SURSE: Traian Basescu a spus la sedinta coalitiei ca bugetul nu permite mentinerea la 2 ani a indemnizatiei pentru mame

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 6 decembrie 2010, 13:43 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu le-a spus membrilor coalitiei, in sedinta de luni, ca resursele bugetare nu permit ca perioada de acordare a indemnizatiei de crestere a copilului sa fie mentinuta la doi ani si a sugerat ca aceasta durata ar trebui redusa la un an, sustin surse participante la discutie, citate de Mediafax.

Discutiile pe tema concediului pentru cresterea copilului nu au fost finalizate si urmeaza sa aiba loc dupa-amiaza intalniri ale grupurilor parlamentare cu ministri, a declarat, luni, vicepresedintele PDL Gheorghe Flutur.

Liderii coalitiei au convenit, duminica seara, ca perioada de acordare a indemnizatiei pentru cresterea copilului sa fie mentinuta la doi ani. Discutia finala urma sa aiba loc luni dimineata, pentru a fi stabilit si noul cuantum al indemnizatiei.

Presedintele Traian Basescu a fost prezent, luni dimineata, la Palatul Victoria, unde liderii coalitiei s-au reunit in sedinta pentru a discuta inclusiv despre varianta finala a indemnizatiei de crestere a copilului si proiectul de buget pe anul viitor, au declarat surse oficiale.




Citeste mai multe despre   


















19655 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    no mama (Luni, 6 decembrie 2010, 13:51)

    Stef [anonim]

    Sefu, ne cerem scuze ca am votat cu matale ...
    • +6 (12 voturi)    
      halal (Luni, 6 decembrie 2010, 14:26)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Stef

      Au si un timing pedeleii, ceva de speriat. Sa dai in copii cu nuielusa bugetului chiar de mos niculaie... asa le trebe, daca n-au fost cuminti si n-au votat multiplu cu cine trebuia..
      • +5 (7 voturi)    
        no mama (Luni, 6 decembrie 2010, 15:13)

        Stef [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Nu e vorba doar de pedelei, e vorba de toti din cloaca. Au un dar nemaipomenit de a se strange la varf dupa criterii de incompetenta, atat in aparatul de stat, cat si in in politica si in domeniul privat. Este asa numita solidaritate naturala a prostilor, a coruptilor si a incompetentilor.
    • -6 (10 voturi)    
      o tara comunista plina de lepre (Luni, 6 decembrie 2010, 14:48)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Stef

      asa se intampla in o tara comunista in care nimeni nu munceste dar toti vor sa traiasca ca in occident...

      pentru cultura generala a trantorilor:
      in Germania concediu maternal e maxim 14 luni cu 67% din salariu (max 1800Euro) (sursa http://en.wikipedia.org/wiki/Parental_leave da e in engleza nu in rusa)

      iar bugetu nostru pe 5 ani nu e cat bugetul germaniei pe un singur an...

      cersiti trantorilor cersiti...
      • +4 (6 voturi)    
        corectari/adaugari (Luni, 6 decembrie 2010, 15:33)

        Vendeta [anonim] i-a raspuns lui alina

        1) bugetul romaniei pe 10 ani nu este cat al Germaniei...
        2) Tocmai pt ca vorbim de Germania, unde exista crese, exista conditii sa iti tii copilul in conditii de siguranta ar trebui sa ne gandim ca la noi 2 ani e putin.
        3) Germania are 80 de milioane locuitori si nu tin neaparat sa sara de 100, noi am ajuns pe 20 milioane in conditiile in care sunt tot mai putin copii si tot mai multi pesionari...
        4) 67% din 1,466.76 (vezi tot pt wiki: Minimum wages by country) este ceva mai mult decat 600 ron. Ahh iar cine o sa imi spuna in germania sunt toate mult mai scumpe mananca rahat: chiria e ca pe la noi (Bucuresti), mancarea cam la fel, transportul mai ieftin si mai eficient... si stiu toatea asta pt ca tot ma duc in Germania si stiu cum e...
        • -3 (5 voturi)    
          corectari (Luni, 6 decembrie 2010, 17:26)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Vendeta

          1. bugetul pe cap de locuitor nu este cat al germaniei pentru ca romanii nu muncesc la fel de mult ca nemtii.
          2. cresele si gradinitele din Germania nu au fost facute de Merkel.. nici macar nu sunt in proprietatea statului si nu sunt gratuite. e adevarat ca unele sunt subventionate de autoritatile locale (vanghelie, sansa ta!) si de biserica (da preafericitul un mertzan sa faca o cresa?)
          3. germania are si ea un spor natural negativ, desi 20% din populatie sunt imigranti, o parte din ei deja asimilati..
          4. 67% din 1466 este mai putin decat 600 de ron din 450 venitul minim net in romania

          oare cate tari din lume platesc 1.5% din pib indemnizatii pentru nou nascuti si totusi au spor natural negativ?
          daca am fi investit jumatate din banii astia in crearea de noi crese si gradinite in ultimii 5 ani?
          • +2 (4 voturi)    
            curiozitate (Luni, 6 decembrie 2010, 18:01)

            Stef [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Stiti cumva si care sunt tarile europene cu scadere economica timp de trei ani consecutivi, in acest mileniu ?
          • -1 (1 vot)    
            aha... (Marţi, 7 decembrie 2010, 9:52)

            me [anonim] i-a raspuns lui pehash

            majoritatea dintre noi platesc taxe si impozite mai multe (procentual) ca in germania.
            la noi unde e autobahnu si infrastructura lor?
            asa ca idee...
            eu cred ca romanii nu muncesc asa putin... sunt cateva lepre care chiar nu muncesc si toti generalizeaza...
            diferenta e ca ei chiar au un guvern competent.
    • -4 (10 voturi)    
      ma bucur ca l-am votat pe Basescu (Luni, 6 decembrie 2010, 14:57)

      georget [anonim] i-a raspuns lui Stef

      Basescu inca o data da dovada de pragmatism, imi pare bine ca l-am votat .
      • +3 (7 voturi)    
        esti nociv pentru tara! (Luni, 6 decembrie 2010, 15:35)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui georget

        poti sa faci multe prostii/greseli politice sau nu dar nu iti este permis sa afectezi noua generatie pentru ca prin asta afectezi romania viitoare!

        pentru unul care duce tara de ripa tu vrei sa faci rau celor mici si celor ne-nascuti inca pentru a acoperi greselile si iresponsabilitatile adultilor?
        • -3 (3 voturi)    
          sunt inca multi nocivi asa ca mine (Luni, 6 decembrie 2010, 18:02)

          GeorgeT [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

          Inca sunt multi 'nocivi' asa ca mine .
          Cred ca este o calitate si iti multumesc pentru compliment.

          Noua generatie este deja afectata de imprumuturile mari pe care le-a facut romania ,probabil ca o sa mai faca si altele.
          Dar mai devreme sau mai tirziu o sa tipareasca hirtie multa ,cu insemne de lei , modelul nou, cu care se va cumpara din pacate putin.
          O sa fii mai multumit atunci ?

          O zi buna in continuare pretene.
          • 0 (0 voturi)    
            ok... (Marţi, 7 decembrie 2010, 9:54)

            me [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

            daca esti atat de convins de ce spui...
            ia zi... venim cu vreo 12 copii acasa a caror parinti castiga sub 15 milioane impreuna si ii tii tu acasa gratis?
            baiete... cu ce bani au romanii nu isi permite bone (care oricum sunt proaste) si gresele (care sunt si ele la fel de proaste) sunt prea putine si se intra pe spaga...
            asta d c nu iei in coniderare?
  • +12 (20 voturi)    
    basescu (Luni, 6 decembrie 2010, 13:54)

    eu [anonim]

    Nevasta-sa a fost casnica sa-si creasca progeniturile alea needucate,si el ne trimite la munca,in loc sa vada de bunastarea poporului asta oropsit,care in vreme de razboi,inainte de regimul comunist,isi permitea sa tina acasa femeile ca sa creasca OAMENI,nu dobitoace ca Boc si Basescu. Ia intrebati-i,care din ei a crescut la cresa,sa ridice minuta.Iar sterpele alea de Anastase si Udrea nu merita onoarea dea fi MAME,la cum gindesc ar merita sa fie castrate.
    • -5 (9 voturi)    
      vrei copii, sa stai acasa si sa primesti bani (Luni, 6 decembrie 2010, 15:13)

      GeorgeT [anonim] i-a raspuns lui eu

      Vrei sa faci copii sa stai acasa si sa primesti si bani nemunciti cit mai mult timp posibil.
      Oare de unde , de la FMI poate.
      Cine poate isi tine nevasta acasa , casnica cum zici. Cine nu poate, injura pe la colturi ca sa ii dea guvernul bani ..
      • +3 (9 voturi)    
        esti pe aratura rau de tot! (Luni, 6 decembrie 2010, 15:41)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

        aici nu e vorba in primul rind de mame ci de copii! statul nu poate asigura si garanta destule locuri in crese si gradinite (cica una se gindeste sa faca ceva crese....te apuca scirba!) si nici nu poate asigura un trai decent pentru TOTI copiii. banii se pot duce si aiurea dar sigur cu acesti bani TOTI copiii vor avea o viata ceva mai buna!

        nu pot sa pricep cum niste oameni care par normali se pot gindi sa reduca banii copiilor in vremuri de criza.
        • -4 (4 voturi)    
          voi cand spuneti copii, va ganditi numai la sugari (Luni, 6 decembrie 2010, 16:29)

          dana [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

          Voi stiti ca acei copii traiesc si dupa 2 ani? Si dupa 2 ani trebuie sa-i dai la cresa (la gradi nu ti-i primeste pana in 3 ani), apoi cand cand sunt mai mari trebuie sa-i dai la scoala, se imbolnavesc, mananca, se imbraca! Din banii acelor copii, vi se dau voua bani. Nu-mi vine sa cred cat de egoisti sunteti! Oare se gandeste cineva cati copii renunta la scoala din cauza lipsei banilor? Se gandeste cineva cati copii muncesc de la 14 ani la negru, din cauze lipsei banilor? Sa va spun un secret: si dupa 2 ani trebuie sa aveti grija de ei, nu-i puteti lasa in strada numai pentru ca nu aveti bani de la stat!
        • -3 (3 voturi)    
          aratura... (Luni, 6 decembrie 2010, 17:15)

          Bug Zileriu [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

          "nu pot sa pricep cum niste oameni care par normali se pot gindi sa reduca banii copiilor in vremuri de criza"
          Simplu - daca nu ai de unde sa ii dai, ii reduci.
          Mai mult, daca este o conditie sa supravietuiesti cu bani dati de FMI, o faci!

          In alta ordine de rationament, banii astia sunt luati de la cineva - de la firme si de la angajatii acestora. Daca avem grija sa le punem la pamant, prin contributii excesive, cine va mai plati aceste (si alte) contributii? FMI? Nici macar el...

          In final: mai bine din banii astia faci crese - ajuti si parintii, si economia. Si pe copii, ca socializeaza mai devreme... :-)
      • +5 (7 voturi)    
        omule esti idiot?? (Luni, 6 decembrie 2010, 15:41)

        Vendeta [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

        .... vreau sa fac un copil, si eu, si nevasta suntem programatori si castig intr-o luna mai mult decat iti da pdl-ul sa postezi... nu stam acasa sa primim bani nemunciti... intelege ca
        1) nu e corect ca ea sa dea lunar o "caciula" de bani la buget si sa primeasca 600 ron "ca toti tiganii".
        2) NU AVEM UNDE SA TRIMITEM COPILUL DE 1 AN.... NU EXISTA CRESE....
        3) Noi suntem totusi un caz fericit, noi (teoretic) ne permitem o bona, dar ce faci cu amaratul care castiga 10 - 15 mil (maxim) ca de aia cu mai putin nici nu vreau sa amintesc..
        • -7 (7 voturi)    
          nu cred ca sunt idiot, sunt aprox normal (Luni, 6 decembrie 2010, 16:07)

          GeorgeT [anonim] i-a raspuns lui Vendeta

          pretene , felicitari pentru reusita ta profesionala.
          Romania este o tara saraca din pacate , esti de acord ?
          Cam cite tari din vestul europei permit mamelor sa stea acasa 2 ani si sa mai primeasca si salariu .
          Un an cred este o perioada decenta comparat cu ce ofera alte state din europa, ce crezi ?
          Ai cumva idee cam ce datorie externa are Romania ?
          Vrei ca ea sa creasca continuu ?
          Cine crezi ca o sa o plateasca ?
          Eu cred ca tu si copii tai , din pacate ..
          • +6 (6 voturi)    
            datorie externa (Luni, 6 decembrie 2010, 17:12)

            Roxana [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

            datoriile externe de care vorbesti au fost facute de minunatii nostri guvernanti. Atata timp cat in perioada in care am muncit am contribuit cu taxe si impozite la stat mi se pare normal ca acest concediu de creste al copilului sa fie platit. Si sa se inteleaga odata ca banii de indemnizatie se dau mamelor pt cresterea copilului , de aceea este firesc sa primeasca fiecare mamica in functie de cat a cotizat la stat.
          • 0 (0 voturi)    
            imi pare rau... (Marţi, 7 decembrie 2010, 9:57)

            me [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

            dar daca ai gandi putin... ti-ai da seama ca faptul ca e guvernul incompetent si s-a imprumutat aiurea (ca sa fure ca infrastuctura nema) nu e vina mea.
            datoria nu s-a format din cauza bugetarilor sau a mamelor, datoria externaeste pentru ca aceste guverne au furat de au rupt si nu au facut nimic...
            eu dau o gramada de bani lunar la buget (aceeasi suma cu salariul in mana daca adaugi si ce plateste firma pt angajat) ca sa beneficiez de nimic...
            asta mai e normal?
            PS: si eu tot programator sunt
        • -5 (5 voturi)    
          Dragule (Luni, 6 decembrie 2010, 16:30)

          CCC [anonim] i-a raspuns lui Vendeta

          Tu deja beneficiezi de un bonus de la stat. Acel impozit zero. Si vad ca nu-l apreciezi deloc... Hmmm, tipic romanesc, noi le vrem pe toate, si tot ii injuram pe aia de ne dau! Putina decenta, totusi!
          • 0 (0 voturi)    
            omule... (Marţi, 7 decembrie 2010, 9:59)

            me [anonim] i-a raspuns lui CCC

            acel 0 de la stat inseamna ca
            daca ai 1000 euro sa zicem
            in loc ca tu + firma angajatoare sa plateasca la stat ~ 1000 euro platesc 1000 euro - 16% (probabil chiar mai mica e scaderea decat atat pentru ca eu am calculat si ce plateste firma) oricum 840 euro e mult mai mult decat platesc majoritatea deci nu as comenta atat de mult.
  • +10 (14 voturi)    
    Pai parca eram pe crestere de la anul (Luni, 6 decembrie 2010, 13:58)

    Andrei [anonim]

    Cred ca mult anuntata crestere economica de la anul poate finanta si concediul de maternitate in continuare, cel putin ca si pana acum.
    Oricum, daca nu finanteaza concediul de maternitate va finanta cu siguranta somajul mamicilor care nu mai au unde se intoarce...
    Oare s-au gandit si la asta?
    Mut succes si multa minte!
  • +9 (9 voturi)    
    Dicton (Luni, 6 decembrie 2010, 13:59)

    Desteptu [anonim]

    We elect Governments, not to dictate our freedoms, but to support our liberty. They serve us,
    we do not serve them.”
  • +4 (12 voturi)    
    EU iubesc B (Luni, 6 decembrie 2010, 13:59)

    Mazeta [utilizator]

    haha, v-am ciuruit...
  • +6 (14 voturi)    
    Zeus este priceput la toate.... (Luni, 6 decembrie 2010, 14:04)

    haiducul [anonim]

    ...ceea ce ma face sa cred ca este reincarnarea celui pe care l-am dat jos in 1989.
    • 0 (0 voturi)    
      te contrazic... (Marţi, 7 decembrie 2010, 10:01)

      me [anonim] i-a raspuns lui haiducul

      ala a mai si construit ceva...
  • +15 (17 voturi)    
    Ma bucur (Luni, 6 decembrie 2010, 14:05)

    nano2k [utilizator]

    Ma bucur ca bugetul poate suporta:
    - autostrazi exorbitant de scumpe dar inexistente
    - licitatii "cu dedicatie"
    - tot acelasi numar de parlamentari ca inaintea "crizei"
    - pensiile nesimtite de care tot auzim ca se reduc... la pastile cailor

    Nu zic ca putem continua la nesfarsit sa cheltuim inconstient si pe datorie, dar undeva trebuie trasa linie. Daca de generatiile viitoare nu avem niste maruntis sau nu vrem sa-l dam, atunci nu am am ce zice. Incurajam in continuare inmultirea tiganilor, iar de romanii care contribuie la buget uitam mereu?

    Pentru cei care cad in pacatul comparatiei cu perioada ceausista, ii rog sa se gandeasca la faptul ca pe vremea aia stresul de a-ti pierde locul de munca era inexistent, stresul la locul de munca era si el in limite minime, iar casa iti era oferita de stat.

    In fine, daca nu ne ocupam de natalitate-educatie-munca, de ce ne mai ocupam in tara asta?
  • +7 (9 voturi)    
    9 luni (Luni, 6 decembrie 2010, 14:07)

    pateu [utilizator]

    Normal ar fi ca orice schimbare sa fie aplicata peste 9 luni, ca sa pot sa iau decizia sa nu-l fac. Eu ce fac acum, ca la 5 luni nici avort nu se mai poate.
    • -9 (13 voturi)    
      ahaha (Luni, 6 decembrie 2010, 14:30)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui pateu

      deci tu faci copil doar pentru ajutorul social, nu este nicio bucurie existenta lui. E nasol ca exista astfel de mame, dupa 2 ani il dai la orfelinat ca nu iti mai aduce decat 50 lei pensie?
      • +6 (10 voturi)    
        ahahaha (Luni, 6 decembrie 2010, 14:34)

        camelia [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

        Nu faci un copil pt acei bani, dar iti faci niste calcule pentru perioada de maternitate, avand in vedere ca fiecare avem rate, cheltuieli, iar cu un copil cheltuielile cresc, nu scad. Dar se pare ca cei care dau aceasta replica nu au copii si deci, nu stiu ce implica.
        • -3 (5 voturi)    
          Dimpotriva (Luni, 6 decembrie 2010, 14:59)

          Amelie [anonim] i-a raspuns lui camelia

          Faptul ca avem copii, ne face sa va spunem ca aveti o gandire infantila. Eu sunt mama de mult, si atitudinea voastra ma scarbeste. Cum puteti spune "Eu ce fac acum, ca la 5 luni nici avort nu se mai poate"? Asemenea mame ar trebui decazute din drepturi! Mi-e rusine ca va platesc din banii mei sa stati ca niste poame acasa! Rusine!
      • +1 (3 voturi)    
        ba, pardon (Luni, 6 decembrie 2010, 15:02)

        zigzag [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

        uite, eu am 8000 salariu. cu 1000 nu pot sa traiesc si eu si copilul. daca stiam ca se reduce suma, as fi renuntat pe moment la planul cu copilul si as mai fi stat jumatate de an sa fac economii. dar acum e prea tarziu. la sarcina nu mai am cum sa renunt. ce sa fac?
        • -1 (3 voturi)    
          domne' da' tatii unde sunt???? (Luni, 6 decembrie 2010, 15:22)

          CCC [anonim] i-a raspuns lui zigzag

          Toate mamele astea zic ca nu pot trai ele si copiii din indemnizatie! Dar copiii aia nu au tata? Unde au disparut? N-ar trebui sa se zbata sa-si intretina copiii? Ei nu sunt in concediu de maternitate!
          • 0 (0 voturi)    
            uite... (Marţi, 7 decembrie 2010, 10:07)

            me [anonim] i-a raspuns lui CCC

            sa luam exemplul cu 8000
            chiar daca are si tata... ala castiga 4000 de la 12000/luna la 50000 nu ti se pare ca iti scade f mult nivelu de trai?
            fa un exercitiu de gandire... stiu ca e greu pt. tine, dar incearca...
        • -1 (3 voturi)    
          nu pot sa cred! (Luni, 6 decembrie 2010, 15:32)

          Ella [anonim] i-a raspuns lui zigzag

          Nu pot sa cred cat de infantile sunteti si va reduceti strict la latura animalica de reproductie! Pai cum sa-ti spuna cineva ce sa faci? Ce, daca maine se produce o catastrofa naturala sau un razboi, astepti sa-ti spuna cineva ce sa faci? Esti robotel? Cand ai facut credit nu ti-ai pus intrebarea ce faci daca? Ei, uite, ca daca asta a venit! Ia sa vedem ce faceti, voi, mamicile astea de-acum!
          Eu am copii si i-am crescut fara ajutorul statului... Sunt la liceu acum. Crezi ca am stat in speranta cuiva? Sau am crezut ca trebuie sa faca cineva ceva? Parca numai voi avrti rate, numai voi aveti nevoi...
      • +1 (3 voturi)    
        salut (Luni, 6 decembrie 2010, 15:11)

        pateu [utilizator] i-a raspuns lui masteryodda

        Cum adica pentru ajutorul social, ca nu inteleg.
        Eu am o rata de 2500 lei, pentru casa.
        Daca o sa-mi dea 1500 indemnizatie, tu ce ai decizie ai lua in locul meu?
      • -1 (3 voturi)    
        ce-o fi in capul tau? (Luni, 6 decembrie 2010, 15:45)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

        orice copil care vine pe lume ESTE o bucurie iar daca nu, atunci nu ai decit sa-ti dai demisia din calitatea de om pe care se presupune ca o ai. iar o tara care nu se bucura pentru fiecare copil nici nu merita sa mai existe!
        • +1 (3 voturi)    
          bucurie, desigur (Luni, 6 decembrie 2010, 16:05)

          zigzag [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

          ce bucurie ai daca nu ai cu ce-l creste? iubirea nu tine de foame, nu ai aflat inca? copilul nu poate sa creasca fara un acoperis deasupra capului. faci copii ca sa-i chinui doar ca sunt "o bucurie"? eu consider ca am o datorie imensa fata de copiii mei, nu vreau sa-i fac ca sa ma bucur eu, vreau sa-i fac si sa fie ei bucurosi.
          • -2 (2 voturi)    
            Pentru problema ta exista ajutor :). (Luni, 6 decembrie 2010, 16:42)

            CCC [anonim] i-a raspuns lui zigzag

            Se pare ca ai intrat in depresie prenatala. Ajutorul de care ai nevoie nu-l gasesti la guvern.
      • 0 (0 voturi)    
        oare... (Marţi, 7 decembrie 2010, 10:02)

        me [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

        mi se permite pe acest site sa iti spun ca special pentru tine ar trebui inventat IQu negativ?!
        bai desteptule... ia zi... cu ce bani ii oferi copilului un trai decent?!!?!?!?!?!
        la asta te-ai gandit?!
  • +13 (15 voturi)    
    Sa-mi raspunda dl Presedinte atunci: (Luni, 6 decembrie 2010, 14:17)

    Sima [anonim]

    Sa-mi raspunda dl Presedinte atunci si toti cei care si-au batut joc de banii cotizati de catre contribuabili:

    ce fac eu cu copilul daca:

    - la cresa nu mai sunt locuri
    -buniciii sunt unii la 700 km distanta iar ceilalti muncesc
    - firma la care am lucrat abia mai rezista pe piata iar patronul meu era chiar fericit ca voi sta acasa 2 ani ca altfel oricum ma concedia, probabil, ca si pealti colegi.
    - bona nu imi permit sa angajez.

    E clar ca nu mai sunt bani la buget dar de ce loviti taman in copi si exact cand nu trebuie ? cu ce bani se vor construi crese? asa peste noapte?

    Cu banii nostri ce ati facut??? Ati pus, de exemplu , borduri de 2 ori in acelasi loc timp de jumatate de an .
    Bine ca unii si-au umplut conturile pentru ei si pentru rude gradu I ,II sau IIIdin licitatii corect castigate, banii cui
    • -3 (3 voturi)    
      ai dreptate sa ceri ce scrii (Luni, 6 decembrie 2010, 17:32)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Sima

      dar iarta-mi curiozitatea: de ce problemele pe care la ai cand copilul are doi ani fara o zi dispar ca prin farmec cand copilul are doi ani si o zi??? si daca nu dispar, atunci de ce sa nu avem o perioada de cinci ani (de exemplu) ? si daca cei ce au contribuit MULT la bugetul de stat nu sunt de acord cu limita de x, de ce sa nu punem o limita superioara de 10000 ron? PS. si singura ironie pe care mi-o permit, la o impozitare PROGRESIVA -propusa de PSD- cat ar fi ramas in mana din indemnizatia de 4000 ?
  • +7 (7 voturi)    
    sa taie de la ei (Luni, 6 decembrie 2010, 14:21)

    abc [anonim]

    Eu as vrea sa aud intai ca parlamentarii si guvernantii nostri vor circula de maine (desi ar fi trebuit sa o faca de cand ne-au taiat noua indemnizatiile, salariile si pensiile) cu masinile personale sau pe jos, ca nu vom mai cotiza la combustibilii lor, ca nu le vom mai plati chirii prin hoteluri scumpe, ca-si vor plati din buzunarul personal convorbirile telefonice, ca se deplaseaza mai putin prin tari straine etc, si apoi sa-mi spuna mie ca nu sunt bani. Eu am acasa un buget ,si stiu asa: ca daca nu-mi ajung intr-o luna banii pentru facturi si mancare, ii iau de la vacante, haine etc. Imi impart bugetul dupa nevoi si nu dupa placeri.
    Este inadmisibili ca astia sa huzureasca in continuare pe banii nostri si noua sa ni se spuna ca trebuie sa traim din ce in ce mai rau. Cat mai avem de gand sa inghitim magariile acestea??
    • +1 (3 voturi)    
      buna idee (Luni, 6 decembrie 2010, 15:48)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui abc

      ar trebui ca parlamentarii sa mearga la servici cu mijloace propri asa cum face orice om, de la simplu muncitor pina la "moguli". s-ar aduna destui bani pentru copii!
      • -1 (3 voturi)    
        Cu sincer cred ca te-ai nascut fara creier. (Luni, 6 decembrie 2010, 16:34)

        a [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Tu ai vazut vreun PM sau vreun sef de stat sa mearga pe jos? Gandesti vreodata? Daca ar sta in trafic, cand ar mai avea timp pentru a-si rezolva agenda? Si nu ma lua ca nu-s chestii importante, pentru ca daca asa gandesti, poate cel mai bine ar fi sa te gandesti la sterilitate, poate cine stie te mostenesc si ai tai copii.
    • +2 (2 voturi)    
      foarte adevarat! (Luni, 6 decembrie 2010, 16:02)

      tulipa [utilizator] i-a raspuns lui abc

      imi pare rau ca nu am posibilitatea sa iti dau mai multe plusuri al comentariu. asa este, ar trebui toti aia care ne conduc sa dea exemplu pentru ceea ce inseamna austeritate. in primul rand ei, dupa aceea sa taie de la noi, restul, prostimea...
  • +6 (8 voturi)    
    Incredibil (Luni, 6 decembrie 2010, 14:23)

    Ceausescu2 [anonim]

    Dar pentru SPP,STS,Min.turismului,zeci de mii de asazisi revolutionari platiti retroactiv pentru ca te au votat s-au gasit bani.Pentru viitorul tarii nu.Bravo Matrozule.Targoviste - 25 dec 1989 remember ?
  • +7 (9 voturi)    
    ! (Luni, 6 decembrie 2010, 14:23)

    ama [anonim]

    Pana acum, dupa ce ati taiat cu 15% indemnizatia in vara, ati tacut ca porcii in cucuruz.
    Eu in februarie fac 1 an de cand am nascut. Daca ramane asa, trebuie sa-mi gasesc rapid o bona plictisita de lumea asta, care sa profite din plin de situatie, sa-mi ia toti banii si sa-si bage piciorul in cresterea copilului meu. Asta dupa ce mai ia si pensie...
    La cresa sunt 30-40 de copilasi intr-o grupa, dorm cate doi in patut, educatoarele sunt putine si satule de lumea asta, etc.
    Medicamente, consultatii, lapte praf, scutece, normal ca tot pe bani.
    Asa credeti dvs. ca se schimba regula jocului, de azi pe maine?
  • +4 (6 voturi)    
    hai liberare (Luni, 6 decembrie 2010, 14:25)

    mutulica [anonim]

    Pai la 2 ani , hai sa zicem ca-l putem da la cresa (gradinita), ca sa mai mearga parintii si la munci ....da la 1 an unde sa las plodu care nici nu stie sa vb .... la Casa de copii ?>>>N-are inca poporu' asta destule generatii de frustrati si neadaptati ?... Ma piSH pe ea gargara despre sosele si autostrazi (ne)finalizate ...n-am nevoie ....MERG PE JOS ! ...da lasati-mi plodu'n pace
  • +6 (8 voturi)    
    repet (Luni, 6 decembrie 2010, 14:27)

    ciadra [anonim]

    trebuie sa iesim in strada , sa ii facem sa ne fie frica de noi ! nu se mai poate ! nu mai sunt banii pt. copii , pt. viitor , dar pt. borduri , statiuni de schi aiurea , apartamente de 1 mil euro , banci de zeci de milioane de euro etc sunt ?! daca doar stam si ne lamentam, astia o sa faca ce vor ! ei vor sa fure ca inainte , nu inteleg ca nu mai sunt bani !
  • +3 (5 voturi)    
    Ordinar (Luni, 6 decembrie 2010, 14:29)

    IO [anonim]

    Sa vezi cu ce placere o sa il privim cum o sa pice de acolo de unde este....Pana unde sa mai inghitim magariile lui...Trebuia sa ne fi anuntat ca asa vrea el "sa traim bine" .
  • +6 (8 voturi)    
    De unde pana unde.... (Luni, 6 decembrie 2010, 14:33)

    Vasile Ionut [anonim]

    "presedintele traian basescu le-a spus membrilor coalitiei"....cum??? mai citesc o data....ptiu...la fel scrie...
    cum adica presedintele spune.....nu stiu cui ca bugetul nu poate sustine......
    ce treaba are sula cu prefectura, in cazul nostru presedentia???
    de cand in tara asta presedintele spune ce poate si ce nu poate sustine un buget???????? pai, daca mergem pe premiza asta, eu zic sa destituim toti ministrii, consilierii, ins-ul samd si sa il lasam pe dl basescu (cu "b" mic) sa ia deciziile, nu? ce treaba are presedintele (daca ne luam dupa "facultate" timonier) , cu economia tarii???
  • +5 (7 voturi)    
    Basescu si copiii (Luni, 6 decembrie 2010, 14:33)

    Marinarii frecau puntea [anonim]

    Daca Curtea de Conturi si-ar face treaba, mamele din romania ar sta acasa cu copiii pe 2000 euro pe luna. V-ar baga pe voi la puscarie, cei care va bateti joc de banul public si brusc ar fi bani si pentru copiii si pentru pensionari. Parca in constitutie scrie ceva de trai decent, da' mata ai treaba cu constitutia doar cand iti convine. Si oricum sunteti pusi acolo sa rezolvati problemele nu sa dati din umeri ca nu mai sunt bani, ca asta si Nea Gheorghe de la colt poate.
  • +1 (3 voturi)    
    Muriti!!! (Luni, 6 decembrie 2010, 14:35)

    tovarasul [anonim]

    Ma intreb cum de nu muriti?! asa peste noapte sa va vad in cosciuge pe prima pagina a ziarelor, pe tine Boc si pe tine Base. Cred ca ar fi de preferat o moarte pe neasteptate decat sa fiti linsati de popor!!
  • +1 (5 voturi)    
    Da, e clar.... (Luni, 6 decembrie 2010, 14:35)

    Vasile Ionut [anonim]

    Acum mi-e clar. Nu stiam ce s-a intamplat cu blestemul mult rostit de toti romanii vis-a-vis de uciderea lui Ceausescu in zilele de Craciun ale lui 1989. Acum stiu si promit sa cred in reincarnare. Basescu e Ceausescu. Oare Boc e dom secretar Bobu???
  • +2 (4 voturi)    
    natalitatea romanilor = problema nationala (Luni, 6 decembrie 2010, 14:39)

    cetatean roman [anonim]

    pentru dl. Basescu (care-si zice presedintele romanilor) natalitatea si sporul (sau macar mentinerea sporului) de natalitate nu este o preocupare. Chiar daca pare sa fie o problema a biologiei - fertilitatii sale, dl. basescu este evident un contyribuent decisiv la disparitia poporului roman. Desigur, unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere dar romanii nu trebuie sa se lase ”eutanasiati” ca batie de catre alde Basescu si Boc care este evident ca urmaresc cu totul alte interese decat cele ale romanilor!
    • -2 (2 voturi)    
      natalitatea a SCAZUT (Luni, 6 decembrie 2010, 17:34)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui cetatean roman

      de cand se aplica legea de acum. Deci?
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 6 decembrie 2010, 14:49)

    ..... [anonim]

    Era si normal pensiile nu au scazut deloc , banii aceia tb luati din alta parte.Dc ne uitam putin cred ca suntem cam singura tara in care medicamentele pt aproape oricine sunt subventionate 90% , mijloacele de transport in comun sunt gratis, la tren pensionarii au gratuitati etc.Suntem singura tara din Europa care a dublat pensiile in 2 ani iar acest lucru acum se vede.Romanul tb sa inteleaga ca , capitalismul inseamna altceva decat socialism si comunism, te-ai imbolnavit cu buna stinta ( cafea , cola, tigari, cartofi pai fara numar fara numar ) la batranete tb sa platesti pt asta.Nu e normal ca cei care au grija de sanatatea lor sa le plateasca la cei care isi bat joc de ea.
  • +1 (1 vot)    
    Bomboanele Lui Vasilica (Luni, 6 decembrie 2010, 14:55)

    nicu_dicu [utilizator]

    A luat bomboanele lui Vasilica . Nu stiti care vasilica?
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7553481-reportaj-hotnews-vasilica-bomboanele-presedintelui.htm
  • +3 (5 voturi)    
    Se ingroasa gluma (Luni, 6 decembrie 2010, 14:59)

    Aditza [anonim]

    Daca si pe hotnews (site 100% basist) apar comentarii 100% impotriva, se cam ingroasa gluma pt. PD-ei. Nu-i vad bine. Acuma baga si copii la plata campaniei electorale. Un fleac....
  • -1 (3 voturi)    
    indemnizatia (Luni, 6 decembrie 2010, 15:03)

    AsmVax [anonim]

    Oamenii sunt asemeni unor animale.
    I-ai obisnuit asa, acum este greu sa ii dezobisnuiesti .
  • +2 (4 voturi)    
    Don't worry, be happy (Luni, 6 decembrie 2010, 15:06)

    manneken pis [anonim]

    Va legati de amanunte nesemnificative... Sunt sigur ca s-a gasit deja cineva destept sa incaseze o suta de milioane de euro pentru studiul de fezabilitate al viitoarei retele de crese: "Sa cresteti bine! " Plus ca o ministresa sterila a platit deja cinci miliaoane avans pentru logo, se pare ca va fi Oblio, sau poate Pinnochio. Iar bugetul eRomania va fi suplimentat prin ordonanta de urgenta cu un miliard ca sa va puteti inscrie copii online la cresele ce vor fi inaugurate cel tarziu in 2050. Fiti optimisti si inmultiti-va!
  • +3 (5 voturi)    
    Sublim... (Luni, 6 decembrie 2010, 15:09)

    Natal(it)y Wood [anonim]

    Era de asteptat.Doar nu-l cunoastem de ieri,de azi pe Basescu. Partea goala a paharului-iar descurajam natalitatea...Partea plina a paharului-nu vor mai face copii nici aia 5 milioane de imbecili care l-au votat pe Basescu si asa evitam alte generatii de retardati.
  • +2 (4 voturi)    
    Copiii nostri nu au nici o vina... (Luni, 6 decembrie 2010, 15:15)

    Remus [anonim]

    In ideea ca "reformarea statului roman" trebuie sa includa si afectarea vietii copiilor din aceasta tara inseamna ca Base si ai lui nu mai au nici un pic de constiinta fata de acest popor... dar pana la urma daca vor sa faca rau unor ingerasi atunci vor pieri in chinuri groaznice, judecati fiind de faptele lor pe aceasta lume ! Rusine sa le fie !
  • -2 (6 voturi)    
    ca sa nu mai vorbim fara sa stim (Luni, 6 decembrie 2010, 15:20)

    Cristi [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Parental_leave

    http://wiki.answers.com/Q/How_long_is_maternity_leave_in_the_US
  • 0 (2 voturi)    
    21.... de sclavie (Luni, 6 decembrie 2010, 15:32)

    Mario [anonim]

    Pai cred ca e corect din moment ce el nu a beneficiat de indemnizatie....si pana sa mai iasa din fetele lui ceva mai are de asteptat ca vorba aia,trebuie samanta buna si dupa se da indemnizatia si aia o sa se dea pe 20 de ani asa pentru nepoate sau nepotii lui
  • -1 (3 voturi)    
    aoleu ce ne mai vaitam (Luni, 6 decembrie 2010, 15:38)

    dina [anonim]

    Fiecare popor are conducatorul pe care il merita!!! uitati-va la el, orice roman se regaseste in acest personaj, mai mult sau mai putin, dar oare cine l-o votat?! toti care urla pe forumuri si pe la televizor ca nu mai pot, na luati Basescu si cand nu mai puteti iesiti in strada, toti care l-ati votat, eu nu ies, ma doare undeva...tot ma descurc! aaa...si o veste proasta, Basescu nu citeste ce scrieti voi pe aici, nu citeste nimeni si nici nu le pasa...
  • +2 (4 voturi)    
    Scoateti TIGANII la munca (Luni, 6 decembrie 2010, 15:40)

    wasabi [utilizator]

    La munca cu toti TIGANII care stau pe ajutoare sociale si pe indemnizatii...la munca cu ei ..la arat ogoarele, la curatat strazile...mama lor de puturosi si simulanti
    • +2 (2 voturi)    
      tiganii vor fenta munca (Luni, 6 decembrie 2010, 16:12)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui wasabi

      asa cum au facut de sute de ani. Noi restul vom trage ponoasele...
    • +1 (1 vot)    
      care sunt tiganii (Luni, 6 decembrie 2010, 16:40)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui wasabi

      care iau indemnizatii? Sau nu stii in ce conditii se acorda cic?
  • +3 (3 voturi)    
    bravo! super ecomonie la buget... (Luni, 6 decembrie 2010, 15:46)

    Adrian [anonim]

    sotia este insarcinata cu al treilea copil. din fericire, in contextul tiganelii actuale cu banii pentru copii, avem o situatie financiara relativ ok, in ultimul an am pus ceva bani de o parte, si facand un calcul matematic al cheltuielilor pentru perioada in care va sta acasa dupa ce va naste ne da cu plus, in sensul ca, in mare, suntem acoperiti. si eu si sotia avem profesii liberale si contribuim cu acei 16% impozit pe venit net. Doar sotia a platit pentru ultimul an in jur de 20.000 ron impoziti. pentru primul si al doilea copil nu am incasat nici un eu deoarece nu am vrut sa ne mai tiganim pentru acei 600 ROn cat era indemnizatia pentru primul copil, si ceva asemanator pentru al doilea. dar acum, chiar as vrea sa ma ne bucuram de venitul care ni se cuvine si nu dorim sa mai facem nici o concesie acestui guvern care isi bate joc de banii pe care ii platim periodic ca impozite. ne-au amagit cu acei 85% care ulterior i-au plafonat, iar acum, intr-un sictir suprem vor iarasi sa plafoneze. nu inteleg de ce nu se pastreaza o proportie cu marimea contributiei la sistem. am auzit spunandu-se ca 80% din indemnizatii nu for fi afectate, deoarece, si in prezent, acest procent se incadreaza in prevederile actuale ale legii. noi, in speta, facem parte din cei 20% care vom fi afectati. ni se baga mana in buzunar intr-un mod rusinos, nemai mentionand faptul ca aceasta idnemnizatie vine cu o intarziere strigatoare la cer de la momentul depunerii dosarului. pe banii nostri suntem umiliti. am vazut puncte de vedere in favoarea acestor plafonari. trebuie sa se intelega ca nimeni nu cere nimic in plus. doar ceea ce ni se cuvine in baza contibutiilor varsate la buget si atat.
  • +2 (2 voturi)    
    Oare... (Luni, 6 decembrie 2010, 16:55)

    dc [anonim]

    Ceausescu a fost impuscat pentru subminarea economiei nationale si genocid ? Oare ceea ce se petrece acum in Romania cum se numeste ?
  • +2 (2 voturi)    
    president (Luni, 6 decembrie 2010, 17:47)

    player25 [anonim]

    domnule presedinte pentru ce iti ajung banii de la buget??
    daca pt. aia nu, aia nu poate nu o sa va ajunga nici pentru salariile voastre.
    a r fi nemaipomenit sa traiti si voi cu 600 de lei pe luna.
    muriti de foame cu salariile astea
    banii de buget mai merg si la buzunarelele voastre de nesimtiti.
  • +1 (1 vot)    
    CORECT !!!!!! (Luni, 6 decembrie 2010, 20:02)

    lili [anonim]

    De bugetul Romaniei se ocupa Dl Basescu, nu incompetentul Ministru de Finante al Romaniei Dl Ialomiteanu sau incompetentul prim Ministru Dl Boc.... Mi se pare corect ca Dl Basescu sa le atraga atentia, pentru ca bag seama ei habar nu aveau.... Am inteles acum si mai bine care-i treaba , desi stiam demult ca Dl Basescu e si Prim Ministru, adica Dumnealui ia deciziile la nivel de guvern. Dl Boc este asistentul dlui Basescu.