Bihor: USL si UDMR au semnat un protocol de colaborare pe cinci ani

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 24 februarie 2011, 19:44 Actualitate | Politic


Liderii USL si UDMR din judetul Bihor au semnat, joi dupa-amiaza, un protocol de colaborare pentru perioada 2011-2016, in scopul constituirii unei coalitii politice avand ca obiective principale buna guvernare si asigurarea prosperitatii cetatenilor, informeaza Agerpres.

Protocolul a fost semnat de catre presedintii PSD Bihor - Ioan Mang, PNL Bihor - Cornel Popa, PC - Traian Bodea si UDMR - Alexandru Kiss.

Senatorul Ioan Mang a subliniat ca este prima organizatie UDMR din tara care a avut ''curajul si intelepciunea'' sa semneze un protocol cu USL, coalitie de partide aflata in opozitie. ''Sunt convins ca ceea ce am facut noi astazi reprezinta pentru cetatenii acestei tari speranta zilei de maine. Nu este un gest facut doar pentru judetul Bihor, este un gest facut pentru intreaga natiune si dorim ca gestul nostru sa fie urmat si de ceilalti", a spus senatorul Mang.

Presedintele organizatiei judetene a UDMR, Kiss Alexandru a precizat ca Uniunea a colaborat foarte bine si 'foarte sincer' cu PNL, de mai multi ani, si mai ales cu liderii liberali cu care a avut o relatie benefica, relatie concretizata prin fonduri alocate judetului.

Chiar daca pe plan national, a mentionat Kiss Alexandru, liderii UDMR s-ar putea sa nu agreeze aceasta formula, el a precizat ca este o decizie a conducerii UDMR Bihor si a semnat "cu sufletul impacat" pentru aceasta coalitie, pentru ca ''in UDMR organizatiile judetene sunt intr-un fel independente si pot sa incheie alte tipuri de negocieri si coalitii decat cele pe tara''.

"Daca conducerea UDMR doreste o alta coalitie, ar fi sigur, pentru noi, bihorenii, o sinucidere sa facem altceva. Fiecare judet este independent, sper insa ca acest gest va fi urmat de alte judete si pana la urma si de tot UDMR. Eu cred in acest lucru", a spus Kiss Alexandru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2395 vizualizari

  • +17 (25 voturi)    
    si dupa ce o sa castige o sa va arunce ca......... (Joi, 24 februarie 2011, 20:00)

    andy [anonim]

    pe o masea stricata..........ca nici in 2008 nu v-au rut la guvernare.......au spus ca sunteti cancerul udemeristi tampiti........va meritati soarta
    • 0 (0 voturi)    
      Marko Bela stia (Joi, 24 februarie 2011, 21:39)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui andy

      Deputatul Olosz Gergely, candidat la presedintia UDMR, sustine ca anuntarea incheiererii unei aliante intre UDMR si USL la Oradea cu doua zile inaintea congresului reprezinta un atac la adresa stabilitatii Uniunii si la viitorul comunitatii maghiare din Romania.
      “Daca Marko Bela stia despre acest anunt, inseamna ca, deliberat, acesta a injughiat pe la spate comunitatea maghiara din Romania; daca Marko Bela nu era la curent cu ce s-a intamplat, atunci este si mai grav, demonstrand ca in fapt astazi nu mai este presedintele UDMR, nu mai este liderul comunitatii maghiare”, a declarat Olosz Gergely. Deputatul UDMR a mai completat: “Trebuie sa facem ordine in UDMR, trebuie sa refacem adevarata Uniune si, cu o politica onesta si credibila, trebuie cladim viitorul pe care si-l doresc maghiarii din Romania, nu viitorul pe care si-l doresc cativa dintre liderii partidului care actioneaza pentru a-si satisface doar interesele personale”. In opinia candidatului la presedintia UDMR, Olosz Gergely, dupa anuntul de azi de la Oradea, schimbarea majora din UDMR se dovedeste a fi inevitabila.
  • +20 (26 voturi)    
    Crema UDMR Bihor este cercetata pentru spalare de (Joi, 24 februarie 2011, 20:05)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    Kiss Alexandru, Biro Rozalia si Alexandru Mudura au ajuns protagonistii unui nou dosar al DIICOT Oradea # GAZETA a intrat în posesia unor documente care, dincolo de adevarul pe care-l atesta, pot constitui, acum, în plina campanie electorala, si o mare diversiune # Autoritatile statului român stiu, de cinci ani, ca liderii maghiarilor din Bihor ar fi suspecti ca spala bani
    # GAZETA a vrut sa afle cine a blocat ancheta, cine o relanseaza si de ce, dar raspunsurile si le dau cititorii
    si-atunci de ce sa ne miram ca presedintele CJ Bihor semneaza alaturi de restul bandilior?
    # Parchetul General a confirmat reporterilor GAZETEI existenta dosarului nr. 20/D/P/2006 al DIICOT Oradea
    • -6 (14 voturi)    
      ca sa vezi (Joi, 24 februarie 2011, 20:44)

      sictireanu [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

      exact in ziua semnarii cu USL apar dezvaluiri incendiare.
      Lumea nu mai este proasta....
      • +1 (1 vot)    
        ca sa vezi (Joi, 24 februarie 2011, 21:26)

        sictiristu [anonim] i-a raspuns lui sictireanu

        Si exact asta te-a deranjat... nu ca ar fi adevarat. Pe tine te-a deranjat ca exact in ziua asta... ca sa vezi...
        • 0 (0 voturi)    
          pe mine da (Vineri, 25 februarie 2011, 11:59)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui sictiristu

          Nu de alta, dar inca nu stiu daca e mai buna o justitie "la comanda" fata de una proasta/corupta etc.

          Pe langa faptul ca am mai avut si in trecutul nu foarte indepartat o justitie la comanda (si nu a fost bine), partea care nu este "la comanda" tot proasta si corupta este...

          Deci da... cred ca ma deranjeaza
      • +1 (1 vot)    
        nu dragule ... (Joi, 24 februarie 2011, 23:37)

        AntiComunistu [anonim] i-a raspuns lui sictireanu

        infectii respectivi stiau ca au dosare si au vazut ca in actuala guvernare ... s-a dat drumu la cercetari penale ... normal ca au sarit repede pe ideea de PSD ... avocatul tutoror hotilor !

        Rusine !
  • +18 (22 voturi)    
    o incercare de manipulare (Joi, 24 februarie 2011, 20:07)

    pishto baci [anonim]

    inainte de congresul unguresc.
    poate tzine. nici n'o fi costat prea mult.
    • 0 (0 voturi)    
      exact (Vineri, 25 februarie 2011, 0:06)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui pishto baci

      Nu va luati dupa ce spune nenea Kiss ca de cand a fost pus pe liber in fapt din conducerea judetului Bihor e mai trist.

      UDMR si PNL au colaborat bine in Bihor in ultimii ani practic conduc impreuna Bihorul si orasul Oradea - asta nu inseamna ca situatia e similara in alta parte.

      In Bihor situatia e putin mai speciala, oarecum invers fata de restul tarii: Oradenii dupa ce au votat PD mandate la rand, au fost in asa masura batjocoriti de fostul primar PDL (Petru Filip) incat greu isi mai poate PDL spala rusinea. In schimb primarul actual de Oradea, Bolojan, un om si un manager exceptional e din PNL. Trebuie sa colaboreze cu UDMR ca n-are incotro.

      Deci legatura PNL-UDMR exista demult si e oarecum pe alte criterii decat politice: PNL conduce din cauza ca PDL s-a facut de ras + actualul primar, Bolojan, (PNL) chiar e capabil si chiar face treaba exceptionala, n-a avut Oradea asa primar niciodata, iar UDMR ... n-avem ce face, sunt multi maghiari, ei nu au optiuni politice de stanga, dreapta, unul sau altul, ei voteaza UDMR si gata. Astfel liderii UDMR sunt adevarati regi neincoronati, vesnic la conducere. Li se falfaie de ce zice Boc sau Bela, pot face chiar orice, pozitia lor ramane solida si nu comenteaza nimeni in fata lor.

      Paradoxul este ca cu toate ca PNL si UDMR si-au impartit functiile cam peste tot si nu au sustinere de la guvern, treaba merge destul de bine, mai bine decat oricand - asta in esenta datorita lui Bolojan, deci au si sustinerea populatiei.

      Acuma Boc poate sa-i ceara explicatii lui Bela, ar trebui sa i le ceara lui Filip daca ar fi intelept pt ca pt PDL Bihorul e o miza pierduta.

      Oricum, Filip si-a primit "pedeapsa", acuma e euro-parlamentar si vicepresedinte al senatului (macar am scapat de el), dar de fapt mai tot timpul e la casuta lui de vacanta de pe malul lacului din aceeasi localitate in care si "tata" Kiss isi are propriul club de fotbal si multe altele, dar cine sta sa le mai numere..
  • +5 (7 voturi)    
    Ramane sa semneze si PDL si e gata partidul unic (Joi, 24 februarie 2011, 20:21)

    zexe [anonim]

    Domnilor, in Romania totul este posibil. Acolo nu exista doctrina si nici culoare politica, pentru ca nici coruptia nu are doctrina sau culoare politica. Acolo nu exista decat un sistem denumit generic "Galeata cu bunatati electorale".
    Se cauta zone virgine pentru un nou gulag.
  • -14 (20 voturi)    
    poate ca (Joi, 24 februarie 2011, 20:23)

    florin [anonim]

    Poate ca e inceputul sfarsitului. Hai cu suspendarea stim noi cui!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      de aia era Base nervos (Joi, 24 februarie 2011, 20:51)

      bokku [anonim] i-a raspuns lui florin

      la conferinta de presa!
      De ce le e teama, nu scapa!
    • 0 (0 voturi)    
      Si dupa aia ce? (Joi, 24 februarie 2011, 21:21)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui florin

      Crezi ca daca pica stii tu cine or sa umble ciinii cu colaci in coada? Sau o sa creasca salariile ca-n 2008? Sau astia de la usele or sa fure mai putin (cu vintu, voiculescu, nastase ca si mentori)?

      Sau ce ti se pare tie asha de avantajos daca pica basescu miine?

      Sunt alegeri in 2012 si or sa pice atunci. Fix de campanie electorala avem nevoie acum. Le-am rezolvat pe toate...

      Da' unde nu-i cap, vai de picioare....
    • 0 (0 voturi)    
      Ca sa ce!? (Joi, 24 februarie 2011, 21:24)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Ca sa vezi cum e sa fii ... si de altii flamazi de ciolan? Florine, asculta la mine baiete. Dintr-o traista goala nimeni nu poate da ceva. Viitorul daca va fi rosu se va rezuma la 3 actiuni: imprumuturi externe, folosirea banilor exclusiv pentru buzunarele lor, prigoana fostilor guvernanti. Nimic nou pentru tine, poate doar satisfactia ca ti s-a indeplinit o dorinta inutila.
  • -3 (15 voturi)    
    BRAVO (Joi, 24 februarie 2011, 20:32)

    cineva [anonim]

    Asa ar trebui in toata tara,sa se ajunga la anticipate,si dupa aia sa le dam un sut in fund ungurilor,ca nu mai e nevoie de ei,sa se suspende presedintele si neaparat ridicat pragul electoral la 10% ca sa nu mai conduca ungurii Romania niciodata!
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur, ca Romanii sunt mult mai brehji ca ungurii (Joi, 24 februarie 2011, 21:18)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui cineva

      Din cauza ungurilor avem o administratie asha num,eroasa si corupta, tot ungurii sunt de vina si ca s-au taiat salariile, si tot ungurii au adus criza mondiala Sic!

      Chiar ma intrebam cine ar vota PRM si PP. Vad ca mai exista inca deajunse exemplare din astea...
    • 0 (0 voturi)    
      Ungurii (Joi, 24 februarie 2011, 21:21)

      shadow [anonim] i-a raspuns lui cineva

      Ai tu ceva cu ei , dar romanii nostri verzi ne-au cam nenorocit , asta daca nu cumva tu esti unul cu jeep si vila facute din contracte destepte .
  • 0 (0 voturi)    
    Istoria este plina de tradari si tradatori (Vineri, 25 februarie 2011, 2:16)

    zexe [anonim]

    Vlad Tepes a fost tradat, Mihai Viteazul a fost tradat, Alexandru Ioan Cuza a fost tradat, dar citi dintre noi retinem numele tuturor tradatorilor? cati dintre noi mai stim cine au fost cei 322? De data asta, insa, mi-as dori ca istoria sa mentioneze toti tradatorii. Poate asa, peste ani si ani, sa li se stinga stirpea in rusine. Poate asa, Romania si romanii isi vor cinsti si respecta eroii fara sa-i mai lase pe maini inrosite de sange si de comunism.