Consilierul prezidential pentru educatie si cercetare, Alexandru Gussi, eliberat din functie

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 iulie 2011, 12:31 Actualitate | Politic


Alexandru Gussi
Foto: Agerpres
Presedintele Traian Basescu a semnat decretul de eliberare din functia de consilier prezidential, incepand cu data de 11 iulie, a lui Alexandru Gheorghe Gussi.

Conform Administratiei prezidentiale, decretul a fost semnat vineri.

Alexandru Gheorghe Gussi era consilier prezidential pentru educatie si cercetare.

Surse politice au declarat pentru Mediafax ca eliberarea din functie a lui Alexandru Gussi s-ar fi produs la cererea acestuia, "din motive personale".

Gussi coordona Departamentul de Educatie si Cercetare din cadrul Administratiei Prezidentiale si era lector universitar la Facultatea de Stiinte Politice din Universitatea Bucuresti.

Este doctor in stiinte politice al Institut d'Etudes Politiques de Paris, titlu obtinut in urma sustinerii tezei de doctorat cu titlul ''Usages du passe et democratisation. Le rapport des partis politiques roumains a la periode communiste''.

A fost bursier al Open Society Institute - New York, dar si al Scolii doctorale in Stiinte Sociale din Bucuresti - Agence Universitaire de la Francophonie.

Gussi a fost numit consilier prezidential in 2009, inlocuindu-l pe Cristian Preda, care si-a dat demisia din functie dupa ce a obtinut un mandat de europarlamentar.





Citeste mai multe despre   



















Material sustinut de KRUK Romania

Datoria - un cuvânt la fel de urât precum lunea din săptămâna lucrătoare

Definiția cuvântului datorie, conform DEX-ului, este una simplă: sumă de bani sau orice alt bun datorat cuiva. Dar dincolo de o definiție seacă, datoria este un cuvânt care transmite de cele mai multe ori o stare negativă. “Am o datorie” - știi că trebuie să dai ceva înapoi, o obligație care trebuie să fie îndeplinită. Fie că ai o datorie la un prieten, la o bancă sau la furnizorul de utilități, datoria apare ca urmare a unei nevoi într-un anumit moment, iar veniturile nu îți permit să acoperi acea nevoie. Soluția cea mai la îndemână pare a fi împrumutul. Dar este oare chiar cea mai bună soluție?

5861 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Rectificare (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:22)

    Eu [anonim]

    Gussi a devenit consilier al presedintelui o data cu plecarea lui Saftoilor, si nu din 2009. inainte de departamentul de educatie, a lucrat in departamentul de planificare si analiza politica, coordonat de Lazaroiu....
  • -9 (13 voturi)    
    ce educatie aleasa au unii ! (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:51)

    ne umflam cu pompa pina pleznim [anonim]

    ma intreb de ce l-o fi dat afara, ca dupa CV-ul ala pompos ai zice ca ar putea salva romanica; de fapt, daca e sa te iei dupa CV-urile tuturor astora ce compun statul gras, ai zice ca ne conduc cei mai buni!
    OARE???
    • +6 (8 voturi)    
      Te roade invidia? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 21:18)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui ne umflam cu pompa pina pleznim

      Esti tipul de smecher de mahala.Bun la facut comentarii pe marginea santului si care ros de invidie pe cei care au muncit si au facut studii superioare,ii insulta.Asa,ca sa le demonstreze ca nu valoreaza nimic in ochii lui.
      • 0 (0 voturi)    
        stai nitel (Duminică, 10 iulie 2011, 10:02)

        georget [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Nu amesteca pe cei care "au facut studii superioare" cu cei care au si fost in stare sa invete ceva in timpul studiilor universitare.
        Dupa cum stim, in ultimii ani buni , multi dintre cei care "au facut studii superioare" au obtinut diplome la fabricile de "studii universitare" .
        Omu de fata este doctor in specialitatea lui nu doar a obtinut o diploma de "studii universitare".
        Pentru multi , dar nu toti , ceilalti cu diplaome universitare au muncit parintii lor mai mult decit ei ,
        Parintii au platit diplomele multora , dar nu toti , celor cu "studii universitare" .
  • -7 (11 voturi)    
    ha ha (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:07)

    mihai [anonim]

    de aia l-a dat afara pe om ca e prea pregatit pentru conducatorii actuali....
    • -7 (9 voturi)    
      d-aia au plecat toate mintile mai luminate ... (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:11)

      costica [anonim] i-a raspuns lui mihai

      de langa Basescu !!!!! Acolitii au ramas !!!! Fauna ce ne conduce pana in 2012 este de nivelul lui Traian Basescu, Boc, Udrea, Oltean, Talmacean, Hoara, Popoviciu, Visan, Flutur, Anastase, Funeriu(educatoarea Oana Badea e mult peste Funeriu la capitolul COMPETENTA pe post!!), Elena Basescu....asa nivel la conducatori, asa Romanie.....
      • +1 (3 voturi)    
        ce spui , unde ai aflat (Duminică, 10 iulie 2011, 10:06)

        georget [anonim] i-a raspuns lui costica

        daca te legi si de Funeriu banuiesc ca ai niste surse de incredere care au confirmat ca Funeriu ca si ceilalti mentionati de tine sunt asa cum ii chemi.
        Imi zici si mie care este sursa acestor afirmatii Costica sau este doar intutia ta feminina .
  • +4 (6 voturi)    
    tocmai d-aia (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:54)

    savonarola [anonim]

    l-a dat afara,fraiere,incompatibilitatea creata de functia de consilier prezidential...vezi traiectoria lui Lazarescu,tocmai ca sa poata ocupa,ulterior,o pozitie mult mai"executiva",,,sansa actualei opozitii si de fapt a noastra este tocmai prostia actualei opozitii si a "sustinatorilor:"sai...
  • +2 (2 voturi)    
    Pe urmele lui Lazaroiu? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 20:46)

    luis [anonim]

    Sa fie o mutare precumin cazul lazaroiu? Si pe Botis spunea Basescu ca,,,il aprecia...pe Funeriu asisderea....viata o va confirma sau...infirma
  • +2 (4 voturi)    
    ministrul educatiei (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 21:06)

    Andrei [anonim]

    Arata a profil bun pentru un Ministru al Educatiei...
    • -2 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 10 iulie 2011, 8:49)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      ar fi o idee sa il inlocuiasca pe Funeriu... dincolo de scandalul cu picatul la bacalaureat ( lucru bun totusi caci trebuie sa aflam unde ne aflam), Funeriu nu a reusit sa faca nimic ( cu exceptia stalcirii limbii romane intr-un mod de te lasa cu gura cascata)
  • +2 (2 voturi)    
    la prins (Duminică, 10 iulie 2011, 19:04)

    bacu la anu [anonim]

    cu studii neechivalate.
    o avea bacu ?
    iol i-au la anu !
  • +1 (1 vot)    
    post in diplomatie? (Duminică, 10 iulie 2011, 19:33)

    monica L [anonim]

    La cite credentiale i-au fost pomenite, e o performanta ca a rezistat atit. Presupun ca o sa primeasca si el, ca si fidelul rabdator Bogdan Cazaban, un post in diplomatia dulce...