Gyorgy Frunda (UDMR), la RFI: Proiectul prezidential de modificare a Constitutiei are un impuls populist; textul nu are sanse sa treaca

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 iunie 2011, 11:50 Actualitate | Politic


"Bicameralismul este un drept castigat al acestei tari, care trebuie pastrat", declara, intr-un interviu la RFI, senatorul UDMR Gyorgy Frunda. El precizeaza ca Uniunea se opune introducerii Parlamentului unicameral. Frunda mai afirma ca prin modificarea Constitutiei "se vrea o republica prezidentiala, o republica autoritara". Presedintele Traian Basescu are un "impuls populist", mai sustine senatorul UDMR.

Pentru Gyorgy Frunda, propunerile sefului statului in privinta modificarii Constitutiei nu sunt altceva decat un "amalgam de amendamente". "Este un amalgam de amendamente, de propuneri. Din punct de vedere constitutional, pun sub semnul intrebarii dreptul presedintelui de a face asemenea propuneri, de a avea asemenea initiative", spune senatorul UDMR.

El crede ca "se vrea o republica prezidentiala, o republica autoritara, in care presedintele Romaniei, inclusiv domnul Traian Basescu, care ar beneficia de prevederile Constitutiei a doua zi dupa publicarea in Monitorul Oficial, conform legii romane, ar avea toate parghiile necesare de a tine in mana Parlamentul, Guvernul, CSM, de a putea dispune in toate aceste domenii".

Gyorgy Frunda precizeaza ca "unele modificari contravin conventiilor internationale semnate de catre Romania, de exemplu bicameralismul. Romania, in repetate randuri a sustinut la diferite foruri internationale si a semnat necesitatea bicameralismului in Parlamentele europene si mentinerea bicameralismului in Romania. Conventia Europeana a Drepturilor Omului prevede prezumtia caracterului ilicit al bunului, ceea ce exista in Constitutia Romaniei si ceea ce da posibilitatea ca partea de avere confiscabila sa fie doar cea ilegala. Or prin eliminarea acestei prezumtii constitutionale ar insemna ca sa se poata confisca sau nationaliza orice fel de bun si in cazuri nepenale, adica administrative. Acest lucru nu este posibil conform legii romanesti actuale".

Gyorgy Frunda il acuza pe Traian Basescu de "populism".

Continuarea pe www.rfi.ro.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















937 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Frunda si interesele (Vineri, 3 iunie 2011, 12:11)

    ady [anonim]

    ce spunea Basescu despre Frunda in 2010:
    ''Evit sa nominalizez politicieni, totusi domnul Gyorgy Frunda a avut o pozitie impotriva intereselor Romaniei, nu pentru ca este ungur, ci probabil pentru ca a avut ceva de ascuns el si clientela lui. El intelege perfect care va fi consecinta nefunctionarii in parametri acceptabili a ANI. Din pacate, interesele sale si ale grupului sau l-au facut sa puna interesele personale deasupra intereselor Romaniei."
    • +2 (4 voturi)    
      Romanii hotarasc ce fel de republica este Romania (Vineri, 3 iunie 2011, 15:35)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui ady

      nu altii nici minoritarii !
  • +5 (11 voturi)    
    Nesimtire (Vineri, 3 iunie 2011, 12:24)

    Dan [anonim]

    "Uniunea se opune Parlamentului Unicameral", dar pe cine mama naibii intereseaza ce crede Uniunea. Parlamentarii astia au nesimtirea in ei cat Casa Poprului; d-le Frunda aveti obligatia fara sa mai comentati si sa dezbateti, sa aplicati ceea ce poprul a cerut la referendum si atat.
  • +9 (13 voturi)    
    Frunda era odata baiat destept. (Vineri, 3 iunie 2011, 12:28)

    mircea [anonim]

    Dar sa prostit de nu-l mai recunosti.Deci ,Frunda nu recunoaste ca valabil referendumul.Ii rog pe unguri sa nu-l mai voteze pe Frunda ca parlamentar.Nu avem nevoie de asemenea parlamentari care se cred stapanii nostri.Au ajuns acolo prin vointa noastra si acum incearca sa ne oblige sa gandim prost,ca ei.
    • +9 (13 voturi)    
      Interese (Vineri, 3 iunie 2011, 12:50)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Nu domnule, nu e prost, dar e avocat si pricepe care sunt consecintele noilor prevederi ale Constitutiei in ceea ce il priveste direct, atat pe el cat si pre ceilalti furaciosi (sa nu le zic hoti, corupti, manglitori, etc.) de prin Parlament.
      Il citez pe ziaristul Mircea Marian: 'Ceea ce îi scoate din minţi pe domnii Năstase, Ponta, Voiculescu şi Antonescu (si Frunda, evident) este că din textul viitoarei legi fundamentale ar putea lipsi prevederea potrivit căreia "caracterul licit al averii se prezumă". Ce înseamnă asta? Că legislaţia românească ar putea să-i oblige pe politicieni să explice de unde au bani. Iar dacă nu reuşesc, statul ar putea să le confişte averile.'
      In plus faptul ca pot fi trimisi direct in judecata, fara avizul 'coledzilor' parlamentari, va dati seama ca nu are cum sa ii faca mai linistiti si mai fericiti. Asa ca, ce interes national si alte prostii de astea ? Lor sa le fie bine si sa stea feriti de bratul lung al Legii. De asta se infoaie in pene si Ponta-maoistul si Antonescu cel galben de lene.
  • +6 (10 voturi)    
    Frunda (Vineri, 3 iunie 2011, 12:29)

    Gabi M [utilizator]

    sa o lase mai moale4.Noi am votat pt. Parlament unicameral!Sa ni se respecte vointa!Cat despre felul de republica,prefer o republica prezidentiala decat o republica parlamentara cu 500 de corupti,hoti care-si vad doar de interesul propriu!
  • +4 (4 voturi)    
    s-ar putea sa treaca.... (Vineri, 3 iunie 2011, 12:31)

    costica [anonim]

    ba cu bani grei la schimb cu votul, ba cu Autonomie teritoriala la schimb cu votul UDMRistilor...... daca chiar vrea Basescu sa treaca si nu este un simplu exercitiu de aflare-n treaba la dumnealui, atunci VA TRECE.
  • +7 (7 voturi)    
    dar daca? (Vineri, 3 iunie 2011, 13:17)

    dadan [anonim]

    ar scoate termenul de stat national din textul constitutiei? atunci cum i se va mai parea domnului Frunda? mai putin populist? ar vota cu cinci maini constitutia....
  • +4 (4 voturi)    
    D-le Frunda, (Vineri, 3 iunie 2011, 14:12)

    marcel13 [utilizator]

    uitati un lucru (cred ca voit) ca democratia este puterea si vointa poporului nu vointa si puterea alesilor lui(alesi ca la un moment dat s-a crezut in ei).
    • -4 (8 voturi)    
      democratie (Vineri, 3 iunie 2011, 15:42)

      alina [anonim] i-a raspuns lui marcel13

      care popor,care democratie.........ma faci sa rid.Frunda are dreptate,basescu e o hahalera....ne face de ris cu incultura lui,populisme ieftine
      ps.vreau cit mai multe minusuri
  • +4 (6 voturi)    
    Frunda si bicameralismul. (Vineri, 3 iunie 2011, 16:06)

    freemistake [anonim]

    Exista un rezultat al unui referendum validat de Curtea Constitutionala in care majoritatea populatiei se pronunta ptr Parlament unicameral.
    Balivernele acestui Frunda cu privire la faptul ca bicameralismul este un drept castigat.....mi se pare cea mai mare diversiune demna de un politician care prin natura organizatiei din care face nu urmareste decat desfiintarea puterii statale romane.
    Bicameralismul s-a castigat,....in trecut. Acum prin referendum s-a castigat UNICAMERALISMUL!
    Iar daca onor Uniunii din care face parte Frunda nu ii convine....nu are decat sa stea in afara Parlamentului unicameral, caci si asa sunt tolerati in parlament desi nu sunt partid politic!
    Cred ca e cazul sa se faca putina ordine fata de aceasta Uniune....si acesti politici gen Frunda.
  • +2 (2 voturi)    
    vointa poporului (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 8:02)

    panfilica [anonim]

    e valabila si pentru udmr. chiar daca, ei prin popor inteleg numai romanii.