PSD a contestat Legea pensiilor la Curtea Constitutionala

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 10 decembrie 2010, 15:29 Actualitate | Politic


Partidul Social Democrat a depus vineri o contestatie la Curtea Constitutionala pe Legea pensiilor, a declarat purtatorul de cuvant al partidului, Radu Moldovan, citat de Agerpres.

Potrivit acestuia, sesizarea se fundamenteaza pe doua motive, unul pe procedura prin care se invoca faptul ca presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, a supus la vot in plen nu numai cererea de reexaminare a Legii pensiilor transmisa de presedintele Traian Basescu cat si Legea in integralitatea ei, "ceea ce nu trebuia".

"A doua motivatie a sesizarii PSD o reprezinta discriminarea, pentru ca reducandu-se varsta de pensionare la femei la 63 de ani, fata de 65 cum era legea initiala, ar fi trebuit sa se modifice si anexa in care este prevazut stagiul de contributie", a mai spus Moldovan.

Camera Deputatilor a adoptat marti, 7 decembrie, in calitate de camera decizionala, cererea de reexaminare transmisa de seful statului cu privire legea pensiilor, in care se prevede ca varsta de pensionare la femei sa fie de 63 de ani, iar la barbati de 65 de ani.

Guvernul a aprobat pe 10 februarie proiectul de Lege privind sistemul unitar de pensii, care, dupa ce a fost adoptata de Parlament si a fost declarata constitutionala de catre Curtea Constitutionala, a fost retrimisa la Parlament de catre presedintele Traian Basescu, in data de 7 octombrie, acesta considerand ca varsta standard de pensionare pentru femei ar trebui sa fie de 63 de ani si nu de 65 de ani cum stabilea initial actul normativ.

Curtea Constitutionala a Romaniei va dezbate pe 15 decembrie si sesizarea depusa de 53 de deputati PNL privind neconstitutionalitatea unor articole din legea pensiilor.


Citeste mai multe despre   


















1134 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    acum in vigoare (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:12)

    naiv [anonim]

    legea 19 e cu 60 la femei si 65 la barbati (treptat pana in 2014). Cand a trecut legea 19 era PSD la guvernare. Atunci nu era discriminare?
    • +4 (6 voturi)    
      evident ca nu era discriminare (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:38)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui naiv

      Discriminare, hotie si incompententa in guvern exista doar atunci cand presedinte este Basescu iar la guvern se afla PDL si atat. Ce nu intelegi?
  • +2 (4 voturi)    
    Vor face spume! (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:33)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Astia nu sunt in stare sa faca ceva!
    La demolari sunt maestrii!
    Sau la lene, indolenta, impertinenta, la ras in nas...
    Aici sunt campioni!
    Sunt fantastici in a vorbi si a nu spune nimic, in a se face ca... fac, in a mima munca.
  • 0 (0 voturi)    
    corectie la calculul pensiei (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:42)

    gm [anonim]

    Stagiul complet de cotizare, fata de care se tine seama la calcularea pensiei sa fie acelasi atat ptr femei cat si ptr barbati.
    In momentul de fata, femeile au pensii mai mari decat barbatii,lucrand in aceleasi conditii si la aceeiasi vechime.
  • +4 (6 voturi)    
    PSD lupta pentru cei cu pensii speciale. (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:51)

    mircea [anonim]

    Oamenii cu pensii normale nu sunt afectati de noua lege a pensiilor.Populatia trebuie sa afle ca PSD lupta pentru mentinerea celor cu pensii speciale.PSD nu lupta pentru ajutorarea celor cu nevoi sociale,ci pentru protectia fostei clase de reprimare(securitatea) si a fostilor activisti PCR,care in prezent primesc pensii speciale,adica de 5-10 ori o pensie normala.
    • +2 (2 voturi)    
      securistii si comunistii (Vineri, 10 decembrie 2010, 21:37)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      au fost totdeauna privilegiatii ÜSD-uilui, daca-si inchipuie cineva ca lupta pentru popor, se-seala amarnic, ei nu se dezic, au clientela lor, si bineinteles naivii care-i sustin, pregatiti-va neamurile si cunoscutii, PSD nu merita votul lor, gramada s-a terminat.
      • 0 (0 voturi)    
        PELEAGRA PORTOCALIE (Luni, 13 decembrie 2010, 13:24)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui roman diaspora

        ptr. binisnitari , camatari, precum si ptr. cei care
        muncesc la negru sau gri si pe care anii 2009-2010 nu i-au afectat in nici un fel basca au si facut profit exploatand anumite comportamente induse de criza, le sugerez sa voteze in continuare u bascalia, tupeul si incompetenta. ptr. restul oamenilor si in mod special pensionari, salariati bugetari, exista alternative trebuie doar sa deschidem ochii data viitoare cand vom vota.
        mai tineti mintesloganurile: sa traiti bine!!! ; sau ardei pe corupti...
        imi vine sa vars
  • +3 (5 voturi)    
    Penibil (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:57)

    Marius [anonim]

    In curand or sa ajunga sa conteste si luna de pe cer =)
  • 0 (0 voturi)    
    franarii din PSD (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 12:23)

    Adevarul crud, gol-golutfranarii din PSD [anonim]

    PSD-ul este permanent pe post de Gica contra. Indiferent cu ce idei vine PDL-UL, ei vor fi intotdeauna impotriva. Nici nu conteaza despre ce e vorba, au sau nu dreptate, nu conteaza , ei contesta. S-a intamplat si in timp ce erau impreuna la guvernare. Si, uite cine vorbeste despre guvernarea portocalie, PROSTANACUL de Geoana! ce se intampla oare cu prostanacul presedinte si cu mogulii in biroul prezidential???.