Monica Macovei: Am finalizat o rezolutie care cere partidelor de dreapta criterii de integritate si de competenta. Intrebarea e cum vor raspunde public cei care vor refuza sa introduca aceste criterii in PDL

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 5 decembrie 2010, 13:25 Actualitate | Politic


Monica Macovei
Foto: Hotnews
Europarlamentarul PDL, Monica Macovei, a anuntat duminica in cadrul conferintei "Consolidarea integritatii politice in partidele de centru-dreapta din Europa de Sud-Est" a fost finalizata o rezolutie, semnata de toti participantii, care cere tutoror partidelor de dreapta criterii de integritate si de competenta in numirile publice si in stabiliarea ierarhiei in interiorul partidului. Rezolutia urmeaza sa fie trimisa la toate partidele din europa centrala si de est si vom cere sa aplice aceste criterii. "Aceasta rezolutie va ajunge foarte repede si la PDL si personal voi continua ceea ce am inceput de mult timp introducerea in partid a acestor criterii de integritate si curatarea partidului. (...) Intrebarea e cum vor raspunde public si in fata electoratului cei care vor refuza sa introduca aceste criterii in PDL"

Declaratiile Monicai Macovei:
  • Am discutat chestiuni concrete legate de promovarea in functii publice, in ierarhia partidului, toata lumea avand exemple proaste de acasa. Vrem sa schimam aceste practici ca sa se bazeze pe integritate si competenta
  • Am finalizat o rezolutie, semnata de toti participantii, care cere tutoror partidelor de dreapta criterii de integritate si de competenta in numirile publice si in stabilirea  ierarhiei in interiorul partidului
  • Vom trimite rezolutia la toate partidele din europa centrala si de est si vom cere sa aplice aceste criterii.
  • Aceasta rezolutie va ajunge foarte repede si la PDL si personal voi continua ceea ce am inceput de mult timp introducerea in partid a acestor criterii de integritate si curatarea partidului
  • Am discutat astazi despre un mecanism efectiv de aplicare a criteriilor de integritate, corectitudine, onestitate si competenta
  • Intrebarea e cum vor raspunde public si in fata electoratului cei care vor refuza sa introduca aceste criterii in partid


Citeste mai multe despre   


















1871 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    idealism politic (Duminică, 5 decembrie 2010, 13:42)

    george [anonim]

    nu cumva aceasta rezolutie face parte dintr-o filozofie idealista.
    Parerea mea , sper sa fie gresita, este ca in Romania cea mai mare putere o are banul. Cine a stiut sa faca bani este ori direct implicat in politica (e.g. dl Gigi) ori indirect prin minuirea marionelelor sale.
    Sunt sigur ca PDL o sa fie entuziast de aceasta rezolutie, pentru ca este practic imposibil sa ai niste criterii clare prin care cutare demnitar ar apare ca incompetent sau corupt.

    Sunt simpatizant si votant Basesescu si oarecum inca mai cred ca politica lui Boc este cea mai putin rea.
  • -1 (5 voturi)    
    ajutati-ma sa inteleg (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:10)

    gheo [anonim]

    au facut un document in care cer ca membrii de partid in general si 'alesii' in special sa faca niste hartii prin care sa afirme ca-s de buna credinta si-s aproape deloc hoti?
    da' ce, o sa-i doara pixu' sa scrie declaratii???
    asta se doreste o 'garantie' ca fac treaba buna?
    e la fel ca aia cu agentia de integritate, la fel ca fazele cu declaratiile de avere si multe alte vrajeli...
    ca si cum hartiile astea ar avea vreo valoare, ca si cum averile nu pot fi pe numele copiilor, mamelor, verilor, matusilor tamara si alte rude indepartate...
    se vede cu ochiul liber cine are bani si cine nu; se vede cu ochiul liber ca ministri sau parlamentari, care in mod oficial castiga 5-6000 lei pe luna au masini de 50.000 euro, stau in vile de 1 milion de euro, isi fac vacantele pe riviera franceza la costuri de 7-8000 euro pe saptamana...
    evident, declaratiile sunt impecabile, ca nu-i doare pixu'; suntem cei mai tari europeni la facut de hartii inutile si d-aia suntem cei mai slabi la orice altceva gen drumuri, locuri de munca, case de locuit si alte asemenea care implica munca...
    • +7 (7 voturi)    
      te ajutam.. (Duminică, 5 decembrie 2010, 15:47)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui gheo

      desi, dupa cum spui, se vede cu ochiul liber, un procent foarte mare din populatie sufera de orbul gainii, manifestat prin stampile puse aiurea la alegeri. cei +20 de ani de democratie pur romaneasca faurita de fostii membrii pcr ne-au adus astazi la un paradox politic: cu totii suntem de acord ca majoritatea politicienilor sunt niste scursuri, dar la alegeri tot nu avem cu cine vota... in acest context, singura solutie viabila este sa incercam sa facem ordine macar intr-unul din partide, celelalte 2 oricum nu mai au nici o sansa. in cel mai bun caz rezultatul va fi un numar mare de parlamentari independenti care se vor putea ulterior grupa in alt partid. nu-si face nimeni iluzii ca va deveni pdl peste noapte (pana in 2012) un model de cinste si onoare, dar de undeva trebuie sa incepem.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu te mai chinui sa intelegi. (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:00)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gheo

      Se vade ca preferi partidele alcatuite din hoti,derbedei,mincinosi.Mult succes si o viata mai buna.Cum vrea cineva politicieni seriosi,cum il iei la misto.
      • -1 (1 vot)    
        Si cu politicieni neseriosi (Duminică, 5 decembrie 2010, 19:42)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        poti face treaba, uneori chiar mai bine decat cu cei seriosi, cu principii. In politica romaneasca decat sa-ti bati capul, inutil, sa ii elimini pe hoti, derbedei si mincinosi, mult mai usor este sa faci treaba cu politicienii care sunt; calea aceasta este bine batatorita de Caragiale.
      • 0 (0 voturi)    
        bolsevism (Duminică, 5 decembrie 2010, 22:35)

        gheo [anonim] i-a raspuns lui mircea

        tu mai mircea esti din categoria 'daca nu esti cu noi esti impotriva' . de altfel, pe care de rationament logic ti-ai afirmat cu taria 'optiunea' politica. adica esti un iubitor de pdl...
        sa fii sanatos, indiferent ca o faci din interes sau din prostie...
        eu nu prefer nici un partid; sunt toate cam la fel, indiferent de ce 'mantie' imbraca, comunisti, liberali, de dreapta, de stanga, de sub mijloc...
        sunt toti acolo pentru interesele lor iar tu vorbesti de politicieni seriosi ca si cum ai face parte dintre ei... lasa-ne;
        macar aici pe comentarii, lasa-ne. daca ii iubesti asa tare inseamna ca tragi foloase de pe urma lor sau direct. mergi de-ti cheltuie linistit banii, nu mai incerca sa ne convingi ca, desi suntem furati, e spre binele nostru...
        politicieni seriosi??? din gura cred si eu, mai greu e cu facutul, mai ales din partea unor oameni care au parghiile si le-au avut ani buni.
        ani buni in care n-au facut nimic;
        eu iti propun urmatoarea chestie: inainte sa iesi pe strada dimineata, repeta povestile pe care vrei sa le spui altora, repeta-le in oglinda.
        si daca ala din oglinda te crede, spune-le si altora
  • +7 (7 voturi)    
    bravo... (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:11)

    dadan [utilizator]

    in ciuda unor fosile de tipul baronilor fara frontiere si orientare politica, PDL mai are si elite....m-ar bucura sa vad si in PNL si PSD niste elite dar deocamdata nu-mi vine in minte nici un nume....
  • +7 (7 voturi)    
    simplu (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:11)

    pehash [utilizator]

    publicati criteriile si rezultatele aplicarii in pdl. de aici e treaba electoratului sa decida. 'portocalii' abia asteapta sansa sa faca ordine in pdl. aveti destul timp pana la alegeri si exista riscul ca o astfel de initiativa sa coste 10-15% procente, dar.. mai bine sarac si cinstit decat psdnlist :)
  • -3 (3 voturi)    
    Ei,cum vor raspunde... (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:27)

    La dreapta,dupa blocuri [anonim]

    Ca si pana acum.Ce credeti,ca rezolutia asta poate provoca transformarea deseurilor si rebuturilor in perle?Ar fi culmea reciclarii.Reveniti-va,d-na Macovei.Viata bate conferintele astea simandicoase si inutile.Va poate lamuri mai bine in acest sens Udrea,Videanu,Berceanu,Ridzi,EBA,R.Anastase si altii...
  • -3 (5 voturi)    
    Propunere (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:34)

    taranistu [utilizator]

    Cati dintre voi ati sustine o candidatura a Monicai Macovei la prezidentiale din partea PNTCD? Este tot mai clar ca dna Macovei pierde timpul in PDL!
    • 0 (2 voturi)    
      PNTCD (Duminică, 5 decembrie 2010, 18:11)

      imaros [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      ar fi o idee buna ,o relansare al PNTCD
  • -7 (7 voturi)    
    ce de comentarii (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:37)

    2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator]

    vad ca lumea e foarte interesata de ce spune aceasta doamna de inalta tinuta morala, viitorul pdl-ului.
    keep walking, monica. adica tine-o tot asa,e sti pe drumul cel bun. orice asemanare cu un slogan cunoscut este intamplatoare. eu observ la aceasta doamna trasaturi fin, asemantoare cu ale domnului vacaroiu
  • +7 (7 voturi)    
    dna macovei.... (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:46)

    sache [anonim]

    ...se vor face ca n-au auzit intrebarea. apoi ca n-au inteles intrebarea. apoi vor raspunde ca e nevoie de o dezbatere larga in cadrul partidului. apoi ca e nevoie de o comisie care sa dezbata problema. si tot asa pina vom uita si noi si ei.......
    P.S. asta e valabil pt toate partidele noastre. sa nu-i defavorizam pe pdl-isti
  • -7 (7 voturi)    
    Dreapta lui LENIN (Duminică, 5 decembrie 2010, 14:55)

    Marin Baiesu [anonim]

    Toti ii trageti cu stinga cu drepta cu centru ,etc.Teorii-gargara.Doamna asta a imbatrinit si se da mare .Auzi! sa aplice PDL elucubratiile ei. !!! Pai aia is flaminzi de bani permanent .Trebuie sa puna la loc in buget ce au cheltuit cu BASESCUL.Ce principii doamna? Numai dumneata umbli cu chestii ca ANTICORUPTIE ,INTEGRITATE, etc.Unde ai vazut t dumneata partid integru in lumea asta ,sau partid cinstit cu cetatenii sai?Coboara pe pamint si vezi ce face Basescu si a lui ceata,Berlusconii cu a lui c eata ,Sarcozi cu ceata lui. Nu exista tara in care coruptia sa nu-si faca de cap.Si dumneata vii cu u topiile astea/
    • +4 (6 voturi)    
      Chiar asa gandesti? (Duminică, 5 decembrie 2010, 15:26)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Marin Baiesu

      Daca asa gandesti,de ce mai traiesti.Sa-i furi pe altii?Si cat timp o sa-ti mearga?
  • -2 (2 voturi)    
    Criteriile reformarii a ceea ce este de nereformat (Duminică, 5 decembrie 2010, 15:09)

    Reformatoru' reformei [anonim]

    Vom incepe cu darea afara si procese sociale ale functionarilor publici de pe vreme comunistilor - ex. procurorii comunistii care n-au fost obligati de nimeni sa se ingesuie si sa aplice (cu zel si nesat) Codul penal comunist; care au solicitat condamnari la moarte si inchisoare pe viata. Ba daca stau bine si ma gandesc dadeau si spaga sa fie procurori. Ba daca citesc site-urile, isi instruiau colegii la diverse activitati CEPECA. Ba daca stau bine... ; da' nu mai stau .
    Dupa aceea o sa ii dam afara pe cei ce avut idei de reforma, au mimat o punere in aplicare, dupa care (adica dupa ce au papat banii europenii pe care ii dati voi fraierilor sub forma de taxe si impozite), au plecat consilieri ai diverselor guverne democrate (neliberale-sic!) noul formate, ale altor state. Dupa aia o sa arestam si o sa le confiscam averile la aia 4 mil de membrii de partid nereformati, care culmea coincid cu marea parte din cei cinci miliaone ce nu l-au votat pe Base. A mai ramas ceva? Nu-i nimic, pana maine mai gasim noi fo' trei criterii. De judecatori nu ne atingem! Ei este inamovibili; e si europeni. Ei nu plateste nici impozite si nici CASJ (prietenii stiu de ce)!. Au si credite preferentiale. Astia da elite
  • -2 (4 voturi)    
    balet pe poante (Duminică, 5 decembrie 2010, 15:12)

    Adrian [anonim]

    Doamna Macovei, zau ca nu pricep de ce trebuie o rezolutie trimisa altora ca sa vina inapoi la PDL. Mai eficient era daca anuntati public ca va retrageti cind a fost cu EBA, ca dna Mungiu. Sau cind l-au reales pe Solomon sau au ales-o pe Udrea sefa pe Bucuresti. NU? E cam hilar ce faceti. Exista Romania curata, mergeti la ei sau mergeti acasa, dar sa adopti o rezolutie pro-integritate e mai rau decit daca nu faci nimic. Ca macar cind nu faci nimic nu pretinzi sa faci ceva. Zau, ori ii zguduiti, ca pe vremuri, ori de balet ne-am saturat. probabil insa ca dvs nu v-ati saturat de Strasbourg.
  • +3 (5 voturi)    
    bine! a sosit vremea! (Duminică, 5 decembrie 2010, 15:28)

    mary [anonim]

    Daca Monica Macovei va incepe aceasta actiunea de curatare si va avea mana libera in partid s-ar putea sa vedem o noua fata a partidului!

    Sper sa apuc sa vad in curand progrese in activitatea guvernamentala unde sa inceapa sa domneasca profesionalismul!

    Probabil ca in tara de aceea multi doreau spargerea PDL-ului pentru a il slabi din interior! oare va reusi sa renasca din interior???
  • 0 (0 voturi)    
    vrajeala (Duminică, 5 decembrie 2010, 16:13)

    kEOPS [anonim]

    CE VRAJEALA:)))))
  • -1 (1 vot)    
    competenta in PD?? (Duminică, 5 decembrie 2010, 16:55)

    minciunico [anonim]

    Poate, nu zic nu.

    Dar intreb si eu, de ex., in ce este competenta Anastase de-a ajuns ce-a ajuns? Dar EBA? Dar......
  • -1 (1 vot)    
    MADAM (Duminică, 5 decembrie 2010, 19:27)

    sabo [utilizator]

    abtineti-va va rog..deja sunteti pe langa viata reala..
    si adica morale ar fi decat vastea de dreapta..toti sunt o sleahta fara valori..decat banesti..
    mofturoasa neimplinita..cu aere de filozoafa provenita dintr-un tortionar ratat!
    moft!
    citeste despre ,tine ca sa vezi cat de aiurea pari!
  • 0 (2 voturi)    
    Casa regala (Duminică, 5 decembrie 2010, 19:31)

    Margarethe [anonim]

    Am urmarit cu atentia lucrarile seminarului. La un moment dat, cineva si-a exprimat scepticismul in raport cu ideea reformarii partidelor actuale. In ce ma priveste, sustin aceasta idee, mai ales ca "sistemul" mi-e cunoscut oarecum din interior. In acest context, n-ar fi, oare, momentul ca o dreapta autentica sa se structureze in jurul ideii monarhice? Este, oare, prea devreme? Mi-ar placea sa vad mai multa implicare a familiei regale in aceste actiuni de coagulare a dreptei in Romania.
    • +2 (2 voturi)    
      AntiMihai; Pro (sic!) Margarethe (Duminică, 5 decembrie 2010, 20:33)

      Antonescu (Eric; nu Ion) [anonim] i-a raspuns lui Margarethe

      Nu draga Margarethe, nu este prea devreme. Este tarziu. Foarte tarziu. Nici nu pot sa iti spun cat de tarziu este. Cam cu 63 de ani in intarziere. In rest,uram cetateanului Mihai (de) Hohenzolern si familiei sale toate cele bune de Sarbatori; sanatate; viata lunga; numai si numai bucurii. Monarhia este un element in plus in aceasta ecuatie. Este deja istorie! P.S. Tinand cont de gestul sau de le 23 august 1944; de actul de lasistate de a isi salva pielea si averile pamantesti in decembrie 1947; de scrisorile de para la Stalin - la concurenta cu propriul sau tata..., nici nu a fost vreodata de dreapta. Nici nu putea sa fie de drepata. Nici nu a fost conceput de dreapta. PPS Ce Doamne iarta-ma mai este dreapta; si ce mai este stanga? Sau privind realitatea istorica de la acea vreme dreapta lui Mihai de Hohezolern era mai de dreapta fata de : dreapta lui Zelea Codreanu?De dreapta lui Sima? Sau a lui Antonescu?A avut dreapta in mana! Ce a facut cu ea? A macelarit-o; a lasat-o pe mana Neulander-ilor; a Paukerelor si a Tismenitk-ilor.Bunicul si tata l-a experimentat; si au dat-o bara (dreapta). Eu n-am chef de experimente "istorice" si de jocurile patriotice ale cetateanului (de) Hohenzolern.Si sincer ne-am cam saturat de el!Sau nu are batraneti linistite? Sau il imping altii?
      • 0 (2 voturi)    
        Domnule Vasile Roaita (Duminică, 5 decembrie 2010, 21:03)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Antonescu (Eric; nu Ion)

        aveti o manie proletara in comentariu, luati o pauza, iar in pauza asta mai cititi un pic istorie...
        • 0 (0 voturi)    
          talpa societatii (taranist) (Luni, 6 decembrie 2010, 8:03)

          Vasile sirenaru' [anonim] i-a raspuns lui taranistu

          Am luat! Si am citit istorie de buna calitate. Ba unii au inteles sa imi acorde si master. Dar intr-adevar exista un risc - ca si in cazul dvs. - mascarea propriei dvs. turpitudini si incultura, sub cateva vorbe zmechersti. Au practicat-o si alti securisti,comunisti, gavrochi, nihilisti sau anarhisti inaintea dvs.Si au patit-o cand le-a fost lumea mai draga. Acum cer despagubiri, se vaita, ... activitati din acestea elitiste.Apropos de tarani sau taranisti, tocmai am terminat de lecturat un material superb in care un mare taranist (dupa functie, nu dupa convingeri sau idei) se dadea cu BMW-ul Ambasadei Romaniei din Germania, avand ca sofer - ghici pe cine - un lucrator/lucratoare la Ambasada (pardon : responsabil economic; atasat comercial, ...). Cam multi cu gradele tatuate printre taranisti ... si alte partide.Oricum Vasile Roaita nu ar fi existat daca securisti ca tine nu ar fi ofertat. Iar voi ati existat si exitati fiindca ati fost creati de altii; care nu erau de dreapta. Ia ghici inteleptule de ce parte erau?
          • 0 (0 voturi)    
            arta cititului la romani (Luni, 6 decembrie 2010, 17:44)

            Vasile sirenaru' [anonim] i-a raspuns lui Vasile sirenaru'

            Am uitat utilizatorule taranist; cum ziceai ca te cheama eruditule, intelectualule, elitistule?Puisorule Sa nu imi spui ca esti anti Vasile Roaita ca nu te cred. Puiut
      • 0 (0 voturi)    
        Suntem foarte duri (Luni, 6 decembrie 2010, 9:06)

        Margarethe [anonim] i-a raspuns lui Antonescu (Eric; nu Ion)

        ...atunci cand judecam lucrurile post-factum. Desi admit ca poti avea unele argumente pentru duritatea pe care o afisezi, ma gandesc ca ceva mai multa empatie n-ar strica; ma intreb ce-ai fi facut tu, un copilandru de vreo 20 de ani, in contextul politic de atunci? Feciorul meu are 22 de ani si-i e destul de greu sa ia decizii in probleme infinit mai simple.
        • 0 (0 voturi)    
          Suntem foarte realisti (Luni, 6 decembrie 2010, 9:45)

          Antonescu (Eric; nu Ion) [anonim] i-a raspuns lui Margarethe

          Stim ce vrem; dar mai bine stim ce nu vrem.Pai tocmai aia spuneam si eu; daca eram un baietandru nu ma apucam de nici o treaba cu care sa incurc lumea; da ce spun eu o lume, nu incurcam un popor intreg. Iar dupa aceea nici nu dezvoltam teoria esteticii si armoniei instituitiei monarhiei. Nu propagam vitejia, superioaritatea si aristocratia menatala a monarhiei. Incercam sa trec cat mai neobservat.
          Nu vreau sa va doresc sa va pierdeti si dvs. famila (increzatoare in monarhie), sa vi se confiste peste 100 ha de pamant cumparate cu banii jos, iar guvernul Constantinescu (preponderent taranist-cu petlite albastre) sa va dea inapoi 25 ha.Nu vreau sa va doresc ca restul familiei bunici si parinti+copii mici sa fie urcati in trenuri (de vite) si lasati (apoi uitati) in Baragan. Rolul unui rege, al elitelor in special este de a fi exeplu. De a da exemple. Ma indoiesc ca Mihai, precedat de Carol al II-lea au auvut niste plecari demne, curajoase. Mai rau, si atunci si acum multi au preferat sa ii ia de exemplu.Nici viata dusa in occident nu cred ca a fost una comparabila cu cea a celor care l-au servit, si care au crezut in el.
          In ceea ce priveste empatia, catolicii au o vorba sanatoasa:"iertarea cere noi pacate". Prin prisma celor de mai sus eu unul nu vreu sa reexperimenteze familia mea astfel de incercari. Apropos, fara sa fiu morbid sau necuviincios, cat credeti ca ar mai trai Mihai ? Lasati-l sa isi traiasca batranetile linistit si, poate se va si cai! Cat despre succesori: cum e turcu, si pistolul; si asta de trei generatii de regi incoace.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu va sfiiti (Luni, 6 decembrie 2010, 12:38)

            Margarethe [anonim] i-a raspuns lui Antonescu (Eric; nu Ion)

            ...sa-mi doriti cele de mai sus. Unele (multe) dintre ele s-au indeplinit deja. ;)
          • 0 (0 voturi)    
            In privinta iertarii... (Luni, 6 decembrie 2010, 12:42)

            Margarethe [anonim] i-a raspuns lui Antonescu (Eric; nu Ion)

            ...ce sa zic..."precum si noi iertam gresitilor nostri".

            Dar poate printre noi se afla si dintre cei care nu gresesc niciodata (ceea ce le da legitimitatea de a opera exclusiv cu certitudini de neclintit, exprimate in termeni fermi si categorici).
    • 0 (0 voturi)    
      din moment ce (Luni, 6 decembrie 2010, 3:54)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Margarethe

      Duda, actualul cap al familiei, s-a declarat de oricate ori a putut deasupra partidelor si fara culoare politica, arbitru neimplicat, dispretuitor fata de luptele politice, cum ar putea sa fie familia regala implicata intr-un proiect de dreapta, de stanga, de centru, verde, negru etc?
      • 0 (0 voturi)    
        Ideea monarhica (Luni, 6 decembrie 2010, 12:35)

        Margarethe [anonim] i-a raspuns lui xy

        ...despre care am pomenit mai sus nu se reduce la printul Duda si nici chiar la Regele Mihai. Cred ca monarhia, chiar si pentru romani (sau mai ales pentru romani), inseamna mult mai mult. Cu tot respectul, se pare ca nu se poate discuta la nivel de concept, ci numai la nivel de studiu de caz (sa-i zic asa), fie ca e vorba de unii membri ai Casei Regale, fie ca e vorba de destinul dramatic al unei familii deportate in Baragan.
        • 0 (0 voturi)    
          Ideea monarhica a la Margrethe (Luni, 6 decembrie 2010, 17:37)

          Pro Maragarethe (nu abandonez ideea) [anonim] i-a raspuns lui Margarethe

          Tocmai d'aia vi s-a spus sa mai asteptati! Nu mai aveti rabdare?Ideea si "conceptul de monarhie", azi 06.12.2010 se reduce la cetateanul Mihai de Hohenzolern; aici si acum - fara sa uitam ce fapte de vitejie a facut pentru Tara(Voievodul de Alba Iulia). Atunci cand va trece in adormire (mai ales daca se intampla curand), ne va incurca cumplit pentru a n-a oara in istorie.In ceea ce priveste "certitudini de neclintit, exprimate in termeni fermi si categorici", cred ca am fost clar"mie nu mi place"! Poate nu intelegeti bine lb. romana; sau poate aveti probleme de perceptie sau de interpretare.Pentru binele meu si al familiei mele n-am chef de concesii si nici de experimente.Sunt sigur ca cetateanul Mihai ii va ierta (crestineste) pe cei ce gandesc asa; macar atat sa faca pentru fostul sau popor (actualmente este concetatean). In rest, precum ati spus un baietan ce copilareste si la 80 si ceva de ani, de nu isi mai aminteste ce copii a facut, pe unde i-a lasat si pe unde mai sunt . Presupun ca daca va castiga procesul de paternitate trompetistul sau saxofonistul acela va fi monarhul Romaniei - asa ca ipoteza de lucru. Asta este riscul monarhiei: nu stii ce progenitura urmeaza unui monarh. In cazul republicii, treburile sunt mai sigure: cel mai adaptat (nu si cel mai puternic) supravietuieste si castiga.
        • 0 (0 voturi)    
          monarhia (Marţi, 7 decembrie 2010, 12:06)

          xy [anonim] i-a raspuns lui Margarethe

          inseamna fix cine o reprezinta la un moment dat. nu ma pot uita la Duda, la Nicolae sau la alti pretendenti si sa vad automat maretia lui Carol I si Ferdinand. pentru ca pur si simplu nu se poate. stramosii gloriosi sau simbolurile afisate nu sunt in niciun caz o garantie ca prezentii sau viitorii capi si membri ai casei regale nu pot rezerva surprize cat se poate de neplacute. or, un politician poate fi rapid maturat de alegatori, pe cand un membru al casei regale nu.

          tocmai de asta, un membru al unei case regale se poate afirma in vremea noastra mai curand prin el insusi si faptele lui (Simeon in Bulgaria), intr-un context "laic", si nu ca reprezentant al ideii monarhice.
  • 0 (0 voturi)    
    so funny ! (Luni, 6 decembrie 2010, 9:19)

    Bogdan [anonim]

    A mai fost o initiativa de genul asta, cand doamna Udrea, pe care o suspectez ca nu face deloc afaceri, a zis ca cine conduce nu trebuie sa faca afaceri si l-a facut pe Prigoana sa demisioneze si pe Berceanu s-o ia la misto pe motiv ca "uitati cine vorbeste"...:P
    Dar stau si mai intreb, cum ar fi daca celalalt partid de dreapta, ala veritabil, ar adopta criteriile de integritate a d-nei Macovei si PDL ar refuza, nu ar fi de rasul curcilor ?:P
  • 0 (0 voturi)    
    Globalizarea politicii (Luni, 6 decembrie 2010, 13:36)

    Ad_rem [anonim]

    De ce nu apar partidele europene, partide cu o anumita doctrina, cu o anumita structura, care sa aibe reprezentanti in diverse tari din uniune? In felul acesta, s-ar simtii influenta civilizatoare a vestului si in politica. Daca mediul economic a fost fortat sa se alinieze la anumite standarde, in acelasi fel ar trebui procedat si cu zona de decizie.