Dan Voiculescu (PC): Voi sprijini politic orice lege indreptata impotriva averilor dobandite ilicit

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 10 iulie 2011, 16:04 Actualitate | Politic


Dan Voiculescu
Foto: Agerpres
Presedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a afirmat ca va sprijini politic "orice lege indreptata impotriva averilor dobandite ilicit", adaugand ca saluta "aplicarea oricarei idei pentru care pledez de decenii pe scena politica - chiar daca intarzierea ei cronica ii reduce cu mult eficienta". Voiculescu a facut aceste declaratii intr-un material intitulat "Ilicit cu explozie intarziata", postat duminica pe blogul sau personal.

Voiculescu posteza doua scurte citate din presa anilor 2005-2006, "pentru reimprospatarea memoriei": "Conservatorii s-au vazut nevoiti sa renunte la proiectul lor de confiscare a averilor dobandite ilicit, intitulat pompos Legea Voiculescu. Ieri, intr-o dezbatere publica desfasurata in absenta ministrului justitiei Monica Macovei, secretarul de stat din minister Katalin Kibedi si reprezentantii societatii civile au desfiintat pur si simplu proiectul PC. S-a aratat ca proiectul e neconstitutional pentru ca incalca principiul constitutional care prezuma caracterul licit al dobandirii averii. S-a spus apoi ca instituirea unui mecanism de control al averii intregii populatii, asa cum prevede proiectul PC, este excesiva". (Gandul, 2006) si "Dan Voiculescu, presedintele Partidului Conservator, a anuntat ieri ca va demisiona din Parlament daca Legea privind confiscarea averilor care nu pot fi justificate nu va fi adoptata de forul legislativ, avand in vedere ca acest proiect a fost depus la Senat de jumatate de an.Nu vreau sa imi asociez numele cu un Parlament care ii apara pe corupti, un Parlament care le lasa portite ca sa fuga de lege, si-a motivat Dan Voiculescu demersul. Liderul PC a mentionat ca va proceda in acelasi fel si in situatia in care dezbaterea acestui proiect legislativ va fi tergiversata sau continutul lui va fi mutilat de catre parlamentari". (Jurnalul National, 2005).

El sustine apoi ca discutia recenta despre confiscarea averilor ilicite este "o initiativa pentru care m-am luptat ani de zile - incat ajunsese sa fie numita pompos 'Legea Voiculescu'  cu doamna procuror Monica Macovei".

Politicianul conservator sustine ca va sprijini politic "orice lege indreptata impotriva averilor dobandite ilicit", adaugand ca va saluta "plicarea oricarei idei pentru care pledez de decenii pe scena politica - chiar daca intarzierea ei cronica ii reduce cu mult eficienta".

Dan Voiculescu afirma ca aceasta lege ne va oferi "ocazia - in sfarsit! - sa intelegem si sa remediem marile nelegiuiri economice si financiare ale ultimilor decenii", mentionand aici afacerile Bancorex, FNI, Caritas, dar si "mecanismul secret al aparitiei si disparitiei miliardarilor de carton".


Citeste mai multe despre   

















1727 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Lege impotriva averilor ilicite (Duminică, 10 iulie 2011, 16:08)

    V.R. [utilizator]

    Sustinerea unei legi impotriva oamenilor care le detin, pe cand oare?
    • 0 (0 voturi)    
      povesti!! (Duminică, 10 iulie 2011, 18:58)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      nu o sa poata sustine aceasta lege de confiscare a averilor dobandite ilicit pentru ca cei doi asociati ai lui sant contra prin insasi programul prevazut de usl,asa ca sa nu le mai puna la dispozitie antenele pana nu se aliniaza si cei doi pentru o lege corecta care ar mai limpezi crima organizata.Cui ai e frica sa voteze aceasta lege??? Celor cu musca pe caciula!
      • 0 (0 voturi)    
        Voila! (Luni, 11 iulie 2011, 11:01)

        PERIFERIC [utilizator] i-a raspuns lui ioil

        Cu o intarziere de 6 ani, s-a constatat ca averile dobandite ilicit ar trebui confiscate.
    • -1 (1 vot)    
      iata ca (Luni, 11 iulie 2011, 12:44)

      PERIFERIC [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      exista o diferenta intre averile dobandite licit si cele dobandite ilicit. Si nu, nu este vorba de o singura litera. Sustin necesitatea acestei legi initiate de Voiculescu.
      • -1 (1 vot)    
        Acum Voiculescu (Luni, 11 iulie 2011, 16:16)

        Davout [anonim] i-a raspuns lui PERIFERIC

        spune lucruri corecte. Nu vad eroarea.
    • +1 (1 vot)    
      belibanezu (Marţi, 12 iulie 2011, 16:07)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Iauzi cine sustine aceasta lege,.Tupeist acest individ turnator ,chiar ca nu are rusine, In orice tara civilizata era demult la zdup, dar la noi ca la tenis pasing sot si-n lung de linie
  • +24 (26 voturi)    
    Sigur, domnule Turnator la Securitate! (Duminică, 10 iulie 2011, 16:12)

    unpatriot [anonim]

    Nu stiu cum in Romania, lupii dau lectii oilor de moralitate!?

    La cat rau ati facut deja Romaniei daca vreti sa indreptati ceva inchideti tembeliziunile pe care le patronati, deschideti niste posturi similare Discovery dar nici asa nu cred ca o sa fiti obiectivi cand o sa vorbiti despre viata scoicilor si a crustaceelor! Apoi, donati banii pe care i-ati castigat in timpul comunistilor si dupa de exemplu in jurul Loteriei Nationale..

    si apoi luati-va o pensie si lasati Romania sa progreseze spre o democratie Europeana unde oamenii apreciaza corectitudinea, moralitatea nu minciuna si coruptia cum razbate din tot ce atingeti.
    • -6 (6 voturi)    
      @unpatriot (Duminică, 10 iulie 2011, 20:06)

      angelicus [anonim] i-a raspuns lui unpatriot

      Eu nu sunt de aceeasi parere. Si numerosi romani te-ar contrazice. Voiculescu a facut si face mult bine acestei tari. Ce v-ar placea voua, basistilor, sa scapati de voiculescu si de Antene. Sunt singurii care va demasca abuzurile si matrapazlacurile pe care le faceti. Voiculescu a donat si doneaza milioane de euro oamenilor aflati in dificultate. Mai mult, este principalul contributor la bugetul statului.
      • +4 (4 voturi)    
        M-am stricat de ras (Duminică, 10 iulie 2011, 22:08)

        altpatriot [anonim] i-a raspuns lui angelicus

        :)). Omul cu cele mai multe afaceri cu statul face mult bine Romaniei. Cum ii face bine? O jecmaneste? Uite unde ajungi daca te tot uiti la antene :)). Maine poimaine se aude ca nu ai luat bacul la fel ca Funeriu. :))

        Esti trecut amice.
        • -1 (1 vot)    
          Daca Voiculescu (Luni, 11 iulie 2011, 2:52)

          Davout [anonim] i-a raspuns lui altpatriot

          ar fi trecut nu ar agasa atat de mult puterea. El spune insa ''Prezent'' in opozitie.
      • +3 (3 voturi)    
        alt patriot (Duminică, 10 iulie 2011, 22:12)

        ady [anonim] i-a raspuns lui angelicus

        daca plateste taxe la stat ,asta nu-l disculpa pt furtul banilor lui Ceausescu si de procesul in care este inculpat pt spalare de bani si licitatii trucate...iar sechestrul pus pe bunurile sale il face sa dispere (se vede la antene)
      • +1 (1 vot)    
        felix ingerasul (Duminică, 10 iulie 2011, 22:16)

        stalin [anonim] i-a raspuns lui angelicus

        serios, scumpe domn? spui asta din convingere sau din interes? daca o spui din convingere, jos cu palaria, e dreptul dumneavoastra! dar daca eu, care nu sunt afiliat nici unui partid cred altceva despre antene si seful lor suprem, si anume, ca sunt cei mai mari dobitoci, securisto-comunisti si manipulatori, ma crezi? asta e parerea mea! voiculescu (cu "v" mic) imi polueaza aerul pe care-l respir, iar banii pe care-i doneaza sunt meniti sa acopere cu fum matrapazlacurile pe care EL le-a facut si le face. are curajul sa se puna la dispozitia unei justitii cinstite? poate dovedi cu acte de unde a avut primii bani cu care a inceput afacerile? orice ar spune, nu poate fi decat minciuna. de facto. credibilitatea domniei sale tinde catre minus infinit. inca odata o spun: imi polueaza aerul prin existenta sa! imi este rusine ca este roman de-al nostru!
        • 0 (0 voturi)    
          in 2006 Voiculescu (Luni, 11 iulie 2011, 3:50)

          Davout [anonim] i-a raspuns lui stalin

          a sprijinit aceasta lege, nu vad nicio contradictie.
  • +11 (13 voturi)    
    Dar constitutia? (Duminică, 10 iulie 2011, 16:44)

    cata [anonim]

    Dar de ce nu esti de acord cu eliminarea paragrafului din constitutie? Stie foarte bine ca orice lege ar exista, daca paragraful din constitutie ramane, legea nu poate fi aplicata pentru ca este declarat neconstitutionala. O canalie, dupa ce vad ca militezi pentru schimbarile din constitutie care a au fost propuse de Basescu, precum cea cu imunitatea si asta cu averile ilicite, incep sa mai cred ce zici. Pana atunci consider ca orice scoti pe gura este o incercare de manipulare
    • 0 (0 voturi)    
      hop dsi el (Duminică, 10 iulie 2011, 19:42)

      eisi [anonim] i-a raspuns lui cata

      pai ce sa faca si el acum cad vede ca se destrama imperul minciunii pe care el l-a sponsorizat...gheata se topeste iar omuletii de zapada trebuie sa-si gaseasca un frigider...
      • 0 (0 voturi)    
        Totusi Voiculescu (Luni, 11 iulie 2011, 5:15)

        Davout [anonim] i-a raspuns lui eisi

        a dat declaratii clare in acest sens in 2006..
  • +1 (1 vot)    
    adevarul este mult mai simplu (Duminică, 10 iulie 2011, 16:58)

    visio [anonim]

    Felix si echipa lui, adica psd + pnl + pdl, au avut to timpul din lume sa schimbe cate ceva numai ca nu au vrut; a data numai legile care le-a fost de folos lor sau neamurilor si prietenilor; daca nu ii presa UE, nu faceau nicio schimbare pentru ca ei asa au castigat averile astea; serios acum, in 10 ani iti faci 3 posturi tv; daca as numara de mana banii necesari pt asa investitie mi-ar lua 20 ani; in occident muncesc generatii pentru o casa mai acatarii sau o afacere de familie..iar Felix are nesimtirea sa spuna ca sprijina orice initiativa? poate incepe prin a renunta la functia din Senat ocupata abuziv in defavoarea lui Melescanu; nu de alta, insa nu ne plac "turnatorii"; securitate are orice Stat si cu cat este mai eficienta cu atat societatea respectiva are averile mai bine protejate (ex: rusii); e drept ca informatori au, la fel, toate Statele insa nu toti se dau virgine si mai ales nu toti au rautatea motanelului si a puilor lui....
  • +1 (1 vot)    
    Jenant (Duminică, 10 iulie 2011, 16:59)

    Dragos [anonim]

    Cine-l mai crede pe-asta? Chiar nu-si da seama ca e ridicol?
  • +1 (1 vot)    
    Cu ce? (Duminică, 10 iulie 2011, 17:03)

    mishu [anonim]

    Cu 0.34% din procentele electoratului? Sau am fost prea generos?
  • +1 (1 vot)    
    primul milion de dolari? (Duminică, 10 iulie 2011, 17:06)

    bizonul [anonim]

    nu ma intereseaza parerea perversa si demagogica a lui voiculescu, ci cu a facut primul milion de dolari si cind. Prin 1990? sau 1991? Sa nu ne povesteasca ca ar fi mostenit o carutza de bani de la un sirian, ca nu il crede nimeni. Deci? asteptam!
  • +2 (2 voturi)    
    Ahahahahahaa (Duminică, 10 iulie 2011, 17:09)

    Mircea [anonim]

    Cea mai tare stire pe anul asta!
    Urmeaza magnatul petrolului care sustine introducerea masinilor electrice si popa care promoveaza sexul in afara casniciei.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo, (Duminică, 10 iulie 2011, 17:09)

    leopold [anonim]

    sa incepem cu Crescent la a3! Moderatori : ziaristii de casa.
  • +1 (1 vot)    
    Desigur (Duminică, 10 iulie 2011, 17:10)

    Adonis78 [utilizator]

    Si Vulpea uite-asa de mare o coada avea!
  • 0 (0 voturi)    
    e clar ,vrea sa doneze averea saracilor (Duminică, 10 iulie 2011, 17:26)

    Eneas [anonim]

    foarte frumos din partea lui ,nu ma asteptat,e gol sfantul Felix protectorul averilor legal obtinute !
  • 0 (0 voturi)    
    diversiune (Duminică, 10 iulie 2011, 17:27)

    sile [anonim]

    Hehehe...batranul cotoi incearca sa arate ca si el vrea confiscarea averilor dobandite ilicit sugerand in felul asta ca averea lui ar fi dobandita in intregime pe cai cinstite si ca nu i-ar fi frica de o asemenea lege.

    Probabil ca unii au sa-l si creada...!!!

    In orice caz are lectia manipularii bine invatata.
  • +1 (1 vot)    
    zise miliardarul de beton (Duminică, 10 iulie 2011, 17:32)

    stefan2008 [utilizator]

    Poate ne povesteste tovarasu securist Voiculescu cum si-a facut el averea.
  • +1 (1 vot)    
    Un mare "fas" de lege... (Duminică, 10 iulie 2011, 17:34)

    Costica [anonim]

    Nu stiu cati stiu ca legea este inaplicabila. Si asta pentru ca tot Voiculescu &PSD.Co (Nastase etc) au brevetat justificarea "matasa Tamara"!!!
    Numai prostii pot sa creada ca o astfel de lege va avea vreun efect...javrele politicianiste cand dau o lege, se pun si la adapost...
  • +1 (1 vot)    
    Nu cred în bunele intenţii ale lui Voiculescu (Duminică, 10 iulie 2011, 17:37)

    Daniel Anton [anonim]

    Nu cred în bunele intenţii ale lui Dan Voiculescu, mai ales că el însuşi a dobândit avere pe căi ilicite, fie şi numai o parte. Printre altele, mă gândesc la afacerile derulate cu Loteria Româna, împreună cu Copos, afaceri care i-au umplut buzunarele cu o avere de genul celei pe care tocmai spune că o detestă. Şi pentru care are acum de dat răspuns în faţa organelor judiciare.
  • +2 (2 voturi)    
    Oare (Duminică, 10 iulie 2011, 17:43)

    soare [anonim]

    unul dintre cei mai mari excroci ai Romaniei ultimilor 21 de ani are curajul sa faca asa ceva? Indoi-m-as.E ca si cum ar vrea hotul sa mearga la puscarie sau turnatorul sa recunoasca public ca a turnat la secu. Sau KGBilici sa recunoasca ca ne-a furat revolutia si a chemat minerii in '90. Sau sa recunoasca petrica bisnitaru ca a inceput distrugera economiei romanesti cu celebra lui fraza: economia Romaniei e un morman de fier vechi , iar votcaroiu sa recunoasca ca a continuat aceasta politica. Sa recunoasca bombonel ca i-a vandut pe nimic Petromul lui paturiciu iar acesta sa fie fericit de asta si sa mai si isi dea toti banii la bugetul statului.

    NO MAN , I AM NOT BELIVE HIM .
  • +1 (1 vot)    
    Tocmai tu te-ai gasit Brutus??!! (Duminică, 10 iulie 2011, 17:49)

    1kr1 [anonim]

    Dintre toti tocmai Voiculescu cel Drept si Onest...Mari prosti ne mai considera si politicienii astia, pina la proba contrarie totusi..
  • +1 (1 vot)    
    Ce spui paracios mic!? (Duminică, 10 iulie 2011, 18:46)

    nicu [anonim]

    Cine-l mai crede pe turnatorul asta? Trebuie sa ai soricul foarte gros ca dupa ce ai stampila de turnator pe frunte sa mai faci si politica. Rau ne-a mai smintit comunismul daca un asemenea mascarici cu staif mai poate inca fi crezut cand ureaza buna dimineata la miezul noptii.
  • +3 (3 voturi)    
    crescent? (Duminică, 10 iulie 2011, 19:48)

    razvan [anonim]

    senzational: voiculescu va sustine inclusiv o lege impotriva celor care au ajutat la evaporarea fondurilor crescent. (prietenii stiu de ce)
  • +4 (4 voturi)    
    Dle Felix (Duminică, 10 iulie 2011, 20:04)

    nano2k [utilizator]

    Multumim pentru nota informativa.
  • +1 (1 vot)    
    Legea averilor ilicite (Duminică, 10 iulie 2011, 20:54)

    Dan Doboseriu [anonim]

    D-lui Dan Voiculescu

    INCONSECVENŢĂ

    Ai demisionat când legea nu ţi-a fost votată ,
    Zicând că-n Senat, nu te mai întorci vreodată ;
    Dar întocmai ca o fată mare ce-a fost violată ,
    Revenind la locul crimei … ai mai vrut o dată .
  • +2 (2 voturi)    
    Insuportabil (Duminică, 10 iulie 2011, 21:00)

    Bercu [anonim]

    Cred ca omul acesta ar fi capabil sa fie necinstit si cu sine insusi ! Adineauri am citit ca este propietarul ziarului "Scanteia " pe internet si sustine Noul Partid Comunist Roman (NPCR). Probabil "conservator" sau "comunist " tot PC se zice , nu ?
    Daca este dispus sa sustina legea averilor ilicite , inseamna ca ne va spune si cu ce bani si-a realizat el averea ? Nu cred ca are concurent la titlul de cel mai odios din politica romaneasca .
  • +2 (2 voturi)    
    Voiculescu minte pe cine poate. (Duminică, 10 iulie 2011, 21:34)

    mircea [anonim]

    In primul rand functia lui Voiculescu la senat este ilicita.Poporul a votat parlament unicameral cu maxim 300 parlamentari.Vointa poporului este lege.Deci senatul ca parte a parlamentului Romaniei este inafara legii iar Voiculescu incaseaza indemnizatie de vicepresedinte a Senatului in mod ilicit.Iar averea lui Voiculescu vrem sa vedem cum o poate justifica.
  • 0 (0 voturi)    
    asa da! (Duminică, 10 iulie 2011, 22:03)

    stalin [anonim]

    va sprijini o astfel de lege cu un vot! sau cu 1% cat are partzul dansului de partid! caaaaata demagogie!
  • +3 (3 voturi)    
    Hotnews... (Duminică, 10 iulie 2011, 22:32)

    martianu [anonim]

    Deci acest individ a fost declarat ca turnator si colaborator al securitatii comuniste, nu pricep de ce hotnews, care-l credeam pana deunazi, un site de stiri respectabil, publica declaratiile acestui NIMIC. Care e pedeapsa lui pana la urma pentru faptul ca e turnator si colaborator, doar simplu fapt ca e? Nu vad pe nimeni luand pozitie. Aveti un pic de respect pentru cititorii vostri, scutiti-ne de astfel de articole.
  • 0 (0 voturi)    
    Crescent (Duminică, 10 iulie 2011, 23:26)

    serje [anonim]

    In primul rand Felix ar trebui sa dea inapoi banii luati de la firma Crescent, fosta a secirutatii inainte de 89. Felix a fost director la firma si cand Ceausescu n-a mai fost a luat banii si i-a dus in Cipru. Asta au declarat detectivii canadieni angajati de Petre Roman in 90-92 si eu ii cred.
    Ar trebui vazuta si firma fantoma a lui Felix de preluare a energiei electrice de la Stat si de revanzare cu profituri imense la particulari. Este o marea smecherie fianciara in aceasta afacere care i-a imbogatit substantial pe unii politicieni din USL - ul de azi.
    De altfel Feix mafiotul are vreo 7 procese penale pe rol si ar fi bine sa se finalizeze si sa castige si Romania niste bani sa-si mai atenueze durerile.
    Nu inteleg cum de mai este acest nemernic in senat cand s-au dovedit cu varf si indesat actiunile ticaloase in functiile de securist pe care le-a detinut. Parlamentarii dorm pe ei si nu-l izgonesc acest trepadus mafiot dintre fruntariile tarii .
  • -1 (1 vot)    
    informare (Luni, 11 iulie 2011, 0:13)

    aurel [anonim]

    Se pare ca Voiculescu este printre singurii politicieni romani care are foarte multe initiative legislative.
  • 0 (0 voturi)    
    sa te luam si pe tine la intrebari (Luni, 11 iulie 2011, 22:32)

    monica L [anonim]

    Felix, averea obtinuta ca ofiter de securitate, cota parte din afacerea Dunarea, cum se considera: licita sau ilicita?
  • +1 (1 vot)    
    Curva virgina (Marţi, 12 iulie 2011, 20:12)

    Sache al lui Zapacitu' [utilizator]

    Asta e tare de tot: hotul care striga hotii!
    Sunt curios cum va justifica investitia in cele 3 antene plus alte fundatii care cica acorda burse de merit( ideea nu e rea,dar pute de la o posta a lovitura de imagine a motanelului Felix).
    Nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase....