Ion Iliescu: Nu-i recomand lui Ponta sa candideze la presedintie, e prea devreme

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 19 decembrie 2010, 11:43 Actualitate | Politic


Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat ca nu ii recomanda lui Victor Ponta sa candideze la presedintie, intrucat ar fi "prea devreme", transmite Mediafax.

Iliescu a evitat sa dea nume de posibili candidati la presedintie care sa aiba si succes, facand doar un portret-robot al unui eventual viitor presedinte: "un om care sa respecte Constitutia, sa respecte legile, sa fie in dialog cu institutiile statului, nu in razboi ca Basescu".

Intrebat daca i-ar recomanda presedintelui PSD, Victor Ponta, sa candideze la urmatoarele alegeri prezidentiale, Iliescu a raspuns: "Nu, e prea devreme".

Iliescu a mai afirmat, in cadrul emisiunii "Dupa 20 de ani" de la ProTV, ca Ponta "s-a grabit" cand a facut afirmatia ca PSD l-ar putea sprijini pe presedintele PNL, Crin Antonescu, la alegerile prezidentiale, in schimbul unui guvern PNL-PSD.

"S-a grabit si nimeni nu a cuplat la asa ceva (in BPN al PSD - n.r.). Dar nu asta este problema acum, acestea sunt teme periferice. Nominal vom gasi si candidatii pentru guvernare si pentru o eventuala grabire a alegerilor prezidentiale si pentru un candidat comun (al opozitiei - n.r.). Daca incepem cu nominalizari, gresim, torpilam pe fond ceea ce inseamna actiunea comuna a opozitiei", a mai spus Iliescu.


Citeste mai multe despre   


















2942 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Marioneta Ponta (Duminică, 19 decembrie 2010, 11:50)

    marinaru [utilizator]

    Iliescu vine sa ne reconfirme faptul ca Ponta este degeaba. Basescu cu toate greselile lui nu a fost marioneta unora ci un lider puternic. Avem nevoie in continuare de un lider puternic si nu de marionete. Habar nu am cine ar mai putea sa fie acest lider. Iliescu a fost un astfel de lider insa a girat prea mult pentru a avea puterea.
    • +9 (9 voturi)    
      Se mai gasesc lideri puternici. (Duminică, 19 decembrie 2010, 14:55)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui marinaru

      Nu e asta problema. Problema e calitatea lor morala... Oricum, mai este pana la alegeri...mai este mult. N-au sens aceste discutii acum.
      Mai bine s-ar discuta despre solutii pt Romania, solutii reale, nu bete in roate si alte prostii.

      In alta ordine de ide...are dreptate Iliescu. Basescu nu este o persoana potrivita pt a creea un dialog intre puteri, intre oameni. E un personaj conflictual...iar pe aceasta baza si-a cladit ascensiunea. Iar tot pe aceasta baza a stat pana acum in fotoliul de Presedinte...rezistand tuturor atacurilor.
      Totusi, avand in vedere situatia politica din tara...prefer conflictul decat pacea psd-ista.
      • +3 (3 voturi)    
        daca Marinarul Diktator nu era conflictual (Duminică, 19 decembrie 2010, 19:13)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui bgd

        in balaceala de dupa lovitura de stat din 1989 mafia securisto-comuniste ar fi marcat permanent in meciul lor de 20 de ani impotriva Romaniei! aducerea la putere a PDL in combinatiile cunoscute este numai meritul lui Base ,ca si viitorul acestui partid!cu oameni ca Videanu ,Berceanu ,Blaga ,dama lui Cotcodac si altii ,PDL va pierde masiv incepand din 2014 ,dupa ce mandatul lui Base se va fi sfarsit!cu oameni ca Boc, Turcan, Baconschi ,in viitorul de dupa 2014 PDL se va putea mentine la putere!
  • +15 (15 voturi)    
    Si... (Duminică, 19 decembrie 2010, 11:52)

    iancu jianu [anonim]

    Dupa ce a dat de atitea ori cu bita in balta, ar fi chiar contraindicat. Iar asta cu impotrivirea aderarii Romaniei la Schengen e cea mai tare, cind Basescu incearca s-o faca ,asa, cu toate tarele existente....
    • -8 (8 voturi)    
      Iliescu (Duminică, 19 decembrie 2010, 14:16)

      cipax [utilizator] i-a raspuns lui iancu jianu

      Am urmarit si eu emisiunea si am ramas impresionat de Iliescu; un om pe care l-am detestat ajunge sa-mi recastige respectul prin felul in care vorbeste si se poarta. Nu arunca cu gunoi si a cam pus punctul pe I in ceea ce priveste lucrurile in PSD. Cu Iliescu in fruntea partidului cred ca s-ar apropia la alegeri de vreo 40%. Foarte interesanta emisiunea!!!
      • +1 (7 voturi)    
        Nu inteleg. (Duminică, 19 decembrie 2010, 16:32)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui cipax

        Iliescu tot timpul a vb frumos si s-a comportat decent. Cum poti sa-ti schimb parerea despre el atata timp cat a ramas acelasi om? Curios...
      • +4 (4 voturi)    
        . (Duminică, 19 decembrie 2010, 16:45)

        Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui cipax

        Iliescu e un foarte bun orator si probabil merita admirat pentru asta, dar calitatile lui morale sunt cele care lasa de dorit.
        • -2 (2 voturi)    
          Personal (Luni, 20 decembrie 2010, 8:39)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

          nu prea ai ce sa-i reposezi lui Iliescu, faptele reprobabile imputabile lui fiind facute, de fapt, de colaboratorii lui. A stiut foarte bine sa foloseasca slabiciunile romanilor astfel incat sa-si atinga scopurile politice fiind un exemplu de eficacitate pentru un lider politic.
          • +1 (1 vot)    
            LUI CONSTANTIN (Luni, 20 decembrie 2010, 21:49)

            carat [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

            Daaaa, Iliescu a fost extrem de eficient. Daca in anii 70 KGB-ul in Romania a fost decapitat, Iliescu a reactivat intreaga retea KGB-ista care functioneaza cu randament maxim si astazi la cele mai inalte nivele in TOATE institutiile statului, inclusiv in mass-media si in partide.
      • -2 (6 voturi)    
        Iliescu - Respect (Duminică, 19 decembrie 2010, 16:46)

        Mareanvan [anonim] i-a raspuns lui cipax

        Daca numai jumatate s-ar fi distantat de anumiti oameni si anumite manifestari din perioada cand a fost la conducere, garantat acum ar fi fost mai bine. Dar cu girul dat caracatitei politico-mafiote nu cred ca pot sa-l respect. Pacat, pentru ca exact cum ai spus este o personalitate puternica.
  • +2 (8 voturi)    
    Dar bombonel? (Duminică, 19 decembrie 2010, 12:15)

    Demigod [utilizator]

    Daca ar avea tupeul sa re-candideze, Nastase ar avea sanse de 8 ori cat Ponta, Geoana si Iliescu la un loc.

    Opt ori zero, e tot nimic; dar totusi e ceva mai mult. :)
    • -9 (9 voturi)    
      tot ar avea mai multe (Duminică, 19 decembrie 2010, 14:49)

      smen [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      sanse decat oricine din pedeleu vostru basit
  • +12 (12 voturi)    
    ? (Duminică, 19 decembrie 2010, 12:17)

    lb [anonim]

    Se apropie alegerile prezidentiale si nu stiu eu?
    Astia sunt total rupti de realitate. Doar alegeri si scandaluri au in cap.
  • +9 (9 voturi)    
    Ponta - presedinte !?! (Duminică, 19 decembrie 2010, 12:29)

    Anda [anonim]

    Pentru ca netotul de ponta nu a inteles nici acum de ce a ajuns in fruntea unui partid in care multi oameni, barosani, cu misii esterne, este evident ca in scurt timp el va disparea din primele randuri. Pe langa nonvaloarea afisata in mod constant si lipsa de personalitate caracterizata de obedienta fatisa, deci un oarecare, greii PSD nici nu sunt interesati de „omul politic” - Ponta, ei au planurile lor: individul este pe post de mana moarta si ca atare va zbura. Daca se imagineaza un al doilea esec de tip Geoana, lucru perfect posibil, PSD - ul nu va rezista si se va desface in grupuscule, dupa interesele fiecarei grupari in parte. Pacat de atitudinea PNL, și astia cu o mana moarta in frunte, pacat ca in Romania nu se poate forma o opozitie adevarata. Pana si boii se aduna impreuna cand simt prezenta lupilor !
  • +12 (14 voturi)    
    Tot un drac (Duminică, 19 decembrie 2010, 12:35)

    secuiu [anonim]

    Cum sa fie Ponta bun de ceva din moment ce a fost pus de tine,KGB-istule.Ai omorat atatia oameni,ai distrus tara,stai acasa ,nu mai umbla ca un bezmetic , nu mai incurca oamenii.
    • -7 (9 voturi)    
      Pentru tine (Duminică, 19 decembrie 2010, 14:47)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui secuiu

      La revolutie poate nici nu erai nascut, dar stii sa faci comentarii.Daca nu stii mai bine taci, ar fi mai intelept pentru tine! Revolutia nu o oti face de unul singur, trebuie sa rezoneze si altii cu ideea ta.Iar apelativele folosite de tine nu denota decat ca avem de a face cu cineva cu maxim 10 clase care a lipit afise portocalii pentru ca alta sansa nu avea.
      • +2 (2 voturi)    
        LUI CLAUDIU (Duminică, 19 decembrie 2010, 21:48)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

        Intr-adevar, pentru lovitura de stat si pentru confiscarea revolutiei, Iliescu i-a activat pe kgb-isti desconspirati si trecuti pe linie moarta de Ceausescu. Vezi Nicolae Militaru, Caraman, Lupoi, Coman si multi multi altii.
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta e grabit in toate. (Duminică, 19 decembrie 2010, 12:42)

    mircea [anonim]

    Si de aceia nu va ajunge nici la nivelul lui Geoana.Finnd in opozitie si presedintele unui partid destul de mare nu trebuia sa faca acea fratie de cruce cu Antonescu-pnl care a bulversat alegatorii.Ce sa mai crezi de PSD?Cand e social-democrat?Dimineata?La pranz?Seara?Nimeni nu stie si Ponta bate campii cu teorii bizare si promisiuni de prostit romanii.Daca vrei sa castigi ,nu repeti ce au facut altii.Chestia este deja rasuflata.Ponta nu va pricepe niciodata asta si PSD va trebui sa gaseasca pe altcineva care sa-i propulseze spre guvernare.Zau,cu Ponta nu le dau sanse.Va iesi o paruiala Ponta Antonescu de se va alege praful si de PSD si de PNL si de Romania.Si Ponta si Antonescu sunt niste tembeli orgoliosi cu aere de oameni politici.Arta compromisului o vor practica probabil intr-o alta viata.
  • +12 (12 voturi)    
    candidati la presedintie (Duminică, 19 decembrie 2010, 12:50)

    aurel [anonim]

    numai unul si unul : Antonescu Crin , Ponta , Dan Diaconescu , toti oameni care au realizat cate ceva pana acum.
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta 5-10% sanse (Duminică, 19 decembrie 2010, 13:07)

    Dem [anonim]

    Ponta oricum n-are sansa de mai mult de 10% maxim-maximorum si nici atat. Este un hlizos, mistocar, ironii de 2 lei invatate de la taticul lui, Bombonel, alt ratat in politica. Acolo ajung neseriosii, pe bara. Singurul PSD-ist cu sanse si fatza de presedinte de tara a fost Cristian Diaconescu. punct
    • +2 (2 voturi)    
      Da' Vanghele ce-are? (Duminică, 19 decembrie 2010, 21:35)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui Dem

      Sau esti rasist?
  • +10 (10 voturi)    
    prea devreme? este absurd (Duminică, 19 decembrie 2010, 13:20)

    limbriculponta [anonim]

    Limbricoidul obraznic a lui Nastase sa candideze? Cati fraieri or sa bage votul?
  • +9 (9 voturi)    
    deci asa (Duminică, 19 decembrie 2010, 13:21)

    panfil flecaru [anonim]

    si prin urmare..
    e cum se aude: mogulii l'au "votat" pe crin, cel plin de venin.
    sa fie prmit ! :-)

    om trai si om vedea,
    patriea, vom apara !

    la multi ani, concetateni !

    si cand ne'o fi mai rau, s nu ne fie ca acuma....
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Duminică, 19 decembrie 2010, 13:23)

    eu [anonim]

    Ponta nu si-a terminat scolarizarea la moscova ca si ceilalti tovarasi, nastase, geoana... etc

    mai are de trecut de cateva examene, titularizarea bolsevica si lectiile de cultul personalizarii :D
  • +14 (14 voturi)    
    fantastic.. (Duminică, 19 decembrie 2010, 13:24)

    vvvali [utilizator]

    ...daca si nea Ion spune ca Victoras e bun doar ca si 'copilot' inseamna ca acest copil 'senil', vorba lu' Plesu, ocupa un scaun prea mare pentru el !!!
  • +11 (11 voturi)    
    prea devreme..ori prea tirziu? (Duminică, 19 decembrie 2010, 13:48)

    bulliam [anonim]

    astia ne-au mincat 20 ani din viata. cine e de condamnat? ceausescu sau iliescu?
    • +3 (3 voturi)    
      Amandoi... (Duminică, 19 decembrie 2010, 15:21)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui bulliam

      ...si e prea destul.
  • +5 (5 voturi)    
    Pe margine (Duminică, 19 decembrie 2010, 14:57)

    M.aura [utilizator]

    Se incalzeste Sorin Oprescu, "pupilul" lui Iliescu.
  • -7 (7 voturi)    
    Propunere (Duminică, 19 decembrie 2010, 15:46)

    senzorul [anonim]

    Pentru functia de Presedinte al Romaniei propun sa candideze din partea PSD, pe prof. ALEXANDRU ATHANASIU
    • +3 (3 voturi)    
      Ce vorbesti? (Duminică, 19 decembrie 2010, 15:55)

      Sorin Blaj [utilizator] i-a raspuns lui senzorul

      La ce limbaj suburban utilizeaza in exprimare ...
  • +6 (6 voturi)    
    Animalul cu fata umana (Duminică, 19 decembrie 2010, 16:35)

    Dagobert [anonim]

    E de recunoscut ca iliescu arealizat o mai buna colaborare cu institutiile statului luand masuri drastice de inlaturare a opozantilor cu ajutorul minerilor, securistilor si-a batausilor (scuristi in civil).
    Pe acestia i-a rasplatit cu privatizarea fabricilor si uzinelor iar acestia le-a dat la fier vechi pe toate, bancile au fost devalizate de moguli si aliatii lui ilici
    iar acuma el este presedinte de onoare al patidului securist-nomenclaturist distrugator.
    Sper ca poporul roman sa se trezeasca adata si sa nu se mai lase manipulat si inselat.
    Doamne ajuta!
  • +5 (5 voturi)    
    Daca poanta sau antonovici (Duminică, 19 decembrie 2010, 17:35)

    drak latinu [utilizator]

    Ajung la presedentie sau ca premieri suntem varza. Nu cred ca exista atatia inculti ca unul din astia 2 sa castige alegerile.
  • +3 (3 voturi)    
    batrinul senil si fraierii care il baga in seama (Duminică, 19 decembrie 2010, 20:47)

    silviu [anonim]

    de 20 de ani batrinul senil ne abureste. nu inteleg de ce il mai baga in seama cineva. nu se va ajunge la alegerea presedintelui de catre parlament in romania, cred, niciodata. batrinul ramolit pregateste terenul pentru oligofrenul ponta, dar spre ghinionul lui, batrinul ramolit nu crede nici el in sansele lui victoras. de fapt nici el nici crinul nu are vreo sansa sa acceada la functia de presedinte. cel putin nu in secolul asta.
  • +2 (2 voturi)    
    In coada de peste (Luni, 20 decembrie 2010, 7:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Iliescu: „Nu-i recomand lui Ponta să candideze la Preşedinţie“
    Asta inseamna ca Iliescu 'se abtine sa ii recomande' sau 'nu vrea sa ii recomande'.
    Este stilul obisnuit al lui Iliescu de a se exprima 'in coada de peste', sa nu se implice explicit, ca sa poata face o turnura de 180 grade ulterior, la nevoie.
    Daca nu-i cunoastem 'particularitatile' comportamentale, ne putem grabi (neglijent) sa interpretam ca Iliescu ar fi vrut sa exprime ferm si clar (neinterpretabil, in alegatia sa : 'Ii recomand lui Ponta sa nu candideze'.
    Aceasta preciziune nu ii este proprie smecherului tovaras.
  • 0 (0 voturi)    
    bine.. (Luni, 20 decembrie 2010, 14:05)

    dacia ana [anonim]

    atunci, mai incolo ?!