VIDEO Traian Basescu: Suntem intr-o tensiune publica pe care nu ne-o dorim

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:15 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu l-a primit, vineri, pe Joseph Daul, presedintele grupului Partidului Popularilor Europeni din PE, caruia i-a spus ca "fara voia noastra, suntem intr-o tensiune publica si in mod cert noi nu ne-o dorim, dar nici nu putem sa stam sa se pravaleasca furtuna pe noi", potrivit Mediafax.

"Ne bucura vizita dumneavoastra si a vicepresedintelui grupului PPE (Jaime Mayor Oreja - n.red.) la Bucuresti, mai ales ca se pare ca, fara voia noastra, suntem intr-o tensiune publica si in mod cert noi nu ne-o dorim, dar nici nu putem sa stam sa se pravaleasca furtuna pe noi", a spus Traian Basescu la inceputul intalnirii.

El a adaugat ca, "in mod cert", Romania trebuie sa isi apere interesele si, "chiar daca nu sunt interese foarte mari", o minima demnitate trebuie sa si-o apere. "Ne pare rau ca s-au tensionat lucrurile public", a mai spus Basescu.

La randul sau, Joseph Daul, presedintele grupului Partidului Popular European din Parlamentul European, a afirmat ca a venit la Bucuresti pentru a discuta despre Europa, dar si pentru a pregati urmatorul buget al UE, cel de dupa 2013.

"Imi vizitez prietenii, iar atunci cand iti vizitezi prietenii trebuie sa vorbesti si despre lucrurile care te supara si despre lucrurile care trebuie sa mearga inainte", a adaugat Joseph Daul.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3925 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    romania si lumea (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:39)

    im [anonim]

    România trebuie să fie demnă în relaţiile internaţionale; trebuie să-şi apere interesele cu demnitate. Nu trebuie să tot înghiţim la umilinţe. În acelaşi timp trebuie să recunoaştem că am greşit, atunci când este cazul.
    Imaginea ţării în străinătate este oglinda a ceea ce se întâmplă în ţară.
  • -4 (22 voturi)    
    Nea Traiane (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:40)

    Lucifer [anonim]

    hai sa iti explic cum sta treaba:
    Ne-au primit oamenii aia in UE in speranta ca o sa ne civilizam si noi odata.
    Au vazut poticnelile PDL si atitudinea refractara a populatiei la reformarea statului si s-au prins ca dupa 2012 o sa discute cu vechea clica de corupti din PSD asa ca ne-au tras pe linie moarta pana ne civilizam. Adica 20-30 ani.
    Pentru moment ar fi bine sa ne integram in Orient ca pe acolo ne e locul. Dupa cativa ani cu PSD o sa-l pierdem si pe ala. Si o sa ne uitam cu jind catre tari africane.
    • +2 (14 voturi)    
      Bullshit (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:59)

      Doc [anonim] i-a raspuns lui Lucifer

      Tu ai impresia ca europenii sunt idioti?
      Europenii sunt "multe" dar idioti nu.

      Au stiut foarte bine care sunt politicenii romani si care va fi evolutia in tara noastra. Ce fac acum e spectacol de prost gust. Ceva ia suparat (si poti sa fii sigur ca nu coruptia din Romania) si au reactionat in consecinta.

      Ce ma amuza "analistii" astia care pleaca de la premiza ca europenii sunt onesti si justi pana in adancul firii, in timp ce romanii sunt de cea mai joasa speta.
      • +6 (12 voturi)    
        Cu nasul pe sus (Vineri, 21 ianuarie 2011, 13:16)

        Lucifer [anonim] i-a raspuns lui Doc

        si cu pantalonii murdari.

        Atitudinea asta nu o sa ne duca nicaieri prietene!

        Pacat de cei 20-30 % dintre romani care sunt oameni de calitate.
        • +1 (7 voturi)    
          Cu capul plecat (Vineri, 21 ianuarie 2011, 13:51)

          Doc [anonim] i-a raspuns lui Lucifer

          si camasa curata.

          Nici atiutudinea asta nu ne va duce nicaieri.

          Dar, gata! Nu mai imi pierd timul... cu ...
          • +5 (7 voturi)    
            Pari om destept (Vineri, 21 ianuarie 2011, 14:50)

            Lucifer [anonim] i-a raspuns lui Doc

            Eu propun exemplul celui mai roman dintre romani: Carol I.
            Cu spatele drept si cu ambele curate!

            Si a dus Romania unde ii e locul.
            Cu bine
    • +2 (6 voturi)    
      Foarte obiectiv (Vineri, 21 ianuarie 2011, 15:01)

      mc [anonim] i-a raspuns lui Lucifer

      Hai sa iti explic si eu cum sta treaba:
      Ne-au primit in UE pentru ca am dat resursa de petrol a Romaniei Austriei, care la vremea aceea detinea presedintia UE (lucru pe care il cunoaste toata clasa politica si toata jurnalimea din RO), ne-au primit in NATO ca a castigat Bechtel acea licitatie smechera rau. Toate acestea s-au facut pe vremea guvernelor PSD, care vroiau sa se laude cu realizarile lor marete. Nu ne primesc in Schengen pentru ca nu vrem sa facem cum vor francezii si nemtii. Se stie unde dar nu se spune. Ar costa fffff mult Romania. Intr-adevar, se poate considera aceasta un insucces al diplomatiei romanesti si a Presedinției neaderarea la Schengen dar, eu cred ca a fost f bine analizata situatia. Dam ce vor sau mai asteptam?
      Nu cred ca ne mai permitem sa dam asa... de dragul de a nu a mai arata buletinul la graniță. Pana la urma, pe mine ca cetatean roman ce ma opreste sa merg prin Europa? Ca simplu cetatean, daca vorbim de altceva in afara de circulatia fara a mai arata buletinul la unguri, nu discut pentru ca nu ma intereseaza, cum de asemenea nu ma deranjeaza sa arat buletinul.
      • -3 (5 voturi)    
        Bati campii stimabile (Vineri, 21 ianuarie 2011, 15:23)

        moldovean [anonim] i-a raspuns lui mc

        Asa-i romanul. El se pricepe la toate. De aceea-i si merge asa de bine.
      • +5 (5 voturi)    
        :)))) (Vineri, 21 ianuarie 2011, 16:12)

        Lucifer [anonim] i-a raspuns lui mc

        "resursa de petrol a Romaniei Austriei"
        "e-au primit in NATO ca a castigat Bechtel acea licitatie smechera rau"

        Privatizari pe vremea lui Nastase
        Tu ai baga un hot dovedit la tine in casa ?
        Vezi justitia romana - protectoarea infractorilor.
        Si da, are dreptate Basescu: e tensionata situatia pentru ca au simtit hotii ca se strange funia pe par si incep sa schelalaie.
  • -3 (11 voturi)    
    Diplomatie (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:47)

    Rasmus [utilizator]

    E putin spus ca presdintele si membrii guvernului dau dovada de lipsa de diplomatie.
    Un exemplu de impolitete crasa: Aseara Camera de comert Romano-Germana a avut petrecerea de anul nou la Palatul Parlamentului. Desii dl. Basescu a confirmat participarea, la ora 16.00, cu trei ore inainte de inceperea evenimentului, a anuntat ca nu mai vine. Deasemenea, nu a participat nici un ministru...
    Ori cred ca cei de acolo reprezentau firme care, cumulta, aveau o cifra de afaceri mai mare ca PIB-ul Romaniei.
  • -5 (7 voturi)    
    furtuna intr-un pahar cu apa (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:50)

    taranistu [utilizator]

    Avantajele intrarii in Schengen sunt minime pentru populatia Romaniei, maxime pentru PDL. Pentru ca nu prea au cu ce se prezenta in fata electoratului. Iar despre avantajele aderarii la Schengen cititi aici:

    http://www.romanialibera.ro/opinii/editorial/plecam-la-razboi-cu-germania-si-franta-214015.html
  • -6 (8 voturi)    
    Dar oare? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:55)

    Dorian [anonim]

    Dar oare daca "oamenii aia in UE" si-au dat seama ca au de a face cu un guvern incompetent, plin de nepriceputi, care au mocirlit tara si n-au facut nimic in afara de osanale "marelui licurici"? Ca avem un presedinte de sase ani care a promis ca vom trai bine, ca va face si va drege, dar in afara de productia de vorbe necugetate nu a facut nimic?
    Unde sint "succesurile" promise? Sint o gramada de idioti si in PSD, dar parca ne-am saturat de gargaragii astia care dau mereu vina pe moguli, pe afaceristi, pe populatie.
    • -1 (3 voturi)    
      de ce nu te faci D-ta presedinte ? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 15:26)

      mnoldovean [anonim] i-a raspuns lui Dorian

      Daca tot le stii asa de bine pe toate, fa-te D-ta presedinte.
  • -5 (7 voturi)    
    curiozitate... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:59)

    florin [anonim]

    Stiu ca actuala putere (base+pdl) este cea mai redutabila poate din toata istoria cunoscuta de mine. Stiu ca increderea populatiei in ea este sub 15%. Sunt foarte curios ce va face ca sa se perpetueze in aceste conditii!
    Stie cineva sa-mi spuna care vor fi tertipurile pe care le va folosi? Unul va fi cel cu scrisorile electorale din diaspora. Dar nu va fi suficient... Astept!
    • +3 (5 voturi)    
      nu are nevoie de tertipuri (Vineri, 21 ianuarie 2011, 15:33)

      moldovean [anonim] i-a raspuns lui florin

      Ne vor convinge rezultatele masurilor de austeritate si relansarea economica.
      Faptul ca epava economica numita Romania nu s-a scufundat in furtuna crizei mondiale este dovada competentei guvernarii actuale.
      Romanul critica tot timpul. Retorica folosita ii da in vileag insa nepriceperea.
      Diaspora este cea care intelege contextul mondial pentru ca nu se hraneste cu laptele acrit al pseudijurnalistilor damboviteni.
  • +3 (5 voturi)    
    Comparatie. (Vineri, 21 ianuarie 2011, 13:33)

    decebal [anonim]

    Asa cum arata mediul inconjurator in Romania,puternic poluat si fara perspectiva ,intocmai este si mediul politic,justita,politia,armata.Trebuie vointa nationala pentru o curatenie generala si pe urma vom fi credibili si-n exterior,dar nu se vrea, din cauza privilegiilor.Ne meritam soarta.Societatea civila functioneaza slab si cu rateuri.
    • -1 (3 voturi)    
      dumneata ce faci pentru indreptare? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 15:36)

      unul [anonim] i-a raspuns lui decebal

      Un membru al societatii pe care o critici esti si dumneata.
  • -2 (6 voturi)    
    suntem singuri contra tuturor..... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 15:56)

    costica [anonim]

    ce zice asta, e asa diplomatie si-atat..... realitatea trista a Romaniei e in deciziile luate de mai marii Germania si Franta pe care Basescu a reusit performanta sa-i supere..... SUCCESURI pe mai departe......
    • +2 (4 voturi)    
      nu stii ce spui (Vineri, 21 ianuarie 2011, 17:37)

      moldovean [anonim] i-a raspuns lui costica

      Nu-i Basescu devina.
  • 0 (0 voturi)    
    Schengen (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 13:00)

    costel [anonim]

    Nici Iliescu si mai ales Constantinescu nu au tinut cont de demnitatea acestui popor.Nu putem sa stam mereu in genunchi pentru ca asa cred Ponta si cu PSD-ul lui,sau alti politicieni care au vindut tara si bogatiile ei pe nimic.Felicitari d-le presedinte.