Udrea: Poate fi o solutie buna pentru PDL ca Ridzi sa demisioneze

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 17:55 Actualitate | Politic


Elena Udrea, a declarat, sambata, pentru cotidianul "Gandul", ca poate fi "o solutie buna" pentru partid ca Monica Iacob-Ridzi sa demisioneze, punand capat speculatiilor care se fac pe seama dosarului in care este implicata si comparatiilor cu cazul Nastase, potrivit Mediafax.

"Poate fi o solutie, Monica Iacob-Ridzi sa aleaga sa demisioneze si sa puna astfel stop speculatiilor care se fac pe seama acestui dosar si comparatiilor care se fac intre ea si cazul Adrian Nastase, spre exemplu. Si poate fi o solutie buna si pentru partid, pentru ca, iarasi, a dat nastere la tot felul de critici la adresa partidului", a declarat presedintele PDL Bucuresti.

In schimb, Udrea a respins categoric dorinta Monicai Macovei de excludere automata din partid a oricarui pedelist "beneficiar" al vreunei suspiciuni de coruptie.

"Pai, atunci as da exemplul suspiciunii care s-a creat chiar legat de doamna Macovei cand era ministru al Justitiei, aceea privind casa parintilor ei. Un lucru clar nedrept fata de doamna Macovei, pentru ca eu nu cred ca dansa avea vreo implicatie, dar speculatiile s-au facut, suspiciunile, sa zicem, existau," a spus ministrul.

Ea a adaugat insa ca "in niciun caz" nu spune ca Monica Macovei ar fi trebuit data afara din partid din cauza asta, "pentru ca, intr-o era in care oricine poate sa spuna orice despre oricine in spatiul public", crede ca este mult ca la orice suspiciune sa fie dat automat cineva afara din partid.

"Dar cand exista implicarea institutiilor statului, cele care au atributii, Parchet, instanta judecatoreasca, atunci e mai mult decat o suspiciune si poti sa spui ca pentru imaginea unui partid, ca si pentru imaginea ta ca politician, trebuie sa faci un pas in spate", a conchis Udrea.

Plenul Camerei a respins, marti, cererea DNA de incuviintare a perchezitiei informatice in cazul Ridzi, cu 110 voturi "impotriva", 109 voturi "pentru" si trei abtineri, precum si cererea de extindere a cercetarii penale, cu 109 voturi "impotriva", 99 voturi "pentru" si 14 abtineri.

Europarlamentarul PDL Monica Macovei propune, intr-o postare pe blog, ca votul in cazul Monicai Iacob Ridzi sa fie reluat de plenul Camerei Deputatilor, daca este posibil, apreciind totodata ca aceasta ar trebui exclusa din partid, iar cei vinovati de blocarea anchetei Directiei Nationale Anticoruptie sa fie sanctionati.


Citeste mai multe despre   


















1432 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Doamna Ridzi (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:07)

    vandervaal [anonim]

    a suferit, sufera si va suferi mult de acum inainte. A gresit, dar eroarea Dsale. este infima, nu se compara cu porcariile grosolane ale unor colegi de partid (nu dau nume!). Cred ca dansa intelege o anumita sanctiune si, purificandu-se, poate deveni un om politic de prestigiu si de reala onoare. Sustin moral votul parlamentarilor. Personal, deci omeneste, sunt alaturi de suferinta Dsei. si ii doresc din inima multa sanatate, precum si copilului ei.
    • +3 (3 voturi)    
      De acord... (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 19:59)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      Ridzi e mic copil pe langa anumiti colegi/colege din partid...a vrut si ea sa fie "in rand cu lumea" si s-a fript.
      Om politic de prestigiu si de onoare nu mai poate fi dupa ce are stampila de CORUPT in mijlocul fruntii.
      Si eu ii doresc sanatate, dar dupa gratii.
  • +10 (14 voturi)    
    Demisia sau demiterea ? (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:08)

    George [anonim]

    Dar ce-ar fi s-o dati voi scurt afara si sa nu o mai tot rugati atata sa-si dea demisia ? Stiu pe cineva ajuns acum mare care promitea ca daca este prins in mandatul sau un ministru cu mana in buzunarul statului il mananca de viu. S-au prins mai multi dar nu numai ca nu i-a mancat dar ii protejeaza cu mare succes.
    • +2 (2 voturi)    
      ...este absurd! (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:27)

      Lexus [anonim] i-a raspuns lui George

      ...atata timp cat au protejat-o in fata DNA, cum crezi ca vor avea simtirea sa o "ejecteze" din partid...iar aceasta masura trebuia luata cu mult timp in urma...altfel, ajungem la acelasi tablou: conducerea PSD, in grup, il insotea pe Bivolaru la "judecata" in semn de solidaritate chiar daca tipul era manjit pana peste cap...cam acelasi lucru se intampla si cu Ritzi...dar atata timp cat majoritatea se stiu mai mult sau mai putin vinovati este clar cum vor proceda....de ce? ...pt simplul motiv, ca intr-o buna zi, oricare alt parlamentar sau ministru ii v-a putea lua locul!
    • +4 (8 voturi)    
      Demisia din parlament, despre aia e vorba (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 19:01)

      mil [anonim] i-a raspuns lui George

      Din partid te pot da afara...din parlament nu. Ca parlamentar beneficiaza de imunitate (o parte din ea i-a fost salvata cu votul asta)...ca membru de partid la putere beneficiaza de un lat soi de imunitate, mai subtila :) .

      Nu ne spune Udrea cum a votata ea in chestiunea ridicarii imunitatii? Ar fi interesant de stiut :) .
      • 0 (2 voturi)    
        De ce au parlamentarii imunitate? (Duminică, 19 decembrie 2010, 2:13)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui mil

        sa ma lamureasca si pe mine cineva! DE CE? adica care e motivatia? care este motivul pentru care ei beneficiaza de imunitate? nu sunt tot cetateni ai statului asta?
  • -1 (11 voturi)    
    O idee excelenta ! (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:30)

    Epicureanul [anonim]

    Sper sa se extinda si la Basescu, Boc - si cu voia dumneavoastra, Udrea.

    Bravo Elena ! Nota 10 !
    • 0 (2 voturi)    
      Hmm (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 20:16)

      Gicu-reanus [anonim] i-a raspuns lui Epicureanul

      Sa fi primit nota 10 si la pozitii explicite ?
      O idee excelenta; ar trebui sa blogheze pozitia 69, ca prea e buna sa dea solutii la toti si la toate.
  • +1 (9 voturi)    
    prea tarziu..... (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 18:32)

    lili [anonim]

    parlamentarii PDL si-au legat numele de acest vot pentru totdeauna, ca si cei de la PSD de votul cu Adrian Nastase.... prea tarziu, ar fi fost mai bine pentru Dna Ridzi care are asa probleme deosebite de sanatate, sa se retraga si sa-si vada de sanatatea ei si a copilului... eu chiar nu inteleg proritatile Dnei Ridzi, ca femeie cred ca nimic nu e mai important in viata ca sanatatea ei si a copilului ei.......
  • -2 (12 voturi)    
    Adevarul (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 19:13)

    AlinN [anonim]

    Adevarul este deci, ca si PDL fura de rupe. Ideea este nu sa nu fure asa cum fac toti politicienii. Macar sa realizeze ceva si pentru prostimea furata sistematic.
    • +3 (3 voturi)    
      care adevar? (Duminică, 19 decembrie 2010, 0:41)

      uncle sam [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      ce treaba au ei cu prostimea? poate doar sa le mai dea de alegeri cite un kil de lemne sau... de cartofi!
    • +1 (3 voturi)    
      I-auzi! (Duminică, 19 decembrie 2010, 11:50)

      Marin Baiesu [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      I-auzi "nu sa nu fure ...macar sa realizeze ceva pentru prostime " .Ma da tare bun esti! De pus in rama la Cotroceni.
  • +1 (1 vot)    
    putina istorie (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 20:06)

    jojo [anonim]

    stiti cum au disparut dinozaurii ?
    reactionau prea lent...
    chestia asta cu "poate" este drumul cel mai scurt la Grigore Antipa...
  • +2 (2 voturi)    
    Incep sa simta (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 22:25)

    Onoarea haitei [anonim]

    miros de sange pedeii...Si incep sa se sfasie intre ei,ca lupii.Lupta pentru ciolan se ascute,ca si eforturile din ce in ce mai mari depuse pentru a prosti prostii in continuare,dandu-se inocenti,imaculati si cinstiti pana la D-zeu,"condamnand-o" cu manie proletara pe amarata aia de Ritzi,care a furat-se stie-pentru inegalabila si exagerat de inteligenta odrasla a lui Basescu.Asta e ,madame Ritzi,cat esti folositoare pt. trib-totul e OK.Cand ai calcat stramb si nu ai furat cu cap,cu acte in regula-treci pe linie moarta.Vezi ce scandalizata e d-na Udrea pe chestia asta?!Sufera,pt. ca ai patat onoarea imaculata a Partidului...
  • +3 (3 voturi)    
    Ridzi a fost proasta satului, recte partidului... (Duminică, 19 decembrie 2010, 1:11)

    eu stiu tot [anonim]

    s-au folosit de ea clanul Base, Eba, Udrea si proasta de Ridzi a intrat total nepregatita in ringul smenurilor . a fost fraiera partidului. Greii smenurilor a la Videanu, Olteanu , etc, cu smenuri de sute de milioane din energie di retrocedari, s-au spart de ras vazand cum s-a compromis RIdzi pitzi cu sume derizorii...
  • +2 (4 voturi)    
    rusine romania , rusine ritzi (Duminică, 19 decembrie 2010, 7:58)

    mike [anonim]

    astia sunt tinerii cu care defila basescu in campanie si care vor fii viitorul romaniei , nici nu ajung bine ministrii si se si arunce cu capul inainte la furat , mi-e sila de generatia nastase dar si mai sila mi-e de viitoarea generatie gen ritzi , eba etc
  • +1 (3 voturi)    
    Fiat Justitia, Pereat Mundi (Duminică, 19 decembrie 2010, 9:51)

    BuligaS [anonim]

    Fiat Justitia, Pereat Mundi, spuneau latinii. Adica "sa se faca dreptate chiar de-ar pieri lumea". La noi e exact pe dos. Dupa ce au scapat-o de urmarirea penala in parlament, acum o exclud din partid, ca toata lumea sa fie si cu slanina-n pod, si cu sufletu-n rai. Adica Ridzi scapa de justitie, PDL-ul scapa de acuza ca e complice la coruptie. Iar banii adusi de Ridzi PDL-ului raman acolo unde trebuie, si nimeni nu le mai poate da de urma.
    Intre timp, romanii sunt prostiti cu texte de tipul "Vai saraca Ridzi e bolnavioara ..." "Niciun membru al comisiei parlamentare nu a vrut sa o aiba pe constiinta ca moare maine-poimaine" si alte blabla/uri siropoase, de parca politicienii ar fi corasoane de telenovele.
    De aceea zic: Fiat Justitia, pereat mundi. Chiar daca Ridzi moare de cancer maine, tot trebuie sa se faca dreptate. Unde mai pui ca e chiar convenabil asa: scapa de parnaie. Dar, daca ancheta este dusa pana la capat, aflam si noi cine-a beneficiat de pe urma banilor (pentru ca de stiut stim, dar nu avem probe), or asta chiar nu vrea nimeni sa se afle.
  • +1 (3 voturi)    
    Ultima solutie (Duminică, 19 decembrie 2010, 10:49)

    Lenutza Frunza [anonim]

    ca sa nu iasa partidul sifonat. E asa o retragere fara prea multe cantari. Mai ales ca transmite solutia sefului dumneai.
  • +1 (3 voturi)    
    Si acum comentariul (Duminică, 19 decembrie 2010, 12:00)

    Marin Baiesu [anonim]

    Dama Udre poate sa propuna orice ca sa acopere rahatul din PDL- ca pisica.Mai bine si-ar da si ea demisia si sa se puna la dispozitia justitiei pentru matrapazlicurile ei.Daca pe dama Ritzi o dau afara din PDL , se destupa rahatul cu EBA si atunci miroase rau la Cotroceni., la seful coruptilor din PDL..
  • +1 (1 vot)