C.P. Tariceanu: Romania nu a iesit din criza economica. FMI sa-si ia valiza si sa se care cat mai repede

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 2 iunie 2011, 21:54 Actualitate | Politic


Fostul premier Calin Popescu Tariceanu sustine ca Romania nu a iesit din criza economica si ca vinovat este actualul Guvern, care nu a fost in stare sa ia masurile potrivite pentru relansarea economica.

"Noi consideram ca posibila iesirea din criza, spre deosebire de actualul guvern care se lamenteaza, in frunte cu primul-ministru, si care considera ca a cazut peste ei o napasta. Nu a cazut nicio napasta, este o criza pe care a traversat-o toata lumea, numai ca Romania a ramas singura tara din toata Europa care inca nu a reusit sa iasa din criza. Sigur ca apar niste indicatori care ne arata ca am putea sa iesim eventual din recesiune, adica s-a oprit scaderea PIB-ului. Acest lucru nu inseamna ca am iesit inca din criza si mi se pare ca acest lucru se datoreza in mod evident incapacitatii actualului Guvern de a genera masuri proactive care sa redea increderea mediului investitional roman si strain si sa mobilizeze resursele necesare pentru investitii guvernamentale care sa compenseze lipsa de investitii din mediul privat", a declarat Tariceanu, joi, la Mamaia, intr-o conferinta de presa, relateaza Mediafax.

El a precizat ca actualul Executiv nu a facut decat sa dea vina pe guvernele precedente si s-a complacut in aceasta situatie, fara a incerca sa schimbe ceva.

"Asistam la o lamentare permanenta, la incercarea de a gasi explicatii care sunt legate de guvernarile anterioare, dar nimic care sa demonstreze ca au o viziune si o determinare. Mie mi se pare ca actualul guvern nu face decat sa se complaca in actuala situatie si sa lase ca lucrurile sa se rezolve de la sine sau in cel mai bun caz de catre FMI", a mai spus fostul premier.

El a mai afirmat ca si-ar dori ca FMI sa plece din Romania pentru ca acest organism lucreaza cu statele din lumea a treia, iar tara noastra nu se afla intre acestea.

"FMI este o institutie care lucreaza cu tarile din lumea a treia. Am pretentia si mandria ca sunt roman si nu ma consider in lumea a treia. As vrea sa-si ia valiza si sa se care cat mai repede", a explicat Tariceanu.

El a mai spus ca nu crede ca Romania va iesi din criza in acest an pentru ca indicatorii economici nu sunt irevocabil pe o panta ascendenta.

"Romania nu va iesi din criza anul acesta, cu toate ca sunt semne usoare. Vorbeam cu cineva, care imi spunea ca, dupa ce patru luni de zile a fost o crestere a productiei industriale, se pare ca in luna mai se inregistreaza din nou o scadere a productiei. Lucrurile nu sunt irevocabil inscrise pe o tendinta ascendenta si asta e un lucru care-i foarte ingrijorator. Nu ma bucura, pe mine ma intristeaza incapacitatea autoritatilor. Nu cred ca e bine sa ne bucuram de un dezastru care afecteaza pe toata lumea, nu cred ca cineva poate sa spuna ca traieste bine in afara profitorilor regimului actual de cei care primesc contracte pe bani publici de la actualul guvern", a explicat Tariceanu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5152 vizualizari

  • +30 (46 voturi)    
    Taricene (Joi, 2 iunie 2011, 22:01)

    Luk [utilizator]

    stai in banca ta! =))

    P.S. Cine-i Tariceanu, de fapt?!
    • +14 (20 voturi)    
      este si el (Joi, 2 iunie 2011, 22:28)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Luk

      oameni..dar cu viziuni la est..
    • +19 (27 voturi)    
      are dreptate (Joi, 2 iunie 2011, 22:35)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Eu zic sa il ascultam pentru ca are dreptate, EL este singurul care stie ce e cu criza pentru ca el ne-a adus unde suntem. Stie cat a fost acoperit din deficitul lasat si cat ar mai fi de acoperit.
      • +17 (25 voturi)    
        adevarul (Joi, 2 iunie 2011, 23:52)

        adevarul [anonim] i-a raspuns lui DanDa

        adevarul este ca daca nu ar fi fost tariceanu premier, acum nu am fi avut nevoie de fmi. el l-a adus, prin faptele lui.
        • -3 (5 voturi)    
          Comentarii (Vineri, 3 iunie 2011, 17:09)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui adevarul

          Citesc si ma crucesc de cata prostie e in tara asta. Vai de capul nostru.
          • +1 (1 vot)    
            te inteleg (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 8:10)

            panfilica [anonim] i-a raspuns lui Alex

            te crucesti la ce zice motociclistu' !
            pai, ce esti singurul ? :-)

            observ ca, de cand s'a trecut la comasare in usl, au cam disparut leberalii vocali de pe aici. ori nu's de acord cu aliantza, ori s'au prins ce fel de leberali sunt antenescu, motociclistu, varu jan, voicu, etc, etc...
            pana la urma, e mai suspect conu dinu de leberalizm, decat, chiar, campeanu sau kintus. chiar si tenorul ungurean e mai leberal ca asta.
    • +15 (25 voturi)    
      Cine e tariceanu? (Joi, 2 iunie 2011, 23:24)

      andu [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Este cel care ne-a bagat in cacao pana la gat, de nici banii FMI-ului nu ne mai spala.
    • +19 (21 voturi)    
      Jenanta declaratie (Vineri, 3 iunie 2011, 0:26)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Judecand dupa modul de exprimare al fostului prim ministru tariceanu, as zice ca face parte din lumea a patra, inca n-a evoluat catre lumea a treia.
    • +14 (16 voturi)    
      limbaj mizerabil (Vineri, 3 iunie 2011, 0:42)

      Alegator [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Incep sa regret perioada istorica in care libertatea cuvantului lipsea! Sunt traumatizat de exprimarile mizerabile din viata publica, de la tv-uri, din gura unor personaje ca tariceanu si altor "politicieni".
    • +9 (11 voturi)    
      nu ma asteptam la asa un mason veritabil!!! (Vineri, 3 iunie 2011, 6:31)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Luk

      sa vorbeasca gura fara el ,nu se face moncher, toti papagalii kakadu sunt acum la USL ,se vede scoala securitatii traditionale a lui Ceausescu ,cand era cU jos cu FMI, afara cu fmi !!!Taricene cine imi esti,cine imi esti.....si zi asa loja nationala ,ai ?,
  • +28 (38 voturi)    
    Tan-tana.... (Joi, 2 iunie 2011, 22:07)

    Costin1968 [utilizator]

    Vorbeste din boscheti, marele Guru.Numai Basescu a putut avea bunavointa cu el...de aceea plange Basescu cateodata din...idealism...naivitate idealistica in pauzele basesciene de concentrare...Cum sa mai aiba Calin functii , cand PNL a fost inghitit de balena rosie...Vaiiii, ce papagal...Calineee ai un sef si acela e ....Vvvvictor Pooooonta!!!
  • +24 (32 voturi)    
    campanie (Joi, 2 iunie 2011, 22:07)

    uzu [anonim]

    campania electorala a inceput. tineti-va !
  • +31 (41 voturi)    
    Taricene vorbesti frumos... (Joi, 2 iunie 2011, 22:08)

    denvarel [utilizator]

    Dar cand ajungi prim ministru faci deficite cat casa in conditii de boom economic. In conditii de criza cam cat ar fi deficitul pe care l-ai face tu? Conform experientei anterioare cam 15-20% adica faliment intr-un singur an!
    Usor cu pianul pe scari Taricene ca nu suntem toti idioti asa cum crezi tu.
  • +22 (28 voturi)    
    Asa e ! (Joi, 2 iunie 2011, 22:15)

    c.mike [utilizator]

    "FMI este o institutie care lucreaza cu tarile din lumea a treia" ca de pilda: Grecia Irlanda, Portugalia nu-i asa ?
  • -1 (5 voturi)    
    tariceanu lol (Joi, 2 iunie 2011, 22:29)

    Bogdan [anonim]

    tariceanu herp derp
  • +20 (24 voturi)    
    bai taricene (Joi, 2 iunie 2011, 22:30)

    daniel c [anonim]

    chiar crezi ca lumea e proasta?. Vine guvernatorul Isarescu, si zice ca v-ati batut joc de banii romanilor cand ati fost la guvernare, vin toti expertii economici si spun acelasi lucru, iar tu inca insisti ca voi aveti solutii, insistand inca, cu cresterea deficitului. Pai se vede ca sunteti, tu si haita pe care o reprezinti, niste ipocriti, care luati pe romani de prosti
  • -18 (26 voturi)    
    intrebare: (Joi, 2 iunie 2011, 22:45)

    Stefan [anonim]

    voi sunteti platiti sa il vorbiti de bine pe net pe Basescu?
    Detest opozitia in egala masura cum detest conducerea, dar comentariile pro-pdl/basescu de aici sunt socante (presupunand ca cei care le posteaza chiar cred ce zic).
    • +14 (18 voturi)    
      normalitatea (Joi, 2 iunie 2011, 23:41)

      John Nickson [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      iti inteleg socul cand aterizezi printre oameni lucizi, normali, care spun ce gandesc nu ce li se comanda. nici spiritul de turma nu functioneaza. un sfat daca imi permiti: asculta intotdeauna ambele tabere. si apoi, judeca cu proria-ti minte nu cu "teoriile" bolnave ale antenistilor.s-ar putea sa ai surprize si mai ales sa iti dispara ridurile din ochi :). am totusi senzaria ca esti recuperabil ;)
      • -6 (8 voturi)    
        interesant (Vineri, 3 iunie 2011, 9:49)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui John Nickson

        "oameni lucizi, normali, care spun ce gandesc nu ce li se comanda"...asta este descrierea unanim acceptata pe site-ul asta a celor care ii sustin pe portocalii... daca cineva indrazneste sa fie insa de alta parere (si nu neaparat de partea celorlalti ci doar impotriva pdl sau base), atunci el este: nelucid, anormal, care nu gandeste cu propria minte si sigur se uita la "antene"..un nebun in toata regula. Eu nu m-as considera "lucid" si "normal" cand nu as putea sa accept nici o critica la adresa favoritilor. Pe site-ul asta daca spui ceva "de rau" te umpli de minusuri, de cele mai multe ori fara argumente din partea celor care ti le dau: ei nu sunt de acord si gata !
        • +1 (5 voturi)    
          si mai "nelamurire", vecina cu ceatza... (Vineri, 3 iunie 2011, 20:02)

          nicksone [utilizator] i-a raspuns lui geo12

          poate spre deosebire de altii, am posibilitatea "big picture"-ului avand in vedere activitatea mea: lucrez in extern cel putin 8 luni pe an. iar ca sa spun intr-adevar ceva legat de Basescu, sa stii ca sunt comandant de nava. fac eforturi sa fiu echidistant insa din pacate, "cealalta" tabara nu imi ofera nimic atragator. admit ca sunt foarte pro-basescu datorita faptelor sale (poate ca un comandant, ca si el, ii intelege cel mai bine actiunile). incerc sa inteleg logica unor indivizi gen antonescu sau... badea sau etc, insa in afara de subiectivism, manipulare, nu vad nimic. un prieten m-a invitat la o sedintza unde urma sa soseasca si tariceanu, aici in Constanta. L-am rugat sa nu insiste ptr ca sigur nu voi fi in stare doar sa aplaud fara ca sa vorbesc. iar ca sa vorbersc, probabil ar fi insemnat sa fiu dat afara de body-guarzi... sunt lucruri ata tde vizibile dincolo de maniupularea mediatica, poate mai vizibile ptr cineva care are si termene de comparatie. cand analizam doua lucruri, fie si atat de diferite ca orientare cum sunt cele doua tabere, e imposibil sa nu vedem tendentiozitatea uneia dintre ele. punand in balanta riscurile politice pe care si le-au asumat cei de la guvernare, cu atotidinea vadit anti-romanie a celorlalti, nu e greu de vazut care e drumul corect, desi atat de dificil, pe care Romania il parcurge. sa dwa Dumnezeu sa existe continuitate si dupa 2012...
      • -2 (4 voturi)    
        impresionant (Vineri, 3 iunie 2011, 16:24)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui John Nickson

        Well, ascult ambele tabere, si mi se par la fel de penibile.
        Stii cum imi dau seama ca esti "basist incurabil"? Din faptul ca imediat ai presupus ca sunt "antenist", ceea ce e foarte departe de adevar (asta ar presupune sa deschid televizorul).
        A fost o simpla intrebare, raspunsurile de sub m-au lamurit :)
        PS: lucizii, normalii, free-thinkerii, sunt toti pedelisti, nu? :))
        • +1 (5 voturi)    
          e o chestie pe care voi (Vineri, 3 iunie 2011, 17:52)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

          asa zisii "echidistanti" nu vreti sau nu puteti sa o intelegeti: aici este un focar anti-pesede, o buna parte din cei care frecventeaza hotnews.ro sunt visceral anti-pesede (evident ca ma numar printre ei) si implicit dupa regula inamicul inamicului meu este, cel putin pentru moment aliatul meu!
          consecinta - facand abstractie de aberatiile denumite ponta si antonescu care provoaca instinctiv sila - multi sustin pedeleul doar pentru ca se ompune pesedeului. daca ai fi asa de echidistant cum pretinzi ai fi vazut ca cei care comenteza pe aici sunt la fel de critici cu pedelei nenorociti.

          am citit mesajele scrise pana la mesajul tau, peste 90% il critica pe tariceanu fara sa-l laude pe basexu, de unde vine concluzia ta?! poti explica?!
        • +1 (3 voturi)    
          de fapt (Vineri, 3 iunie 2011, 17:54)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

          nu 90% din mesaje sunt sunt anti tariceanu ci cam toate, deci concluzia ta este falsa, dar poate o dezvolti?!
    • +10 (12 voturi)    
      ! (Joi, 2 iunie 2011, 23:49)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Stefane,nu e vorba de plata,e vorba de inteligentza.
      • 0 (0 voturi)    
        Cine-si foloseste mai mult capul? (Vineri, 3 iunie 2011, 20:46)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui dan

        Unul care-si castiga cinstit traiul sau unul care traieste pe spinarea celorlalti?
    • +9 (11 voturi)    
      Schimbare reala (Vineri, 3 iunie 2011, 0:01)

      WEST FIELD [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Poti sa-ti raspunzi si singur la intrebare: Bineinteles ca ne plateste Basescu pentru toate luptele neuronale pe care trebuie sa le ducem , cu cele din mintea si sufletul nostru si chiar si cu cele din mintea ta. Pacat ca nu realizezi nici in momentul de fata ce inseamna o SCHIMBARE REALA.SI MAI ALES CE EFORT INTERN (CU TRANSPIRATIE) PRESUPUNE.
    • +13 (17 voturi)    
      Pro Basescu???? (Vineri, 3 iunie 2011, 0:06)

      daniel c [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      de ce pro basecu neaparat, si nu impotriva celor care cred ca romanii sunt niste prosti si pot fi mintiti usor? Ei bine eu nu sunt pro Basescu, eu sunt pentru responsabilizarea electoratului, pt ca sa stie cui ii da votul la urmatoarele alegeri, si cu siguranta niste persoane realiste nu vor vota USL. Despre PDL si Basescu pot spune doar ca se pare ca incearca ca vor sa faca ceva si pt tara, ramane de vazut ce vor reusi, pt ca ai judeca acum este prematur.
    • +13 (15 voturi)    
      da draga... (Vineri, 3 iunie 2011, 0:38)

      rogue [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      recunoastem, primim cu totii 0,25 centi pe minut ca la liniile erotice... un kil de zahar, un litru de ulei si o galeata portocalie!
      Nu vrem sa te dezamagim si vrem sa recunoastem ca sa te simti impacat inainte de a fugi si a afla marile adevaruri despre dictatura basesciana si slugoii portocalii, adevaruri expuse zilnic de singurele posturi de televiziune "adevarate" si "profesioniste": iRealitatea si Halena3, pardon Antena3 cu marele Mirrceeeaaaa Badeaaaa! Indobitocire ....pardon, vizionare placuta!
    • +9 (11 voturi)    
      Da, suntem platiti (Vineri, 3 iunie 2011, 1:02)

      postacudeserviciu [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Si banii ne vin din mediul privat, nu de la buget... suntem dependenti de investitii in tara, in economie, nu de ajutoare sociale.E adevarat, suntem platiti in urma a 12-14 ore pe zi lucrate peste program in companii multinationale care baga in tara cate 300k euro in fiecare luna fond de salarii (asta inseamna pt tine curs de schimb stabil si inflatie suportabila, ca s-a intelegi) sau cu 2 joburi, alegand nauci intre ele si la care trebuie s-a fim impecabili si eficienti sau cu o afacere mica, sau o PFA etc.Suntem platiti si platim. Platim impozite pe fiecare dintre orele astea in care stam departe de familii. Nu spargem usa dupa 8 ore dintre care 3 au fost cafea si tigara sau barfa cu colegii. Nu m-a intelege gresit, sunt sigur ca sunt oameni care-si fac treaba, muncesc si peste program si sunt si eficienti si care ar merita un salariu mult mai mare decat il au lucrand la stat... aici ma refer direct la politistul care are 3 luni de spitalizare dupa ce a fost atacat de un membru al unui clan mafiot... dar pentru fiecare bugetar de felul lui sunt 3 care invart 2 hartii in aceasi incapere si care au program cu publicul martea si joia intre 12:00 si 13:00 iar atunci au pauza...si au sporuri!!!!. Ii sti si tu, sunt sigur ca ai nimerit functionarul zeflemitor sau doctorul care te consulta la stat si te cheama sa-ti ia banii in cabinetul lui privat.
      Daca spui ca detesti opozitia cat si guvernarea, mie asta imi sugereaza ca esti inactiv in viata publica. Se poate s-a ma insel, dar daca ar fi s-a fac o supozitie as spune ca faci parte din grupul celor care nu voteaza "pentru ca nu cu cine" (prin fraza asta camufland indecizia si apatia sociala) dar care comenteaza negativ si pe langa subiect fara exceptie. Si, da... am ajuns acasa de la munca acum o jumatate de ora (18 ore in total lucrate azi) si ma declar simpatizant de dreapta si sustinator al reformelor Basescu-Boc. Crezi ca ti-am raspuns la intrebare?
      • -6 (10 voturi)    
        lalala (Vineri, 3 iunie 2011, 10:31)

        un [anonim] i-a raspuns lui postacudeserviciu

        Si daca esti "omul muncii pedeliste" un workaholic de seama, viitorul Romaniei, ce cauti pe web?
        Nu ai o norma de facut la multinationala aia?
        Te mananca limba de la atat muncit?
        Sau vrei sa moara si capra vecinului?
        Parca ai vrut stat democratic, nu?Pai atunci ciocu mic si accepta faptul ca in capitalism nu exista egalitarism.Fiecare face ce poate si se descurca cum poate.
        Si mai termina cu medicii, dupa cum spuneam fiecare face cum il duce mintea, doar nu te astepti sa traiesc din salariul de 900 lei.Pai trag si pielea jos de pe tine sau emigrez, logic, nu?
        Nu-ti convine, du-te dracu in privat sau la Viena.
        Acu mars la munca...
        • +5 (9 voturi)    
          raspuns tipic de simpatizant USL (Vineri, 3 iunie 2011, 11:16)

          rogue [anonim] i-a raspuns lui un

          nu citeste dar vrea cu tot dinadinsul sa comenteze! Nu stie ce sa zica, dar ca sa-si arate superioritatea se comporta ca pe stadion... Banuiesc ca spargeai si seminte cand ai scris asta nu?
          PS: cand iti vine socialu'??
          • -4 (8 voturi)    
            si? (Vineri, 3 iunie 2011, 12:26)

            un [anonim] i-a raspuns lui rogue

            Nu sunt simpatizant, sunt membru a unui partid.Te deranjeaza ceva? Sau pe site-ul asta comentariile sunt rezervate pedelistilor?
            Nu va intereseaza alte pareri, foarte bine, nu accesati site-ul.Oricum tapalaga and company au grija sa nu apara comentariile incomode...
            Restul e blablabla...
            Vad ca va convine concubinajul cu FMI...asta inseamna ca toti sunteti evrei sau masoni? Nu, mai draga, fiecare cu parerea lui.Eu zic ca boc nu este un prim ministru bun.Dovada este situatia.Aveti alte pareri, foarte bine, vom vedea la alegeri.
            Pana atunci, comentariile de genul "eu lucrez 24-24 ca sa platesc socialu' altuia" sau "sa moara batranii a caror pensie le-o platesc" sau "bagati tiganii in lagare" sunt full of shit....
            Doctorii fura, judecatorii fura, profesorii fura, toata lumea fura numai portocalii sunt Alba ca zapada...
            Slabiti-ne...
            • +1 (1 vot)    
              esti PSD Bucuresti! (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 20:18)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui un

              "sunt membru a unui partid."

              Esti un Vanghelizator.
    • +7 (9 voturi)    
      Goguta (Vineri, 3 iunie 2011, 9:22)

      miki [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Amice,spune-mi te rog ce ai vazut postat pro Basescu si por Boc?Nu ai prea vazut dar,ai vazut in schimb impotriva profesionistilor din PNL gen Tariceanu,Vosganian si alti meseriasi!Un lucru este cert ,cind mai multi oameni iti spun ca esti beat ,te duci la culcare.Asa si cu nea Tariceanu,mai toti iti spun in fata ca ai gresit,ai pacatuit,ai fost rosu ai lasat visteria goala si tu in loc sa te ascunzi iesi in continuare si dai lectii.Prin asta dovedesti ca esti un nesimtit si un arivist.
  • +15 (19 voturi)    
    Pride and honour (Joi, 2 iunie 2011, 22:48)

    Trojan.H [utilizator]

    Uite de-aia ne trebuie un deficit bugetar de cel mult 3% consfintit prin Constitutie. O data cei de la FMI zvirliti pe usa afara de Calin, i-ar permite acestuia sa ne trateze din nou ca pe o populatie de lumea 3-a, cu deficite de 10-15%. Numai ca noi avem pretentia si mindria ca suntem romani si n-o sa mai votam specia asta de lacuste.
  • +17 (23 voturi)    
    Parazatismul bugetar. (Joi, 2 iunie 2011, 23:02)

    florin [anonim]

    Nene Tăriceanu ai creat caracatiță bugetară de1 500 000de indivizi la o țară săracă de lumea a 3-a unde găsești un patron român la un muncitor.Gândești ca un ,,Citroen''nevandabil.
  • +13 (17 voturi)    
    Noul FMI (Joi, 2 iunie 2011, 23:09)

    fort night [anonim]

    Oricum, banii de la FMI au picat numai bine pe seceta asta internationala de valute adusa de angajarile fara numar la bugetul statului de musiu T. et. co.Si iarasi, oricum, parerea domniei sale nu prea conteaza.Sunt alte planuri pentru toata Europa in momentul de fata.Pacat insa ca-si induce electoratul in eroare si , in loc sa deschida cai mai rau le inchide si pe cele ramase.De bine de rau, Romania nu e falimentara precum alte tari.Mai avem ceva credibilitate pe care inca se mai poate construi.
  • +14 (18 voturi)    
    Alte tari din lumea a treia (Joi, 2 iunie 2011, 23:11)

    Leo [anonim]

    Portugalia, Irlanda, Grecia si care or mai urma. Tariceanu are dreptate doar daca ne indreptam toti spre lumea a treia. Ceea ce evident ca nu poate fi decat vina lui Basescu.
  • +12 (16 voturi)    
    Pai da... (Joi, 2 iunie 2011, 23:13)

    gigi [anonim]

    Nu e mai bine s-a imprumuti de la bancile locale la dobanzi mai mari si in acelasi timp s-a lasi fara bani piata creditarii? Pai de ce s-a nu sugrumi economia daca poti asa...
    Chiar ca...ba da prosti mai sunt astia din statele UE prinse de ghearele crizei care au de-a face cu FMI. Se vede ca nu au avut "norocul" sa aibe un Tariceanu care s-a le cheltuiasca vresterea de 8% angajand 200000 de bugetari.
    Ce tampiti... ar trebui s-a fim bucurosi ca pronia cereasca ne-a dat un asa prim ministru "capabil"...
    Acum la modul serios. individul asta chiar se aude ce spune sau vorbeste doar frustrarea in el ca la alegerile din 2012 PNL-ul ia maxim 8-9% pe mana lui Antonescu?
  • +9 (15 voturi)    
    uita-te la Grecia, tara ta (Joi, 2 iunie 2011, 23:18)

    Radu [anonim]

    si vezi ce pateam cu tine prim-ministru. citeste asta si poate ne spui de ce tara ta a ajuns aproape de faliment:

    http://www.bbc.co.uk/news/business-13625084
  • +9 (13 voturi)    
    Tariceanu o fi grec ? (Joi, 2 iunie 2011, 23:27)

    judex [anonim]

    Daca da, se pare ca a mostenit aptitudinile autorilor tragediei grecesti (...si nu doar aia din antichitate).
  • +9 (11 voturi)    
    moliceanu (Joi, 2 iunie 2011, 23:51)

    Paleopterix [utilizator]

    tariceanu sa-si ia valiza si sa se care cat mai repede. In Siberia eventual. Aici nu mai este dorit decat de camarazii lui de hotii.
  • +10 (12 voturi)    
    Minunat (Vineri, 3 iunie 2011, 0:09)

    sile [anonim]

    Cine-l mai intreaba pe Tariceanu despre ce-ar trebui sa faca guvernul?
  • +9 (11 voturi)    
    desteptul care (Vineri, 3 iunie 2011, 0:37)

    Dan-T [utilizator]

    trebuia sa isi ia valiza si sa plece undeva departe unde am putea uita ca a fost prim ministru si ca inainte sa vina criza el facea angajari masive la stat. PENTRU CE s-au angajat? Daca imi da cineva un bun motiv pentru asta ii car eu valiza inapoi de oriunde s-ar duce...
  • +6 (8 voturi)    
    Tariceanu (Vineri, 3 iunie 2011, 3:41)

    xy [anonim]

    n-ar trebui sa indrazneasca nici din greseala sa mai aduca vorba cat o trai de FMI. increzutul si analfabetul asta economic a dat afara FMI pe motiv ca Romania sta bine cu deficitul nominal, fara sa aiba macar curiozitatea sa afle si el ce-i aia deficit structural, de care-i spunea FMI atunci. in 2007, deficitul nominal era 2,6%, noi eram nababi, economia duduia, dar deficitul bugetar structural era deja 5,1%. bineinteles, nu mai era FMI sa-l traga de maneca. asa am ajuns unde-am ajuns. si tot el vine acum cu tupeul asta sa critice FMI? incredibil!!
  • +6 (8 voturi)    
    Caline, economia nu este concurs de masini... (Vineri, 3 iunie 2011, 9:08)

    Rescatorul [anonim]

    de epoca. Se pare ca nu esti in stare sa intelegi lucruri elementare. Ori faci o politica tradatoare fata de Romania, ori insisti sa ne jignesti inteligenta. Tu si Vozganian, impreuna cu kgb-istii din PSD ati abatut cea mai grava recesiune si criza asupra acestei tari. Daca nu venea guvernul Boc si FMI, eram demult in situatia Greciei. O tara se conduce cu fapte, nu cu vorbe. Cel putin, asta a dovedit Boc. Romania a iesit cu bine din recesiune si, daca vor continua reformele, va iesi si din criza. De la anul vor simti asta si romanii in buzunar. Da, la anul vand procentele USL vor incepe cu 3! Sper sa nu mai ajungeti niciodata la guvernare. V-ati dovedit din plin incompetenta si relele intentii!
  • +5 (7 voturi)    
    e interesant (Vineri, 3 iunie 2011, 10:11)

    motociclistul [anonim]

    de stiut, care a fost pozitia dupa care a declarat acest...motociclist.
    ca penelist, e in contradictie cu aliatul pesedist care vorbeste altfel de acordul cu fmi, de necesitatea mentinerii lui cu rol preventiv.
    ca fost prim ministru, intra in contradictie cu fostul minstru de finante, tot penelist si el.
    ca sub sef, este prea explicit.
    trebuia sa zica numai, respingem ! :-)
    apare mai mult, ca o declaratie data dupa saua motocicletei :-)
  • +2 (4 voturi)    
    Tariceanu (Vineri, 3 iunie 2011, 12:18)

    Gabi M [utilizator]

    este un alt tupeist care a uitat cate sute de mii de bugetari a angajat in 2007,2008,cate pomeni electorale a dat din bugetul de stat?In locul lui as tacea!
  • 0 (2 voturi)    
    rusine (Vineri, 3 iunie 2011, 17:19)

    marian [anonim]

    Cat tupeu poate avea acest tradator care a amanetat viitorul tarii prin pomenile electorale,prin politici fiscale dezastruoase,prin comportament de mafiot. El, care a guvernat precum ghetarii, cu douazeci de procente la suprafata si optzeci subacvatic, care datorita faptului ca este santajabil,a refuzat sa faca reformele necesare, vine astazi si ne insulta inteligenta mintindu/ne pe fata sau incercind sa ne manipuleze. De parca toti romanii ar fi prosti.
    • +1 (1 vot)    
      Imi place comparatia cu ghetarii! (Vineri, 3 iunie 2011, 19:04)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui marian

      Si daca n-ai fi orbit de ura ai observa ca modul asta de guvernare, precum ghetarii, ni si potriveste manusa noua romanilor si da rezultatele dintre cele mai bune atat in domeniul politic cat si in cel economic. In schimb guvernarea transparenta e garantia sigura a esecului datorita faptului ca romanii sunt destepti si toti vor sa profite de informatiile oferite de putere.