Ioan Oltean, despre o eventuala plecare a Monicai Macovei din PDL: Ar fi o pierdere uriasa, irecuperabila

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 7 decembrie 2010, 15:20 Actualitate | Politic


Vicepresedintele PDL Ioan Oltean a comentat declaratiile europarlamentarului PDL Monica Macovei referitoare la posibilitatea plecarii sale din PDL si infiintarea unui nou partid, spunand ca ar fi o pierdere "uriasa, irecuperabila" pentru democrat-liberali. Monica Macovei a declarat, intr-un interviu pentru HotNews.ro, ca variantele pe care le ia in calcul sunt reformarea PDL sau un nou partid.

"O varianta este sa schimbi unul din partidele existente, in ce ma priveste PDL, intr-o masura destul de mare incat oamenii sa creada ca va face anticoruptie, integritate, bani publici impartiti corect si mai putin furt, si a doua varianta un alt partid. Deci sunt aceste doua variante. Nu un alt partid oricare. Un partid in care oamenii sa creada, format din oameni pe care poti conta si despre care crezi ca atunci cand spun ceva vor si face, care nu te mint", a declarat Macovei.

Potrivit Realitatea.net, Oltean a comentat ironic declaratiile sale: "Nu stiu care sunt sansele unui nou partid, dar nu ar avea decat de castigat. Daca se infiinteaza un nou partid ar fi un lucru foarte bun. Normal ca ar fi o pierdere pentru PDL, uriasa, irecuperabila".


Citeste mai multe despre   


















1539 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    :) Romanii au mintea scurta; PLD reloaded (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:33)

    Anonim [anonim]

    Ba, da ne laaaaaaaasi?
    Cat de prost sa fii sa mai crezi in asfel de fumigene de la Cotroceni?
  • +5 (5 voturi)    
    o să-l usture ironiile ăstea... (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:43)

    kairos [anonim]

    dacă o să apară o Albă ca Zăpada sprijinită de Băsescu, PDL-ul nu ia mai mult de 5%
  • +7 (9 voturi)    
    Ioan Oltean (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:43)

    zuperman [utilizator]

    Ioan Oltean n-ar trebui sa vorbeasca niciodata despre Cristian Preda sau Monica Macovei.
    • +8 (8 voturi)    
      Subscriu (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:59)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui zuperman

      Acest om, in urma cu ceva timp, promova ideea de a "rezerva" un anumit numar de locuri in Parlament pt UDMR, ignorand tot ceea ce intelegem prin alegeri libere, prin democratie.
  • +4 (6 voturi)    
    Oltean (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:17)

    PDL [anonim]

    Broscoiul asta sa-si ia nepotul nevestii (Botis) si sa ne lase. Neam de prosti si nesintiti. Si el si Blaga, Berceanu, Videanu nu au alt merit decat ca sunt vechi in acest partid, dar de castigat au castigat altii alegerile pentru ei. Sa faca Macovei, Cristi Preda si ceilalti un alt partid.
  • +7 (7 voturi)    
    Sa faca!.... (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:05)

    Andrei [anonim]

    ... nu numai sa dea declaratii sa-i "sperie" pe interesatii aceia din PDL. Ar fi un partid de "extrema" cu oameni ca Macovei si Preda, unul care ar mai echilibra balanta ce tinde sa se duca cu totul in rapa.
    In cazul in care vor fonda un nou partid ce doi, desi sunt putin sceptic, au de pe acum votul meu. Garantat.
    • +2 (4 voturi)    
      Un vot si de la mine (Marţi, 7 decembrie 2010, 19:52)

      Margarethe [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      tot garantat! :)
    • +1 (1 vot)    
      M-as baga si la cotizatie (Marţi, 7 decembrie 2010, 22:25)

      Petru Moldovan [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Daca e sa fie ma bag si la dat ceva bani, ba chiar poate ma fac membru si le dau bani lunar.
      M-am saturat de partidele astea "care este", astept ceva nou, cu Monica Macovei, Cristi Preda, Lazaroiu, poate Ionita si altii care sunt acum in diverse ONG-uri, etc...
  • -2 (4 voturi)    
    mo ttt o (Marţi, 7 decembrie 2010, 18:05)

    vichystefy [anonim]

    k face 1 nou partid nui rau da nici bine; speram sa ne dea un suflu noi celor tinerii din partid kare incet incet am pus mina pe putere in interior; dak e sa ne luam dupe zvonuri cred k multi tineri o so urmeze;
    • +4 (4 voturi)    
      Daca e vorba de tineri agramati... (Marţi, 7 decembrie 2010, 19:51)

      Sophie [anonim] i-a raspuns lui vichystefy

      mai bine lipsa!
  • +3 (3 voturi)    
    ULTIMUL ACT ! (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:01)

    ing. Die Nicola Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    Cu plecarea d-nei Macovei , pd-l ului nu-i mai ramane decat asa "stinga lumina" .
    Sa auzim si de bine.
    De la Padova
    ing. Die Nicolae Alexandru-Presedintele Asociatiei
    "Romeni di Padova"
  • +1 (1 vot)    
    ar fi beton (Marţi, 7 decembrie 2010, 22:18)

    toro [utilizator]

    Macovei are votul meu.
  • +1 (1 vot)    
    Dna Monica Macovei-modelul unui politician (Miercuri, 8 decembrie 2010, 6:50)

    pandora [anonim]

    O pierdere uriasa pentru un pdl nereformat ,dar un imens castig pentru societatea romaneasca.