VIDEO Motiunea de cenzura, citita in plenul Parlamentului / Emil Boc: Suntem singurul Guvern care a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 16 decembrie 2010, 12:25 Actualitate | Politic


Motiunea de cenzura "Legea privind salarizarea in anul 2011 - ultima teapa trasa romanilor de guvernarea Basescu - Boc" a fost citita, joi, in plenul Parlamentului, de deputatul liberal Cristina Pocora, anunta Agerpres. Premierul Emil Boc a declarat, joi la pranz, ca "Suntem singurul Guvern care a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume". In plus, Emil Boc si-a exprimat speranta ca Legea salarizarii unitare va intra in vigoare de la 1 ianuarie 2011.

Semnatarii motiunii de cenzura, introdusa de Opozitie dupa asumarea raspunderii Guvernului pe proiectul legii privind salarizarea in anul 2011, cer demisia Cabinetului Boc acuzandu-l ca "a ridicat minciuna" si furtul la rang de act normativ.

Prin asumarea raspunderii, actele normative se considera adoptate, fara a mai fi dezbatute de legislativ, daca in termen de trei zile nu se depune o motiune de cenzura sau daca aceasta din urma este respinsa. In cazul adoptarii motiunii, Guvernul isi pierde mandatul.

"Legea (...), desi prevede ca salariile vor creste cu 15% pentru anul 2011, recupereaza in fapt doar 1,4% din salariul pierdut in anul 2010, deoarece pe anul 2011 nu se mai acorda premii, prime de vacanta sau al 13-lea salariu. Mai mult decat atat, se taie tichetele de masa sau tichetele cadou si se elimina plata orelor suplimentare efectuate peste durata normala a timpului de lucru, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal si sarbatori legale, incalcandu-se astfel Codul Muncii. De fapt, aceasta lege demonstreaza clar ca scopul principal al Guvernului este sa bage mana adanc in buzunarele bugetarilor", se arata in textul motiunii intitulata 'Legea privind salarizarea in anul 2011 - ultima 'teapa' trasa romanilor de guvernarea Basescu-Udrea-Boc.

In opinia semnatarilor documentului, prin aceasta lege, Guvernul nu face altceva decat un nou 'abuz legislativ', incercand sa transforme o masura presupusa a fi cu caracter temporar - micsorarea veniturilor personalului bugetar - intr-o stare de fapt permanenta. Potrivit autorilor motiunii, cauza acestei situatii este ca Guvernul nu are capacitatea de a creste veniturile bugetare in 2011 prin metode cum ar fi stimularea cresterii economice sau imbunatatirea gradului de colectare. Opozitia considera ca si 'nevoia disperata de fonduri pentru intretinerea gruparii politico-financiare care a sechestrat statul roman si banii romanilor' se afla printre cauze.

"Sa punem impreuna capat sirului de tepe pe care Basescu, Udrea si Boc le-au tras romanilor! Acest guvern trebuie sa plece deoarece a adus in fata noastra un proiect important pentru romani, dar asupra caruia nu s-a consultat cu nimeni. (...) Guvernul Basescu-Boc a demonstrat ca a ratat nu doar lectia competentei, ci si pe cea a dialogului social, alegand sa se inchida in spatele portilor de la diverse palate si ignorand vocea bugetarilor care si-au petrecut intreaga toamna, strigandu-si nemultumirea in strada", se mai afirma in textul motiunii de cenzura.

Autorii documentului consideră că Legea salarizării pentru anul 2011 este 'cel mai bun indicator pentru lipsa de pricepere a guvernanţilor şi pentru ticăloşia lor'.

De asemenea, parlamentarii care au semnat moţiunea de cenzură avertizează asupra faptului că această lege va însemna, in opinia lor, continuarea exodului profesional către Uniunea Europeană, motiv pentru care oamenii de valoare din medicină, educaţie sau administraţie vor fi din ce în ce mai puţini: "Din cauza incompetenţei şi ticăloşiei guvernării Băsescu-Udrea-Boc, copiii noştri vor fi mai bolnavi şi vor avea o educaţie precară. Şi asta, pe banii noştri".


Citeste mai multe despre   
















1491 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    incapabililor! (Joi, 16 decembrie 2010, 12:59)

    kitto [utilizator]

    sunteti singurul guvern incapabil!
    • -4 (4 voturi)    
      ehe si mai sunt cate ceva de spus (Joi, 16 decembrie 2010, 14:44)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui kitto

      singurul premier demis prin motiune de cenzura
    • +1 (1 vot)    
      scriere cu premeditare? (Joi, 16 decembrie 2010, 15:35)

      bula [anonim] i-a raspuns lui kitto

      ca gandire IOC! Ipoteza: cade legea ASTA a salarizarii. Ce ramane? legea existenta a salarizarii cu 1 la 12, adica exact ce nu voiau sindicatele. Anvelopa bugetara de la anul este TOT de 39 mld. si PSD nu vrea sa cada acordul cu FMI (declaratie Ponta si Ilie Sarbu). Deci: se vor da AFARA si mai multi bugetari. Asta faci cand nu gandesti!!
  • +8 (8 voturi)    
    halal (Joi, 16 decembrie 2010, 13:05)

    Caragiale [anonim]

    Asa se conduce o tara ? Prin motiuni de cenzura ?
    Lunad banii celor ce dabea traiesc in timp ce mafiotii zburda in masini de lux ?
    halal !
    • +4 (4 voturi)    
      asa se conduce. (Joi, 16 decembrie 2010, 15:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Caragiale

      cum altfel?
      te miri ca opozitia nu a colaborat cu puterea in parlament ca sa scoata niste legi bune pana acum? sau te miri ca boc trebuie sa vina cu legea scrisa de el si sa-si asume raspunderea in parlament pt ca altfel nu se misca nimic?
      motiunea de cenzura este o unealta a democratiei folosita de niste bufoni pentru a face un spectacol de circ. la sfarsitul zilei parlamentarii puterii si opozitiei se strang la un pahar si glumesc pe seama fraierului care face legile, le trece prin parlament, isi ia toate suturile de rigoare si se chinui sa scoata tara din mocirla.
      imaginea clasica a muncitorilor romani.. pana si in politica exista un dorel. norocul nostru ca de data asta e unul caruia chiar ii pasa ce va lasa in urma.
  • -6 (8 voturi)    
    Parca in iunie au spus... (Joi, 16 decembrie 2010, 13:14)

    haiducul [anonim]

    ....ca aceasta reducere de 25% va fi pana in ianuarie 2010?
    ,,Se taie tichetele de masa sau tichetele cadou si se elimina plata orelor suplimentare efectuate peste durata normala a timpului de lucru, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal si sarbatori legale"
    Oau, asta inseamna munca patriotica, la fel ca in ani dictaturi,Romania este acum pe repede inapoi...spor la munca tovarasi.
    • +4 (4 voturi)    
      Haiducule (Joi, 16 decembrie 2010, 14:57)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui haiducul

      Daca nu-ti convine salariul la stat de ce nu te duci la privat? Eu asta nu pricep... Te tine cineva legat cu lanturi de jobul la stat? Ce-i cu mentalitatea asta comunista? Nu-ti convine jobul actual, cauta-ti altul mai banos. Daca gasesti inseamna ca meritai mai mult, daca nu gasesti inseamna ca atita valorezi. Iar statul daca o sa-i plece un numar semnificativ de angajati, o sa creasca salariile ca sa poata angaja altii. Asta e ECONOMIA DE PIATA.
      • -1 (1 vot)    
        Nu amvorbit despre mine. (Joi, 16 decembrie 2010, 16:35)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        M-am referit in general la toti, atat la bugetari cat si la cei de la privat.
        Am crescut in comunism dar traiesc de 25 de ani in capitalism,dar asta nu ma impiedica sa nu ma gandesc ca in tara unde m-am nascut in loc sa se ridice se duce din ce in ce mai jos.
        • +1 (1 vot)    
          Ei nu mai spune (Joi, 16 decembrie 2010, 18:07)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui haiducul

          "Parca in iunie au spus ca aceasta reducere de 25% va fi pana in ianuarie 2010?" Aici nu te refereai doar la bugetari?
          Tichetele cadou taiate, eliminarea platii orelor suplimentare, astea nu tot la bugetari se referea?
          Unde te refereai la cei de la privat?
          Mai ... tar'shu haiducu, chiar asha prosti nu suntem.
          Si sa stii ca ceea ce am scris despre bugetari se aplica didntotdeauna in domeniul privat. Cind scade salariul in domeniul privat nu se fac mininguri cu dansul pinguinului sau cu ponta virf de coloana, ci se cauta alt job mai bine platit. Iar daca nu se gaseste, se inghite galusca si se merge inainte. Cum ziceam, "ieconomie" de piata.
    • +1 (1 vot)    
      recidivezi prin ineptii! (Joi, 16 decembrie 2010, 15:38)

      bulan [anonim] i-a raspuns lui haiducul

      daca avem bugetari surplus, de ce facem ore suplimentare? Acordul cu FMI limiteaza fondul de salarii la 39 mld. in 2011. Daca maresti salarii PESTE, dai afara oameni. Asta vor sindicatle bugetarilor? Ramane in vigoare legea ACTUALA, adica exact aia pe care o contesta sindicatele.
  • -5 (7 voturi)    
    Daca nu mintea.... (Joi, 16 decembrie 2010, 13:20)

    Arthur [anonim]

    Sunt 2 aspecte care trebuie luate in seama la aceasta lege:
    1.Faptul ca trebuie redusa birocratia si multimea de bugetari bagatori de seama (excluzand profesorii,medicii si pe o parte din cei care asigura aplicarea legilor sau protectia populatiei) este de netagaduit. Modul in care se face este abuziv. Adica ii forteaza sa plece din sistem,la gramada,prin scaderea continua a veniturilor ,fara a le asigura nici-o perspectiva prin masuri active. Si pentru asta guvernul merita sa plece. Nu mai vorbim de multimea de informatii ca bani sunt ,dar sunt supti de clientii politici ai arcului guvernamental.
    2. PD si Basescu au castigat alegerile (ma rog atat cat se poate spune "castigat"!) cu un program si cu proclamarea unor realizari care s-au dovedit minciuni sfruntate.PD a combatut PNL si PSD ca nu a dat mai mult si ca el va da cresteri mai mari la salarii si pensii,iar Base s-a laudat cu realizarile guvernului Tariceanu si a promis ca el si guvernul lui va sari peste criza,ca nu se imprumuta la FMI,ca mareste salarii si pensii.Si uite asa s-au ales ,la mustata,cu tot furtul .Si acum cand nu respecta nici-o promisiune, trebuie sa plece si PD si al sau Zeus!
    Din pacate ambele puncte ar fi valabile intr-o tara normala,cu democratie tip UE. Noi suntem membrii scriptici ,dar ca mentalitate suntem cel mult la nivelul Moldovei unde comunistii au 40% din voturi!
    • +5 (5 voturi)    
      Reducerea birocratiei (Joi, 16 decembrie 2010, 13:39)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

      Guvernul nu poate reduce birocratia asa usor, fiindca legile nu ii permit. Primul ministru nu ii poate impune primarului din Cucuietii din Deal cati angajati trebuie sa aiba primaria. Si chiar si in structurile din subordinea guvernului treburile sunt complicate, deoarece legislatia muncii nu prea iti lasa posibilitatea de a da oameni afara. Asa ca fac si ei ce pot, desi nu e cel mai bun lucru.
  • -5 (7 voturi)    
    Salarizare 2011 (Joi, 16 decembrie 2010, 13:22)

    Nicoleta [anonim]

    În 2011 mai pierdem din salariu. Mărirea de 15 % va fi aplicată la salariul din octombrie 2010 ( adică la 75 % din salariul legal). Aceasta înseamnă că reducerea faţă de salariul legal va fi de 13,75% în anul 2011. În 2010 reţinerea din salariu a fost de 25% aplicată pe 6 luni, iar în 2011 reţinerea va fi de 13,75 % aplicată pe 12 luni. Un calcul simplu arată că reţinerea din 2011 va fi mai mare decât în 2010. La această reţinere se mai adaugă şi celelalte reţineri : al 13-lea salariu, tichete cadou, etc.
    • +6 (6 voturi)    
      Draga Nicoleta (Joi, 16 decembrie 2010, 14:02)

      zigzag [anonim] i-a raspuns lui Nicoleta

      Tu de ce crezi ca e corect sa primesti 13 salarii daca muncesti 12 luni? Sfatul meu este sa-ti cauti un loc de munca mai bine platit. Iti faci un CV, te pregatesti din greu pentru interviuri. E mult de cautat, stresant, uneori umilitor dar in cativa ani vei realiza ca a meritat sacrificiul. N-ai sa beneficiezi de al 13-lea salariu, nici de tichete cadou, nici de pomeni guvernamentale dar, daca esti capabila, vei castiga decent.
      • 0 (2 voturi)    
        FYI: chestia cu 13 vs 12 (Joi, 16 decembrie 2010, 16:45)

        it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        In tarile in care munca se plateste cu sapt si nu cu luna paycheck-ul vine la 4 sapt sau la 2 (depinde cum te intelegi cu angajatorul). Astfel, 52 sapt / 4 = 13, de unde si chestia cu al 13-lea salariu.

        Dupa parerea mea un astfel de sistem e mai corect. Dar e doar parerea mea.
    • +6 (6 voturi)    
      Demisia si mergeti la privat (Joi, 16 decembrie 2010, 14:06)

      C.T.C [utilizator] i-a raspuns lui Nicoleta

      Nu va tine nimeni legati la joburile actuale. Va dati demisia si mergeti sa cautati un job la privat. Veti primi acolo salarii in functie de competentele voastre, daca exista asa ceva. Daca sunteti buni, veti avea salarii mari asa cum visati daca ati fost bagati pe pile la locurile actuale veti primi ceea ce meritati. Pe piata fortei de munca este o concurenta acerba. Ia incercati si voi sa vedeti cum este si abia apoi sa faceti calcule cu procente de sporuri, de salarii, de bonusuri, de concedii etc. Bafta!
      • +4 (4 voturi)    
        La privat? (Joi, 16 decembrie 2010, 15:02)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui C.T.C

        Pai la privat trebuie sa muncesti, iar la noi bugetarii, cu excetia medicilor si partial a profesorilor, sunt invatati sa taie frunze la ciini. E complicat la privat. mai bine calculeaza luna de luna cit a pierdut din salariu si se plinge pe forumuri...
    • +2 (2 voturi)    
      hopa... (Joi, 16 decembrie 2010, 17:44)

      DEBUTUS [utilizator] i-a raspuns lui Nicoleta

      ...stim sa calculam...dar treaba cand o sa si faceti(vb de pesoanele care chiar nu fac nimic, pentru ca avem si bugetari care misca ceva)?

      si vino draga in mediul privat sa vezi cum e si apoi mai scoate capul in lume daca poti(lucrezi minim 10 ore/zi si oricand poti sa zbori) !
  • +7 (9 voturi)    
    Au gresit numele? (Joi, 16 decembrie 2010, 13:29)

    Ion Ionascu [anonim]

    Mi se pare putin ciudat ca motiunea poarta numele "[...] ultima teapa trasa romanilor de guvernarea Basescu - Boc [...]". Poate ar fi fost mai corect sa fie folosit cuvantul "bugetarilor" in loc de "romanilor". Nu vreau sa fac o afirmatie tendentioasa, insa, chiar daca putin cam multi romani sunt bugetari, mai sunt si cativa care nu sunt...
    • +2 (4 voturi)    
      Nesemnificativ (Joi, 16 decembrie 2010, 13:40)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui Ion Ionascu

      Aia care nu sunt bugetari/pensionari/asistati social sunt oricum minoritari spre nesemnificativi. Deci e corect cum au zis PSD ;)
      • -4 (4 voturi)    
        si inca o greseala (Joi, 16 decembrie 2010, 14:43)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

        este doar cea mai recenta nu si ultima teapa trasa noua de catre astia.
        daca stau bine sa ma gandesc nici macar nu e cea mai recenta.
        cea mai recenta este aia cu ridzi. membrii parlaemtari ai guvernului au fost la vot? sau nu era cazul sa se mobilizeze?
      • +1 (1 vot)    
        interesant, (Joi, 16 decembrie 2010, 14:44)

        hash [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

        'nesemnificativii' astia au contributia cea mai importanta la bugetul asigurarilor de stat.
  • -6 (6 voturi)    
    cam asa e.... (Joi, 16 decembrie 2010, 13:33)

    lili [anonim]

    dar dupa ce v-ati facut si voi plinul la minciuni.... tot anul 2009 ati mintit si nu ati luat masuri, aburindu-ne ca Romania nu va fi atinsa de criza, ca luam imprumut numai de siguranta, ca altfel finantele Romaniei sunt super OK, ca avem bani de pensii si salarii, asta ati mintit tot anul 2009 ca sa castige Dl Basescu prezidentialele, ca de-ati fi suflat o vorbulita din cate spuserati incepand cu 2010 luna mai nu mai locuia Dl Basescu azi la Cotroceni. Nici in 2010 nu ati fost in stare sa luati masuri, desi DL Boc ne tot zapacea ca sunt multi bugetari(vreo 200-300.000 angajati in plus de PNLul care a dus tara in dezastru, zicea Dl Boc) si cand colo a trebuit sa vina FMI si sa opreasca minciunile voastre si in minunata luna mai 2010 sa va apucati in fine de reforme ca altfel ne cam pastea FALIMENTUL, dupa cum recunoaste azi chiar Dl Basescu.... Daca ati fi luat masuri inca din 2009(si nu mai mintiti ca nu v-a lasat PSD ca nu v-am auzit niciodata ca voi PDL vreti si PSD nu vrea, motivul divortului vostru a fost treaba cu alegerile prezidentiale , cu Dl Nica, nu masurile reformiste)altfel arata Romania azi...... Asa ca Dl Boc este primul mincinos, in ordinea marimii minciunilor, restul politicienilor il urmeaza la rand.......Numai asa are dreptate Dl Boc, mincinosii mincinosilor Dlui Boc.....
    • +5 (5 voturi)    
      ..... (Joi, 16 decembrie 2010, 13:51)

      .... [anonim] i-a raspuns lui lili

      Au mintit cum fac toti nu inteleg unde e problema???Pai ce PSD-ul nu a mintit , pai ce PNL-ul nu a mintit in campanie???Pai ce PSD si PNL-ul nu mint cand vin si ne spun ca dc vin ei de maine la putere salariile , pensiile mai ales cele speciale de sute de milioane revin la forma initiala???Cred ca dc vine PSD-ul si PNL-ul pensiile spciale o sa revina la forma initiala, dar in privinta salariilor si a celorlalte pensii ma indoiesc.Romania se imprumuta sa plateacsa pensii si salarii ceea ce e aberant.
      • -5 (5 voturi)    
        ati dat plusuri .... (Joi, 16 decembrie 2010, 14:17)

        lili [anonim] i-a raspuns lui ....

        pentru ca a confirmat minciuna generalizata din toate partidele politice ?! Atunci, chiar ca meritati politicienii astia.......
        • +2 (2 voturi)    
          si mai dam inca (Joi, 16 decembrie 2010, 14:52)

          sosocata [utilizator] i-a raspuns lui lili

          astia au luat masuri...dar pana sa vina ei cine si ce masuri au mai luat ma rog? masurile de la masinile lor, casele lor si tot asa poate....
        • +3 (3 voturi)    
          Normal ca-i meritam (Joi, 16 decembrie 2010, 15:09)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui lili

          Ca doar noi i-am ales. Citi alegatori au votat parlamentarul X dupa ce a studiat CV-ul tuturor parlamentarilor de la el din circumscriptie? Sub 1%
          Toti am votat cu "ai lui PSD", "ai lui PNL", ai lui PDL" fara sa ne uitam cine sunt. ba mai mult, mare parte din alegatori au votat pentru cine da mai multe kile de zahar/faina.
          Asha ca nu-s vinovati nici rusii, nici americanii, nici FMI de calitatea politicienilor romani.
          Si apropo, in politica se minte peste tot. Si asta datorita faptului ca prostimea voteaza pe ala care spune ca da mai mult, nu pe ala care vine cu un program viabil. Si cum prostia se plateste, decontam propriile noastre decizii.
  • +5 (5 voturi)    
    al 13-lea salariu (Joi, 16 decembrie 2010, 13:55)

    zigzag [anonim]

    un an are 13 luni? sau din cele 12 salarii pe care le primesc eu la privat trebuie sa platesc 13 salarii, ca la astia de la stat anul trece mai greu?
    • 0 (0 voturi)    
      Explicatia in alt comentariu de-al meu (Joi, 16 decembrie 2010, 16:47)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

      ... putin mai sus.
  • +3 (3 voturi)    
    Bine (Joi, 16 decembrie 2010, 14:08)

    miki [anonim]

    Renuntati, voi parlamentarii, la diurna ca si asa nu o meritati si completati veniturile bugetarilor.Renuntati la bugetul pe 2011 si camera si senatul si vor aparea banii.De ce nu renuntati dl Ponta,Antonescu si compania la toate facilitatile de care dispuneti pentru binele celor napastuiti?Sau va pasa doar daca Basescu taie?Daca Basescu taie si dvs. acoperiti ceea ce a taiat ar fii de 2 ori benefic ptr. dvs.Doar asa ma convingeti sa va votez!
  • -3 (3 voturi)    
    pentru zigzag (Joi, 16 decembrie 2010, 14:53)

    Nicoleta [anonim]

    Nu am cerut pomeni. Vreau să fiu plătită pentru ce muncesc. Explicam că în 2011 voi fi plătită ( salariile pe cele 12 luni) mai puţin decât în 2010. "Funcţionarea" unei ţări se bazează pe ambele categorii : bugetari şi privaţi.