Marian Sarbu: Coalitia de guvernare ar putea semna saptamana aceasta protocolul de colaborare pentru alegerile din 2012

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 22 februarie 2011, 17:56 Actualitate | Politic


Coalitia guvernamentala ar putea semna in cursul acestei saptamani un protocol de colaborare pana la alegerile din 2012, a anuntat marti, la finalul Biroului Politic Permanent National al UNPR, liderul acestei formatiuni, Marian Sarbu, citat de Agerpres.

''In proiectul de protocol al coalitiei care va sustine Guvernul pana la finalul acestui ciclu electoral este prevazuta in mod expres indexarea pensiilor cu rata inflatiei incepand cu 1 ianuarie 2012, plus o crestere. (...) Nu am renuntat la ideea taxarii averilor mari si foarte mari. Nu am renuntat la obiectivul de a readuce salariile bugetare la nivelul din 30 iunie 2010 si nici la cel privind indexarea pensiilor cel putin cu rata inflatiei. Pentru noi, aceste prioritati raman valabile si, pe masura ce economia o va permite, vom face toate demersurile politice si institutionale pentru atingerea lor. Poate ca nu suntem la fel de galagiosi cum sunt altii, dar va pot asigura ca suntem mai eficienti in apararea celor care muncesc si in general a tuturor celor care se simt atasati de valorile stangii'', a afirmat Marian Sarbu.

Si liderul grupului UDMR din Senat, Fekete-Szabo Andras Levente, a declarat, luni, pentru Agerpres, ca protocolul de colaborare dintre formatiunile care sustin Guvernul va fi semnat, cel mai probabil, joia aceasta.

Si secretarul general adjunct al PDL, Gheorghe Flutur, anuntase, anterior, ca protocolul dintre formatiunile aflate in arcul guvernamental va fi semnat saptamana aceasta. Flutur a precizat luni, dupa sedinta saptamanala a conducerii PDL, ca documentul care consfinteste parteneriatul ce sustine guvernarea va fi finalizat si probabil semnat in aceasta saptamana.

Potrivit lui Gheorghe Flutur, protocolul are "ca obiectiv major si ambitios" castigarea de catre actuala coalitie a alegerilor din 2012 si guvernarea dupa acest an electoral: "Premierul a fost mandatat sa finalizeze si sa semneze, in numele PDL, protocolul de colaborare a coalitiei".

Alte obiective ale protocolului sunt, conform secretarului general adjunct, relansarea economiei, asigurarea stabilitatii macroeconomice, accelerarea absorbtiei fondurilor europene, sustinerea mediului de afaceri sau promovarea parteneriatului public-privat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















904 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Sarbu a uitat (Marţi, 22 februarie 2011, 18:02)

    cici [anonim]

    ce declara anul trecut.
    Spunea ca daca de la 1 ian nu se dau inapoi cei 25%, paraseste coalitia de guvernare.
    Am vazut ca si asta s-a dedulcit la putere si la functii!
    • -1 (5 voturi)    
      hai la privat (Marţi, 22 februarie 2011, 18:32)

      eu [anonim] i-a raspuns lui cici

      mai asta cu 25% sa sti ca ne-am cam saturat sa va plangem pe voi bugetarii.............90% dintr voi sunteti o adunatura de putori ordinare.......adica la patron sa se simta criza dar la voi nu.......RUSINE pesedisti comunisti
      • +1 (5 voturi)    
        daca te-ai saturat, (Marţi, 22 februarie 2011, 18:45)

        cici [anonim] i-a raspuns lui eu

        bea apa!
        Sa stii ca generalizarea e semn de prostie!

        PS.
        Care criza? Tu n-ai aflat ca Romania nu vrea sa intre in criza? Si, chiar daca n-a intrat, a si iesit de vreo 3 ori pana acum?
        • -1 (5 voturi)    
          vezi ca omul nu a generalizat.. (Marţi, 22 februarie 2011, 19:02)

          meserie [anonim] i-a raspuns lui cici

          a spus 90% dintre bugetari.........ar trebui sa recunosti si tu oricat de destept esti ca va este frica sa iesiti din sistem......voi ca faceti ca munciti ei se fac ca va platesc.........si asa pana la adanci batraneti.....aia prin vama fura de rup.......aia pe la fisc fura de rup.....etc...........
    • 0 (0 voturi)    
      Pe ce directie e coalitia/ (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:57)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui cici

      UNPR se declara in mass-media si in program ca fiind de stanga(cea adevarata!) ,PD zice ca e de dreapta (populara=populista),iar UDMR are de toate ca o asociatie ce este. Cum ramane cu "puritatea" ideologica pe care o reclama "deontologii" de la USL?. De fapt fiecare are un obiectiv clar: PD sa se mentina la putere cu sprijinul lui Basescu cu al "cumparaturilor',iar USL sa-i dea jos si pe PD si pe Basescu. Acum ramane de vazut cum judeca fiecare roman: daca i-a mers bine cu guvernarea BB se bucura ca ramana,daca i s-au luat bani din salariu sau pensie sau a ramas somer ca nu mai merge economia ,caci banii din imprumuturi s-au dus la plata datoriilor electorale,ii va sustine pe USL ca sa vina ei cu alte solutii. Caci oricum mai rau ca acum nu poate fi!
    • 0 (0 voturi)    
      Eu stiu altceva (Miercuri, 23 februarie 2011, 17:32)

      Baciu [anonim] i-a raspuns lui cici

      a spus ca are incredere in masurile pe care le-a luat Boc si ca daca observa ca Boc nu le respecta si nu se dovedeste ca poatetine cont de propunerile UNPR, atunci incepand cu 31 dec 2010 vor renunta la a mai sustine guvernul Boc.
  • 0 (0 voturi)    
    Alianta (Miercuri, 23 februarie 2011, 14:50)

    Frincu [anonim]

    Tot ce se poate. Odata cu USL, o alianta a partidelor de la putere e necesara mai ales ca au aparut semnale ca UDMR e curtat de Ponta. La treaba!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Succes in continuare! (Miercuri, 23 februarie 2011, 17:46)

      cristiana [anonim] i-a raspuns lui Frincu

      Nu stiu in ce masura UDMR-ul face tot ce poate pentru romani, dar este clar ca UNPR-ul are atitudinea corecta. Nu cred ca ar fi neaparat benefica o astfel de coalitie pentru UNPR, dar stiu ca Oprea are capul pe umeri si stie ce face. Le urez mult succes!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cand exista vointa se poate (Miercuri, 23 februarie 2011, 15:10)

    Colap [anonim]

    UNPR poate semna acum protocolul in alianta de guvernare fara probleme. PDL a demonstrat in ultima perioada ca tine cont de propunerile UNPR in dezbaterile pe unele texte de legi foarte importante pentru Romania
  • 0 (0 voturi)    
    Este pentru stabilitate in coalitie (Miercuri, 23 februarie 2011, 16:00)

    Mirciulescu [anonim]

    Este necesar semnarea unui protocol intre partidele aflate la guvernare si minoritati, in contrapartida cu alianta partidelor din opozitie. Atat UNPR cat si UDMR sustin semnarea protocolului.
  • 0 (0 voturi)    
    Din ce in ce mai puternici (Miercuri, 23 februarie 2011, 16:21)

    madalina [anonim]

    Dealul opozitiei este departe de a face fata muntelui care se va constitui in urma acestui protocol. Sa fim sinceri, se poate pune pontanacu sau antenescu cu oameni gen oprea, sarbu, diaconescu sau altii? Niciodata. Astia au sange in instalatie si incet dar sigur se impun pe piata politica din ce in ce mai puternic!
  • 0 (0 voturi)    
    prioritatile UNPR-ului prin gura lui Sarbu (Joi, 24 februarie 2011, 0:01)

    mili [anonim]

    'In proiectul de protocol al coalitiei care va sustine Guvernul pana la finalul acestui ciclu electoral este prevazuta in mod expres indexarea pensiilor cu rata inflatiei incepand cu 1 ianuarie 2012, plus o crestere. (...) Nu am renuntat la ideea taxarii averilor mari si foarte mari. Nu am renuntat la obiectivul de a readuce salariile bugetare la nivelul din 30 iunie 2010 si nici la cel privind indexarea pensiilor cel putin cu rata inflatiei.