Raluca Turcan (PDL): Mi-as fi dorit ca opiniile presedintelui despre Regele Mihai sa fi fost mai moderate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 24 iunie 2011, 12:19 Actualitate | Politic


Deputatul PDL Raluca Turcan a declarat vineri, intr-o conferinta de presa, ca respecta opiniile presedintelui Traian Basescu, insa si-ar fi dorit ca acestea sa fie "mai moderate", referindu-se la recenta declaratie a sefului statului despre Regele Mihai: "Tot continuam sa consideram ca abdicarea regelui a fost un mare act patriotic - a fost un act de tradare a interesului national al Romaniei".

"Fiecare persoana are dreptul la propriile opinii legate de evenimentele istorice. Si presedintele are dreptul la propriile opinii, insa mi-as fi dorit ca opiniile exprimate in privinta unor evenimente istorice, sa fie exprimate cu moderatia necesara unui om politic de anvergura. Nu poti sa ii ingradesti cuiva libertatea de exprimare. Dincolo de asta exista statutul de om politic. Cred ca acest comentariu ar fi putut sa fie facut intr-un mod mai moderat", a afirmat, vineri, Raluca Turcan, potrivit Agerpres.

Ea a adaugat ca regreta si utilizarea politica a declaratiei presedintelui Romaniei: "Dupa cum s-a demonstrat de multe ori, asupra istoriei exista perspective diferite. Nici macar istoricii nu au o pozitie comuna cu privire la acele evenimente. Orice roman are dreptul la o parere despre istoria nationala. De asemenea orice om politic are dreptul la o opinie despre istoria nationala. Statul roman a condamnat atrocitatile regimului Antonescu si nu se pune problema ca asupra fostului suveran sa fie transferata responsabilitatea lui Ion Antonescu. Evident ca mi-as fi dorit ca declaratia Presedintelui Romaniei sa fie facuta cu mai multa moderatie, insa utilizarea politica a acestui moment este regretabila. Evitarea interpretarilor excesive ar fi utila dialogului".

Presedintele Traian Basescu a declarat miercuri seara, intr-o emisiune televizata, ca "Tot continuam sa consideram ca abdicarea regelui a fost un mare act patriotic. Nu. A fost un act de tradare a interesului national al Romaniei, abdicarea din partea regelui. Acesta este punctul meu de vedere".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2648 vizualizari

  • -3 (21 voturi)    
    PDL 2.9% (Vineri, 24 iunie 2011, 12:27)

    SONDAJ [anonim]

    PE SURSE - pdl 2.9%
    • +8 (16 voturi)    
      sursa (Vineri, 24 iunie 2011, 12:33)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui SONDAJ

      Antena 3.

      Diferenta dintre 47% si 2,9% cine o ia? Ciorbea sau Dan Diaconescu? =))
      • -4 (20 voturi)    
        "pleasca"pentru PDL Traian Basescu (Vineri, 24 iunie 2011, 12:46)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        pana si pe cei mai indarjiti sustinatori ai sai a reusit basescu sa-i puna in incurcatura.
        daca si Turcan se jeneaza de miticismul marinarului.....
        De ce avem asemenea presedinti?
        Cand vom avea raspunsul corect, poate o luam de la capat, de data asta in directia buna.
        • +6 (20 voturi)    
          uite (Vineri, 24 iunie 2011, 13:11)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          pe mine ma jeneaza mai mult prostia lui Geoana (care ar putea trece drept ingenuu, daca n-ar recidiva), mahalagismul agresiv al lui Antonescu, ori atele care-i ies din maneca lui Ponta.

          Ma deranjeaza in continuare propaganda anti-americana si anti NATO a USL, ma deranjeaza isteria celor care danseaza ca pinguinii pe versuri ca "iesi afara javra ordinara", in timp ce afiseaza pancarte cu "Noi vrem respect!".

          Ma deranjeaza in continuare mult mai rau Iliescu si minerii, Nastase si Tamara, Severin si lobby-ul, Vantu si Griveii, Dinescu si Vanghelie.

          E limpede?
          • +2 (10 voturi)    
            Singura diferenta este ca... (Vineri, 24 iunie 2011, 13:20)

            haiducul [anonim] i-a raspuns lui Luk

            ....Basescu este presedintele Romaniei.
          • -3 (11 voturi)    
            nu-i chiar limpede (Vineri, 24 iunie 2011, 13:22)

            if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Pentru ca cei despre care vorbesti tu sunt "ceilalti". Basescu e presedintele tarii.

            Desigur, tu trebuie sa postezi aici, ca si altii care o fac prin articole, incercand ca de obicei sa abata atentia catre "ceilalti".

            Hai sa-ti explic ceva, sa te limpezesti mai bine: un pedofil care violeaza un copil de 10 ani nu e mai putin vinovat pentru ca exista alt pedofil care a violat 2 copii de 10 ani.
            • +6 (10 voturi)    
              comparatii aberante (Vineri, 24 iunie 2011, 13:38)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui if0014

              ce legatura are subiectul nostru cu pedofilia? de ce nu o paralela cu criminali in serie!?...

              Da, Basescu este presedintele tarii. Si totusi liderii opozitiei il injura in public. A spus ca el considera ca omul ala a tradat interesul national cand a abdicat si dintr-o data a intrat opozitia in soc anafilactic. Macar daca ar merge pana la capat... :)

              Unde erati toti cand Iiliescu i-a interzis ex-regelui sa puna piciorul pe pamant romanesc in anii 90?
              • +1 (1 vot)    
                Da pehash si inca (Vineri, 24 iunie 2011, 17:06)

                ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                ceva.
                Unde eratu toti cand l-a invitat pe iliescu la nunta si pe Base nu.
                Atunci Base nu era Presedintele tarii?
            • +4 (10 voturi)    
              S-o limpezim atunci (Vineri, 24 iunie 2011, 13:45)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui if0014

              1. Basescu e presedintele tarii.
              Geoana era sa fie presedinte, Antonescu isi doreste sa fie presedinte si este cotat cu cele mai ridicate sanse, iar Ponta... "N-o sa fie Antonescu presedinte, fara Ponta premier".
              Nastase a fost ministru, premier si candidat pentru presedinte.
              Ceilati au un rol cert in viata noastra politica, chiar daca "nu sunt presedinti".

              Un pedofil incalca legea si trebuie condamnat. Doi pedofili sunt egali vinovati.

              Vinovatia unei persoane nu scuza si nu cantareste in raport cu vinovatia altcuiva.

              Doar ca... din punctul meu de vedere, desi modul in care s-a exprimat presedintele este deplorabil, ceea ce a spus nu constituie o crima.

              Basescu a gafat prin modul in care si-a exprimat opinia, dar il prefer pentru ca nu am alternativa (adica am, da-i mult mai proasta, in opinia mea).

              Asta am vrut sa spun raspunzand unei postari care spune ca "pana si pe cei mai indarjiti sustinatori ai sai a reusit basescu sa-i puna in incurcatura."

              E clar acum?
          • -2 (12 voturi)    
            :) (Vineri, 24 iunie 2011, 13:28)

            justin [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Te deranjeaza pe tine personal Iliescu? Si minerii? Eu zic sa ii executam pe toti!

            Hai sa o luam si invers. Nu te deranja cand
            - base era pe la "grivei"?
            - Pasat si Ridtzi erau acoperiti de pdl?
            - base zicea "rusine dl patriciu", referindu-se la pixelul albastru?
            - pdl schimba votul pe OUG50 de la o zi la alta?
            - indemnizatia la mame se schimba de la o zi la alta?
            - base se exprima cu "tiganca imputita" la pahar de wiskey?
            - eba lua casa de 9 milioane de euro in Paris?
            - tvaul crestea la 24%?
            - nu exista nicio masura de relansare economica?
            - boc a ajuns la guvernul fara numar?
            - fondurile eu sunt sistate, atragerea lor la nivele jalnice?
            - s-au facut 52 km de autostrada in 3 ani?

            Nu mai am loc sa le scriu... Adevarul e ca problema Romaniei de acum e Vantu, Dinescu si Iliescu. Esti penibil
            • -2 (6 voturi)    
              Sa nu uitam ... (Vineri, 24 iunie 2011, 13:54)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui justin

              ... mai ales de sare si de Posta. Care nu-i asa ... daca nu exista acest brav luptator (cu morile de vant) ... le luau mogulii. Mai ales Posta aia cu pierderi uriase ... ii multumesc din inima conducatorului iubit ca foloseste banii mei pentru a finanta o companie pe pierderi si concursuri tip "Miss Posta".
          • -2 (6 voturi)    
            Gata ... (Vineri, 24 iunie 2011, 14:11)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            ... pe mine m-ai convins!

            Merge totul prost in tarisoara din cauza ca e Ponta obraznic.

            De ani de zile cautam in zbaterile mele intelectuale raspunsul la intrebarea fundamentala "De ce merge Romania atat de prost?". Iti multumesc ca mi-ai deschis ochii.

            P.S. Vezi ca am intrat in NATO pe vremea PSD-ului iar negocierile pentru UE au fost finalizate tot in mandatul PSD-ului. Poate ne argumentezi si noua opinia conform careia USL-ul este anti NATO si anti-americani. Si te rog frumos sa fie altfel argumentatia decat pe logica "Basescu e pro Nato si SUA iar USL e anti Basescu deci USL e anti Nato si SUA" sau "Antonescu este mahalagiu agresiv pentru ca de cate ori se intalneste cu Basescu nu ii zice <<Sa traiti Sefu! Facem cum vreti dvs Sefu! Da sa traiti...>>"
        • 0 (0 voturi)    
          Pe mine nu m-a pus. (Vineri, 24 iunie 2011, 17:03)

          ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Ca putea sa o spuna mai delicat, mdeah se poate.
          Dar, ca de obicei a spus-o exact pe tonul potrivit.
          Vom vedea in scurt timp dovezile.
      • -6 (8 voturi)    
        Diferentza o va lua ... (Vineri, 24 iunie 2011, 13:22)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui Luk

        ... in mod corect, PNTCD, pentru ca PD a pierdut, ieri, electoratul de dreapta, monarhist, al acestui partid . Guvernarea lui a facut diferentza intre vechea ROmania ezitanta a lui Iliescu si noua ROmanie, in care oricine a guvernat, inclusiv PSD, a tras spre vest .
    • +3 (13 voturi)    
      2.8% si scade (Vineri, 24 iunie 2011, 12:50)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui SONDAJ

      in cateva zile va ajunge la -50%!!!

      usl va avea 150%! antonescu va fi presedinte! ponta va fi prim ministru! va curge lapte si miere!!!

      si... ne-am trezit din cosmar.

      pe surse - daca pdl si usl n-ar intra in parlament in 2012, romania ar face un mare pas inainte!
    • 0 (6 voturi)    
      PDL 40,1% (Vineri, 24 iunie 2011, 13:27)

      SUPER-SONDAJ [anonim] i-a raspuns lui SONDAJ

      INAFARA SURSELOR (USLase): PDL 40,1%
  • -7 (13 voturi)    
    discret comentariul dnei Turcan.... (Vineri, 24 iunie 2011, 12:41)

    lili [anonim]

    Ca sa nu-l supere pe marele sef de PDL si sa zboare dl Turcan de al Cotroceni..... altfel, observatiile sunt de bun simt.... numai ca Basescu NU are deloc asa ceva, la el notiunile de respect, de bun simt, de libertatea opiniilor, de toleranta, de cunostinta de cauza NU exista. El este obisnuit ca pe vas unde comandantul Basescu decidea tot si trebuia sa stie tot. Aia-i pe vas, intr-o tara democratica la anul 2011 Dl Basescu e complet depasit cu asemenea abordari, nu se deosebeste deloc de Lukasenko al Belarusului, de exemplu.... Cred ca si Tarul Putin al rusilor are abordari mai aproape de democratie decat Basescu de Romania....
    • +4 (10 voturi)    
      insa indiscret e comentariul tau (Vineri, 24 iunie 2011, 13:32)

      dino [anonim] i-a raspuns lui lili

      d-na Turcan mai avertizeaza si ca PAREREA PERSONALA a lui Base PREA este folosita in scopuri marsave, politice - cam ce faceti voi, rapandulele USLase.
    • +1 (5 voturi)    
      Cu regret (Vineri, 24 iunie 2011, 13:58)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Discursurile lui Lukasenko se apropie foarte mult de cele ale lui Antonescu.

      Pune mana si citeste!
  • -5 (13 voturi)    
    REGRET (Vineri, 24 iunie 2011, 12:45)

    Petre Dan Constantin [anonim]

    Am fost un susținător fervent al actualului președinte. Mi se pare uluitor ceeace s-a întâmplat. Momentul impunea luări de poziție în cu totul alte pronleme. Din senin a abordat o temă absolut inactuală și încă de pe poziția unui diletant. Îmi promit să ignor orice va spune el și se va spune despre el. Îl voi considera ca mulți alții un fost comandant de navă al cărui mediu predilect este reprezentat de clientela crâșmelor. Păcat de tinerii care se adunaseră în jurul lui !
  • -4 (16 voturi)    
    Maniere si cultura de docher (Vineri, 24 iunie 2011, 12:46)

    Rasmus [utilizator]

    Cred ca declaratia aceasta mi-a umplut si mie paharul :)
    Consider ca a devenit,pardon, beat de putere si a inceput sa se creada detinatorul adevarului suprem in toate domeniile.
    Mai avem doi ani si ceva cu el in frunte si ma intreb cu groaza ce mitocanii va mai fi in stare sa faca sa sau sa declare.
    Daca pana acum m-am opus ideii de suspendare datorita pigmeilor care tropaie pe aceasta tema ma tem ca acum imi doresc si eu sa nu il mai vad la Cotroceni.
  • +2 (10 voturi)    
    Raluca, (Vineri, 24 iunie 2011, 12:51)

    Stapanu [utilizator]

    e de notorietate ce mult te iubesc eu pe tine. Pentru ca vorbesti limba rusa, evident, singura calitate pe care ti-o recunosc. Acum zi repede, cine a cules proverbul "A vorbit si Ion, ca e si el om?"
    • 0 (0 voturi)    
      Stapine, (Vineri, 24 iunie 2011, 22:14)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui Stapanu

      Eu o iubesc pe Raluca si pentru ca stie de mica sa cinte la pian, calitate (unica) care a propulsat-o la presedintia comisiei de cultura a Camerei.
  • +6 (12 voturi)    
    Regele Mihai (Vineri, 24 iunie 2011, 12:53)

    Maria [anonim]

    ...si eu cred ca Presedintele are dreptate,fiecare om este liber sa aiba propriile opinii in functie de cartile pe care le citeste si modul de filtrare a informatiilor .
    • 0 (0 voturi)    
      sau poate nu (Vineri, 24 iunie 2011, 20:19)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Nimeni nu zice că nu are dreptul Traian Băîsescu la opinii. Dar când ești președintele care a patronat rapoartele a două comisii prezidențiale pentru studiul Holocaustului și al comunismului (pe care te și lauzi că l-ai condamnat, deși părerea ta e că nu există dovezi științifice că a făcut rău) e de bun simț să îți păstrezi părerile pentru tine, nu să le spui în gura mare la TV. Mai ales că îți descalifici ceea ce pretinzi că ar fi realizări ale madatului tău. Și arăți că habar n-ai ce scrie prin acele rapoarte.
  • -3 (13 voturi)    
    buna dimineata! (Vineri, 24 iunie 2011, 12:59)

    robert [anonim]

    doamna aceasta, care s-a trezit sa se exprime intr-un moment atat de inoportun, ar merita o scurta privire critica asupra biografiei ei, pentru a se reliefa modul in care a reusit sa ajunga o "voce" importanta in PDL-ul de astazi, insa am sa-mi pastrez eleganta.

    era bine, insa, daca s-ar fi abtinut de la comentarii inadecvate, pe subiecte pe care nu le stapaneste.
    • -6 (6 voturi)    
      oricum, e singura de la PDL....si Andreea Pora.... (Vineri, 24 iunie 2011, 13:18)

      costica [anonim] i-a raspuns lui robert

      altfel, nici un membru de PDL nu sufla un cuvant pe subiect... le este frica de Basescu, Dnei Turcan nu-i e frica, Dl Turcan lucreaza ptr Cotroceni... pana si Andreea Pora, mare iubitoare de Traian Basescu a comentat intamplarea cu presedintele scapat de sub propriul control !!!
      "Un cap în gura Maiestăţii Sale Regele Mihai" este titlul pe care Andreea Pora l-a dat materialului său, argumentând că a folosit "un limbaj apropiat de cel prezidenţial".

      "Andreea Pora afirmă că prin aceste declaraţii Traian Băsescu "a comis o mitocănie impardonabilă, unul dintre cele mai josnice şi gratuite atacuri politice din cariera sa.", potrivit revista22.ro
      Jurnalista este de părere că şeful statului nu face gesturi gratuite, fără să aibă o miză politică. În acest caz, în opinia sa, este vorba despre o poliţă pe care Traian Băsescu nu a uitat să o plătească.
      "Relaţiile dintre preşedinte şi Casa Regală sunt încordate nu de ieri de azi, iar afronturile au fost reciproce, ele culminând cu implicarea Principelui Duda în campania electorală din 2009. Dar dacă preşedintele crede că regele s-a aflat în spatele acelei decizii, trebuia, in extremis, să-şi poarte disputa în actualitate şi nu în istorie, pe care, oricum, n-o stăpâneşte", a scris Pora.
  • -1 (13 voturi)    
    Of of (Vineri, 24 iunie 2011, 13:00)

    Marius Ogrean [anonim]

    Sunt convins ca saraca a plans toata seara dupa ce a auzit declaratiile presedintelui.
  • -3 (7 voturi)    
    Ma bucur imens. (Vineri, 24 iunie 2011, 13:29)

    haiducul [anonim]

    Ca domnul Presedinte Traian Basecu calca orice si pe oricine in picioare ãi doresc cat mai multa putere, Mereu astept cu sufletul la gura inceputul de saptamana care dupa consumul catorva sticle de whisky cu mintea aburita ataca orice si oricine-i iese in fata.
  • -3 (5 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 24 iunie 2011, 14:06)

    Adrian [anonim]

    ca se intampla asa, macar toata lumea o sa isi dea seama ce fel de presedinte este nenea ala de la Cotroceni. Presedinte de bloc sau de aprozar, poate, ca diplomat sigur nu e.
    Inca imi aduc aminte de fanii Base cum faceau spume la gura cand le spuneam ca indivizi ca astia trebuie schimbati pentru ca altfel se invata cu puterea si-si fac de cap. "Comunistule, pesedistule !" Nici una, nici alta, doar constat ca atunci cand un politician sta prea mult la ciolan devine mitocan si se considera un fel de mic zeu.
  • +1 (1 vot)    
    Raluca tata . . . . (Vineri, 24 iunie 2011, 14:41)

    Gheorghe [anonim]

    . . . . vezi ca a mai fost o fatuca care dupa ce s-a vazut pe cai mari a muscat mana stapanului. S-a simtit tare bine o perioada si a zis ca cine mai e ca ea dar apoi s-a dus la fund de mana cu barbatul sau care si el era pe cai mari numit in functie pe la SIE tot de . . . ai ghicit de acelas stapan. Asa ca ai grija! Caiini care musca mana stapanului sunt de obicei eutanasiati. Sincer mi-ar pare rau ca esti simpatica si curatica!
  • -2 (2 voturi)    
    Ok, sunt un mare fan al Presedintelui Basescu (Vineri, 24 iunie 2011, 14:46)

    Un stelist [anonim]

    Domnul Presedinte a dovedit ca este si el OM, nimic mai mult. A gafat, a gresit teribil chiar daca astea sunt convingerile lui trebuia sa nu le faca publice. Buuuuuuuuuuun. Si???? A gresit. Hai sa'i luam capul!
    Cititi Biblia, desi nu sunt un mare crestin parca imi amintesc de unul Isus care zicea sa ridice piatra ala fara de pacat ...
    Ponta si Antonescu sunt presedinti de mari partide si au dreptul sa il jigneasca pe Presedintele in exercitiu al Romaniei, dar Presedintele nu are voie sa il numeasca tradator pe un fost Rege?!? Nu zau!
  • 0 (0 voturi)    
    casa regala (Vineri, 24 iunie 2011, 23:13)

    taranu ploat [anonim]

    Fratele bunicului meu din partea mamei a povestit de rege si de bunicu pe frontul de est,bunicu s-a intors dupa 8 ani de munca silnica in Siberia trimis de rege si antonescusa atace alta tara! Pacat ca rusii l-au impuscat doar pe antonescu! Basescu are dreptate!Rusii sunt de vina ca nu l-au facut erou de-adevarat pe tov rege Mishu nemt expirat,un cartus se mai gasea din toata saracia! Stalin georgian incompetent a omorat pe cine nu trebuia!
  • +1 (1 vot)    
    Tr.Basescu, un presedinte eficient, fara staif (Sâmbătă, 25 iunie 2011, 15:14)

    hotnewsfil [utilizator]

    Criteriul principal care trebue sa caracterizeze orice angajat, la stat sau in domeniul privat, este eficienta muncii (inclusiv calitatea acesteia).
    Presedintele tarii, ales de popor, devine 'angajat la stat'. Si in cazul lui, criteriul principal de apreciere este eficienta muncii lui.
    Este bine ca presedintele sa aiba si staif, sa fie 'salon', sa fie un artist al codului manierelor elegante, sa vorbeasca perfect (din familie) vreo trei, patru limbi de circulatie internationala, sa fie 'om citit', sa aiba cunostiinte temeinice in muzica, in sculptura, in pictura, in istoria generala a omenirii, in istoria religiilor, sa vorbeasca 'din varful buzelor subtiri', sa fie un teoretician al artei diplomatiei, etc., etc.
    Toate acestea l-ar face foarte agreabil pe presedintele unei tari, atat in fata co-nationalilor sai cat si in fata strainatatii.
    Toate bune si frumoase dar criteriul principal ramane 'eficienta' acestuia, chiar daca presedintele este mai 'din popor', mai 'din topor' (unii ar zice 'mai mitocan').
    Traian Basescu nu sta prea bine cu arta prezentarii si a reprezentarii. CHIAR STA CAM PROST.
    Dar Traian Basescu are calitatea pe care nu o au alti pretendenti la functia de presedinte. El este extrem de eficient, este, cum ii spun unii, 'un animal politic perfect'. Ca sa ii distingem bine aceasta calitate majora, sa il comparam cu cel se pregateste, cu surle si trambite, sa fie presedinte, incepand cu anul 2013 sau chiar mult mai devreme daca USL va reusi sa dea de pamant cu Traian Basescu, sa il comparam cu Crin Antonescu.
    Este Basescu atat de valoros incat sa ii iertam "gafa' de a fi jignit 'Casa Regala Mihai-Duda'?
  • 0 (0 voturi)    
    Rectificare (Duminică, 26 iunie 2011, 4:56)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cunostinta, cu cunostiinta