VIDEO Victor Ponta: Imi doresc ca Traian Basescu sa-si dea demisia maine

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 6 iunie 2011, 17:56 Actualitate | Politic


Co-presedintele Uniunii Social Liberale (USL) Victor Ponta a declarat luni, dupa sedinta USL, ca isi doreste ca Traian Basescu sa-si dea demisia maine din functia de sef al statului, dar ca USL nu negociaza acest lucru pentru ca PNL si PSD nu l-au ales pe Traian Basescu.

"S-a inteles gresit ca eu nu vreau sa-si dea demisia domnul Basescu si ca vreau referendum. Eu vreau sa-si dea demisia maine, dar noi nu negociem asa ceva pentru ca nu l-am ales nici eu nici Crin Antonescu pe Traian Basescu. Daca vrea sa-si dea demisia, il incurajam si il aplaudam si cred ca ar fi foarte bine pentru Romania", a precizat Ponta, citat de Agerpres.

El a adaugat insa ca seful statului nu o sa-si dea demisia, iar in cazul in care se va face un referendum pe acest subiect, 90% dintre romani i-ar spune "sa plece acasa".

'Nu cred ca presedintele isi va da demisia. Cred ca la un moment dat o sa retraim, in termeni figurati desigur, momentul cu elicopterul, cand doamna Elena Udrea si domnul Basescu se vor urca in elicopter, ca altfel nu vor pleca de acolo", a mentionat liderul social-democrat.

El a mai spus ca ar aprecia daca presedintele Traian Basescu "ar avea curaj" sa faca un referendum si sa-i intrebe pe romani daca vor ca el sa-si duca la bun sfarsit mandatul sau nu.

"Pot sa anticipez raspunsul. Probabil ca 90% dintre oameni i-ar spune sa plece acasa cat mai repede", a incheiat Ponta.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1594 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Daca? (Luni, 6 iunie 2011, 18:04)

    Ion [anonim]

    Daca toate dorintele lui Ponta sunt la fel este chiar un tip fara viziune, fara bun simt(asta-i in totalitate la excelenta sa Antenescu) si fara orizont politic. Foarte bine!
  • +15 (17 voturi)    
    Victoras, victoraș,.... (Luni, 6 iunie 2011, 18:09)

    nostradamus [anonim]

    de prostie nu te laș. Continui sa ne arati tutulor ca esti natang. Natangul șef.
    • +2 (2 voturi)    
      e insuportabila atata prostie intrun singur om (Marţi, 7 iunie 2011, 6:26)

      moshu [anonim] i-a raspuns lui nostradamus

      daca si asta e lider,o rusine pentru PSD un neica nimeni controloru,pacat!
  • +10 (12 voturi)    
    pe limba ta (Luni, 6 iunie 2011, 18:29)

    MirceaA [utilizator]

    daca aveai un capitan de echipa de baschet cu care nu erai de acord, il ignorai, sau erai obligat sa-l respecti? Cat despre demisie, si eu as vrea sa castig la LOTO... si am sanse mai mari ca tine.
  • +12 (14 voturi)    
    Cu stima domnule (Luni, 6 iunie 2011, 18:32)

    ion [anonim]

    Imi doresc sa nu mai deschizi gura atat de des, atunci ai fi considerat ceva mai inteligent!
    • +3 (3 voturi)    
      Iar daca totusi vorbeste (Luni, 6 iunie 2011, 19:56)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui ion

      ...sa o faca cu gura inchisa .
      Ponta !! tu te auzi ce vorbesti .Sau merge gura fara tine??
      Nu stiu cum se face dar a plecat PROSTANACUL si a venit NATANGUL .HAlal conducere PSD ... oricum sinteti pe calea cea buna......Nici portocalii nu sint Feti Frumosi dar voi sinteti CATASTROFALI ..
  • +13 (15 voturi)    
    Declaratii Ponta (Luni, 6 iunie 2011, 18:37)

    costel [anonim]

    Si eu mi-as dori ca Antonescu,Ponta,Voiculescu,Geoana s.a.sa-si dea demisia dar degeaba sper.Daca USL ar face un referendum platit de ei si ar intreba romanii daca-i vor pe acesti parlamentari care sunt acum in Parlament ar avea o surpriza imensa.Dar n-au curaj.
  • +15 (17 voturi)    
    Declaratii dl. PONTA (Luni, 6 iunie 2011, 18:38)

    Alexandru IONESCU [anonim]

    Dl. PONTA face inca odata dovada crasei lipse de educatie si caracter ! Iata dovada:
    "....momentul cu elicopterul, cand doamna Elena Udrea si domnul Basescu se vor urca in elicopter, ca altfel nu vor pleca de acolo"....
    Daca ar fi un adevarat om politic, educat si manierat,
    s-ar fi gandit mai intai ca exista o femeie extrem de modesta si fina, Maria Basescu pe numele ei, si nu ar fi debitat asemenea grosolanii ! Dar, nu este cazul; la ce sa te astepti de la un mucos mojic, prea plin de el ca sa admita ca trebuie sa-si masoare cuvintele ?!
    • +10 (12 voturi)    
      .....si totusi este fiu de securist!!! (Luni, 6 iunie 2011, 19:06)

      ion sapaliga [anonim] i-a raspuns lui Alexandru IONESCU

      ...daca ar fi tinut cont de bunul simt ar fi trebuit sa nu existe pe scena politica , sub umbrela bolsevica si in umbra marelui sau parite securist!!!!!!!
  • +16 (18 voturi)    
    un android mononeuronal (Luni, 6 iunie 2011, 18:40)

    nostradamus [anonim]

    Daca parerea micului prostanac (ca marele prostanac a demonstrat ce poate) in legatura cu rezultatele preliminarii de la alegerile pentru primaria din Chisinau este cea pe care am citit-o mai devreme, atunci nu pot decat sa ma intreb cat de aproape am fost de glontul rusesc la alegerile prezidentiale din 2008. Sangeriul din ochii si mintea acestui fanatic si a celor care-l inconjoara ar fi fost fatal pentru Romania. Daca printr-un concurs de imprejurari Moldova va mai trebui sa doarma o perioada in acelasi pat cu comunistii, sper din tot sufletul ca Romania sa nu mai traiasca vreodata acele vremuri. Niciodata Ponta!, Niciodata Iliescu!, Niciodata PSD!
  • +14 (16 voturi)    
    Cu o conditie! (Luni, 6 iunie 2011, 18:43)

    Darie [anonim]

    Ideea este buna dar cu o conditie: ca PSD-ul sa accepte astfel de referendumuri cand opozitia de atunci va face un astfel de anunt: vrem referendum pentru validarea presedintelui si a guvernului. Baiatul acesta nu are cert studii de drept daca propune asa ceva. Mai bine si-ar arunca ochii pe noua propunere de revizuire a Constitutiei. Ma tem insa ca-i tremura pantalonii numai la ideea ca Base ar putea trece modificarea cu imunitatea si confiscarea averilor demnitarilor. Stau si ma intreb: pe Dragnea nu-l vede cum fraudeaza fondurile lui Udrea? Pe cei zeci de primari si fosti deputati PSD condamnati deja nu-i vede?
  • +16 (18 voturi)    
    Program USL (Luni, 6 iunie 2011, 18:45)

    Laur [anonim]

    Asta e de fapt si singura viziune politica a lui Patratel... Il dam jos pe Basescu ! Si dupa aia ? Nimic !
  • +13 (15 voturi)    
    Victoras, (Luni, 6 iunie 2011, 18:48)

    Adi [anonim]

    O sa mori nesatisfacut!
  • +12 (14 voturi)    
    Si daca pleaca? (Luni, 6 iunie 2011, 18:49)

    daniel [anonim]

    Cine va fi dusmanul de clasa atunci, impotriva cui vor lupta romanii, Bin Laden, Arafat, Hayssam ? De asemenea, ma intreb cu ce va fi inlocuita vechea deviza a PSD "Jos Basescu!!!" ? Poate cu "proletari din toate tarile, uniti-va!"
  • +14 (16 voturi)    
    opiniile lui Ponta (Luni, 6 iunie 2011, 18:51)

    tzaka [anonim]

    Sunt convins ca doresti sa vii la putere,tu socrul tau, nevasta si toti ai vostri ,esti de ras ,va place puterea...
  • +15 (17 voturi)    
    mai taci... te rog... (Luni, 6 iunie 2011, 19:03)

    nealesu' [anonim]

    sunt membru psd, cu functie importantasi te rog pe aceasta cale sa nu mai dai astfel de declaratii. ala e un presedinte ales, a castigat un referendum, nu poate pleca cand vrea el, intelege o data. minoritatea se supune majoritatii, pentru asta sunt alegerile libere. rad si copiii de tine... inceteaza... mai ai rabdare putin... te implor...
  • +14 (16 voturi)    
    Po(a)nta. (Luni, 6 iunie 2011, 19:07)

    nico2 [utilizator]

    Draga Ponta sa nu uiti niciodata : Nu mor caii cand vor cainii.
  • +14 (14 voturi)    
    ma vad silit sa repet! (Luni, 6 iunie 2011, 19:09)

    leopold [anonim]

    de cate ori s-a rostogolit cu masinutele s-a lovit la cap .Sa va traiasca seful,ca tare prost mai este.
  • +12 (14 voturi)    
    Sindromul Basescu face ravagii... (Luni, 6 iunie 2011, 19:10)

    dadan [utilizator]

    si ataca celulele creierului ....este mai periculos decat noua tulpina E. coli si se raspandeste pe linie doctrinara in randul frustratilor din opozitie....e de ajuns sa fi pierdut o batalie politica in fata lui Basescu caci esti infectat pe viata....printre simptome se numara, incapacitatea de a gandi coeerent, repetarea obsesiva a cuvantului Basescu in fiecare fraza rostita...etc... se recomanda carantinarea si izolarea la polul nord a celor infectati.....
  • +11 (13 voturi)    
    Visele Pont'ului (Luni, 6 iunie 2011, 19:16)

    Pamfil Schumacher [anonim]

    De cand a fost ales presedinte si, mai ales, dupa ce a fost confirmat de 80% dintre cetatenii Romaniei, presedintele Basescu (ii sugerez si dlui ponta si tuturor celor care vorbesc despre presedintele Romaniei sa foloseasca acest apelativ) a stat in "gatul" celor celor care au pierdut alegerile - prostanacul si paranoicul - pentru ca, in primul rand, ca perdanti, nu si-au mai putut plati datoriile catre cei care au investit in campaniile lor electorale. Sa ne aducem aminte de multitudinea de afise electorale de pe toti stalpii si gardurile acelor vremuri. Presati de camatari, au tot incercat sa-l dea jos pe presedintele Basescu dar nu au reusit. Nu sunt un admirator neconditionat al presedintelui Basescu dar sunt obligat sa respect pe cei 80% dintre romani care l-au reconfirmat la referendum. Nici dl ponta, nici dl antonsecu nu au venit cu nimic constructiv pana acum si, ca atare, nu simt niciun inceput de respect pentru ei. Cat despre nepotul matusii Tamara si mentorul lui spiritist ce sa mai vorbesc!
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta (Luni, 6 iunie 2011, 21:18)

    Andrei [anonim]

    Le doresc d-lor Ponta si Antonescu sa-si vada de prostia lor in liniste. Sa tina naibii gurile alea inchise, ca vorbesc numai balarii.
  • +7 (7 voturi)    
    RESPECTANDU-I PE CEILALTI. TE RESPECTI PE TINE! (Luni, 6 iunie 2011, 21:39)

    Colette [utilizator]

    Ca presedinte al unui partid asa de mare ca PSD, lider pe esichierul stang al politicii romanesti, sa-ti permiti sa dai dovada de atata lipsa de bun simt, de caracter si cultura politica nu cred ca mai exista in lumea asta civilizata! Acest Victor Ponta se descalifica prin toate invectivele si lipsa de respect aratata fata de presedintele Basescu,de functia de presedinte al Romaniei, fata de Maria Basescu, sotia sa atat de discreta in viata publica, fata de votul dat de poporul roman la cele doua alegeri si la referendumul prin care s-a incercat suspendarea presedintelui! RESPECTA-TE PE TINE RESPECTANDU-I PE CEI DE LANGA TINE! Declaratii de acest gen si inca multe altele la fel de lipsite de logica si caracter nu fac decat sa descalifice intreg PSD-ul care si-a ales un asemenea presedinte de partid! Ponta ii reprezinta cu brio pe Bombonel, pe Ilici cel indignat ca trebuie intrebat 'boborul' cu privire la Constitutie, pe Dragnea ce face jonglerii cu un judet intreg si fonduri europene, pe marea majoritate care nu este departe de liderul lor! Aferim!
  • +7 (7 voturi)    
    Si eu imi doresc ca: (Luni, 6 iunie 2011, 21:56)

    gigi marga [anonim]

    - sa fie pace si buna stare in lume (de maine);
    - sa aterizam pe Marte ( poimaine);
    - sa descoperim viata fara de moarte (raspoimaine);
    - si cu voia Dumneavoastra sa fiu pe lista candidatilor la presedentia Romaniei in 2012 (in fiecare Joi pe programul II).
  • 0 (2 voturi)    
    Ponta nu intelege (Marţi, 7 iunie 2011, 1:46)

    visio [anonim]

    ca trebuie sa faca meditati intensive cu tovarasul Iliescu; acesta din urma stie cel mai bine treaba cu lovitura de Stat, cu teroristii invizibili, etc; la naiba Victoras, de ce chiulesti la orele de meditatie cu preaslavitul tovaras Iliescu? rusine tie, amin....
  • 0 (0 voturi)    
    Dorinte, dorinte.... (Marţi, 7 iunie 2011, 22:53)

    Walter [anonim]

    Si eu mi-as dori sa nu mai existe Ponta, Iliescu, Nastase ect. din pacate padure fara uscaturi nu exista. Din fericire populatia nu da atentie caraghisilor care dau din gura zilnic pe la diverse
    emisiuni de doi lei. Dl. Procuror mai usor cu dorintele....
  • 0 (0 voturi)    
    si io imi doresc (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:18)

    io [anonim]

    sa traiesc o suta de ani, sa'l vad fericit pe ponta.
    altfel, iar a cucerit locul intai.
    el este dumber, antenescu numai, dumb.