Blogul europarlamentarului PDL Cristian Preda, atacat de hackeri iranieni

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 iulie 2011, 11:50 Actualitate | Politic


Atac informatic
Foto: Captura HotNews.ro
Blogul europarlamentarului PDL Cristian Preda (www.cristianpreda.ro) a fost atacat de hackeri, transmite Mediafax. Politicianul sustine ca probabil declaratiile sale pro Israel din ultima perioada au determinat acest gest, avand in vedere ca se pare ca este vorba despre hackeri iranieni.

Pe pagina de start a blogului sau apare mesajul: "In The Name Of God. Hacked by: Esfahan Digital Security Team".

Europarlamentarul a spus ca nu exclude "ca declaratiile mele pro Israel din ultima saptamana sa fi creat o oarecare iritare avand in vedere ca am facut in PE un angajament foarte hotarat impotriva declararii unilaterale a statului Palestina la ONU. Este insa doar o ipoteza. De altfel, blogurile eurodeputatilor sunt conectate acum la diverse retele, astfel ca pot fi atacate foarte usor". Preda a precizat ca de vineri seara se incearca recuperarea site-ului sau, deocamdata fara succes.

Cristian Preda a adaugat ca nu intelege ce interes ar avea blogul sau pentru un astfel de grup, adaugand ca atacul pare sa fi originat din Iran: "Vineri seara, blogul a fost atacat de un hacker. Prima pagina a fost acoperita cu numele unui grup care pare sa fie din Iran".

Trebuie mentionat ca doar prima pagina a blogului lui Preda nu poate fi accesata, internautii putand in continuare sa vizualizeze celelalte pagini.


Citeste mai multe despre   


















1705 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    dar ce ai cu Palestina? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 13:05)

    gigi [anonim]

    care-i problema ta, dl. Preda?

    De ce asa un "angajament hotarat"? De asta te-au votat oamenii, s ate pronunti in chestiuni care nu prea te privesc?
    • +3 (11 voturi)    
      :D (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:08)

      ? [anonim] i-a raspuns lui gigi

      am mai zis o data, dar vaz că nu-i (HN probabil au si ei anumite personaje de periat) - ii zice pupincurism, si e o boala aproape unanima in randul politicienilor neaosi.

      pacat ca si in PDL oamenii corecti si pusi pe treaba sunt o raritate.
  • +2 (12 voturi)    
    pupincurism (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:19)

    ? [anonim]

    ce treaba are individul asta cu soarta palestinienilor? se vede ca unii sunt dependenti de practica pupincurismului.

    nici PDL-ul nu este scutit, din pacate, de hahalere. se pare ca cei corecti si curajosi sunt foarte, foarte putini in tara asta. de-aia suntem unde suntem :(
  • -1 (7 voturi)    
    iranieni? (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:20)

    mem [anonim]

    Ce iranian ar spune "In the name of God" :))

    N-ar trebui sa spuna "In the name of Allah"? Eventual chiar direct in persana.
    • +2 (2 voturi)    
      e o religie monoteista (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 15:21)

      fghh [utilizator] i-a raspuns lui mem

      Allah = Dumnezeu = God sau cum doriti...
  • +1 (15 voturi)    
    fraierul asta merita si o bomba cu surprize (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 14:43)

    Eneas [anonim]

    cand aud de politicianul Preda ,parca il vad pe Ponta dedublat! acelasi carierism ,acelasi marginism,aceiasi prostie pretioasa ...
  • -1 (9 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 17:17)

    Pandi [anonim]

    1. Suna ti webmasterul
    2. suna ti webhosterul
    3. investeste ceva bani in securitatea informatica
    4. tara arde si pe tine te preocupa problemele Israelului?
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine (Luni, 11 iulie 2011, 21:20)

    Khomeini [anonim]

    Bine au facut , deoarece daca te implici intr-o lupta in contra unui Stat care trebuia sa nasca de mult timp. Stie oare D-l Preda cat a suferit poporul palestinian, cat a fost prigonit si supus unor hartuiri armate si politice pe care cred ca D-l Preda nu lea primit. Creere Statului Palestinei este un lucru extrem de bun si
    e un semn de rasplata fata de cat au suferit palestinieni.
    Cred vca de data aceasta D-l Preda ar trebuie sa isi ceara scuze public fata de jicnirea adusa Poporului Palestinian si intregi comunistati Islamice. Cand se ataca statul isrel toti sar in sus dar cand se ataca Poporul Palestinian nimeni nu sare in apararea lor. Rusine D-l Preda !!!!