VIDEO Ioan Oltean (PDL): Guvernul isi va angaja raspunderea pe legea reorganizarii administrative. Capitalele noilor judete vor fi Cluj-Napoca, Brasov, Timisoara, Craiova, Constanta, Iasi, Ploiesti si Bucuresti

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 10 iunie 2011, 14:08 Actualitate | Politic


Guvernul isi va asuma raspunderea pe actul normativ care vizeaza reorganizarea administrativ-teritoriala a Romaniei in opt judete, a anuntat, vineri, secretarul general al PDL, Ioan Oltean. El a mai precizat ca se doreste ca alegerile locale din 2012 sa aiba loc in baza noii legi, relateaza Mediafax.

"Credem ca o tara cu opt judete pe cele opt regiuni de dezvoltare economica ce sunt deja consacrate, chiar daca ele nu au personalitate juridica, va reusi ca, in perioada 2012-2013-2014, cand Romania mai are inca zece miliarde de euro de absorbit de la UE, sa ridice gradul de absortie a fondurilor, sa creasca calitatea strategiilor si a lucrarilor de dezvoltare zonala si regionala. E un proiect extrem de ambitios si care, daca intr-adevar se va realiza si actuala majoritate se va plia pe el si-l va sustine, va produce o modificare de fond in viata de zi cu zi a Romaniei", a spus Oltean.



Intrebat daca este luata deja o decizie in acest sens, Oltean a raspuns ca este inca la faza de discutie.

"Nu e hotarare unanim luata. E la faza de discutie, aceea de a incerca sa adoptam pana la sfarsitul acestei luni proiectul de lege care vizeaza modificarea legii de impartire administrativ-teritoriala prin angajarea raspunderii de catre Guvern. Eu cred ca nu exista elemente care sa conduca spre blocarea initiativei actualei majoritati, dar atat timp cat nu suntem in faza unei hotarari finale putem pune si o asemenea idee in discutie", a spus el.

Intrebat de ce nu s-a facut niciun referendum sau macar un sondaj pentru a afla opinia oamenilor, Oltean a raspuns ca acestea sunt "artificii" in masura sa blocheze sau sa amane reforma.

In plus, liderul PDL a afirmat ca Europa nu a cerut reorganizarea teritoriala a Romaniei, dar a criticat-o pentru modul in care se face absortia fondurilor europene.

"Europa nu ne-a cerut (reorganizarea teritoriala a Romaniei-n.r), dar ne critica pentru modul in care se produce absortia fondurilor europene. Europa constata ca fondurile UE se absorb extrem de lent si ineficient si ca printre cauzele care genereaza acest fenoment este si ca faptul ca sunt proiecte locale de mici dimensiuni si nu proiecte de anvergura de nivel regional. E o solicitare care in mod indirect a fost adresata Romaniei si nu in mod direct spunandu-ne ca daca nu avem opt sau zece regiuni, absortia fondurilor UE inceteaza", a declarat Oltean.

El a adaugat ca reorganizarea regiunilor presupune modificarea altor zeci de acte normative, intrucat vor avea loc modificari de anvergura urmand sa se ajunga la opt prefecturi, opt inspectorate de politie etc.

"Toate aceste servicii deconcentrate ale ministerelor se vor diminua de la 41 la opt, ceea ce inseamna o modificare extrem de importanta a legislatiei in vigoare. Ceea ce urmarim cu prioritate este ca serviciul public sa fie adus cat mai aproape de cetatean, a da cetateanului certitudinea ca, prin reorganizarea administrativ teritoriala, lui i se usureaza viata de zi cu zi", a afirmat liderul PDL.

Acesta a dat asigurari ca foarte multe din atributiile consiliilor judetene si ale serviciilor deconcentrate vor fi transferate la primarii, in asa fel incat oamenii sa nu fie nevoiti sa se deplaseze la noile resedinte de judete.

Capitalele noilor judete, conform proiectului de reorganizare administrativ-teritoriala a Romaniei vor fi Cluj-Napoca, Brasov, Timisoara, Craiova, Constanta, Iasi, Ploiesti si Bucuresti, a mai declarat Oltean.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9531 vizualizari

  • -20 (50 voturi)    
    e jale (Vineri, 10 iunie 2011, 14:16)

    bogdan [anonim]

    asta deja devine o mare problema...daca l-au scos la inaintare pe iobagul asta semidoct sa "anunte"asa ceva...e jale mare
    • +6 (14 voturi)    
      postacii anti-reforma sunt pe forum (Vineri, 10 iunie 2011, 16:54)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Am observat ca postacii anti-reforma au devenit foarte activi pe aceasta stire... nu imi explic minusurile date la comentarii care sustin o imbunatatire a situatiei tarii noastre, ca urmare a reorganizarii...

      Cum se poate?
      Voi nu va ganditi decat la burtile voastre? Nu va imaginati ca batutul pasului pe loc inseamna o Romanie handicapata din punct de vedere administrativ, si bete in roate?
      Chiar nu vreti ca tara copiilor vostri sa fie prospera?
      • +1 (3 voturi)    
        cateva intrebari... (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 11:07)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

        Hai sa fim serioși, tu ceri un cec in alb pentru destinatari în care aproape nimeni nu mai are încredere! Se cheamă asta "reforma"?

        Situația absorbției de fonduri UE arata ca România contribuie sensibil mai mult decât primește (și primește mult mai puțin fata de cat ar putea sa primească).

        Crezi ca situația se datorează "postacilor anti-reforma" sau mai degrabă factorului politic care se opune din răsputeri oricărei acțiuni din care nu poate sa "tragă"? Chiar au postările pe Hotnews- care este o părticică din societatea civila- un impact hotărâtor în problema asta?

        Crezi ca politicienii și "afaceriștii" din spatele lor se gândesc la prosperitatea țarii sau la "burțile lor"?

        Asa cum este prezentata, reorganizarea nu este un scop in sine, este destinata absorbției de fonduri. Asa ar trebui sa fie, dar crezi ca "încrederea" in ratații din toate partidele - fara deosebire de P-ul din denumire- este justificata?

        Uneori ma gandesc ca era preferabila o prabusire economica, macar fiindca am fi intrat sub "tutela" fiscala.
        Te asigur ca "ei" ar fi fost mult mai loviți decât majoritatea populației; ar fi trebuit sa se mulțumească "doar" cu cat au strâns pana la momentul acela!
      • 0 (2 voturi)    
        scarba (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 14:09)

        Iurie [anonim] i-a raspuns lui James Bond

        Acest guvern i-si face de cap dupa bunul plac cu atatea raspunderi. O sa trebuiasca sa umblam sute de km pt. diverse documente cu modficarile idiotilor astia.
  • -33 (55 voturi)    
    Mi-e rusine ca sunt roman! (Vineri, 10 iunie 2011, 14:20)

    pamfletaru [utilizator]

    Astia chiar vor sa distruga tara asta cu totul?! Nu e suficient ce au facut pana acum? De 22 de ani au distrus tara asta!
    • +22 (38 voturi)    
      Sa-ti fie rusine! (Vineri, 10 iunie 2011, 14:35)

      sdi [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      Pai nu crezi ca din cauza ca nu au facut nimic 22 ani s-a distrus tara? Poate e momentul sa se intample ceva.
      • -1 (1 vot)    
        de cand... (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 8:26)

        alex [anonim] i-a raspuns lui sdi

        Ia vezi tu cam de cand sunt in politica de varf cei care cer acum asa rapid reorganizarea tarii.
        De ce 8 regiuni si nu 10 sau 12 sau 15?
        De ce nu este buna actuala impartire, numai ca este din 1968?
        De de o regiune si anume Moldova (considerata zona cea mai slab dezvoltata) trebuie sa aiba cu 1.000.000 locuitori mai mult ?
        Care va fi structura subunitatilor administrative, vezi cum sunt impartite Franta sau Germania.
        Si mai sunt multe altele.
        Trebuie modificari dar nu la repezeala.
      • +1 (1 vot)    
        nu au facut? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 13:39)

        soare [anonim] i-a raspuns lui sdi

        Dragule tu chiar nu vezi ce au facut?

        AU VANDUT TOT SI ACUM DAU VINA PE ALTII.

        Trebuie chiar sa le deschida cineva romanilor ochii cu forcepsul?
        Distrugerea totala a Romaniei a fost opera mareata a bolsevicului ilici iliescovici. Restul e gargara comunista.
    • +22 (32 voturi)    
      interesant (Vineri, 10 iunie 2011, 14:39)

      a [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      guvernantii nu prea explica beneficiile aduse de noua organizare ci se rezuma sa spuna ca e un proiect grandios, iar opozitia si postacii spun ca primii vor sa distruga tara (de 22 de ani?) iarasi fara sa intre intr-un minim de detalii care sa explice de ce reorganizarea este atat de proasta.
      • 0 (0 voturi)    
        ba e foarte clar! (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 7:16)

        bula [anonim] i-a raspuns lui a

        vezi declaratiile lui Ponta (dominam 17 judete, le vom lua pe toate). Cati consilieri judeteni PSD vor dispare? sute!!! cata functionarime PSD sau potential PSD dispare? cate bugete nu mai pot fi controlate de la judete? Comunele capata mai multe puteri si mai multi bani, deci daca nu ies primari USL nu ies nici bani! Mai clar de atat? PS. sa piarda Dragnea sefia? Dar Nicolescu? dar Nicusor Constantinescu? se prabuseste trezoreria partidului!
        • 0 (0 voturi)    
          perfecta justificare! (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 21:24)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui bula

          Jucam șah- nebunul se mișcă repede și ia tura.
          Desigur, totul fără costuri- doar e joc de șah!
      • -1 (1 vot)    
        motan sau pisica? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 7:45)

        simplicius [anonim] i-a raspuns lui a

        Olteanu le-a explicat uslinosilor ce se POATE intampla daca nu participa la consultari. Azi nu se poate face consultare pt. ca nu sunt detalii (cate regiuni, care, ce capitale, ce se duce la comune si ce nu???). OBLIGATIA de a face regiuni e in tratatul de aderare (si s-a amanat 8 ani cu avizul UE), nici PSD nu neaga numai ca vor sa ramana judetele unde ei sunt la robinetul banilor!
    • +12 (18 voturi)    
      Impusca-te (Vineri, 10 iunie 2011, 14:59)

      nae [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      De plangaciosi si negativisti, de "vai de noi", de "e jale in tara" ,de "ce rau ne este" nu avem nevoie.
      Ce ti se pare atat de tragic in reformarea administrativa? te loveste cumva faptul ca o groaza de impinge-hartia nu vor mai avea acces la banii publici? sau ca sute de consilieri vor disparea din organigrama administratiei si odata cu ei toate smenurile si interesele lor?
      Astia ca tine de-si plang in pumni toata ziua dar care la o adica nu sunt in stare s-a scoata o idee coerenta, o solutie pentru rezolvarea unei probleme, un plan proactiv de corectare a unei erori sau ceva cat de cat folositor lor sau comunitatii in care traiesc nu numai ca fac umbra pamantului degeaba dar mai baga si bete in roate celor care incearca sa schimbe si s-a reformeze sistemul ala de care te plangi de 20 de ani. Du-te si sapa o groapa, baga-te in ea si trage pamantul peste...
      • +1 (1 vot)    
        Reforma e utila, dar... (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 1:20)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui nae

        Ce mi se pare tragic la ea este faptul ca Constanta devine capitala Moldovei de Sud, ca Clujul devina capitala Crisanei, ca brasovenii nu vor mai fi ardeleni/transilvaneni, ci 'centreni'!
        • -1 (1 vot)    
          de ce e tragic? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 7:39)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui V.R.

          explica-ne si noua....
    • -11 (19 voturi)    
      Nu de 22, baiatu' ! (Vineri, 10 iunie 2011, 15:00)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Faptul ca ai votat tu cu Basescu si acum ti-e rusine tot nu te indreptateste sa zici ca de 22 de ani a fost distrusa tara. Tara e distrusa de 3 ani, dupa un plan aleator dictat de sticle de whisky, slabiciuni pentru femei si instinctul de supravietuire.
      • +4 (8 voturi)    
        si? (Vineri, 10 iunie 2011, 16:55)

        aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        si, concret, pe ce te bazezi ? eu chiar vreau sa citesc ceva real, motivat chiar din partea opozantilor, dar sa citesc doar ca base si boc impiedica eclipsa....m-am cam saturat.
      • -1 (5 voturi)    
        ... (Vineri, 10 iunie 2011, 20:08)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        NU am votat cu Base niciodata si nu voi vota cu el chiar daca as avea de ales intre el si Simona Senzual. Problema este ca toti sunt la fel... e doar un caz particular ca astia sunt mai rai ca toti ceilalati la un loc!
    • +8 (14 voturi)    
      Mie nu mi-e rusine ca sunt roman! (Vineri, 10 iunie 2011, 15:14)

      Gutza [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Si mi-am spus parerea oricand si oriunde am avut ocazia.
      Revenind la guvern, cred ca se straduieste din toate puterile sa faca lucruri bune, cu toata opozitia unora sau altora. Aici ma refer la opozitie, la foarte multi dobitoci pe care-i vedem pe la A3 si iRTV, la colegi de guvernare. Deja UDMR-ul a declarat ca este impotriva proiectului cu 8 regiuni. Cand ai spus ca ästia chiar vor sa distruga tara" sigur ai vrut sa te referi la alde Dragnea, Voicu, Severin&comp nu-i asa?
      • 0 (4 voturi)    
        Auzi dar de ce nu-i treci pe toti in registru? (Vineri, 10 iunie 2011, 19:38)

        leix [anonim] i-a raspuns lui Gutza

        Tot o perpeliti asa aiurea ca unii ca altii - pai Gutza baga mare si numeste si de la Opozitie mai multi dar si de la Putere - ca hoti gasesti multi si la portocalii - si sa nu zic de UDMR.
        Sa nu uiti insa ceva - oricine este la guvernare sau va fi pe viitor - merita sa fie sub presiune - altfel somnul ratiunii ne paste pe toti!
        In alta ordine de idei daca Basescu face cum il taie capu cu reorganizarea asta maiastra, eu zic sa faca si UDMR o imparteala - poate ne lipesc de Ungaria.
        Oricum gulguta asta cu UE si proiectele ce nu pot fi implementate - e tare, jos palarie - a prins la multi vad.
        Abia astept sa merg vreo 300 de km pana sa ajung la noua primarie sau cine stie poate chiar spital - in fond mi se pare normal daca tot sau desfiintat sa fie numai unul acolo la centrul voivodatului. Apropo ce naiba facem daca unul dintre voivodate isi cere autonomia - si atentie voteaza 1 milion de oameni pentru?
        • 0 (0 voturi)    
          asa o fi? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 7:20)

          curios [anonim] i-a raspuns lui leix

          la care PRIMARIE te duci tu 300 de km? Care din actualele judete poate lua in carca canalul SIret Dunare, ca beneficiar si administrator (asta ca sa vezi cine da pe gulgute si cine nu)????
      • +1 (1 vot)    
        nici mie (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 9:41)

        nelhotep [utilizator] i-a raspuns lui Gutza

        nu mie rusine ca sunt ARDELEAN . Si tocmai asta e problema , sunt de pe Somes, nu de pe Cris. Nu inteleg de ce , daca cineva critica guvernul inseamna ca se uita neaparat la Antene si Realitati. Eu, cel putin nu ma uit la respectivele televiziuti nici macar din greseala , si pentru asta tot critic guvernul.Toate stirile mi le iau de pe Hotnews.Dar sa revenim la subiect
        As vrea sa ne arate cei ce ne conduc documentele de la UE prin care se cere tarii noastre sa treaca la regiuni administrative in loc de judetele actuale ,asa de curiozitate. Iar referitor la straduinta guvernului de a face ceva , as vrea sa vad si rezultate in privinta coruptiei si evaziunii fiscale . Cand o sa vad primul Parlamentar , si nu din opozitie , condamnat pentru coruptie , si prin asta ma refer la :judecat , condamnat si inchis pentru cel putin 10 ani, atunci o sa-mi schimb parerea despre actuala guvernare . Pana atunci ....
    • 0 (4 voturi)    
      da (Vineri, 10 iunie 2011, 16:52)

      aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      sincer, in afara de motivatiile uslasilor care nu au relevanta si chiar nu ma intereseaza, as vrea sa asculd pareri contra reale, motivate...
      ceea ce spui tu nu are nici o legatura cu articolul
    • 0 (6 voturi)    
      si mie... (Vineri, 10 iunie 2011, 17:11)

      constantinul [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      si mie mi-e rusine ca esti roman, dar ce pot sa fac?
      parerea mea e ca tu, personal, ai fi fost 'distrus', indiferent cine ti-ar fi condus tie tara. putea sa fie papa de la roma, sau regina angliei sau presedintele americii...
      aaa... pardon! cred ca stiu cine nu ti-ar fi distrus tie tzara ta: iliescu! sau ceausescu!
      astia au fost 'adevaratii' patrioti!
      • 0 (4 voturi)    
        .. (Vineri, 10 iunie 2011, 20:13)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui constantinul

        Nu ma cunosti si faci niste afirmatii de parca m-ai cunoaste de cel putin 30 de ani. Daca ti-e rusine cu mine ca sunt roman (si a celorlalti care au dat cu plus la comentariul meu), ar trebui sa-ti fie rusine in primul rand de tine ca ai lasat pe cineva ca mine sa ajunga sa-i fie rusine ca e roman.
  • 0 (24 voturi)    
    bravo (Vineri, 10 iunie 2011, 14:26)

    dorel [anonim]

    foarte bine
    asa pdl o sa aibe majoritate in toate noile consilii judetene si o sa putem sa scapam romania de o guvernare usl
    bravo pdl
    • +1 (1 vot)    
      daaa (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 12:20)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      poate vrei un mic razboi civil, praleo! ca nu va mai ingaduim la putere nici sa stim ca murim cu voi de gat (si acum vorbesc, linistit, in numele a vreo 75% dintre romani, ca sa-ti fie limpede)!
  • +5 (11 voturi)    
    ce haos!!! (Vineri, 10 iunie 2011, 14:28)

    hao tic [anonim]

    pai era sa se faca referendum pentru reorganizarea bucurestiului, dar cand e vorba sa reorganizezi toata tara nu mai e nevoie de referendum, dai h.c.m (sau decret, cum era inainte).
    Pai si daca opinia oamenilor e sa blocheze sau sa amane reforma, ce? ce-a fost mai inainte? omul sau reforma? sa zica Olteanu asta: pereat mundi, fiat reforma....
    Or sa zica mai tarziu intr-o asumare de raspundere ca s-a hotarat sa se elimine vreo 5 milioane de cetateni romani, dar nu se face referendum, ca asta o sa impiedice reforma...
    • +2 (8 voturi)    
      da corect (Vineri, 10 iunie 2011, 15:46)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui hao tic

      Ce mai contam noi astia mici si prosti. Cand aia mari de sus sunt destepti si pentru noi.

      "Intrebat de ce nu s-a facut niciun referendum sau macar un sondaj pentru a afla opinia oamenilor, Oltean a raspuns ca acestea sunt "artificii" in masura sa blocheze sau sa amane reforma." e tare explicatia asta :) ... Si ei ne eplica ca noi traim in democratie... hai du-te si lasa-ne !
    • +1 (11 voturi)    
      Referendum e doar (Vineri, 10 iunie 2011, 15:47)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui hao tic

      cand au nevoie de noi....

      Mai aveti nevoie de romani dl Basescu ca sa va sustina la Referndum ?

      Referendumul este bun ?

      Sa va fie de bine Referendumul !
    • 0 (0 voturi)    
      spre iluminarea ta! (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 7:25)

      bula [anonim] i-a raspuns lui hao tic

      altfel decat cu fituica de partid! Citeste in Constitutie definitia referendumului! Ca scara de bloc vrea sa se consulte pt. un nou portar (sau daca sa slabeasca Piedone) si sa numeasca referendum e treaba lor! deci in capul cui e haos?
  • +1 (17 voturi)    
    Tare de tot asta (Vineri, 10 iunie 2011, 14:29)

    Marius [anonim]

    Cu multa nesimtire.

    Pt a scade un nr de parlamentari de la un numar la alta trebuie referendum

    Ca sa reorganizezi tara si sa o reimparti, nu mai intrebi prostimea, nici macar parlamentul. Iti asumi "raspunderea". Ce raspundere au astia mai de si-o asuma toata ziua.

    Cum ramane cu propunerile lui Base de modif a constitutie de a reduce asumarile. Praf in ochii prostilor...
    • +3 (9 voturi)    
      ce parere are PDL despre opinia poporului (Vineri, 10 iunie 2011, 15:07)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Intrebat de ce nu s-a facut niciun referendum sau macar un sondaj pentru a afla opinia oamenilor, Oltean a raspuns ca acestea sunt "artificii" in masura sa blocheze sau sa amane reforma.
  • +3 (13 voturi)    
    Nu trece (Vineri, 10 iunie 2011, 14:33)

    Koczka [anonim]

    UDMR nu voteaza
    • +2 (6 voturi)    
      ba trece (Vineri, 10 iunie 2011, 15:03)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui Koczka

      crin si ponta au fost de acord cu amnajarea teritoriala. asa ca usl in mare parte cred ca va vota pentru . asa ca udmr nu va mai conta.
    • +2 (2 voturi)    
      o sa voteze.... (Vineri, 10 iunie 2011, 15:17)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Koczka

      le da ceva la schimb acum.... mai tarziu vine si ce vrea UDMR, oricum acum nu e copt momentul incat romanii sa accepte.... Basescu nu a riscat , a sustinut mereu ca fara impartire pe criterii etnice.... le intoarce el mai mereu, dar acum nu a riscat....
  • -1 (13 voturi)    
    trecand peste (Vineri, 10 iunie 2011, 14:33)

    gigi [anonim]

    trecand peste toata elucubratia, am un mesaj simplu pentru ei:
    de la asta o sa vi se traga baieti!
  • -2 (14 voturi)    
    Romania - tara de romani !!! (Vineri, 10 iunie 2011, 14:34)

    Woodrea [anonim]

    Sa nu ne mire daca saptamana viitoare isi vor asuma raspunderea si pentru reintroducerea pedepsei capitale.
  • +5 (11 voturi)    
    oltene (Vineri, 10 iunie 2011, 14:35)

    geo12 [utilizator]

    si cum "raspundeti" daca iese prost ?
    • +1 (1 vot)    
      iti spun eu (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 12:21)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui geo12

      il prindem si-l juganim pe nespalat!
  • +3 (13 voturi)    
    Reorganizare (Vineri, 10 iunie 2011, 14:35)

    Radu [anonim]

    ... prin ucaz au mai facut Gheorghiu Dej si Carol al II-lea. E o tampenie sa iei asemenea decizie fara consultari si sa desfiintezi forme de organizare care preced cu cateva sute de ani statul roman.

    Si sa-l mai pui si pe Oltean sa anunte asta...
    • +7 (9 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 10 iunie 2011, 15:22)

      florinelul [anonim] i-a raspuns lui Radu

      • -1 (7 voturi)    
        Pt florinel (Vineri, 10 iunie 2011, 15:51)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui florinelul

        Domnule Florinel,

        Singurul rezultat al reformei va fi crearea a 8 mici Bucurestiuri. Va dau un exemplu pe care-l cunosc personal si unde factorul etnic nu joaca aproape deloc. Judetul Arad va disparea astfel ca va fi condus de la Timisoara. SA ma ierte Dzeu dar tare nu cred ca grija comunitatilor din actualul judet va fi prioritara pentru noii dregatori.

        Altul: am lucrat trei ani in Targu Jiu si cunosc zic eu bine Oltenia. In noua regiune Craiova va deveni un Bucuresti mai mic in care zonele fostelor judete (care sunt atestste documentar de pe timpul Tarii Romanesti) vor fi ignorate. Severinul, Targu Jiu, Slatina vor deveni orase fantoma. Daca asta se numeste progres....
        • +4 (6 voturi)    
          Comment sters de user (Vineri, 10 iunie 2011, 16:19)

          florinelul [anonim] i-a raspuns lui Radu

          • 0 (6 voturi)    
            Nu e chiar asa, pt dl Florinel (Vineri, 10 iunie 2011, 16:46)

            Radu [anonim] i-a raspuns lui florinelul

            Dle Florinel,

            Intr-adevar exista orase precum Mediasul sau comune mari care sun bine gospodarite. Din pacate traim in Romania, asa ca ma tem ca scenariul pe care l-am descris cu 8 Bucurestiuri are cele mai mari sanse de realizare.

            Am vazut si harta, si-mi mentin opinia. Regiunea de sud-est este o capodopera de haos administrativ cu Vrancea si Braila conduse de la Constanta. Spuneti-mi si mie cum se va face o gospodarire eficienta a actualelor drumuri judetene din Braila si Buzau de la Constanta. Dincolo de pacaleala cu cativa alesi din Vrancea care se vor muta la Constana, aparatul tehnic va fi in primul rand cel mostenit de la actualul CJ Constanta. Omeneste vorbind oamenii astia nu au cum sa stie situatia din Galati, Vrancea sau Buzau. Repet e o organizare facuta pe genunchi, care se indeparteaza de la ideea subsidiaritatii.

            Iar beneficiile pentru populatie raman incerte.
          • +2 (4 voturi)    
            medias (Vineri, 10 iunie 2011, 18:02)

            skyradio [anonim] i-a raspuns lui florinelul

            daca tu spui ca Medias "traieste si e bine intretinut" inseamna ca Bucuresti e Marele Paris.Mediasul e intr-o crunta saracie, doar doua cladiri ale GAZULUI sunt bine intretinute si salariatii lor.In rest este zero industrie.toti muncesc in Allemania sezonieri.
            • +3 (3 voturi)    
              Comment sters de user (Vineri, 10 iunie 2011, 20:25)

              florinelul [anonim] i-a raspuns lui skyradio

      • 0 (0 voturi)    
        Guvernul (Duminică, 12 iunie 2011, 19:43)

        nelu florinelu [anonim] i-a raspuns lui florinelul

        in secolul 21 lucrurile se misca mult mai repede. de ex. posta sau trenul sau ambulanta sau ce vrei tu........Serios? in Romania? Asta ai gandit-o cat ai stat prin ambuteiajele bucurestene; ti s-o fi parut ca Posta Romana se misca mai repede. Trenul? 4 ore Satu Mare - Cluj (Satu Mare nu este in Maramures, sa stii!).....
    • +1 (9 voturi)    
      De acord (Vineri, 10 iunie 2011, 15:48)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      nu suntem consultati deloc. Parca nici nu existam !
      • +1 (5 voturi)    
        Dovediti practic ca existati : (Vineri, 10 iunie 2011, 22:49)

        Luptatorul [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28

        Demarati o initiativa de stringere de semnaturi conf. constitutii pentru referendum in vederea modificarii.In afara de propunerile presedintelui care pot fi preluate pentru confirmare populara,eu va propun:
        1).Procurorul general al României,procurori sefi, pe județe si municipii sa fia aleși prin vot direct.
        2).Judecătorii Curților de Apel,Judecătorii Curții Supreme,Judecătorii Curții Constituționale, Consiliul Suprem al Magistraturii sa fia aleși prin vot direct.
        3).Procurorul general al României sa aiba jurisdictie directa asupra presedintelui Romaniei pentru delicte judecabile .
        Lista modificarilor constitutionale poate fi lasata deschisa si pentru alte propunerii.
        • 0 (0 voturi)    
          asemanare (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 9:36)

          El Condor [anonim] i-a raspuns lui Luptatorul

          Nu stiu de ce, dar ultimul pnct este asemanator cu relatia creata intre PAPA si mai marele CALUGARILOR IEZUITI...???
        • 0 (0 voturi)    
          de acord! (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 12:24)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui Luptatorul

          atata doar ca in acest mod ar proceda un popor cu simt civic (egiptenii, de pilda); romanii sunt nuli la acest capitol...
  • +6 (12 voturi)    
    Concentreaza (Vineri, 10 iunie 2011, 14:38)

    AnonimTM [anonim]

    Nu exista limita pentru numarul de asumari a raspunderii pe care poate sa si le asume un guvern?
    Cat timp nu fac si o reorganizare financiara nu o sa fie mare diferenta, doar ca PDL-ul concentreaza puterea in mainile a tot mai putine si tot mai putine persoane.
    Banii tot la Bucuresti se duc si apoi la administratiile controlate de PDL.
    • +2 (10 voturi)    
      subscriu 100% (Vineri, 10 iunie 2011, 15:12)

      ofelia [anonim] i-a raspuns lui AnonimTM

      Singura idee care argumenteaza o asemenea brambureala, asumare etc este faptul ca anul 2012 trebuie sa-i prinda cu 8 regiuni, conduse de 8 adepti, afiliati, membri etc PDL. Este mult mai simplu sa cooptezi 8 persoane decat 42.
      Stau si ma intreb unde este democratia? Constitutia? Vointa poporului? Texte pentru adormit parintii copiilor.
      • 0 (0 voturi)    
        2003 (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 7:34)

        curios [anonim] i-a raspuns lui ofelia

        este anul in care Nastase s-a angajat -prin tratatul de aderare la UE- sa faca regiuni si exista si textul. S-a obtinut amanare de PT ANI. In 2012 trebuie facute regiuni, vezi si declaratiile PSD cand s-a discutat acum un an de unicameral (au declarat cain 2013 trebuie si parlament al regiunilor)! De altfel, tu stii precis -se vede din exprimare- ca PSD castiga alegerile din 2012, asa ca vor afilia ei pe cei 8.
        • 0 (0 voturi)    
          2011 (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 16:33)

          ofelia [anonim] i-a raspuns lui curios

          1. in anul 2011 dvs sunteti adeptul zicalei cine nu este cu noi este impotriva noastra. Va anunt ca nu sunt nici USL nici PDL. Sunt un roman care muncesc, nu cersesc, dar ma simt ca un cersetor uneori pentru ca muncind cinstit imi achit facturile, mananc si uneori mai pun o haina noua pe mine
          2. regiunile de dezvoltare mentionate de dvs in mesaj au fost deja infiintate si functioneaza, prost - dar este vina celor care asigura managementul acestora.
          3. nu stiu precis cine va castiga alegerile din 2012, sper din suflet ca nici USL, nici PDL. Mai sper ca in aceasta tara exista persoane care nu considera sentimentul national si binele romanilor ca fiind ceva desuet si in acest context sper sa iasa in fata adevaratele valori
          4 sper ca aveti pregatirea necesara si analiza pe care o faceti la modul meu de exprimare sa fie ceva pertinent, in caz contrar tot ceea ce afirmati reprezinta doar vorbe goale si frustari ale unei persoane care raspunde unei comenzi
          PS am pregatirea necesara pentru a analiza mesajul dvs si nu sunt afiliata politic
    • 0 (0 voturi)    
      zau? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 7:29)

      bula [anonim] i-a raspuns lui AnonimTM

      deci grila unica de salarizare sau legea pensiilor s-au facut prin asumare. In ce fel s-a concentrat puterea la Bucuresti? Idem codul muncii!
  • +8 (12 voturi)    
    problema e alta, (Vineri, 10 iunie 2011, 14:38)

    Iaon [anonim]

    poate e un lucru bun treaba asta cu regiunile, problema e alta, asumarea raspunderii = dictatura
    • +3 (9 voturi)    
      explicatie (Vineri, 10 iunie 2011, 15:38)

      popas [anonim] i-a raspuns lui Iaon

      Asumarea raspunderii guvernului este o procedura prevazuta in constitutie, asa ca "da cu praf de mers" si prosteste pe altii...
      • 0 (0 voturi)    
        da? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 12:25)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui popas

        deci legile sa fie adoptate mai ales prin asumare, nu prin dezbatere? unde scrie asa? sau ca ordonante de urgenta se pot da in nestire? vezi ca deraiezi rau de tot, postacule pedelist!
  • +8 (14 voturi)    
    Experimente pe banii populatiei (Vineri, 10 iunie 2011, 14:39)

    Doru Bratu [anonim]

    Are latinul o expresie: qui bono?, adica, cui foloseste? Cred ca, in ultima instanta nu cetatenilor acestei tari. In sensul ca beneficiile (ipoteticele miliarde de euro intrate in tara prin proiecte) vor depasi cheltuielile pe care orice persoana, fizica sau juridica le va antama? Sa credem ca actuala organizare administrativa a tarii poarta vina slabei absorbtii a banilor europeni? Nu cred in ruptul capului. Ministerele nu se implica in mari proiecte de investitii; credeti ca noile judete vor putea gestiona mai bine proiectele decat ministerele, care au personal calificat. Credeti Dvs. ca la nivelul noilor judete se vor gasi specialisti care, zor nevoie, vor atrage instantaneu miliarde? Parerea mea este ca implementarea unui asemenea proiect cu cele 8 superjudete va dura 2-3 ani, timp in care oamenii vor scoate parale din buzunar pentru a-si reface toate actele. Las la o parte aspectul pur politic al problemei, este apanajul politicienilor. Dar, vorba ceea, ce-i trebuie chelului (orice asemanare cu cel din capul trebii este pur intamplatoare)...
    • -4 (8 voturi)    
      da? (Vineri, 10 iunie 2011, 15:41)

      popas [anonim] i-a raspuns lui Doru Bratu

      Mai Iaon, sau Doru Bratu, ca sunteti aceeasi persoana... chiar nu poti sa dai cu praf de mers?
      Nu neintereseaza parerea ta, si credem ca noile judete vor gestiona mai bine atragerea de fonduri europene.
      Iti pare rau ca ti se taie macaroana, si nu mai poti fura bani? Ca nu mai poti trena derularea proiectelor daca nu esti si tu "uns"?
      Asta e baieti!

      Ma bucur ca am un presedinte ca Basescu! Si stiu ca voi il urati, aveti motive, insa doar pentru binele vostru, care este cladit pe raul intregii tari!!!
      • 0 (2 voturi)    
        iti tine de foame? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 0:02)

        adrianeke [utilizator] i-a raspuns lui popas

        scuze dar bucuria asta imi aduce aminte de isteria cu care era aparat Iliescu si blamat Coposu in anii 90 cand lucram la una din intreprinderile de stat ca atunci nici flota nu era inca vanduta parca,,,

        in alta ordine de idei sa ne uitam un pic la cazul islandei care au facut o revolutie pasnica guvernul fiind demis si bancile nationalizate schimbandu-se chiar si constitutia pe motivul neincrederii acestui mic popor fata de guvernanti, care tot ca la noi au inrobit tara si au indatorat-o peste masura, si ei au zis "stai nenica asa de ce sa ii mai tinem noi pe hotii astia in carca"

        va dau si linkul si rog moderatorii sa il publice ca prea a fost ocultata stirea despre Islanda (oare de ce?)
      • 0 (0 voturi)    
        calm (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 12:26)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui popas

        locurile in lagare de munca pentru mafia pedelista vor fi multe, deci ai si tu loc, bandit portocaliu.
      • 0 (0 voturi)    
        presedintele meu (Duminică, 12 iunie 2011, 19:49)

        presedintele meu [anonim] i-a raspuns lui popas

        Ia-ti presedintele si fugiti pe o insula pustie; faceti acolo 8 regiuni,sub fiecare palmier cate una......
  • +6 (16 voturi)    
    naspa (Vineri, 10 iunie 2011, 14:42)

    Vemans [anonim]

    Se pare ca bistriteanului i-a iesit "broscoiul" din gat dind cartile pe fata . Adevarata miza sunt alegerile din 2012 . Si sunt in stare sa faca orice pentru a le castiga.
    Ne meritam soarta , fiecare popor isi are conducatorii pe care ii merita .
    • 0 (0 voturi)    
      nu stiu de ce (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 9:52)

      nelhotep [utilizator] i-a raspuns lui Vemans

      dar am impresia ca le vor castiga, si pe cele din 2012 dar si pe cele care vor mai urma. Si PCR a castigat toate alegerile.Pana in 1989...
  • +6 (8 voturi)    
    paralala (Vineri, 10 iunie 2011, 14:50)

    anonim [anonim]

    În functie de capitalele sus-amintite, observ asemanarea împartirii româniei cu modul de organizare administrativa a bisericii ortodoxe, cu mitropoliile si marile episcopii aferente.
  • +6 (12 voturi)    
    Costuri populatie (Vineri, 10 iunie 2011, 14:50)

    Mihai [anonim]

    Si costurile acestei reorganizari, cine le plateste? Carti de identitate, certificate de inmatriculare, permise de conducere, actele de proprietate, actele firmelor ...

    Niste bani la buget ... nu-i asa ca e nostim?
    • 0 (6 voturi)    
      raspuns (Vineri, 10 iunie 2011, 15:43)

      popas [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Nu vor fi costuri suplimentare, buletinele vor fi schimbate pe masura ce vor expira cele existente.
      In timp, se vor schimba toate!
    • 0 (0 voturi)    
      si acum? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 7:38)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      ce document de identitate au varstnicii din familia ta? nu cumva inca cele din RPR, RSR??? dar certificate de nastere? preschimbarea permiselor de conducere a durat PT ANI. Nu mai repeta aberatiile lui Ponta (cand s-au schimbat denumiri de strazi s-au schimbat toate actele??)
  • +7 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 10 iunie 2011, 14:51)

    [anonim]

    • +8 (12 voturi)    
      Incredibilele artificii (Vineri, 10 iunie 2011, 15:00)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui

      Vreau sa mai remarc si intorsatura la 180 de grade pe care a luat-o semnificatia unui referendum: cand i-a servit domnului Presedinte in alegeri a fost vointa populara, care e sfanta care blah blah.
      Iata ca acum, referendumul este doar un artificiu de blocare a reformei. Oricum nimic nou in atitudinea PD-ului, totul se poate "reevalua" dupa cum le convine.
  • +4 (8 voturi)    
    Ref. alocare capitale la noile judete (Vineri, 10 iunie 2011, 14:53)

    Locuitor al unui nou judet [anonim]

    Nu ar fi mai util pentru locuitorii noilor judete, ca aceste noi capitale sa fie la distante pe cat posibil egale fata de fiecare din vechile municipii resedinte de judet? De exemplu, pentru judetul Nord-Est, amplasarea capitalei la Roman, cu al sau acces facil la E85 si E583, ar conduce in timp la mari economii de timp, bani aferenti combustibili,si mai putina poluare pentru cetatenii noului judet. Amplasarea in Iasi, oras deja destul de aglomerat, poate cel mult sa duca la o si mai marea aglomerare a acestuia, cu consecintele nefaste asupra locuitorilor sai.
    Haideti sa oferim o sansa istorica de dezvoltare si altor orase, si in acelasi timp sa echilibram pe cat posibil efortul cetatenilor pentru accesul fizic la noile "capitale".
    Va multumesc.
    • +1 (3 voturi)    
      apar costuri suplimentare (Vineri, 10 iunie 2011, 15:23)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Locuitor al unui nou judet

      cu constructia de noi cladiri, cu cazarea conducatorilor, etc... plus ca pina la urma in Roman se circula in tot orasul pe o singura banda, iar in Iasi, chiar si cu aglomeratie, se circula pe 2-3 benzi... ma mir ca nu au pus capitala la Suceava, ca aveau interes acolo, dar au mers pe pricipiul oraselor celor mai mari... si astfel au sarit de pe lista ultimul oras de peste 300.000 locuitori, Galatiul (impreuna cu Braila ajungeau la 600.000 locuitori), si au pus Ploiestiul... dar e clar ca vorbesc fara sa stiu exact ce judete intra in fiecare regiune, desi ma gindesc ca in judetul cu capitala la Iasi eu bagat cele 8 judete ale Moldovei
      • +1 (3 voturi)    
        Ref. amplasarea noilor municipii (Vineri, 10 iunie 2011, 15:58)

        Locuitor al unui nou judet [anonim] i-a raspuns lui dan

        Vezi http://image.stirileprotv.ro/media/images/400x300/Jun2011/60495624.jpg pentru o harta a Romaniei cu noile judete. Si pe Hotnews era disponibila o harta asemanatoare. Ref. constructii de noi cladiri, au cam trecut timpurile alea ... Acum sunt multe cladiri de inchiriat, cam in toate orasele. Numarul de bugetari scade, spatiile disponibile cresc. Marile sedii de banci sunt aproape goale, pentru ca acum se merge pe unitati mici si multe. In cam toate actualele municipii, marile artere sunt cu minim 2 benzi pe sens. E drept ca acum pe 2 benzi sunt parcari, dar la nevoie se poate schimba abordarea ... O reglementare prin care amplasarea noilor capitale in orase care nu au fost privilegiate din acest punct de vedere pana acum, ar anula posibile viitoare rivalitati, sau abordari neprincipiale. Pentru orice eventualitate, specific faptul ca nu sunt romascan, deci sper sa fiu considerat nepartinitor.
      • +1 (1 vot)    
        E vorba de cele opt regiuni de dezvoltare (Vineri, 10 iunie 2011, 16:07)

        Sore [utilizator] i-a raspuns lui dan

        Toti reprezentantii PDL, inclusiv Olteanu, s-au referit pana acum la cele opt regiuni de dezvoltare deja existente. Asa ca, in loc de Galati nu se afla Ploiestiul, ci Constanta (ceea ce e si mai aberan, dupa parerea mea), iar Iasiul va fi capitala pentru regiunea care cuprinde judetele Botosani, Suceava, Neam, Iasi, Vaslui si Bacau.
  • +4 (8 voturi)    
    O sa fie interesant (Vineri, 10 iunie 2011, 14:53)

    Petre [anonim]

    Asumarea e o treaba delicata in contextul in care nici macar tot parlamentarii coalitiei nu sunt convinsi si nu vor sustine acest proiect.
    S-ar putea sa fie doar o metoda ca sa se schimbe guvernul, asa cum isi propune presedintele.
    Repet, o sa apara multe surprize in vara asta pe agenda publica.
    Ce e acum, asa neanuntat si urgent, este doar una din "mainile" la care se joaca.
    Miza este in alta parte !
  • +5 (7 voturi)    
    ar fi trebuit mai multa gandire (Vineri, 10 iunie 2011, 14:57)

    Decebal Ionescu [anonim]

    Au ales varianta cea mai facila si fara batai de cap. Au mers pe vechile regiuni de dezvoltare. Daca remodelau regiunile probabil UDMR ar fi solicitat si ei modificari. Exemplu: Regiunea Sud-Est nu are logica. Ce treaba are judetul Vrancea, sau Buzau cu Constanta. Si observ ca s-a hotarit si capitala la Constanta. Ar fi trebuit sa rupa Vrancea, Buzau, Galati si Braila si sa formeze o regiune mai mica dar mai adunata. La regiunea sud-est ar fi intrat mai degraba Ialomita, Calarasi, Tulcea si Constanta si iar ar fi fost mai cu sens. Ar mai inventa una dar parca ar fi o impartire mai buna.
    • +2 (4 voturi)    
      Mai multa gandire? (Vineri, 10 iunie 2011, 16:14)

      Sore [utilizator] i-a raspuns lui Decebal Ionescu

      Mai multa gandire zici? N-ai sa vezi asa ceva de la politicianul roman. Si ce zici tu are sens, dar cred ca cel mai logic ar fi sa se mearga pe vechile regiuni istorice: Moldova, eventual impartita in doua, Dobrogea, Muntenia, Oltenia, Banat, Crisana + Maramures, Transilvania, eventual impartita in doua (fara teama ca ne iau ungurii Tinutul secuiesc si fug cu el), poate cu Bucuresti + Ilfov separat. Dar nu stiu ce-i face sa persiste in aceasta idee inepta cum ca regiunile (ma rog, judetele) trebuie sa fie echilibrate din punct de vedere al populatiei si al suprafetei.
  • +2 (6 voturi)    
    adicatelea... (Vineri, 10 iunie 2011, 14:57)

    iulianv [anonim]

    ...o buna parte din populatie a' sa trebuiasca sa-si schimbe actele de exemplu, pen'ca n-o sa le mai corespunda adresa de domiciliu? astia oare altceva mai bun n-au de facut? si ce dracu'-nseamna "angajarea raspunderii"? o fi vreo definitie stiintifica pe undeva, da' la astia suna fix a "facem ce vrea muschiu' nostru"...
  • +1 (5 voturi)    
    totusi (Vineri, 10 iunie 2011, 14:57)

    pan [anonim]

    Polonezii au avut si ei regrete cand au facut reorganizarea teritoriala,sau le-a parut bine ca s-au redus cadrele de conducere. Ma intreb si eu.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu pricep, pare centralizare (Vineri, 10 iunie 2011, 15:04)

    aura [anonim]

    8 regiuni inseamna ca fiecare regiune va avea in medie intre 2-3 milioane de cetateni. Cum poate o singura prefectura, un singur inspectorat de politie etc. sa gestioneze atita populatie?
    Aradeanul se va duce la Timisoara sa-si rezolve problemele?

    Trebuie explicat clar si concret ce presupune aceasta noua organizare pentru viata de zi cu zi a romanilor.
  • +6 (10 voturi)    
    Care e motivul real pt. reorganizarea in 8 judete? (Vineri, 10 iunie 2011, 15:05)

    Unu [anonim]

    Argumentul cu absortia fondurilor europene e rasuflat, asta stim toti. (Crestarea gradului de absortie a fondurilor europene nu tine de organizarea teritoriala, ci de procedurile de evaluare a proiectelor si de profesionalismul ministerelor si al agentiilor guvernamentale responsabile de fondurile europene.)

    La fel si argumentul cu disparitia baronilor locali e rasuflat. Din contra baronii vor fi mai puternici.

    Promotorii reorganizarii admnistrative sunt: 1. presedintele si 2. „copilul presedintelui”, un partid politic: PDL-ul.

    Totusi, dincolo de discursul politic, care este scopul sau scopurile reorganizarii administrative? Ce stiu ei, iar noi nu stim?
    • -2 (4 voturi)    
      abureala (Vineri, 10 iunie 2011, 16:50)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Unu

      ei mai stiu ca trebuie sa vina 2mil de israelieni care au primit cetatenia romana si prin aceasta brambureala sa nu se observe aparitia lor in tara; este clar ca in orientul mijlociu va incepe razboiul.
  • 0 (6 voturi)    
    extraordinar (Vineri, 10 iunie 2011, 15:06)

    mosh [anonim]

    Si ce se va intimpla cu toti suflatorii din cornete de la zecile de ''capitale'',? Intradevar, aici e cheia viitoarei Roamanii, sunt convins de asta.Eu in judetul meu actual, nu am fost odata la consiliul judetean, sau la primaria capitalei. Absolut toate darile le-am platit local. Si chiar daca ar exista nevoia de a merge la ''capitala'' cistigurile de a nu mai vedea smecherasi gen Dragnea si umflatul ala de la Buzau, cred ca merita.Dispare mosia lui ala de pdl, din suceava, dispare mosia lui ala din psd de la vrancea, doamne, eu chiar cred ca este buna
  • +5 (9 voturi)    
    S-au gandit la toate? (Vineri, 10 iunie 2011, 15:07)

    hmmm [anonim]

    De ex la faptul ca indexul judetului contribuie la formarea CNP-ului? La schimbarea numerelor de inmatriculare auto? La numerotatia telefonice a retelelor fixe? Si lista poate continua...
    Dar ce nu face omul pentru ciolan...
  • +5 (7 voturi)    
    Ministerele ce au facut (Vineri, 10 iunie 2011, 15:12)

    Oana [anonim]

    Ministerele, eligibile pentru proiecte cu caracter regional si national, ce au facut? proiecte "soft" fara impact...gen SEE
  • +7 (9 voturi)    
    Dl Oltean spune corect: CREDEM.... (Vineri, 10 iunie 2011, 15:20)

    costica [anonim]

    deci, ce analize, ce studii, ce costuri, ce trebuie si cui??!! Crede PDL si Basescu adica si e suficient in Romania.... In afara de Basescu, cine mai stie ceva despre cum e mai bine in Romania ?! Nimeni pe lumea asta.... Confirmarea o vedem azi in Romania Dlui Basescu dupa 7 ani de mandat prezidential !!!!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    avantaje??? (Vineri, 10 iunie 2011, 15:21)

    Anonimul [utilizator]

    Pana la urma tot nu m-au lamurit care-s avantajele si care-s dezavantajele.
    Daca un consiliu judetean nu era in stare sa rezolve mare chestie, cum va fi cand Constanta va fi capitala de judet, cati bani vor ajunge la Galati, la Buzau sau in celelalte orase de la marginea judetului?
    Daca desfiinteaza posturi, pentru orice chestie o sa trebuiasca sa mergem pana la Constanta, ca la noi e birocratie mare, nu ca in Vest.
    • 0 (2 voturi)    
      Asta cu Constanta (Vineri, 10 iunie 2011, 16:19)

      Sore [utilizator] i-a raspuns lui Anonimul

      Intr-adevar, asta cu Constanta capitala la Sud Est e tare. Iar se pleaca de la o idee idioata, anume ca trebuie pusa capitala in orasul cel mai dezvoltat (cand poate ar trebui sa fie exact invers).
  • +2 (6 voturi)    
    explicatia (Vineri, 10 iunie 2011, 15:29)

    vivi [anonim]

    Motivarea lui Oltean este o ineptie - absorbtia actuala nu are nici o legatura cu repartizarea teritoriala.
    1) Miza este alocarea financiara UE incepand cu 2013, in care beneficiarii eligibili nu vor mai putea fi decat structuri teritoriale cu o anumita populatie.
    2) Miza este desfiintarea baronilor locali.
    3) Miza este desfiintarea a 40 structuri teritoriale (prefecturi, consilii judetene etc) si transformarea lor in 8 structuri, aducand venituri suplimentare SEMNIFICATIVE la bugetul de stat.
    La prima vedere o decizie buna, dar care probabil are si substraturi politice inca necunoscute.
  • +1 (5 voturi)    
    OK !! super ok (Vineri, 10 iunie 2011, 15:33)

    tornado [anonim]

    Este o ideie f buna ,primi ani1960 avem regiuni revenim din nou la regiuni dedevoltare!!poate bine poate rau, Speram sa fi bine!" Sa nu suga singele poporului "atitea !!! in rest sa auzim numai de bine !!
  • +4 (8 voturi)    
    D-aia plec (Vineri, 10 iunie 2011, 15:34)

    sebi [anonim]

    D-aia m-am hotarat sa fug definitiv din Romania...Acum cativa ani m-am intors din cauza lui Base.Dar,a fost o alegere proasta.Nimic nu mai e normal in tara asta...M-am nascut intr-un judet,intr-un oras,am invatat geografia asa cum a fost zeci de ani.Acum,le vine lor sa faca o schimbare.E in beneficiul pensionarilor cumva,al somerilor,al tuturor celor ce-au fost disponibilizati?!Macar de v-ar fi rusine...Numai jocurile voastre le faceti.PE NOI NE-ATI INTREBAT DACA VREM???
  • +2 (6 voturi)    
    Prin asumare sau orice si oricum (Vineri, 10 iunie 2011, 15:35)

    diru [anonim]

    Prin asumare sau orice si oricum
    Fara Referendum, pentru ca oricum populatia romaniei ( romanii ) sunt niste mamaligi, blegi, puturosi, prosti, hoti si lasi.
    Asta meritam ?; Nici macar NU se mai invrednicesc sa ne intrebe si pe noi ( referendum ).
    • +3 (5 voturi)    
      hm (Vineri, 10 iunie 2011, 15:42)

      alex [anonim] i-a raspuns lui diru

      "(3) Teritoriul este organizat, sub aspect administrativ, în comune, oraşe şi judeţe. În condiţiile legii, unele oraşe sunt declarate municipii."

      De aici reiese ca impartirea administrativ-teritoriala se face prin lege. Nu prin referendum.

      Deocamdata e in vigoare legea asta:

      http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=9327

      Si inca o remarca: daca noile module administrativ-teritoriale se numesc altfel decat judete (regiuni, voievodate etc)- trebuie modificata Constitutia. Si atunci e cu referendum.
  • 0 (2 voturi)    
    ok (Vineri, 10 iunie 2011, 15:37)

    alex [anonim]

    Hotmail, va rog puneti si voi o harta cu propunerea de impartire pe regiuni/judete.

    Multumesc.
  • -1 (3 voturi)    
    reform (Vineri, 10 iunie 2011, 15:38)

    esoterik [anonim]

    pentru reforma nu e obligatoriu referendum. ex in germania (kreisreform: sachen, sachsen-anhalt) din 2, 3 landkriese a devenit unul singur. klar a fost kritik un landkreis nu avrut cu altul si viceversa... dar populatia scade la nmmer si e ilogik un apaparat de funktionar mare
  • +7 (9 voturi)    
    Citate (Vineri, 10 iunie 2011, 15:39)

    PURAT [anonim]

    Afara Ploua !
    Iarna nu-i ca Vara
    V-am Ciuruit !
    Urmeaza : V-am umilit; V-am divizat; V-am prostit
    Sunteti Degeaba !
    • +1 (1 vot)    
      Din nefericire lasitatea majoritatii celor carora (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 9:18)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui PURAT

      li s-a adresat Basescu in acest fel face ca acestia sa nu reactioneze. Suntem ca o gloata oarba dusa spre prapastie de un cioban cu mintea ratacita.
  • +2 (4 voturi)    
    serios? (Vineri, 10 iunie 2011, 16:06)

    mihai [anonim]

    Intrebat de ce nu s-a facut niciun referendum sau macar un sondaj pentru a afla opinia oamenilor, Oltean a raspuns ca acestea sunt "artificii" in masura sa blocheze sau sa amane reforma.

    Asta parca le intrece pe toate.
    Una din regulile de baza ale democratiei este ca oamenii de rand merg la vot si trimit un partid sau altul la guvernare tocmai pentru a le sustine interesele si "opiniile" si nu invers. Daca opinia oamenilor blocheaza reforma foarte bine, inseamna ca nu poti sa o faci pana nu depui efort sa comunici cu ei sa le explici de ce e buna reforma sau renunti de tot la reforma pentru ca oamenii nu o vor. Nu trebuie sa existe abatere de la aceasta regula pentru ca in momentul in care un partid politic, un grup politic sau un om in pozitie de conducere isi impune propia vointa pe motiv ca el stie ce e mai bine pentru prostime aia nu se mai cheama democratie.

    Acum, discutand despre reforma teritoriala, eu nu am din principiu nimic impotriva acesteia dar am pretentia unui minim respect. Inainte de a se lua o decizie care ne va afecta pe toti vreau sa mi se explice: care este estimarea costurilor totale generate de modificarea administratiilor, care este beneficiul estimat si in termen de economii si in termen de bani atrasi, si pot si eu sa trag linia. De asemenea as vrea sa vad un studiu sociolog care sa imi spuna cum va fi afectata viata mea peste 1 an sau 3. Daca in urma schimbarilor administrative eu nu mai stau in resedinta de judet ci la marginea acestuia, exista pericolul ca activitatea economica sa migreze catre noile centre? Eu risc sa raman somer. Poate ar trebui sa ma mut si eu din timp pana nu se scumpesc apartamentele, daca tot imi schimb buletinul.
    Lucrurile astea ma vor afecta direct, imi vor modifica planurile de viitor si nu e vorba doar de o schimbare de acte aici. Nu poti sa vii si sa spui ca eu sunt idiot si voi bloca reforma, eu sunt un om rational care poate decide pentru sine, sau asta e de fapt o problema?
  • +2 (6 voturi)    
    jale mare (Vineri, 10 iunie 2011, 16:32)

    adrian [anonim]

    Aseară mă plimbam pe Kiseleff și la sediul PSD era un geam deschis de unde se auzea un strigăt disperat: Ce ne facem fraților, am cheltuit deja banii primiți de la viitorii 41 de prefecți! Cei care vor rămâne fără județ au început să ceară banii înapoi. Singura soluție ar fi ca imediat după alegeri să împărțim țara în 80 de județe!
  • +3 (5 voturi)    
    praf in ochi (Vineri, 10 iunie 2011, 16:57)

    un anonim [anonim]

    vor cu atata disperare reorganizarea administrativa ca sa se piarda urma fondurilor cheltuite aiurea, acum cand ue a inceput sa ne caute la documente

    ii doare undeva de eficientizarea absorbtiei fondurilor. vor sa-i scape de puscarie pe presedintii de c.j.
  • +3 (5 voturi)    
    centralizare (Vineri, 10 iunie 2011, 18:03)

    eu100 [utilizator]

    Centralizarea e o alegere proasta - si asta e centralizare. Ca Timisoarean, ma opun ca Aradenii sa nu se poata conduca singuri. Plus, si cultural am ajuns sa ne deosebim - aradeni, caraseni, timiseni. Mai multa decentralizare - nu centralizare.
  • +1 (3 voturi)    
    Ideea cu "asumarea raspunderii" e proasta! (Vineri, 10 iunie 2011, 18:11)

    Neutru politic [anonim]

    Nu stiu de ce PDL tine sa compromita orice idee buna, printr-o aplicare deplorabila! Un astfel de proiect grandios trebuie sa aiba girul unei puternice majoritati parlamentare, macar, daca nu cumva ar trebui supus referendumului. Statul roman este slujitorul poporului roman, intr-o democratie, nu al partidului de guvernamant, indiferent de denumire! Teritoriul Romaniei nu apartine PDL, PSD sau altui partid, ci poporului roman suveran, care este singurul care poate decide cum vrea sa fie administrat: in 10, in 15 sau in 100 de judete. Nu este posibil ca o lege organica, asa cum este aceasta conform Constitutiei, sa fie trecuta prin asumarea raspunderii de catre un Guvern mentinut in functie, prin mijloace discutabile, de catre Presedinte! Eu, in calitate de cetatean roman, ma simt jignit de aceasta intentie si voi protesta oricand, oricum, impotriva materializarii ei. De altfel, am observat ca Presedintele Romaniei are alta parere si vorbeste despre consultari cu opozitia...
  • +1 (3 voturi)    
    Asta e democratia si libertatea obtinute in '89? (Vineri, 10 iunie 2011, 20:55)

    Daco-getul [anonim]

    democratie?

    democratia asta inseamna de fapt putere asupra poporului.

    ei decid tot.

    ei decide ce e important si ce nu.

    noi avem doar iluzia alegerii.
    • 0 (0 voturi)    
      Vreau sa ma lamuresc ? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 9:06)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Daco-getul

      Ce sa ales de referendumul in care oamenii au votat pentru un parlament unicameral,cu pana la 300 de parlamentari (nu fix 300 asa cum sustin unii) ? Daca presedintele senatului, impreuna cu opozitia sustin ca, referendumul este o consultare si nu trebuie neaparat aplicat,de ce mai este nevoie de un referendum pentru reorganizarea teritoriala a tarii in judete sau regiuni ?
  • +3 (5 voturi)    
    raspundere (Vineri, 10 iunie 2011, 22:49)

    un om [anonim]

    ce inseamna "a-si asuma raspunderea"?...nu am vazut pe nimeni pedepsit in tara asta pentru ca si-a asumat raspunderea pt ceva ce a dat gres...
    • +2 (4 voturi)    
      raspundere in fata cui ? (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 0:08)

      adrianeke [utilizator] i-a raspuns lui un om

      si raspundere in fatza cui daca noi nu contam si suntem la categoria artificiu? ca astia nu mai raspund de mult in fatza nimanui? aaaa, altceva era daca aveam si noi legi care sa fie executate de cineva ...
  • 0 (0 voturi)    
    islanda pe scurt (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 0:15)

    adrianeke [utilizator]

    Iata ce s-a intamplat in Islanda de 3 ani incoace:

    Iata pe scurt, istoria evenimentelor:
    2008. Se nationalizeaza cea mai mare banca din tara. Se prăbuşeşte
    moneda, bursa isi suspenda activitatea. Ţara este în stare de
    faliment.
    2009. Protestele populare din fata parlamentului fac sa fie convocate
    alegeri anticipate si provoava demisia primului-ministru şi a
    membrilor guvernului in bloc. Continuă situaţia economica
    nefavorabila.
    Printr-o lege se propune rambursarea datoriei catre GB şi Olanda
    avand de plată suma de 3.500 de milioane de euro, o sumă pe care toate
    familiile islandeze sa le plateasca lunar pentru următorii 15 ani la
    5,5% interese.
    2010. Oamenii ajung să iasa în stradă şi cer ca aceasta lege sa fie
    supusa referendumului.
    În ianuarie 2010, preşedintele refuză să o ratifice şi anunţa că se
    va consulta poporul.
    La referendumul, organizat în luna martie 93% din voturi au fost
    impotriva acestei legi.
    Pentru toate acestea, guvernul incepe o anchetă pentru a rezolva
    responsabilităţile legale ale crizei. Începe arestarea mai multor
    bancheri seniori şi directori. Interpolul emite un ordin, şi toti
    bancherii implicati, pleaca din ţară.
    În acest context de criză, se alege o adunare pentru a elabora o nouă
    constituţie care să includă lecţiile învăţate în urma crizei şi pentru
    a înlocui pe cea curenta, o copie a constituţiei daneze.
    Pentru a face acest lucru, se merge direct la poporul suveran.Se aleg
    25 cetăţeni fără afiliere politică , din 522 care si-au depus
    candidaturile, pentru care era necesar sa fie majori şi sa aiba
    sprijinul a 30 de persoane.
    Adunarea constituţională începe activitatea în februarie 2011
    prezinta un proiect de constituţie bazată pe recomandările poporului
    din diverse reuniuni din întreaga ţară.
    Noua constitutie trebuie să fie aprobata de către actualul Parlament
    şi de cel care se va forma după alegerile legislative.
    Aceasta este scurtă istorie a Revoluţiei Islanda: demisia guvernului
    în bloc, naţionalizarea băncilor, un referendum
    • 0 (0 voturi)    
      Islanda a fost "executata" de catre UK prin .... (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 9:31)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui adrianeke

      intermediul bancilor pe care le controlau (e un conflict mai vechi intre cele doua state si acum englezii au gasit momentul oportun sa le plateasca polita).
      Islandezii, fiind oameni educati si bine informati, au reactionat impotriva celor care i-au distrus si au schimbat constitutia pentru a se pune la adapost de viitoare atacuri de acelasi fel.
      Din pacate ce s-a intamplat in Islanda e doar o exceptie; in majoritatea tarilor occidentale guvernele au pompat bani publici in bancile care au generat criza financiara pentru a le acoperi frauda (pana la urma tot frauda se chiama cea ce au facut acestea). Asta e si principalul motiv pentru care lumea iese atat de greu din criza.
  • +1 (3 voturi)    
    Vai de mama lor (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 1:37)

    Mihai Vitezistu [anonim]

    Prea multi cu IQ in jur de 80 s-au adunat prin partide.
    Daca vor o reorganizare nu e nevoie sa desfinteze judetele.
    E nevoie doar sa lase mai multa libertate de actiune fiecarui judet in parte si implicit mai multi bani fara a mai fi nevoie ca absolut totul sa treaca si prin Bucuresti pentru aprobari si imparteala.
    Imi cer scuze , dar nu ma pot abtine sa nu-i consider pe multi dintre actualii politicieni niste oligofreni incapabili sa inteleaga ca lucrurile merg mai bine daca oameni simt ca sunt implicati.
    Cu astfel de masuri venite din varful piramidei sociale fara nici un fel de feedback din partea celor care stau la baza piramidei nu se va ajunge nicaieri.
    Daca oameni nu se simt implicati nu isi dau interesul.
    Iar daca oamenilor nu le pasa , rezultatele finale in general sunt de la proaste catre foarte proaste.
    Nici macar nu iti trebuie multa scoala ca sa sti macar atita lucru. E o simpla chestie de bun simt.
    Scuzati , am vorbit despre bun simt ?
    Unde ? Cand ?
  • 0 (0 voturi)    
    ce ma bucur... (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 6:54)

    catalin [anonim]

    nu mai platesc taxa la bariera din Mamaia !
  • 0 (0 voturi)    
    Descentralizare (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 9:36)

    ionut [anonim]

    Cea mai mare coruptie e in Primarii.Iar aici inca nu s-a facut nimic.
    E corect ca centrul sa nu il incurce pe un primar de buna credinta.Dar exista primari care blocheaza investitiile cu anii pentru ca nu primesc spaga.
    Ce facem cu ei ?!
    Pe de alta parte noi traim numai din imprumuturi.
    Romania traieste din imprumuturi.Deci ceva trebuie facut si trebuie facut repede! Cei care zic hai sa o mai lalaim se gandesc strict la interesele lor.
  • 0 (0 voturi)    
    ahaaa (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 12:17)

    srpc [utilizator]

    deci asta ii doare pe ei, sa-si maximizeze sansele la alegeri! ce daca pierdem bani potop de la UE (cum declara oficialii europeni)! important e sa-si mentina mafia pedelista pozitiile! flacai, lagarul de munca va paste!
  • 0 (0 voturi)    
    oar ce (Sâmbătă, 11 iunie 2011, 16:24)

    nelhotep [utilizator]

    trebuie sa contina mesajele pentru a fi publicate pe HotNews? Sunt mai nou pe aici si inca nu stiu care sunt regulile. Ma ajuta si pe mine cineva?
  • 0 (0 voturi)    
    asumarea raspunderii guvernului (Vineri, 16 august 2013, 9:56)

    Dr.Man [utilizator]

    In problema regionalizarii guvernul poate preyenta variante si argumente pentru sutinerea lor. Deciyia nu poate fi decat prin referendum.