Basescu: Sunt hotarat sa nu renunt la problema legata de prezumtia automata ca averile sunt licite / Ponta: Sintem dispusi sa sustinem un guvern tehnocrat si alegeri anticipate in noiembrie 2011

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 21 iunie 2011, 14:00 Actualitate | Politic


Liderii opozitiei, Victor Ponta si Crin Antonescu, au afirmat marti ca nu vor face niciun compromis cu presedintele Traian Basescu, si i-au propus sefului statului, in cadrul consultarilor de la Palatul Cotroceni, sprijin pentru un guvern tehnocrat si organizarea de alegeri anticipate in toamna acestui an. Propunerea a fost refuzata de seful statului, care a sustinut ca alegeri anticipate ar insemna vulnerabilizarea economiei tarii.

La inceputul discutiilor, Crin Antonescu a propus ca presa sa aiba acces la discutii pe toata durata intalnrii, dar Traian Basescu a replicat: "Palatul Cotroceni are niste cutume. Le schimbati daca o sa ajungeti aici". In cele din urma, ziaristii au asistat la toate discutiile de la Cotroceni, care au fost transmise in direct de televiziunile de stiri.

Seful statului a inceput prin a preciza ca este hotarat sa nu renunte la problema legata de prezumtia automata ca averile sunt licite, dupa ce Curtea Constitutionala a apreciat ca eliminarea acestei prevederi din proiectul de revizuire nu este conforma cu legea fundamentala.

Propunerile opozitiei, in sase pasi:

1. Infiintarea unui comitet economic anticriza, cu un dialog tripartit putere-opozitie-Banca Nationala a Romaniei

2. Schimbarea actualului guvern cu unul de tehnocrati, care sa aplice aceste masuri economice imediate si sa organizeze in toamna alegeri anticipate

3. Adoptarea legii pentru reducerea numarului de parlamentari la 300

4. Alegeri parlamentare in baza noii legi pana pe 30 noiembrie 2011

5. Demararea discutiilor in noul parlament despre revizuirea Constitutiei si viitoarea structura administrativa a Romaniei

6. Referendum pentru revizuirea Constitutiei la alegerile locale din 2012

Cele mai importante declaratii ale lui Traian Basescu:

- Am observat multe puncte comune anuntate si am crezut ca este locul unui compromis cu Opozitia.
- Nu se poate face compromis asupra votului la referendum legat de numarul de parlamentari.
- Ati prezentat un program care vizeaza crearea celor opt regiuni si am observat ca sunteti de acord cu numarul de trei sute, ceea ce lasa loc compromisului.
- Ideea de reprezentare a teritoriului intr-o camera mi se pare rezonabila atat timp cat se respecta numarul de 300.
- E conditionat acest compromis de crearea celor opt judete mari pentru a da reprezentare intr-una din camere.
- Avizul CCR va sosi maine, din promisiunile pe care le am.
- Voi transmite imediat proiectul de revizuire la Parlament.
- Sunt hotarat sa nu renunt la problema legata de prezumtia automata ca averile sunt licite. Contravine deciziilor UE, din 2005, prin care se stabileste un regim de confiscare rapida a averilor ilicite.
- Prin organizarea in opt judete procesul de descentralizare ar putea fi mult mai profund si real.
- Avem 1.245.980 salariati in administratia centrala si locala. Cheltuielile anul trecut cu acesti salariati au fost 25,4% din veniturile bugetului de stat. Pentru acest aparat avem cheltuieli materiale de 17,7%. Aproape jumatate din veniturile bugetului sunt cheltuite cu aparatul de stat, ceea ce este extrem de mult.

Cele mai importante declaratii ale lui Crin Antonescu:

- Daca suntem aici, suntem pentru ca si noi consideram ca Romania e intr-o situatie grava care necesita un minim dialog putere opozitie.
- Am venit cu speranta ca vom discuta cu presedintele unui stat, si nu cu liderul unui partid.
- Legat de revizuire, parlamentarii nostri vor aborda acest subiect in parlamentul urmator. Inseamna o amanare, dar si un spor de legitimitate decat graba dvs sau a altcuiva de a transa acum chestiuni care se transeaza pentru 30 de ani.
- In privinta reorganizarii, noi nu vorbim si nu vom face si nu vom vota desfiintarea judetelor.
- E o chestiune pe care nu acceptam sa o discutam in functie de interese electorale de moment.
- Dvs. ca initiator, trebuie sa o opriti aici pentru ca are consecinte din cele mai nefaste.
- Nu acceptam nici desfiintarea judetelor, nici o varianta cu 16 judete sau sa apara conturul tragic al dictatului de la Viena.

Principalele declaratii ale lui Victor Ponta:
- Dle presedinte, noi nu am venit aici pentru compromisuri, si cu dvs nu facem compromisuri.
- Eu vin cu materiale scrise. Va prezint propunerile noastre.
- Cel mai important lucru, ne dorim sa analizati infiintarea unui comitet anticriza tripartit, suntem dispusi sa sprijinim acest comitet si formarea unui guvern tehnocrat. Propunem alegeri anticipate in noiembrie 2011.
- Vrem sa iesim din criza politica. Va propun sa ne intoarcem la popor.

Iata cateva schimburi de replici intre Traian Basescu si liderii opozitiei:

Despre alegeri anticipate:
-Traian Basescu: Dvs propuneti sa intram intr-o criza politica, sa declansam acum alegeri anticipate.
-Victor Ponta: Vrem sa iesim din criza politica. Va propun sa ne intoarcem la popor.
-Basescu: Pai poporul s-a pronuntat, vrea parlament unicameral.
-Ponta: Pai asa facem.
-Basescu: In mod categoric, orice propunere de vulnerabilizare a stabilitatii politice e exclusa. Din partea mea nu va exista un suport pentru impingerea tarii in alegeri anticipate. Impingerea clasei politice in alegeri va strica echilibrele fragile din economie.

Despre Guvernul Emil Boc:
-Crin Antonescu: Chiar nu ati simtit niciodata ca Guvernul Boc e o amenintare la adresa securitatii nationale?
-Traian Basescu: Deocamdata acest guvern a reusit sa treaca tara prin recesiune. Daca ne luam dupa preceptele dvs. de mult derapam.
-Crin Antonescu: Noi apreciem ca acest guvern a contribuit din plin la aducerea Romaniei intr-o suferinta si un declin fara precedent.
-Traian Basescu: Nu vad unde e compromisul cand dvs aveti ca propunere crearea instabilitatii politice.
-Victor Ponta: Doar oamenii pot decide, daca e asa de bun guvernul acesta or sa-l realeaga.

Despre revizuirea Constitutiei si reorganizarea administrativa:
-Crin Antonescu: Noi nu votam nicio formula hotarata de o singura persoana. Punct.
-Traian Basescu: Dl Antonescu vad ca faceti erori mari dar m-am obisnuit cu suficienta dvs. Sa nu va imaginati ca monopolul gandurilor inteligente este doar la dvs.
-Crin Antonescu. Totusi va spunem, opriti-va, pentru ca vedeti foarte bine ce nebunii risca sa se declanseze din asta. Numai dvs, pentru interesele unui partid, nu puteti da peste cap tara. Nu are nimic de-a face ce propuneti cu simplificarea statului.
-Basescu: Exact asta este. Eu v-am rugat sa ajungem la un compromis. Nu mai putem amana. Partea de administrare nu poate ramane in afara acestui proces.
-Antonescu: Niciodata in Romania nu a fost atata coruptie la varf, atata politizare absurda. Credeti ca exagerez?
-Basescu: Cred ca exagerati, nu e Romania cea mai corupta tara, dar nu asta discutam acum.
-Victor Ponta: Nu aveti ce compromisuri sa faceti cu noi. Nu am vazut un document, care e proiectul administrativ, numai vorbe goale.

La Palatul Cotroceni au inceput, la ora 14,00, consultarile cu partidele politice privind revizuirea Constitutiei si reorganizarea administrativa a Romaniei. Primii care au venit au fost reprezentantii USL, in frunte cu Victor Ponta (PSD) si Crin Antonescu (PNL), care au afirmat insa ca vor sa discute cu presedintele "agenda populatiei", si nu cele doua teme propuse de Traian Basescu.


"Nu am venit pana aici sa discutam despre reorganizare si Constitutie", ci despre "agenda populatiei", a spus Victor Ponta, inainte de inceperea consultarilor.

El a precizat ca a venit in acest sens cu o "solutie concreta si serioasa pe care o vom prezenta presedintelui", fara a da mai multe detalii.

Liderul PSD a adaugat ca este necesara stoparea oricarei escaladari "a tensiunilor sociale, in primul rand interetnice" si ca "agenda presedintelui sau agenda USL sunt mai putin importante decat agenda populatiei".

Vom reveni cu amanunte


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11621 vizualizari

  • +66 (76 voturi)    
    Hahaha (Marţi, 21 iunie 2011, 14:19)

    adrian [anonim]

    Atunci o sa va trimita Traian direct acasa. Adica va cheama presedintele vostru sa discutati ceva important si voi vreti sa discutati cai verzi pe pereti? Din nou acelasi populism care ne-a dus in rahat.
    • -36 (44 voturi)    
      hahaha (Marţi, 21 iunie 2011, 14:45)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui adrian

      nu te-ai saturat de atita pupat la traian.Toate visele lui traienel sint probleme serioase iar grijile oamenilor nu sint importante.
      • +13 (17 voturi)    
        Cabotinii neamului (Marţi, 21 iunie 2011, 17:19)

        Gogomanul [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Iar tu nu te-ai saturat de catavencii astia 2 care habar nu au de ce deschid gura. Ar putea sa o foloseasca doar sa traga aer in piept!
        Curiozitatea ma determina sa mai citesc prostiile lor cu speranta ca intr-o buna zi se vor mai destepta. Nici macar nu stiu sa se exprime.
        Cat despre continut, Catavencu era mult mai lucid...
      • +2 (8 voturi)    
        Gigi ! (Marţi, 21 iunie 2011, 20:42)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Esti campion absolut !.... la minusuri. Asta nu-ti spune nimic ? Esti obisnuit nu-i asa ?
    • +48 (54 voturi)    
      Victor Poanta Zilei (Marţi, 21 iunie 2011, 14:56)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      "Nu am venit pana aici sa discutam despre reorganizare si constitutie", ci despre "agenda populatiei".

      Ce-i aia "Agenda Populatiei"?

      Stie cineva? =))
      • +12 (16 voturi)    
        Agenda populatiei (Marţi, 21 iunie 2011, 17:39)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Luk

        O parte din ea a fost votata la referendum dar "uitata" de alianta USL.
      • +17 (21 voturi)    
        Agenda populatiei ... (Marţi, 21 iunie 2011, 18:50)

        Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Luk

        e cam la fel cu interesul national si cu alte cuvinte de-astea mari, supuse apoi interpretarilor subiective dupa cum bate interesul personal.
      • +4 (10 voturi)    
        stiu eu (Marţi, 21 iunie 2011, 19:37)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        "jos Basescu" :D
        • +11 (15 voturi)    
          Cineva tot a castigat din asta, ghici cine?! (Marţi, 21 iunie 2011, 17:56)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Antonescu: cu ocazia asta a vazut si el Cotroceniul de aproape.

          Prea multe ocazii n-o sa aiba pana in 2050 :)) :)) :))
    • -27 (39 voturi)    
      mai bine ia-l tu pe traian la tine (Marţi, 21 iunie 2011, 15:09)

      n_asul [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      acasa ... cu ponta si crin.. si hai sa facem alegeri
      • +19 (23 voturi)    
        unda si buna ! (Marţi, 21 iunie 2011, 16:22)

        mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

        ce i-ai face copilului tau daca tu l-ai intreba de matematica si el ti-ar raspunde de fotbal ?

        ex:
        - cum te descurci cu matematica ?
        - perfect, am dat doua goluri azi !
      • +25 (29 voturi)    
        alegeri,da ,sa fie, (Marţi, 21 iunie 2011, 18:19)

        leopold [anonim] i-a raspuns lui n_asul

        dar din banii cui? variante de raspuns:
        1.conturile lui Felix -mana -larga(ati vazut pe cati imprumuta);
        2.banii Dacianei Sarbu;
        3.banii socrilor lui Geoana care tin nepotii la scoala;
        4.organizarea unei licitatii cu tablourile lui Nastase;
        5.banii nevestei lui Antonescu obtinuti din consultari si consultatii;
        6.orice suma venita de la persoane particulare ,mai putin bugetul statului care este nud.
        • -20 (28 voturi)    
          din banii (Marţi, 21 iunie 2011, 18:30)

          n_asul [utilizator] i-a raspuns lui leopold

          lu' Nuti prietene ca nu mai face referendum ... si are excedent. Hai ma un pic de minte ... da-l dracu pe felix ca fura in privat ... marinaru fura din taxe si nu-i ajunge ...
          • +4 (8 voturi)    
            esti cumva (Marţi, 21 iunie 2011, 17:02)

            Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

            vreun procuror?...vad ca faci afirmatii, deci probabil ai dovezi...asa ca prezinta-le aici...ori nu le ai si atunci esti o poanta la fel de buna ca si modelul tau de procuror :)
          • +7 (11 voturi)    
            Daca nu stii ... mai bine pui mana si studiezi! (Marţi, 21 iunie 2011, 17:35)

            anaely [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

            Cum adica sa-l lasi in pace Felix ca fura in privat? Nu cumva fura din taxele care ar trebui sa le plateasca la stat? Aranjeaza documentele de asa natura de nu da mai nimic impozit.. si e corect? Ia mai gandeste-te!! Daca e lege .. e pt toti! Nu pt unii muma si pt altii ciuma.
      • -5 (11 voturi)    
        Tare de tot (Marţi, 21 iunie 2011, 20:14)

        Comentator [anonim] i-a raspuns lui n_asul

        Chiar nu poate nimeni sa-l ia acasa pe marinarul asta aiurit?Pe Boc l-as lua eu ca este sluga perfecta si ar avea de lucru pana in iarna sa vada cum este cand am iesit din criza.Dar cu un marinar nu am ce face eventual sa-i dau drumul pe garla in jos.
    • +27 (31 voturi)    
      Ce zice Ponta? (Marţi, 21 iunie 2011, 15:54)

      elena [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Ca "vrem sa iesim din criza politica" ? Asta ii roade pe ei, criza politica? Sunt cu totul pe alta lume, nu se gindesc decit la ei si cum sa ajunga la putere. Pentru ei asta este criza, ca nu sunt la putere. In rest, nu conteaza.
    • +32 (36 voturi)    
      micul titulescu ar fi trebuit sa stie (Marţi, 21 iunie 2011, 15:55)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui adrian

      stiinta compromisului este maestria politicii.
      cuvant necunoscut copilotilor.
      daca puneau mana pe carte, aflau si ei ca la baza politicii sta compromisul.
      s'au purtat ca doi mici si atzagosi diktatori.
      ba, antenescu, cat p'aci sa'si piarda si cumpatul.
      copilotul scrasnea si compromisuri nu facea !
      le'a dat felix dosarul cu foaia de parcurs. :-)
    • +32 (36 voturi)    
      E sansa noastra... (Marţi, 21 iunie 2011, 15:57)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      .. referendumul de reducere a nr de parlamentari e vointa poporului, deci nu vad de ce tot negociza atat si ce compromis cauta... in mod normal se aplica si gata!! Asta daca ei chiar ne reprezinta...


      cat despre varianta reformei administrative si impartirii teritoriului e o sansa uriasa sa accesam bani europeni gratis pentru dezvoltare regionala, pe baza de proiecte gandite si concepute la nivelul regiunilor istorice din Ro. Poate Moldova are oameni harnici care stiu sa faca un proiect dar acest proiect moare in birocratia damboviteana, e sansa lor ca si zona asta saraca din Ro sa se dezvolte. Sau regiunile mai dezvoltate sa isi consolideze pozitia.
    • +49 (53 voturi)    
      i-a lasat base sa se faca singuri de kko (Marţi, 21 iunie 2011, 17:11)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      mesajul usl: acceptam reforma, dar peste cativa ani, acum vrem doar sa ajungem la ciolan.
      • -19 (27 voturi)    
        Tot pe aici pehash...tot mai combati...dar... (Marţi, 21 iunie 2011, 15:56)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Ce o sa faci cand se schiba "stapanul"?..ca, la cat de inteligent te arati, iti dai si tu seama ca asta are zilele numarate.
        O sa te oferi, cu experienta ta, sa slujesti pe cel nou? ca o sa fie Ponta, Antonescu, Nastase, geoana...o sa-l lauzi ca pe Base....
        Trista viata de mercenar....
        • +19 (27 voturi)    
          Mai stai o tura (Marţi, 21 iunie 2011, 16:14)

          Rammy [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Nu mai fi asa sigur de schimbarea puterii.Ca dovada este faptul ca tonta si antenescu vor alegeri anticipate.Nu sunt siguri nici de ele,anticipatele daraminte de alegerile din 2012.Sondajele arata ca pdl este in crestere iar usl sub 50%.Cine sapa groapa altuia cade singur in ea.Asa s-a intamplat si la prezidentiale,usLasii il credeau invins pe Presedinte dar s-au invins ei singuri.
          • -11 (17 voturi)    
            Cred ... (Marţi, 21 iunie 2011, 16:57)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

            ... ca PDL-ul creste si USL-ul este sub 50% doar daca esantionul utilizat in sondaj este grupul din beciurile din Modrogan :))

            Jalnic ...
            • +3 (7 voturi)    
              Cred... (Marţi, 21 iunie 2011, 17:06)

              nick [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

              ca va intoxica la sedintele de partid cu chestii de genul
              "Nu vrem bani, nu vrem valuta,
              Vrem ca Ponta sa ne...conduca!"
              Sau Antonescu? Ca nu mai stiu cum
              si-au distribuit functiile.
      • -15 (25 voturi)    
        te faci singur de kko (Marţi, 21 iunie 2011, 16:00)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Unde ai citit tu partea cu "acum vrem la ciolan"? In alegeri anticipate? In "intoarcerea la popor" pentru legitimitate?

        Eu am citit "hai sa faca reforma anul viitor noul Parlament, unul ales recent prin votul POPULATIEI (eventual uninominal). Pana atunci vrem guvernare tehnocrata."

        Ce sa-i faci. Cand vezi totul in culori portocalii e greu sa distingi binele de rau... Toti mint mai putin Base, nu?
        • +8 (16 voturi)    
          ? (Marţi, 21 iunie 2011, 16:21)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui justin

          Lasa-ma sa ghicesc: ai sub 25 de ani si ai votat maxim de 2 ori. Am ghicit ?
        • +3 (9 voturi)    
          poporu' a vorbit in 2008 (Marţi, 21 iunie 2011, 22:33)

          panfilica [anonim] i-a raspuns lui justin

          si'a mai zis'o odata in 2009.

          vrajeala cu legitimitatea vine dela exodul din psd si pnl, dupa alegerea, la carma sandramalelor unite, a celor doi copiloti, imberbi si oleaca retarzi.
          atunci, oameni ca marian sarbu, diaconescu si multi altii, au vazut cine e cine si ce poate.
          acum, spera ca, prin combinari de n, luate la gramada, si prin permutari in jurul partidelor de stanga dreapta, vor obtine un scor mai bun.
          io zic ca, sa dai vrabia din mana pentru cioara de pe gard, e o gandire schioapa..cu dosul.
          criza de timp naste monstrii.:-)
        • 0 (4 voturi)    
          toti mint (Miercuri, 22 iunie 2011, 11:14)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui justin

          important e sa vezi printre minciuni.
          poanta si absentul nu vor guvern tehnocrat, vor doar sa destabilizeze pdl si udmr (ce coalitie ar mai fi daca n-ar mai guverna?). la fel de mult ii doare pe ei de 'intoarcerea la popor'. unul care nici macar nu da pe la munca, desti e platit din banii acestui popor, iar celalalt tine in brate o gramada de corupti (vezi ultimul scandal cu Rizea), dar cere doar demisii in pdl.

          deci inca o data: usl vrea doar sa scape de pdl/udmr acum cand vad ca sansele lor sa castige alegerile in 2012 scad, iar reformele propuse le ataca direct sustinatorii financiar, uslasii milionari care conduc in judete.

          asta vad eu.
    • -2 (6 voturi)    
      mai adriene, (Marţi, 21 iunie 2011, 17:33)

      hahaha [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Ai incurcat vorbele, ai vrut sa scrii "din nou acelasi PDLism"!
    • -10 (18 voturi)    
      Traiane nici nu stii cat de penibil incepi sa fii (Marţi, 21 iunie 2011, 18:23)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Toate smecheriile astea ca sa mai castige PDL la alegeri nu mai merg...
      Cum sa sustii in continuare o prevedere neconstitutionala?!?! Ai mai si jurat sa aperi Constitutia, penibilule!
      Nu sustinea d-l Traian un tehnocrat sau un guvern de uniune nationala? Acum, ca-i propune USL acelasi lucru nu mai e bun, e instabilitate??:P Las' asa sa ne conduca Boc, Igas, Ariton, Botis si toata liota de papagali...Doar asa o sa "traim bine"! De fapt doar PDL traieste bine!
      • +1 (5 voturi)    
        nu ai inteles (Marţi, 21 iunie 2011, 17:06)

        Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        si daca nu ai inteles, nu vorbi de constitutie :)
        sau mai bine vorbeste, poate asa cei ce iti citesc comentariile se mai amuza nitel :)
      • +8 (12 voturi)    
        Cred ca esti din gasca Ponta&Antonescu. (Marţi, 21 iunie 2011, 18:55)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Si doare cand nu esti la putere.Altfel,daca ai munci ceva ,ai avea o afacere nu ti-ar pasa de cei doi imbecili.Iti inchipui ca daca Ponta si Antonescu ar fi la putere,toti vor primi atat cat au nevoie,ba si ceva in plus?Antonescu este un puturos si Ponta un ipocrit comunist.Nu respecta nimic .Toti sunt prosti numai el este destept.Sa inconjurat de o gasca de ingamfati care insulta toate categoriile socio-profesionale.Daca ar avea ceva in cap ,nu s-ar comporta asa.
  • +44 (50 voturi)    
    amagitor (Marţi, 21 iunie 2011, 14:20)

    ady [anonim]

    Ponta vadeste lispa de sinceritate...
    • +17 (23 voturi)    
      Nastase lasa-ne in pace (Marţi, 21 iunie 2011, 15:37)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ady

      Du-ti copiii in america, in canada, oriunde, au bani, au tot ce vor. De ce din vanitate incerci sa distrugi tara ??? Lasati poporul asta amarat sa intre pe o cale dreapta, corecta.
      • +23 (31 voturi)    
        Marionete la Cotroceni! (Marţi, 21 iunie 2011, 15:53)

        Eugen [anonim] i-a raspuns lui rov

        Si-au luat-o din nou muhaiele lui Iliescu, Nastase, Voiculescu si Patriciu! I-a ridiculizat Traian Basescu din nou prin discursul aplicat despre reforme, despre necesitatea lor, despre dialogul putere-opozitie privind masurile de contracarare a evenimentelor din Grecia ce ar putea afecta piata bancara romaneasca, despre reorganizarea teritoriala ca mijloc de descentralizare si debirocratizare a Romaniei.
        Cei doi trepadusi au ramas insa in tiparul lor limitat la atacuri la persoane si bineinteles vesnica placa propagandistica ca "Actualul guvern e un pericol national", acestea fiind de fapt traducerea subliminala a lui "Jos Basescu!".
        Cand Traian Basescu i-a spus lui Ponta printre randuri de Rovinari, domnul procuror a luat o pauza de vreo 15 minute ca sa-si revina. Va dati seama ce se intampla daca Ponta nu se oprea si aveam in fata tot tabloul in care Dan Sova si Victor Ponta erau acuzati in direct de o frauda de vreun milion de euro?
        Unul a vorbit despre nevoile tarii, ceilalti au vorbit de amanari , de un nou parlament mai legitim ( de parca alegerile parlamentare nu le-au organizat PNL si PSD iar legea prin care s-a intrat in Parlament de pe locurile 2,3,4 sau 5 nu a fost promulgata de ei) si bineinteles, vesnica obsesie a papusarilor Nastase, Voiculescu, Vantu, Patriciu si Iliescu care statu in spatele celor doua marionete Ponta si Antonescu, a alegerilor anticipate. Faptul ca vor alegeri anticipate cu atata ardoare si insistenta si ca a propus acest lucru presedintelui in locul unor participari la reformarea statului, ma face sa cred ca USL va pierde alegerile viitoare la scor si asta ii face din ce in ce mai disperati.
        Nu pot sa nu remarc privirea tampa a lui Ponta cand Basescu i-a povestit de Rovinari si privirea imbecil si usor cretina a lui Crin cand Basescu i-a adus aminte de suficienta lui intelectuala.
        Basescu a vorbit pentru Romania, cei doi smecherasi de cartier au vorbit in bascalie despre necesitatea de a nu se schimba nimic.
        • -7 (15 voturi)    
          nu trebuie sa scrii prea mult (Marţi, 21 iunie 2011, 18:43)

          n_asul [utilizator] i-a raspuns lui Eugen

          ca nu te suspectam de inteligenta iar faptul ca stii sa scrii nu ne-a convins ;) . Pe scurt daca n-ar fi si tara mea ce mi-ar place sa te vad sub base 100 de ani si tu si urmasii tai ... Alegeri anticipate se fac in orice democratie (stiu ca-i un cuvant care nu va place) cand statul nu mai reprezinta cetatenii lui. Adica acum este momentul.
          • +4 (8 voturi)    
            nu cred ca poti vorbi (Marţi, 21 iunie 2011, 17:09)

            Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

            in numele tuturor romanilor :)
            nici tu, nici ponta sau antonescu :)
            adica poti, dar asta arata cat de ridicol esti prin aroganta pe care ti-o asumi..si stim cu totii ce caracterizeaza persoanele arogante, deci nu ii mai acuza pe altii de lipsa de inteligenta, cand iti scuturi clopoteii atarnati de tichie :)
  • +56 (60 voturi)    
    Sunt curios ce e pe agenda populatiei invocata (Marţi, 21 iunie 2011, 14:23)

    denvarel [utilizator]

    Presupun ca vor sa discute despre salariile mici, asistenta sociala, fondurile mici alocate invatamantului, sanatatii, etc.
    Dar pe acea agenda nu e specificat nimic despre de unde sa iei toti acesti bani! De unde salarii, pensii, bani pentru asistenta sociala invatamant si sanatate.
    Acesti bani ar trebui sa vina dintr-o economie functionala si o mare parte din ee ar trebui sa beneficieze de fonduri europene. care nu mai vin din cauza coruptiei!!!
    Basescu i-a invitat sa discute despre cum trebuie organizata partea din societate care aduce bani iar ei vor sa discute despre partea care cheltuie banii.
    Nu mai sunt suficienti bani! Nu asa cum e organizata societatea acum! Asta e pe agenda populatiei de aemenea!
    • -23 (33 voturi)    
      Aoleo, așa o fi! (Marţi, 21 iunie 2011, 15:33)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      șicine o fi la putere de este atâta corupție? Nea Trăienel , săracul , nu știe nimic! Atunci să se ducă de unde a venit alături de bocii lui!
      • +9 (13 voturi)    
        Just! (Marţi, 21 iunie 2011, 16:03)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Nae

        sa ramana aia care stiu: Felix si Nastase, cu pontii si crinii lor!!!
    • +14 (18 voturi)    
      ai dreptate (Marţi, 21 iunie 2011, 16:26)

      scanner [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      cred ca cei 2 papagali au furat agenda populatiei din Grecia si vor sa o aplice si la noi , caci nu le-a reusit din prima.
  • -10 (14 voturi)    
    Fiecare cu fixurile lui. (Marţi, 21 iunie 2011, 14:36)

    Constantin [anonim]

    Basescu cu hotii, Ponta cu Basescu.

    De stiut stie toata lumea de ce Ponta are o obsesie cu Basescu, dar oare ce i-or fi facut hotii lui Basescu de este asa pornit pe ei?
  • +19 (25 voturi)    
    Astia s-au dus inaditi (Marţi, 21 iunie 2011, 14:38)

    Audit [utilizator]

    doar - doar i-or face fata!

    Penibili. Macar la intalniri de genul acesta te duci singur, iti faci curaj, nu il iei de mana pe un altul de aceeasi talie cu tine ca din doua jumatati sa faci un .... Basescu!
  • +34 (40 voturi)    
    Capcana lui Basescu (Marţi, 21 iunie 2011, 15:00)

    buncrestin [utilizator]

    Ponta si Antonescu au cazut in plasa lui Basescu ca doi guvizi speriati. Pai Basescu e lup de mare batran, ei credeau ca o sa-l faca asa simplu, cu doua ratoieli de fandositi? De fapt tot ce vroia Basescu era sa arate opiniei publice ca USL se opune modernizarii statului, ceea ce i-a reusit de minune. USL este in degringolada totala si chiar daca nu va trece niciun proiect de-al lui Basescu, pe zi ce trece USL pierde vertiginos puncte, in timp ce PDL, cu sprijinul lui Basescu, puncteaza zi de zi.
  • +19 (29 voturi)    
    Mai MEDIOOOCRULE ..... !!!!! (Marţi, 21 iunie 2011, 15:05)

    gigi1 [anonim]

    Base are un mandat de 4 ani pentru ca eu l-am votat. Nu ai tu dreptul sa schimbi asta pentru ca asa vrei tu. Mai discutam la anu, cand o sa te infunzi in opozitie pentru totdeauna.
    Mai Poanta, nu te mai tine de poante, treci la lucru, mai ca ma enervezi tare mai.
    • -2 (8 voturi)    
      Propun ... (Marţi, 21 iunie 2011, 16:53)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      ... sa-i faci pe altii mediocrii cand o sa stii cat dureaza un mandat de presedinte in acest moment. OK?
    • +4 (6 voturi)    
      mandat (Marţi, 21 iunie 2011, 16:57)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui gigi1

      de 5(cinci) ani.
      Pentru exactitate.
    • +1 (5 voturi)    
      jud (Marţi, 21 iunie 2011, 17:02)

      BalL [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Te dovedesti submediocru pentru ca nu sti nici macar ca l-ai votat pe Base pentru un mandat de 5 ani!
  • +25 (31 voturi)    
    Prosti,mai mult si usLasi (Marţi, 21 iunie 2011, 15:05)

    Rammy [anonim]

    Vor anticipate ptr ca stiu ca pdl sunt in crestere in sondaje iar usl are deja sub 50%.Asadar nu pot face guvern.Cu aceste anticipate cred ei,usLasii,ca vor avea peste 50%.Vise,taica,vise.Tonta si Antenescu sunt deja ratatii alegerilor ce vor urma.Altceva n-as mai avea de adaugat....doar un lucru,s-au dovedit,ca de obicei, ca sunt niste gica contra,jos Basescu,Boc.
  • +33 (37 voturi)    
    Realitatea lui tontonescu (Marţi, 21 iunie 2011, 15:14)

    Dan [anonim]

    -Antonescu: Niciodata in Romania nu a fost atata coruptie la varf, atata politizare absurda.
    Corect este: niciodata nu s-a vazut ca acum in Romania cata coruptie este la varf.
    Ma intreb cum a fost pe vremea tatucului Ilici, cand s-au facut marile averi ilicite. Cati dintre miliardarii de carton de astazi ar fi in stare sa-si justifice averile? Raspunsul l-au dat cei din CCR prin decizia lor.
  • +10 (20 voturi)    
    Negociere (Marţi, 21 iunie 2011, 15:18)

    Compromis [anonim]

    Au plecat cu stangul.
    - In primul Maria Sa Presedintele nu cunoaste un cuvant care sa inlocuiasca "compromis-ul". Suna urat din Gura Domniei Sale. I-as sugera negociere. Cu toate ca nu are cu cine negocia.
    - Latraii chemati la negociere (nu compromis), Ponta (tziganul) si Antonescu (jidanul) sunt adunati de pe maidan, mahala,.. cum doriti D-vs. Ca n-au stofa. De nici un fel. Si nici nu vor avea. Eu unul nu as sta de vorba cu ei. Prea au comportament de boschetari.
  • +20 (24 voturi)    
    DOI INTR-UNUL SINGUR (Marţi, 21 iunie 2011, 15:19)

    Demetra [utilizator]

    Poanta si sotia sa Crin, adica DOI INTR-UNUL , sunt atat de cretini , incat imi provoaca mila. Bietii de ei, habar n-au nici pe lume sunt . Pt Crrin este normala atitudinea, pt ca i s-a intrerupt somnul de frumusete si n-a avut nici timp sa-si aranjeze coafura. Cat despre Toanta, asta n-are creier , asa ca nu i se poate pretinde nimic. Locul lor este in parc, la groapa cu nisip , sub supravegherea mamicilor lor, Daciana si coana Antonescu.
  • +24 (30 voturi)    
    Nu iubesc PD-L- ul (Marţi, 21 iunie 2011, 15:31)

    rov [utilizator]

    Ii consider nepriceputi, amatori, corupti ca toti ceilalti.
    Caut o alternativa, dar USL-ul il vad ca RAUL ABSOLUT din pacate!!
    • -1 (5 voturi)    
      Ori e alba ori e neagra! (Marţi, 21 iunie 2011, 18:58)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui rov

      Romanii prefera extremele si nu se incurca cu d'astea gri. Cum varianta complet alba este o utopie mai ramane sa votam negrul... de sub unghie.
  • +22 (28 voturi)    
    rugaminte (Marţi, 21 iunie 2011, 15:33)

    romanes' [anonim]

    se poate ca hotnews sa difuzeze varianta video a acestei intrevederi ?

    la hahalere se da pe bucati si taie exact cand e important......si imi place sa vad cu da basescu de podele cu maimutele alea doua
  • -6 (12 voturi)    
    @scriere (Marţi, 21 iunie 2011, 15:34)

    @scriere [anonim]

    Bade Ioane!
    Ai dat cu bata-n balta.
    ioan se scrie Ioan; cu I mare.
    lietere se scrie litere.
    Asta te trimite cu gandul la padurea care nu se vede de copaci.
    Mai "studiaza", amice! Si pe urma fa-te profesor. De caligrafie.
  • -12 (24 voturi)    
    Am vazut si eu live... (Marţi, 21 iunie 2011, 15:34)

    miguel [anonim]

    incercarea de "compromis". Base credea ca astia 2 vor sari in sus si sa spuna "Am inteles, sa traiti!". Ca sa fim cinstiti i-au spus simplu: "Base, Base, lasa-ne... lasa-ne!" Iar incercarea penibila prin care incerca sa-l santajeze pe Ponta...
  • -6 (22 voturi)    
    real (Marţi, 21 iunie 2011, 15:34)

    biju [anonim]

    atata timp cat in contextul celor "n" ani de conducere in primaria bucurestilor , la ministerul transporturilor si in ultimii 6-7 ani la presedintie, stimabilul president basescu traian va mai beneficia chiar pe oficina prezidentiala hotnews de pareri "pro" ,inseamna ca inca mai este de furat in romania, mai este loc de incompetenti, de vasali , de argati obedienti. de ce sa te incapatanezi ,incompetent fiind, sa conduci cu forta ani de zile prin masuri antisociale si printr-un "program" fara nicio aplicabilitate concreta pentru "redresarea" economiei? care sa fie totusi mobilul?
    • -4 (12 voturi)    
      mentalitatea de sluga portocalie (Marţi, 21 iunie 2011, 18:30)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui biju

      cred ca intra in sange si nu mai gandesti. Devii un fel de Boc !!! Si din pacate in Romania oamenii sunt in stare de orice pentru un pumn de bani. Uita-te ce comentarii rizibile folosesc postacii de pe Hotnews, vehementa lor fata de orice subiect si ai sa vezi ca asa e. Nici bani nu trebuie sa le mai dai, odata deveniti slugi ... E trist cand se ajunge in asa hal.
      Dar eu sper ca astia sunt doar niste habotnici fara speranta si ca la vot vom vedea Roamnia profunda, care a inteles amantlacurile, ipocrizia si furaciunile fara precedet ale campionjilor luptei impotriva coruptiei :P
      • +2 (8 voturi)    
        Postacii usl-isti (Marţi, 21 iunie 2011, 17:51)

        Demetra [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        biju=bogdan, ai inceput sa-ti comentezi singur postarile? cei vehementi sunt slugile usl-iste, in al caror sange curge lichidul comunist al minciunii si al hotiei. numai comunistii afirma :
        cine nu-i cu noi este impotriva poporului. au trecut 20 de ani, baieti, si voi ati ramas incremeniti in proiect. desteptarea!!!
        • -1 (5 voturi)    
          pai din cate vad (Miercuri, 22 iunie 2011, 8:01)

          nelhotep [utilizator] i-a raspuns lui Demetra

          eu cam tot ce spun postacii portocalii e exact acelsi lucru "cine nu e cu noi e impotriva noastra"deci trebuie desfiintati, ca urmare si avalansele de minusuri pentru cei ce indraznesc sa posteze impotriva lui Basescu si a Partidului . Deci cum e cu comunismul?
          Din pacate si daca se vor face alegeri anticipate , presedintele nu poate fi schimbat mai nou doar cu jumatate plus unu din numarul TOTAl de cetateni cu drept de vot, adica vreo 8 milioane,si cum atatia oameni nu participa per total la alegeri ......
  • +38 (42 voturi)    
    Niste pesevenghi! (Marţi, 21 iunie 2011, 16:14)

    T. Balaceanu [anonim]

    De fapt, nu-i intereseaza decat un cadru legislativ care sa permita in continuare hotia nepedepsita.
  • +36 (40 voturi)    
    Agenda prestabilita (Marţi, 21 iunie 2011, 16:15)

    Gigi Berlogea [anonim]

    Pai daca imi aduc bine aminte este o agenda prestabilita! Daca vrea sa discute despre altceva Victoras poate sa ceara public consultari la Cotroceni! Dupa cum se anticipeaza participarea PSD la consultarile pe tema constitutiei este de parada si pentru a arunca totul in derizoriu! Superba Opozitie n-am ce zice, sterila total adica fara ...."balls"....
  • +39 (45 voturi)    
    Oameni slabi (Marţi, 21 iunie 2011, 16:17)

    Marius Ogrean [anonim]

    Cand cineva te invita sa discuti despre ceva, tu te duci si ii spui ca vrei sa discuti despre altceva?

    Care e agenta populatiei, desteptilor?

    Nimeni nu o stie, nici macar populatia....Doar voi.
  • +28 (34 voturi)    
    TONTA,nascut talent si moare.... spreranta (Marţi, 21 iunie 2011, 16:20)

    zdamati [anonim]

    Deja guristu comunist a dat-o in limba de lemn a iliescianului .Asta ca sa nu mai pomenim de populismul gretos a analfabetului politic TONTA.
    • +15 (21 voturi)    
      ponta (Marţi, 21 iunie 2011, 15:33)

      ponta [anonim] i-a raspuns lui zdamati

      ponta a devenit un tonomat. la fel si antonescu. de fapt, sunt doi frustrati care nu mai stiu cum sa isi ascunda dupa vorbe mestesugite singura lor emotie arzatoare, anume invidia.
      ei nu sunt capabili nici macar sa urasca. unica rotita care ii pune in miscare este invidia.
      comunistii (lui ponta) si securistii (lui antonescu) au stiut sa faca bine doar doua lucruri:
      1. sa minta frumos si mestesugit in fata
      2. sa injunghie crunt si pervers prin spate

      nu se dezmint nici astazi.
  • +7 (13 voturi)    
    Bidoane goale (Marţi, 21 iunie 2011, 16:29)

    Garavaggio [anonim]

    Eufemistic vorbind marii lideri ai opozitiei sunt prostanaci, cine dracu poate sa-i voteze. Cum dracu sa-si doreasca sa se desfinteze judetele? Ce fac ei cu cele 10.000 de locuri de presedinti, vicepresedinti, consilieri si sefi de directii judetene ca au 30.000 de pretendenti din PSD, PNL, PC? Sa vezi revolutie in USD cand se vor face listele la alegerile locale in 2012, cand vor mai ramane 15% din actualii pretendenti.
  • -27 (45 voturi)    
    sf (Marţi, 21 iunie 2011, 16:35)

    guru [anonim]

    Basescu vorbeste science fictionuri.Se vede ca ii este frica de votul popular,oricum lumea nu ii mai acorda nici o incredere,e un politician nul,terminat.Si Udrea la fel.
    • +12 (20 voturi)    
      guru (Marţi, 21 iunie 2011, 14:57)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui guru

      Felix, tu esti?!
    • +12 (24 voturi)    
      fara udrea nu se poate???? (Marţi, 21 iunie 2011, 15:00)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui guru

      mai tinereilor, daca n-o pomeniti pe Udrea nui se poate? N-ati vazut femeie de mult si acum va exprimati public frustrarile sexuale?
      • +9 (13 voturi)    
        incorect (Marţi, 21 iunie 2011, 15:45)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui dodu

        de vazut au mai vazut, doar ca n-au mai pus mana de muuulta vreme :)) :)) :))
    • -5 (23 voturi)    
      ia d-aici ! (Marţi, 21 iunie 2011, 15:08)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui guru

      minus-minus-minus! indraznesti sa-l vorbesti de rau pe Presedinte !?
      • 0 (16 voturi)    
        Hai ca/ti dau eu (Marţi, 21 iunie 2011, 15:33)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui geo12

        plus-plus-plus!
        Doar esti cu presedintele in gura, nu?
    • +13 (21 voturi)    
      Frica? (Marţi, 21 iunie 2011, 15:09)

      Inn [anonim] i-a raspuns lui guru

      Esti un naiv (ca sa nu zic ignorant) daca iti inchipui ca lui Basescu ii este frica de ceva. Dpdv politic nu se teme de nimic. Nu i-a fost frica nici inainte dapai acum cand nu mai are nimic de pierdut. Faza cu politician terminat e o poezie de adormit prosti a celor pe care nu-i duce capul. Cum e terminat cand e ditamai presedintele in functie, ii joaca pe toti pe degete si trage totul dupa el. In momentul asta nu are adversar (din pacate). Tara astora ca tine trebuie modernizata cu forta, altfel nu se poate :)
      • -3 (9 voturi)    
        acu (Marţi, 21 iunie 2011, 18:49)

        n_asul [utilizator] i-a raspuns lui Inn

        ii este cu adevarat frica. Ca e singur si are multi prieteni ... Si va mai are pe voi guristii .. sunteti vreo 5-6 ... da ca orice lingai cand o fi de fuga i-o luati inainte
    • +13 (21 voturi)    
      Poanta si Antenescu sunt ratati si usLasi (Marţi, 21 iunie 2011, 15:11)

      Rammy [utilizator] i-a raspuns lui guru

      De asta se grabesc cu anticipatele.Mai degraba lor le este frica de votul popular.Sub 50% este exclus sa faci guvern iar ei spre acest scor se indreapta.Graba cu anticipatele asta dovedeste.Sunt sigur ca in 2012 tot pe scaunele opozitiei vor sta.
    • +10 (16 voturi)    
      Poate va mai ganditi! (Marţi, 21 iunie 2011, 17:29)

      Constantin1 [utilizator] i-a raspuns lui guru

      O sa va aduc aminte ca Basescu chiar nu va mai candida, restul este vorbarie...si chiar considerati ca trebuie neaparat sa fiti ,,contra,,?
      Macar daca contestati sa o faceti logic!
    • +5 (11 voturi)    
      GURU?? (Marţi, 21 iunie 2011, 17:32)

      Glook [anonim] i-a raspuns lui guru

      Guru?
      Domnu Bivolaru, dumneavoastra aici? :)
  • +1 (3 voturi)    
    Basescu vs Mafia (Marţi, 21 iunie 2011, 16:37)

    Trojan.H [utilizator]

    Rampage!
  • +12 (18 voturi)    
    adika invitat la un subiect, dar discuti altul (Marţi, 21 iunie 2011, 16:49)

    cineva [anonim]

    te invita omul la un subiect, dar tu cand ajungi te uiti pe tavan si ii spui ca ai venit sa discuti altceva....

    te cheama sa te consulte despre anumite legi in actuala guvernare, dar tu ii spui..."las ca merge si peste 15 ani", hai sa facem niste alegeri anticipate

    tu esti initiatorul reorganizarii, ii chemi sa-i intrebi ce parere au , dar ei iti raspund ca..."auzi, e buna ideea ta, ne surade si noua si pare atat de misto ca mai bine o luam noi si o promovam noi, sa luam noi laudele...nu tu cel care ai copt-o si initiat-o ..las ca o punem noi in aplicare"....

    cat de retarzi pot fii unii oameni ?!!!! ...de fapt e o caracteristica a poporului ...am observat la multi oameni din tara asta cum refuza sa se concentreze asupra subiectului si bat campii cu altceva, nefiind in stare sa urmareasca o tema data !!!

    nasulia e ca acu s-ia dat iar arama si UDMR-eaua si triseaza ca la circ ...

    dar las' caci, ca de obicei, are tata BASE pentru toti cate o solutie !!!
  • +4 (8 voturi)    
    iudita (Marţi, 21 iunie 2011, 16:51)

    BalL [utilizator]

    Astazi formatia de guristi "Doi golani" au concertat la Cotroceni. Au fost penibili. Si, mai au pretentia sa castige viitoarele alegeri. Cred ca s-au prins ca au in sondaje un trend in scadare si se grabesc.
  • -7 (19 voturi)    
    nu ca tine baselule (Marţi, 21 iunie 2011, 17:18)

    tudor [anonim]

    Oi fi tu hotarat Traiane draga, numai ca vezi tu .... nu prea esti chiar de capul tau, indiferent cat ti-ar place. Ca tu nu renunti e treaba ta si mi se rupe, pe mine ma inteerseaza ce spune Parlamentul, ala cum e el, si CUrtea Constitutionala ,asa cum e ea. Ce spui tu nu prea ma intereseaza, iar obsessile tale nici atat.
    vezi, e uluitor: orice vrei tu, romanii n mai vor. Daca vrei eradicarea hotiei, romanii vor sa fie furati, numai sa nu fie cum vrei tu, pentru ca sigur ai o miselie ascunsa in maneca.
    • +13 (19 voturi)    
      Si te pomenesti (Marţi, 21 iunie 2011, 15:34)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui tudor

      ca cei doi pricolici au stelute, beteala si artificii in mana!
      Mai, omule, inainte de a vorbi, trage aer in piept!
      Vreo 40 de ani!
    • +6 (10 voturi)    
      Hooo mai incet (Marţi, 21 iunie 2011, 17:56)

      costa [anonim] i-a raspuns lui tudor

      are esti ba ala cu romanii vor sa fie furati numai sa nu fie ca Basescu? Ba tu esti sanatos, si eu sunt unul din romanii aia, si ce spune Basescu mi se pare infinit mai pe gustul meu decit propunerile voastre .Ba de ce naiba antenistii astia si uslasii in general se folosesc de plural cind vine vorba sa-si apere averile furate? O sa-mi dau silinta ca ce vrea Basescu sa se intimple .Cum as face asta? Prin votul meu si a tuturor celor ce depind de mine, si nu sunt putini. Ca mine or mai fi si altii care doresc sa terminam cu curvaria asta.Cit despre partide, asta nu prea conteaza, dar HOTII trebuie prajiti cu lampa de benzina
      • -2 (4 voturi)    
        Progresul omenirii (Marţi, 21 iunie 2011, 19:30)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui costa

        a fost, este si va fi asigurat de hoti. Orice inovator e in primul rand un hot care cauta mereu sa profite de ce-i pune la dispozitie natura si semenii sai.

        Daca vrei s-o termini cu hotii trebuie sa extermini creierul omenesc.
  • +21 (29 voturi)    
    Am urmarit.. (Marţi, 21 iunie 2011, 17:26)

    Constantin1 [utilizator]

    Am urmarit intalnirea de la Cotroceni si pur si simplu sunt stupefiat!
    Basescu termina mandatul, nu neapart este rau, insa cei doi ,,tineri,, , de fapt nu asa de tineri, mi-au intarit banuiala ca este extrem de grav ce se intampla.
    1.Ponta caracterizat plastic de Iliescu, ,,carlan tanar fara minte,,;
    2.Antonescu, chiulau plin de sine, are de fapt ,,mintea extrem de odihnita,, si normal se scola la ora 13 deobicei, cum spun cei apropiati.....
    Trist viitor!
  • -7 (19 voturi)    
    oricum (Marţi, 21 iunie 2011, 17:32)

    guru [anonim]

    Dar tot nu am inteles de ce cheltuie Udrea o gramada de bani pe piscine si terenuri de golf.Asta maretul presedinte nu vede? Sau Udrea este unica imuna la orice si oricine? oare de ce?
    • -1 (7 voturi)    
      despre altceva e vorba ! (Marţi, 21 iunie 2011, 16:21)

      mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui guru

      ce i-ai face copilului tau daca tu la-ai intreba de matematica si el ti-ar raspunde de fotbal !
      - cum te descurci cu matematica ?
      - perfect, am dat doua goluri azi !
  • +4 (8 voturi)    
    Danme mare-i gradina ta ! (Marţi, 21 iunie 2011, 17:43)

    tornado [utilizator]

    acum vreti guvern tehnocrat cind acest guvern a scos tara din criza ,sa va bateti in piept ca voi ati facut si ati pus rominia pe picioa ,pare rau de voi sunteti naivita tare baiti cine da romania pe mina voastr ??ai mai demostrat inca o data ca sunteti paraleli!!sa nu va jicnec !!!
  • +11 (17 voturi)    
    golaneala pe fata (Marţi, 21 iunie 2011, 18:09)

    omoni [utilizator]

    Asta fac usl-istii astia, niste cabotini (
    CABOT'IN, -Ă, cabotini, -e, s.m. si f. 1. (în trecut, în Franţa) Actor (sau actriţă) ambulant(ă). 2. Actor (sau actriţă) mediocru(ă) care urmăreste obţinerea de efecte teatrale cu mijloace facile, de prost gust; p. ext. persoană care urmăreste să obţină succese usoare prin mijloace ieftine
    . - Din fr. cabotin.
    Sursă : DEX'98 (5901)
    Nu spun nimic concret, totul e la modul general si, e inadmisibil ca o fac datorita noua, a celor multi care le permitem, ii ignoram tocmai pentru ca sunt penibili si nu vrem sa intram in dialog cu astfel de asi ai manipularilor cuvintelor viclene; ei hotarasc care e agenda poporului, apeleaza la popor cand simt ca poporul a ajuns la limita suportabilitatii tot datorita politicilor duse de ei, au tupeul sa iasa ca paduchii in frunte sa ne prosteasca cu demagogia lor de 2 lei. Si, cand poporul a decis ca vrea mai putine cheltuieli prin reducerea nr de parlamentari, au ignorat dorinta poporului lasand astfel ca situatia sa impuna reduceri de cheltuieli tot pe spinarea poporului, a celor multi.
    Nu il adulez pe Basescu, nu mai latrati atat cand cineva nu e de acord cu Ponta si Antonescu, asa cum am vazut ca ati procedat cu cei de mai sus.
    Ponta si Antonescu sunt forma fara fond si asta o sa avem daca ii mai lasam mult sa ne "abureasca';
    Cand strigau ca Parlamentul trebuie sa hotareasca tot ( si in locul justitiei, si in locul guvernului si in locul presedintelui), cand desconsidera parlamentul si organizeaza referendumuri peste referendumuri, sarind peste parlament( de fapt pasand raspunderea de la parlament la popor). Maine or sa spuna cu totul altceva, nu au 2 vorbe la un loc. Trebuie sa facem ceva sa contorizam undeva declaratiile tuturor liderilor politici si nepolitici, sa stie ca sunt monitorizati si, poate, vor fi mai responsabili in actiuni si declaratii.
    • -2 (8 voturi)    
      mai citeste (Marţi, 21 iunie 2011, 18:51)

      n_asul [utilizator] i-a raspuns lui omoni

      o data sa vezi cine latra aici . Nimeni nu cred ca-i de acord sau stie ce vor ponta si crin dar nu inseamna ca nu-i musai sa scapam de chior ..acu
    • +7 (11 voturi)    
      Bravo! (Marţi, 21 iunie 2011, 18:51)

      mishu [anonim] i-a raspuns lui omoni

      Frumos spus! Cam asta-i rezumatul, de bun simt, al situatiei politice actuale...din pacate.
  • +2 (4 voturi)    
    agenda copulatiei (Marţi, 21 iunie 2011, 19:32)

    anonim [anonim]

    1. Infiintarea unui comitet economic anticriza, cu un dialog tripartit putere-opozitie-Banca Nationala a Romaniei
    - de acord, dar oricum nu rezolva mare lucru. Legile anticriza au fost adoptate
    2. Schimbarea actualului guvern cu unul de tehnocrati, care sa aplice aceste masuri economice imediate si sa organizeze in toamna alegeri anticipate
    - nu pot comenta, dar USL poate sa o faca printr-o motiune de cenzura. Nu are legatura cu Basescu, dar chiar el a propus premier tehnocrat.
    3. Adoptarea legii pentru reducerea numarului de parlamentari la 300
    - de acord
    4. Alegeri parlamentare in baza noii legi pana pe 30 noiembrie 2011
    - vezi comentariul de la 2. Tine de USL si motiunea de cenzura, nu are legatura cu Basescu
    5. Demararea discutiilor in noul parlament despre revizuirea Constitutiei si viitoarea structura administrativa a Romaniei
    - de acord
    6. Referendum pentru revizuirea Constitutiei la alegerile locale din 2012
    - de acord
    Asa ca precum vedeti, desi 's-au certat' pentru titlurile de stiri, in fapt foarte putin lipseste sa se inteleaga. Poate se va mai negocia pentru ordinea celor 6 puncte, eventual eliminarea unora (chiar 2 si 4 care depind exclusiv de motiunea de cenzura a opozitiei).
    • +2 (4 voturi)    
      program facut pe genunchi.... (Miercuri, 22 iunie 2011, 10:23)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Programul e gandit pe genunchi! de ce? pentru ca se bazeaza pe multi "DACA"...
      spre exemplu daca le luam cronologic
      masura 1. poate fii corecta si logica. Ca o paranteza, probabil ar constitui o premiera in politica romaneasca, dar cred ca cel mai corect era sa fie infintata in 2009 nu acum, desi nici acum nu e tarziu.
      masura 2. Guvern de tehnocrati "are sa aplice aceste masuri economice imediate"- nu am vazut "masuri economice imediate" la case mai mari decat in Romania si daca tot vorbim de Romania, orice decizie a luat cateva luni de la enuntare la aplicare. Basca, guvernul asta trebuie sa "organizeze in toamna alegeri anticipate" deci probabil v-a avea la dispozitie CATEVA ZILE pentru gasirea si implementarea "masurilor economice imediate". In plus guvernul asta v-a avea mai mult ca sigur, o problema in a-si legitima masurile in parlament
      masura 3 corecta, asta s-a votat la referendum
      4. Alegeri anticipate, dupa adoptarea unei noi legi electorale.... Aici baieti arunca in aer toate propunerile. Presupunand ca cad cu totii la un acord, si parlamentarii nu merg in concediu... Avem nevoie de 2 demiteri consecutive de guvern, proces ce va dura probabil vre-o doua saptamani. Deci DACA toti sunt intelesi si DACA guvernul Boc demisioneaza, probabil intr-o intr-o saptamana, DACA vom avea guvernul de tehnocrati saptamana urmatoare si apoi este demis, DACA nu se mai pune problema de "masuri economice", vom avea 60 de zile pana la dizolvarea parlamentului si alegeri anticipate. In parcursul asta probabil pe sfarsitul lui septembrie s-ar putea tine alegerile. Din pacate, pentru Romania asta e o utopie MAJORA. Nu stiu cati din parlamentari vor renunta la concediu sa dezbata noua lege electorala stiind clar ca pentru unii e ultimul concediu. Deci cel mai probabil "actiunea" va incepe in septembrie. Si din Septembrie pana in Noiembrie... e prea putin timp...
      parerea mea e ca chestia asta de la pct4 a fost pusa doar la pleazna...
      5 si 6 devin doar declaratii de intentie
  • +1 (3 voturi)    
    Agenda :) (Miercuri, 22 iunie 2011, 1:46)

    Vizitiul [utilizator]

    Astia au ramas la perioada cand daca erai vazut cu o agenda in mana erai catalogat drept intelectual :) Penal!
  • +1 (3 voturi)    
    noutati (Miercuri, 22 iunie 2011, 7:36)

    mamaita [anonim]

    Ma asteptam ca cei doi "bravi" aparatori ai democratiei... bla... bla... sa mearga mai pregatiti la Cotroceni ... din pacate nu au nici un mesaj, nici un tel atit sa cada guvernul si Basescu .Basescu isi va termina mandatul la Cotroceni si din pacate dupa cum arata acum scena politica nu vad nici un candidat credibil... Ponta pare de pe alta planeta abia ne-am intremat putin si ne bagam in anticipate e usor a spune vorbe cind nu ai nimic a spune... iar Antonescu ... mi se pare blazat,multumit cu chiulul de la Parlament si atit... Cred ca reorganizarea trebuie neaparat facuta ... mai scapam de atitia functionari , sefi cu nemiluita care freaca menta ... e fff bine si cit mai repede cu atit mai bine ... sanatate
  • +1 (3 voturi)    
    averi licite (Miercuri, 22 iunie 2011, 10:37)

    bc [anonim]

    usl a dovedit pt a nu stiu cata oara ca n-are nimic comun cu populatia. ei vor alegeri anticipate in contextul in care situatia mandiala e incerta iar in romania e departe de a se fi rezolvat ceva din criza. halal opozitie. e limpede. trebile sa importam o opozitie care sa aiba ceva cu poporul si nimic cu racilile. stiti dvs care.