Mircea Geoana: Legea salarizarii trebuie combatuta prin orice mijloace, inclusiv prin motiune de cenzura

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 26 noiembrie 2010, 16:02 Actualitate | Politic


Opozitia trebuie sa combata Legea salarizarii unitare prin toate mijloacele, inclusiv prin depunerea unei motiuni de cenzura la angajarea raspunderii Guvernului pe acest proiect, a declarat, vineri, presedintele Senatului, Mircea Geoana, citat de Agerpres: "M-am uitat putin pe lege azi si este evident o lege care trebuie combatuta prin toate mijloacele. Motiunea de cenzura, cred eu, va fi anuntata in zilele urmatoare de Opozitie", a spus Mircea Geoana, adaugand ca lucreaza deja la redactarea textului acestei motiuni.

Guvernul a inaintat Parlamentului, joi dimineata, proiectul de lege-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si proiectul de lege privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice, in procedura de angajare a raspunderii, dupa ce documentul fusese adoptat in sedinta de miercuri a Executivului.

"Premierul Emil Boc solicita presedintelui Camerei Deputatilor si presedintelui Senatului ca, impreuna cu Birourile Permanente, sa stabileasca programul de desfasurare a procedurilor parlamentare necesare in vederea angajarii raspunderii Guvernului pe cele doua proiecte de lege", au cerut reprezentantii Executivului.

Si purtatorul de cuvant al PSD, deputatul Radu Moldovan, a anuntat, vineri, ca social-democratii intentioneaza sa depuna motiune de cenzura in urma asumarii raspunderii Guvernului pe legea salarizarii, potrivit Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1176 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Populism pe orice vreme (Vineri, 26 noiembrie 2010, 16:28)

    Vasilica [anonim]

    PSD-ul este partidul care a adus ruina, o tara care se grabeste sa umfle salariile cu 2 -3 ani mai inainte de productivitate isi va prelungi singura stagnarea economica. In fiecare an chinezii au salarii cu 10% mai mari, daca si-ar fi amrit salariile acum 20 de ani peste limita, nu ar fi avut cresterea asta si ar fi pierdut de 10x mai mult.
  • +8 (10 voturi)    
    Prostanacu (Vineri, 26 noiembrie 2010, 16:28)

    Gigi [anonim]

    Se pare ca aata tot sub eticheta asta se simte bine! Din preocuparile lui asta se vede!
    • +3 (5 voturi)    
      de uitat s-a uitat (Vineri, 26 noiembrie 2010, 16:51)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      de citit o fi citit? dar de inteles o fi inteles?
  • +6 (8 voturi)    
    Mda... (Vineri, 26 noiembrie 2010, 16:31)

    George [anonim]

    Cine il mai baga in seama pe ratatul asta de Geoana? E doar un cadavru politic care mai da nitel din maini si din picioare. Singurele miscari irationale pe care le mai poate face dupa topaiala din decembrie anul trecut...

    P.S. In ultima vreme se baga cam mult in seama acest fanfaron rusofon. Au trecut deja cele 6 luni de mucles pe care le-a primit de la PSD????
  • +5 (7 voturi)    
    de ce? (Vineri, 26 noiembrie 2010, 16:33)

    claonic [utilizator]

    de ce tb combatuta? a dat si u nargument, sau doar asa ce ei sunt gica contra..?
  • +5 (7 voturi)    
    "m-am uitat putin".... (Vineri, 26 noiembrie 2010, 16:46)

    lili [anonim]

    pai, cum asa Dle Geoana ?! Nu trebuia sa va uitati ceva mai muuuuuult ca sa debitati asa ceva??? JENANT cel putin si ne-am lamurit cum e cu legile voastre..... vai de ele...
  • +4 (6 voturi)    
    Intrebari (Vineri, 26 noiembrie 2010, 16:55)

    Mario Popa [anonim]

    S-a uitat putin azi?
    Dar pana azi nu s-a putut uita?
    Si cand o sa se uite mai mult pe lege?
  • +3 (5 voturi)    
    Prin orice mijloace (Vineri, 26 noiembrie 2010, 17:07)

    Vizitiul [anonim]

    Inclusiv prostia de la insusi maestrul prostiei, Mircea Geoana 'tuti dragostea mea :)
  • 0 (0 voturi)    
    articol (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 14:48)

    maria [anonim]

    Bine ca nu te-ai uitat mai mult ca cine stie ce idee iti mai venea.Mai omule,nu-ti dai seama cit esti de penibil?Nu vezi ca te faci de ris?CE E AIA "M-AM UITAT UN PIC PE LEGE..."Tu de analiza ai auzit,de interes national ai auzit,de Comisia Europeana ,FMI,ai auzit.?Vorbesti ca proasta-n tirg .Esti o rusine ,nici nu-mi vine sa cred ca Basescu s-a batut cu tine.De la BASESCU LA TINE E CA DE LA CER LA PAMINT.Ia-te de mina cu cei doi maimutoi Ponta si Crin ,halal opozitie.Tine minte daca nu tii cont de decizia CC la legea educatiei nu vei mai fi presedintele senatului.Nu uita asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Hahaha (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 17:24)

    Axel [anonim]

    Giuana asta e marioneta mare