Emil Boc: Lectia Greciei arata ca am facut ce trebuie si la timp. Altfel Romania era in colaps

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 iulie 2011, 16:39 Actualitate | Politic

Premierul Emil Boc a declarat, sambata, ca "lectia Greciei" arata ca Guvernul roman a facut "ce trebuie si la timp" in privinta masurilor dure luate in 2010, "pentru ca altfel Romania era in colaps", relateaza Mediafax.

Emil Boc a declarat, sambata, in timpul unei vizite la santierul de reabilitare a liniei de tramvai din municipiul Cluj-Napoca, ca Romania are acum "o relativa stabilitate economica" si este ferita de pericole majore, cu conditia sa nu se faca pasi inapoi.

"Multi ne critica pentru masurile dure luate in 2010. Cred ca lectia Greciei arata ca am facut ce trebuie si la timp, pentru ca altfel Romania era in colaps. Romania are o relativa stabilitate economica si este ferita de pericole majore, cu conditia sa nu se faca pasi inapoi. Trebuie sa ramanem prudenti, prudenti, prudenti, pe orice politica publica pe care o promovam, care sa nu strice echilibrele macroeconomice. Aceasta este diferenta, unii au cheltuit fara acoperire, noi am facut un buget care sa se bazeze pe realism economic", a afirmat premierul.

Boc i-a avertizat pe cei care militeaza pentru politicile din anul 2008 ca acestea s-au dovedit a fi falimentare.

"Cei care in continuare militeaza pentru politica din 2008, a deficitelor fara acoperire, a maririi de salarii si pensii, fara acoperire in economie, doar sa aduca voturi, sa stie ca acea politica s-a dovedit a fi falimentara si a dus tara in pragul falimentului", a spus el.


Citeste mai multe despre   



















891 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    E adevarat, (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 18:18)

    nae [anonim]

    nu suntem in colaps, ci in prapastie...
    • +1 (1 vot)    
      in 2009 (Duminică, 3 iulie 2011, 11:10)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui nae

      In 2009 Romania era la marginea prapastiei. Se uita atat de usor ca in 2008 deficitul a fost de 6% (in anul in care economia duduia) si ca plati care trebuiau facute in decembrie erau facute in primavara lui 2009.
  • -1 (1 vot)    
    mda... (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 18:27)

    razvan_cluj [utilizator]

    nu aveam noi cum sa ajungem ca grecia... parerea mea. dar oricum e bine ca au taiat sporurile de ecran si de xerox, etc. multi bugetari au servici usor

    pana sa va recunoasca poporul merite mai aveti mult domnule Emil Boc.
  • +1 (1 vot)    
    bravo (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 18:49)

    bravo [anonim]

    bravo
  • -4 (4 voturi)    
    Bazaconii... incompetenta, asta e cauza, nu criza (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 21:31)

    costica [anonim]

    Turcia a devenit oficial cea mai performantă economie a lumii. Creşterea economică de două cifre din primul trimestru o depăşeşte pe cea a Chinei! Turcia îşi ia revanşa faţă de vechea sa rivală, Grecia. În timp ce Elada se zbate la doi paşi de faliment, Turcia prosperă şi "inundă" piaţa grecească cu produse de export.
    Europa se zbate în datorii, iar Grecia e în pragul falimentului, chiar şi cu proptelele financiare puse de UE şi FMI. Vecina şi vechea sa rivală, Turcia, cunoaşte însă o dezvoltare economică ameţitoare. În primul trimestru al anului, creşterea sa economică a ajuns la 11%, depăşind-o pe cea a Chinei! Creşterea a fost mai puternică decât a oricărui membru din G20 - grupul statelor celor mai dezvoltate. China, de pildă, a avut o creştere de "doar" 9,7 procente în primul trimestru, trecând, oficial, pe locul doi. Explozia economică a Turciei se sprijină în principal pe extinderea sectorului financiar, de retail şi pe domeniul construcţiilor, scrie The Wall Street Journal"

    Poate ne explica Dl Boc cum e cu criza asta mondiala si cu Turcia care a depasit orice criza !!!!
    INCOMPETENTA, Dle Boc aia e cauza, nu criza!! Turcia a reusit crestere ca au conducatori priceputi, nu incompetenta portocalie ca Romania....
    • +2 (4 voturi)    
      vrei sa ai salarii ca la turci ? (Duminică, 3 iulie 2011, 0:08)

      nico [anonim] i-a raspuns lui costica

      secretul este in salarii mai mici chiar si decat in RO (la ei e in $ ce e la noi in euro) si 0 drepturi sindicale. Nu stiai de ce se duc capitalurile in Turcia, China, Brazilia, mai nou era vorba in Egipt (dar se amana putin), Indonezia, Filipine. La urma o sa fie jungla amazoniana.
  • +4 (4 voturi)    
    Lasa lasa dom' menestru... (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 22:00)

    daniel [anonim]

    chetiile astea, "noi vrem pamant"...adica pe varianta noua, "noi vrem o gleata cu malai si o stecla da ulai!"
    In rest nu ne intereseaa nimica bre, auzi mata?? NIMICA! Vorba aia: "basca-n cap, tzigara-h gura...capu' plin de bautura, sunt tzaran ma doare-n...". Nu vrem sa muncim, vrem sa dormim si sa bem. Dai bre de baut??...atunci o sa te votam! Eu nu m-am spalat de 7 luni si imi place. Ma duc si la Paris, ca sa ma aflu in treaba, mai injur prin Madrid, scuip pe jos...fac, cum se zice ... looby, Romaniei! Iar saptamana viitoare am sa intu in parlamantu' Europi', ca se plateste bine rau, pe nevasta-mea o sa o pun acolo ca femeie da serviciu...poate da si ea cu jula, mai aduce acasa cate ceva...o galeata de malai, ca Boc nu vrea sa dea nimica, ne tremete la munca!
    Cam asta este profilul omului de tip...NOU, sau ceea ce a mai ramas din el....
  • 0 (2 voturi)    
    jumatatile omoara adevarul (Duminică, 3 iulie 2011, 1:42)

    visio [anonim]

    Boc are dreptate cand spune ca masurile de austeritate sunt necesare; toate economiile sunt in stagnare sau recesiune (germania, china, etc vs restul) deci nu ne asteptam sa cheltuim atata vreme cat nu sunt bani lichizi in piata; numai ca masurile de austeritate, adica economisirea resurselor si reducerea cheltuielilor, trebuiau completate cu investitii la nivelul IMM-urilor; Statul trebuia sa fie un jucator international si sa faciliteze intrarea in alte piete a micilor afaceristi sau a afacerilor de nisa; insa in Romania astepti aprobarea unui proiect cu fonduri UE aproape 2 ani; asa nu se poate, strategia asta nu duce la ceva bun si daca nu se face ceva pana la sfarsitul verii vom avea mari probleme sociale, multe infractiuni, etc; politicienii se cred imuabili insa s-ar putea sa aibe surprize pentru ca nu este corect ca nevasta ministrului muncii sa acceseze fonduri UE intr-o luna pe nu stiu ce firma de consultanta, deci nu are 100 angajati luati de la somerie, iar altii cu proiecte ce vizeaza angajarea somerilor sa astepte pana vine sfarsitul lumii...dar la asa popor, asa guvernanti; pana la urma au fost si ei atenti cu oamenii de rand: le-a dat o sacosica cu suc, gumari, brichete, tricouri, calendare, mere-pere si alune; am omis ceva?
  • -1 (1 vot)    
    "am facut ce trebuie si la timp...."??!!!! (Duminică, 3 iulie 2011, 8:41)

    lili [anonim]

    Boc e rupt de realitatea romaneasca si mai grav are semne de pierdere de memorie!!! Pai, NU ti facut ceea ce trebuia si la TIMP, dle Boc, pentru ca in 2009 cand toata lumea facea ceva impotriva crizei ce bantuiape mapamond, Dvs ii minteati pe romani, asta ati facut ATI MINTIT TOT TIMPUL, cum a recunoscut Dl Vladescu!!!! NU ati facut nimic in 2009 ca sa iasa Basescu Presedinte, altfel de suflati vreo vorba despre situatia grava a finatelor Romaniei sau daca ati fi luat vreo masura azi Dl Basescu nu mai locuia la Cotroceni!! Nu 1 data dl Isarescu a spus discret e-adevarat ca sa nu-l supere pe Basescu ca Romania a platit acum pretul lipsei masurilor anticriza in 2009!!! Nu ati facut nimic si nici nu ati fi facut daca in mai 2010 nu venea FMI si zicea STOP sunteti in faliment. Atunci a aparut Basescu anuntand scaderi de salarii si pensii, altfel Dvs habar nu aveati despre situatia grava a finantelor Romaniei dimpotriva cu 2 zile inainte de aparitia aia de neuitat pentru romani a lui Basescu, Dvs inca ne asigurati ca Romania are bani de salarii si pensii numai televiziunile mogulilor mint poporul cu televizorul!!! Mintiti dle Boc, mintiti mereu si nu va mai crede nici 1 roman fara culoare portocalie!! Din 2012 speram sa scapam de PDL si de Boc si pe urma de Basescu....
  • +1 (1 vot)    
    antena 3 si irealitatea tv (Duminică, 3 iulie 2011, 10:11)

    simi [anonim]

    ar trebui sa citeasca ca pe o poezie toti tolomaci care sau opus impotriva masurilor de austeritate... toate antenele irealitatea tv si gasca de hoti psd... irealitatea tv si antenele manipulare publica... nu merita nici 2 bani oameni astia...
  • 0 (0 voturi)    
    da,domnule prim ministru, (Duminică, 3 iulie 2011, 11:13)

    lzrd [utilizator]

    avetzi dreptate si daca psd si pnl va lasau sa munciti ,asa ardeleneste cum stiti,si nu va puneau mii de bete in roate in 2009 si 2010,si daca Curtea Constitutionala nu va forta sa mariti TVA era si mai bine!
    Bine ca a-tzi reusit sa mai dregetzi ceva din prostiile lui Tariceanu si Vosganian(halal armean -ministru de finante! s-a facut de ras)
  • -1 (1 vot)    
    Misto stil de a acoperi adevarul (Duminică, 3 iulie 2011, 11:54)

    db [anonim]

    Datoria publica s-a dublat din 2007 incoace si omul spune ca a facut ce trebuia sa faca.
  • +1 (1 vot)    
    Are (Duminică, 3 iulie 2011, 12:09)

    Gabi M [utilizator]

    dreptate!
  • 0 (0 voturi)