VIDEO Sorin Oprescu: In doua sau trei luni vom tine un referendum privind desfiintarea primariilor de sector

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 14:30 Actualitate | Politic


Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, vrea sa pregateasca, in urmatoarele doua - trei luni, organizarea la nivelul Bucurestiului a referendumului vizand desfiintarea primariilor de sectoare. "Da, sigur ca da, probabil ca in doua sau trei luni, pentru ca trebuie pregatit, bai fratilor, vom tine un referendum. Cand e cald afara...", a declarat, sambata, Sorin Oprescu, intrebat daca ar fi de acord cu organizarea unui astfel de referendum.

El a aratat ca prin intermediul unui astfel de scrutin bucurestenii ar urma sa fie consultati si in chestiuni de dezvoltare urbanistica.

"Studiem posibilitatea ca, pe langa chestiunea asta (desfiintarea primariilor - n.r.), sa mai punem si cateva intrebari bucurestenilor, sa ii consultam pentru o serie intreaga de lucruri cu privire la dezvoltarea urbanistica", a precizat primarul general al Capitalei.

Edilul sef al Capitalei a opinat ca si Consiliul General al Municipiului Bucuresti va fi de acord cu organizarea referendumului. "Nu vad de ce Consiliul General nu ar fi de acord cu treaba asta. Adica ce nu am voie sa consult bucurestenii?", a mai spus Oprescu, citat de Agerpres.

Presedintele organizatiei PDL Bucuresti, Elena Udrea, a anuntat, vineri, ca proiectul democrat-liberal al Legii Capitalei va fi finalizat saptamana viitoare, ea precizand ca, in acest moment, exista atat varianta alegerii primarilor de sector din randul consilierilor generali, cat si cea a impartirii orasului in 20 de sectoare, gestionate de primarul general si de Consiliul General.

La inceputul acestei saptamani, presedintele organizatiei PNL Bucuresti, Andrei Chiliman, primar al sectorului 1, i-a solicitat edilului sef al Capitalei, Sorin Oprescu, sa initieze un referendum local cu privire la desfiintarea primariilor de sector.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2012 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    adica daca bucurestii spun (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 14:39)

    naiv [anonim]

    ca vor un singur Bucuresti, Chiliman, PNL, PSD vor recunoaste rezultatle si vor vota in parlament legea? sau vor incepe sa spuna ca in sectorul X s-au dat crenvursti pt. vot, ca 800 de babe din sectorul Y nu au votat, ca fiind duminica adventistii nu au venit la vot, ca era cer innorat si nu se vedea BINE buletinul de vot? Iar pana la urma conteaza cate bugete are Bucurestiul nu cati oameni cu esarfe oficiaza casatorii si taie panglici. DIn 1850 pana la A.Nastase (2002) Bucurestiul a avut un singur buget.
  • +1 (11 voturi)    
    foarte bine!! (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 14:42)

    George [anonim]

    Bucurestenii sa se pronunte iar politicienii sa le respecte dorinta. Si Chiliman, si Udrea.
    • +1 (3 voturi)    
      pt ce? (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 15:51)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui George

      ce treaba au oamenii de rand cu organizarea administatiei locale? a studiat vreun pensionar chestiunile astea? sau de ce sa isi dea cu parerea? nu se schimba constitutia si nici nu este vreo lege organica saau de importanta majora, oricum bani aruncati aiurea...
  • -2 (14 voturi)    
    aoleooo.. (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 14:50)

    Res [anonim]

    deci bani pt subventonarea gigacaloriei nu are,dar sa faca referendum are.
    • -5 (13 voturi)    
      chiar asa (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 15:12)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Res

      Ar trebui sa opreasca toate prostiile astea cu poduri si traversari si stadioane si ar trebui sa subventioneze gigacaloria si sa dea ajutoare sociale!
      • 0 (2 voturi)    
        transporturi (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 15:23)

        nini [anonim] i-a raspuns lui Io

        Lasati voi dreac gigacaloria, asta-i manarita din noile contoare, montate de electrica si distrigaz. Ce ar trebui sa faca derbedeul Oprescu: noile linii de metrou aflate in constructie si proiect, pasajele in constructie, noul aeroport in sudul capitalei. Dar stati linistiti ca nu-l fute grija pe magar de necesitatile astea ci doar de lovituri de imagine: cel mai lung carnat, cea mai lata prajitura etc.
      • -1 (3 voturi)    
        la munca (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 15:43)

        bucurestean [anonim] i-a raspuns lui Io

        la munca nu la intins mana bai neispravitilor, nu te uita in buzunarul meu sa ti se subventioneze caloria.
      • +2 (2 voturi)    
        lll (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 15:50)

        io [anonim] i-a raspuns lui Io

        sper ca ai fost ironic....
      • +2 (4 voturi)    
        da da (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 20:40)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Io

        repede la ajutoare sociale.

        de ce sa va dea voua ajutoare sociale si sa nu faca ceva pt toti?
        eu nu primesc ajutor social si nu sunt de acord cu subventiile de la stat, chiar daca este oprescu basescu sau videanu.
        stan toti dupa ajutoare dar nu muncim deloc.

        d-aia suntem unde suntem. ca asteptam toti de la stat in loc sa muncim.

        sau comentariul tau este un raspuns ironic la comentariul anterior... atunci scuze :)
    • -1 (3 voturi)    
      0 LEI SUBVENTIE (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 15:25)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Res

      Nu ai bani? consumi mai putin ! 0 lei subventie la toata lumea !! vrei un serviciu il platesti , daca nu te muti la casa si oricum nu primesti subventie. eu stau la sat si nu primesc un leu subventie.
  • -1 (1 vot)    
    reorganizarea administrativa a Bucurestiului (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 15:38)

    florinu [anonim]

    Dupa mine capitala ar trebui reorganizata in 3 arii administrative astfel: aria1-Buc. vechi [tot ce-i pe malul drept al Dambovitei] aria2-Buc. nou [tot ce-i intre Dambovita si Colentina] aria3-Baneasa [tot ce-i pe malul stang al Colentinei]. Ariile sant inegale dar mult mai practice administrativ decat actuala impartire ca feliile de tort, care nu tine cont de geografie. Faceti petitie on-line cu propunerea mea. Fiecarei arii i s-ar aloca birocrati in functie de populatie si suprafata.
  • +3 (3 voturi)    
    Sau invers (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 16:07)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Mai curand am putea sa votam daca vrem desfiintarea primariei generale si pastrarea celor de sector.

    Pana acum am avut cativa primari de sector ok in diverse sectoare in timp ce nici un primar al capitalei nu m-a convins si nu au fost apti sa controleze un oras de dimensiunea asta (ca sa nu mai vorbim de dezvoltarea aberanta a orasului multumita atentiilor si prieteniilor diverselor firme de constructii cu primaria generala).
    • -1 (1 vot)    
      financiar vorbind e invers! (Luni, 24 ianuarie 2011, 9:15)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Lol Lolovici

      daca iei un credit, bugetul de venituri consolidat e mai mare si te crediteaza mai usor! Cand un bulevard trece dintr-un sector in altul cum faci sa-l repari pe tot? Vorbesc numai despre finante nu despre restul administratiei.
  • +2 (2 voturi)    
    caini maidanezi (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 16:54)

    andu [anonim]

    poate intreaba si de cainii maidanezi
  • +2 (2 voturi)    
    Puiul de general securist vrea tot Bucurestiul (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 17:03)

    zexe [anonim]

    Sa fim serioasi, tovarasi! Oprescu vrea tot Bucurestiul cu intentia de a transforma capitala intr-un cuib al securistilor comunisti. Ce naste din pisica, are tot ochi albastri.
    Bucurestenii ar trebui sa invete cu totii sa intocmeasca note informative, in cazul in care nu au invatat deja.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa ramana numai PMB - ul! (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 17:05)

    Florin [anonim]

    Si cu functionarii cum ramane? Vor fi dati afara? Vor fi angajati la Primaria Capitalei?
    Din cate am vazut intr-o varianta a legii raman primariile de sector, dar cu restrictii. Primarul sectorului nu mai poate elibera autorizatii de construire decat pt locuinte cu maxim P + 2E. Adica e clar si o lupta intre arhitecti.
  • +1 (3 voturi)    
    Primariile de sectoare, opera lui Nastase (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 17:18)

    zexe [anonim]

    Sa ne amintim ca Nastase, cel cu renumita matusa Tamara, a infiintat primariile de sectoare cu scopul vadit de a-i bloca drumul dictatorului Basescu spre Cotroceni. Acum, cand dictatorul a demonstrat ca nicio manevra comunista nu-i poate sta in cale, ei bine, acum vor sa netezeasca drumul lui Oprescu spre cea mai inalta functie in stat. De ce isi doresc asa ceva? Pentru ca este singurul personaj politic independent ( ma pufneste rasul cand pronunt sintagma "om politic independent") care nu este acuzat de coruptie.
    Oare?
  • +3 (3 voturi)    
    Oprescu presedinte? (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 20:27)

    zexe [anonim]

    Daca veti vota pentru Oprescu primar al tuturor bucurestenilor este ca si cum ati vota Oprescu presedinte. Aflati cine i-au dat cei 7 ani de acasa si mai ganditi-va!
  • +2 (2 voturi)    
    Oprescu sa-si tina gura si sa faca (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 22:11)

    SoAv [utilizator]

    Imi place teribil ca s-au trezit acum tot felul de sustinatori ai referendumului (Udrea, Oprescu, Ontanu), care taceau ca pestii pana sa ridice Chiliman problema referendumului. Acum se grabesc toti sa spuna cum ca de fapt ei au cerut asta. Eu ma bucur macar ca exista o majoritate care sa vrea acest referendum, nu de alta dar chiar vreau sa am ocazia sa-mi spun un punct de vedere pe problema asta.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu stiu de ce imi aminteste referendumul acesta... (Duminică, 23 ianuarie 2011, 10:49)

    mcris [utilizator]

    ...de cel pentru Parlament unicameral?
  • 0 (2 voturi)    
    ideea ii apartine lui chiliman (Duminică, 23 ianuarie 2011, 20:01)

    maria ioana [anonim]

    dar ce va asteptati oameni buni ..o blonda sa gandeasca?cu ce ar putea ei sa faca ea asta daca nu are cu ce?cu singurul ei neuron pe care l intereseaza doar gentute si pantofiori de mii de euro?noroc cu d nul chiliman ca stie sa se gandeasca si la cetatenii
  • -2 (2 voturi)    
    o idee buna (Luni, 24 ianuarie 2011, 0:29)

    Alexandru Posescu [anonim]

    Buna ziua,

    eu cred ca ar fi bine ca Bucurestiul sa aiba 1 singur primar. Ar fi poate o organizare mai buna si cu siguranta o povara mai mica pt buget.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu mor caii, (Luni, 24 ianuarie 2011, 8:16)

    Stepanida [utilizator]

    cand vor cainii!Oprescu nu este la cheremul lui Chiliman sau Piedone!Nu declanseaza Oprescu procedurile pentru referendum maine,doar asa ,sa-i faca pe plac edilului de la 1!Un referendum trebuie organizat,gandit,nu asa pe graba!