Primaria Alba Iulia despre mash-ul in care a adaugat portocaliu la culorile tricolorului: O replica stilizata a drapelului national, ce creeaza un efect tridimensional vizibil de la distanta

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 22 noiembrie 2010, 18:14 Actualitate | Politic


Mash-ul arborat pe Catedrala Reintregirii din Alba Iulia are ca scop promovarea turistica a orasului si nu este destinat reprezentarii insemnelor nationale, arata, intr-un comunicat remis luni, de Primaria Alba Iulia si citat de Agerpres, dupa ce institutia a fost acuzata ca a amplasat in oras un mash in care culoarea rosie a drapelului national a fost inlocuita cu o combinatie de portocaliu si visiniu. Autoritatile locale mai spun ca mash-ul arborat pe Catedrala Reintregirii contine "o replica stilizata" a steagului national, menita sa creeze un efect tridimensional "de miscare", vizibil de la distanta.
  • "Conceptia grafica si simbolistica folosite fac parte din strategia de promovare turistica a municipiului. Mash-ul despre care s-a vorbit nu este destinat reprezentarii insemnelor nationale, ci este o modalitate contemporana de promovare intr-un plan indraznet si o strategie bine conturate. In acest sens, facem precizarea ca steagul national este steag national si nu i se aduce nicio atingere, el fiind arborat, conform normelor legale, in Piata Tricolorului", se arata in comunicat.
  • "Cei care au acuzat municipalitatea de politizarea Zilei Nationale sunt aceeasi care, aproape in fiecare an, poarta la Alba Iulia, cu indarjire si desconsiderare fata de ceilalti (...) culorile si insemnele partidelor din care provin", se mai arata in comunicatul Primariei din oras.
In ultimii zece ani, in perioada "Serbarilor Unirii", era arborat pe turnul Catedralei, pentru a marca ziua de 1 Decembrie, un tricolor imens, de 15-20 de metri lungime. De aceasta data insa, autoritatile locale au optat, in locul steagului Romaniei, pentru un mash care cuprinde imaginea stilizata a cetatii Vauban, logo-ul 'Cealalta Capitala', inscriptia '1 Decembrie. Bine ati venit in capitala de suflet a romanilor, Alba Iulia' si o imagine care are in componenta culorile albastru, galben si rosu, ceea ce trimite la tricolor. Intre galben si rosu au fost intercalate, insa, in proportie mai redusa, culorile portocaliu si caramiziu, culori ce se regasesc in brandul orasului Alba Iulia.

Conducerea PSD Mures a condamnat luni, intr-o conferinta de presa, Primaria Alba Iulia pentru acest incident, liderul PSD Mures sustinand ca modificarea culorilor drapelului national ar fi o ofensa adusa insemnelor nationale si ca ar fi vorba despre un caz penal.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2458 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Rusine (Luni, 22 noiembrie 2010, 18:23)

    Zamolxis [anonim]

    E josnic de meschin acest gest marca PDL... nici macar PSD-ul nu asocia de 1 Decembrie simboluri ale partidului cu steagul de ziua nationala....

    Singura stridenta pe care am vazut-o vreodata la manifestarile Unirii (si nu cred ca am ratat 3 zile de 1 Dec la Alba dupa '90) a fost aniversarea ProTv la 5 ani de la infiintare, cand parca in fata catedralei era un kitch de platou proTv, in genul emisiunilor "Stii si castigi".

    Drapelul era chiar ultimul lucru de care nu-si batusera joc in tara asta...
    • -1 (13 voturi)    
      Stii ce? (Luni, 22 noiembrie 2010, 18:49)

      uwe [utilizator] i-a raspuns lui Zamolxis

      Iti recomand sa recitesti. Apoi da vina pe cei care au inventat culoarea portocaliu, si fa o propunere sa-i fie anulata lungimea de unda. Dar cred ca e mai usor sa pricepi ca culoarea aia face parte din campania de promovare a cetatii, mai exact din branding, si n-are nici o legatura cu steagul national.

      Dar daca te oripileaza atat de tare, poti sa te iei de pantaloni, sa te tragi in sus, la vederea culorii verzi. Nu de alta, dar reclamatia a fost facuta de PSD Targu-Mures, care nu comenteaza nimic atunci cand sunt sarbatoriti maghiari ce au comis crime impotriva poporului roman, si care nu s-au obosit sa remarce un branding bine facut.
      • +5 (9 voturi)    
        Ciudat (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:29)

        Zamolxis [anonim] i-a raspuns lui uwe

        Nu cred ca meritam sa fiu trimis la o a doua lectura. dar ma rog tine de gustul comentatorului meu.

        Insa uwe, as vrea sa te intreb ceva, esti sigur ca stii istoria Albei? Eu sunt nascut sub acele ziduri si porti, si sincer, niciodata in istoria ei mai putin recenta, Alba nu a avut stindarde, sau insemne portocalii.. Verfica pentru echidistanta...
        • 0 (4 voturi)    
          Stii ce e ciudat? (Luni, 22 noiembrie 2010, 21:27)

          uwe [utilizator] i-a raspuns lui Zamolxis

          Ca probabil n-ai avut nimic de protestat cand a fost renovat muzeul. Ca si catedrala, e plin de portocaliu. In conceperea brandului fix de asta s-a tinut cont: de elementele de constructie. De-aia gasesti galben, portocaliu si caramiziu.

          Imi pare rau ca esti alergic la portocaliu, dar trebuie sa accepti ideea ca exista culoarea asta indiferent cine e primar in Alba, sau la Bucuresti. Iar catedrala aia are culoarea portocaliu-caramiziu dinainte sa fiu eu nevoit sa plec din Alba, ca nu mi-am gasit de lucru acolo. Mai mult de 10 ani. Dinainte sa-l votezi tu pe Basescu poate.

          Pana una-alta, steagul albastru-galben-rosu atarnat kitschos pe catedrala nu m-a incantat cu nimic niciodata, in timp ce la mitinguri penelistii si pesedeii imparteau manifeste prin multime. Asta nu stie prea multa lume, ca la televizor erau parade militare din dezastrul numit bucuresti.

          Asa ca e timpul de o schimbare. Suficient de multa lume stie care sunt culorile nationale, asa ca poate ar fi timpul pentru ceva identitar.
        • +1 (3 voturi)    
          De la un albaiulian am pretentii. (Luni, 22 noiembrie 2010, 23:26)

          uwe [utilizator] i-a raspuns lui Zamolxis

          Habar n-am daca acolo stai, acasa la mine, sau daca esti si tu in aceeasi situatie in care a trebuit sa pleci, pentru ca realitatea economica asta e, Dar ar fi cel putin bine, ca inainte sa interpretezi o chestie citita, s-o treci prin anumite filtre.

          Nu ti se pare ciudat ca au dat fix altii conotatie politica? Mediatizata a fost din Bucuresti. S-au apucat aia de la prima sa selecteze cativa nemultumiti din multime, care probabil nu concep nici un ruptul capului ca pe catedrala poate sa existe si altceva in afara de steag, si au aparut stiri. Hotnews n-a facut decat sa preia reclamatia pesedeilor din Mures. Voi restul nemultumitilor, cum auziti de portocaliu, cum aveti impresia ca e campanie.

          Iti dau un link local. Si tie si celorlalti care vor sa aiba informatia de baza.

          http://alba-iulia.reporterdeliceu.ro/?p=1199
          • +1 (1 vot)    
            ? (Marţi, 23 noiembrie 2010, 12:47)

            zamolxis [anonim] i-a raspuns lui uwe

            Chief si eu sunt din Alba, exilat ce-i drept, insa nu in Buca del Rest ci mai spre Vest, insa vreau sa stii ca eu nu am votat nici iliescu nici basescu niciodata. Si tot pentru corectitudine Catedrala a fost pana la epoca portocalie de un galben pal. In plus mi-a fost initial semnalata anomalia de o ruda, ulterior am vazut articolul.

            Numa' bine... desi la cum stau lucrurile...
  • +3 (11 voturi)    
    Hmmm (Luni, 22 noiembrie 2010, 18:24)

    MRSmrs [utilizator]

    Astept ca bese care se simtea "oripilat" da faptul ca politisti isi aruncau caschetele in semn de protest si carora le spunea ca "incalca simbolurile nationale" sa observe si aceasta incalcare a simbolului national cel mai important,steagul...desi fiind vorba de pdl si oamenii lui s-ar putea ca sa "nu vada" aceasta fapta.
  • +3 (13 voturi)    
    vax (Luni, 22 noiembrie 2010, 18:25)

    alex [anonim]

    Cu tricolorul nu te joci pentru efecte 3D.
  • +4 (10 voturi)    
    Inconsistenta scuzelor (Luni, 22 noiembrie 2010, 18:29)

    x [anonim]

    o reclama turistica se face pe un panou publicitar, nu pe un panou pe care este scris clar: 1 decembrie ...

    sau era vorba de ... turism de ziua nationala?
  • +5 (9 voturi)    
    mai stie cineva? (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:01)

    gheo [anonim]

    mai stie cineva cum de avem noi 'tricolorul'?
    ce simbolizeaza el? nu ma refer la ce se invata pe vremea comunistilor, cu granele imbelsugate si alte alea, adevarul istoric...
    mai invata in ziua de azi copiii la scoala ca tribul dacic numit burri avea un fel de stindard din 3 piese, laterale albe si mijloc auriu?
    ulterior s-au adaugat, in evul mediu, albastru si rosu tot ca un simbol al continuitatii dacilor?
    ii mai pasa cuiva de ce se intampla cu valorile tarii? sau e de ajuns daca zic 'ai nostri' ca e de bine?
    si ca sa-i lamuresc pe unii 'comentatori', mi se pare o magarie ce au facut cu steagul la fel cum mi se pare o magarie ce au facut politistii cu insemnele lor...
    iar gandirea 'lasa bre ca au facut si aialalti' ne-a adus in situatia in care suntem....
  • -1 (1 vot)    
    totusi... (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:25)

    Sorin [anonim]

    ce-nseamna "mash"?
    • +1 (1 vot)    
      inseamna "tesatura, impletitura" (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:32)

      Un trecator [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Doar ca se cheama "mesh", sau "building mesh" sau "facade mesh", dar in engleza de balta a celor care nu-si permit un negrisor competent sa corecteze materialul inainte de publicare, merge si "MASH" (4077) :)

      Aceste mesh-uri sunt niste suprafete plastice/textile imprimate care se pun pe cladiri in scopuri de afisaj stradal de mari dimensiuni, dar care sa si permita trecerea luminii si persoanelor din interior sa vada prin ele, in afara.
  • +5 (7 voturi)    
    Nimic nu o sa se intample (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:40)

    Mihai [anonim]

    nu stiu care institutie zice ca nu s-au incalcat insemnele nationale si ca nu o sa faca nimic,
    indivizii aia ar trebui bagati direct la puscarie. Alaturi de cei care si-au batut joc de steagul romanesc. Bunicii nostri au murit in razboi pentru culorile alea iar acum vine un tampit si coloreaza in 3D. Eu ii urez ca coloreze puscaria in 3D impreuna cu cei de la primarie.
    Nici steagul nu le mai convine acum, in curand o sa avem in loc de steme chipul lui Basescu sau al Elenei Udrea.
    In alta tara era scandal mare, la noi e suficient sa fii de la PDL ca poti face ce vreu cu insemnele nationale.
    Asteptam parerea presedintelui despre ofensa adusa drapelului national.
  • -2 (8 voturi)    
    da... (Luni, 22 noiembrie 2010, 20:05)

    gogu [anonim]

    Vreau sa spun inca de la inceput ca sunt din Alba Iulia si sunt mandru, poate mai mult decat multi altii, ca sunt roman. Acum, vreau sa va spun ca si treaba asta este la fel ca si problema maghiarilor si romanilor din secuime. In realitate nu deranjeaza pe nimeni dar politicul si mai ales mass media tre sa faca scandal. Doar ca o aducere aminte pentru unii, acum 2-3 ani pe cand prefect era un liberal, pe institutia prefecturii a aparut un steag rosu, verde si albastru. Prefectul a aflat dar nu a reactionat. La acea vreme era vorba despre steag pus pe o instutie publica. Acum e vorba despre un afis de promovare pus pe biserica. Apoi, as vrea sa va mai spun un lucru. Ne plangem ca romanii nu au patriotism, dar sar in sus de 10 metri ca vezi doamne e bataie de joc cu steagul. Cand o sa ajungeti sa va purtati tricolorul pe chiloti, pe tricouri si asa mai departe, ca si americanii mai comentati. Pana atunci... Si ca o concluzie: exemplele sunt multe si nimeni nu a avut nimic de bagat de vina, vezi campania cu nationala in galben, gaselnita cu rom in steagul SUA, etc. Cred ca ar trebui sa va mai rupeti de trecut daca vreti sa vedeti in fata.
  • +5 (9 voturi)    
    Culori (Luni, 22 noiembrie 2010, 20:11)

    Gabriel [anonim]

    Drapelul national este singurul care nu a fost,pana acum,terfelit de politica damboviteana.Daca si la Alba Iulia trebuie sa se stilizeze ceva,atunci cred ca ar trebui stilizat creierul primarului - sa i se adauge un neuron pentru a avea cu ce sa gandeasca.Daca si in leaganul Romaniei mari se intampla asa ceva,inseamna ca nu se mai poate face nimic pentru acest popor.SA VA FIE RUSINE!
    • -3 (3 voturi)    
      Auzi (Luni, 22 noiembrie 2010, 21:33)

      uwe [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      Pana una-alta, leaganul romaniei mari e resedinta unui judet cu cel mai mare somaj din romania. Asa ca n-aveti decat voi aia care de pe unde sunteti, sa va vedeti de leaganul vostru, si sa ne lasai pe noi in pace. Ne place orasul nostru exact asa cum e, si cred ca am avut grija de el suficient de bine pana acum. Si e loc si de mai bine.

      Intamplator, brusc va aduceti toti aminte de Alba Iulia o singura data pe an, da` nu constientizati ca orasul asta are nevoie de mai mult. Cum ar fi o sursa de venit. Si uneori incasarile incep cu o imagine. De-aia Zuzu v-a spart piata in Bucuresti. Pentru ca si-a colorat ambalajul.
  • +2 (2 voturi)    
    drapelul (Luni, 22 noiembrie 2010, 21:12)

    mitic [anonim]

    @uwe si altii cu idei
    Cu insemnele nationale nu ai voie sa te joci.

    Citeste Constitutia Romaniei care scrie foarte elocvent in sensul asta.

    Restul este treaba celor care se pot sesiza din oficiu....
    • -2 (2 voturi)    
      Tu nu pricepi o chestie (Marţi, 23 noiembrie 2010, 1:08)

      uwe [utilizator] i-a raspuns lui mitic

      Nici tu si nici altcineva. Ca nu orice se atarna pe catedrale sunt insemne nationale.
  • -3 (3 voturi)    
    hmmm (Luni, 22 noiembrie 2010, 21:18)

    mimu [anonim]

    impuscati-va! piticantropi dogmatici ce sunteti. scandalagii de ocazie pe teme diverse... spargeti in continuare seminte la coltul blocului si erijati-va in continuare in atotcunoscatori si mult-prea-drepti excegeti in valori etice sau morale. m-ati plictisit!
  • +3 (3 voturi)    
    Cand... (Luni, 22 noiembrie 2010, 21:40)

    Xulescu [anonim]

    ... politistii si-au aruncat sepcile o multime au sarit de fund in sus ca s-a adus o lezare uniformei politistului si insemnelor statului. Acum vad ca nimeni nu sare la fel de sus cand s-a adus lezare drapelului tarii. Probabil ca in mintea multora nu reprezinta, poate, insemn national.
  • +2 (2 voturi)    
    Iresponsabilitate (Luni, 22 noiembrie 2010, 23:44)

    albanezu [anonim]

    Cred ca cine a semnat aprobarea designului respectiv a semnat ca primaru' ...adica nu a realizat ca obiectul respectiv poate leza sentimentele patriotice ale conationalilor si nici macar nu s-a gandit ca poate fi interpretat ca o aluzie la culoarea portocalie ,insusita drept simbol de catre partidul de guvernamant .
    In orice caz , am discutat cu mai multi concetateni , unii sunt revoltati , altii sunt mirati , altii isi exprima "admiratia" pentru puterea sau prostia celor care au realizat asa zisul aranjament .
    Inclin sa abordez o atitudine neutra , cu recomandarea de a schimba aranjamentul cu un drapel national veritabil , care reflecta adevaratele simtaminte romanesti vis a vis de Unirea de la 1Decembrie 1918
  • +2 (2 voturi)    
    loveparade (Luni, 22 noiembrie 2010, 23:53)

    pb80tm [anonim]

    initial am crezut ca e tricolorul poponarilor. da e buna si varianta cu pede..listii.
    Romanesc, Drapel, Patrie sunt chestii ce vin dinlauntru nu orice darza cu care se sterge la bot dupa ce a vomitat niste decrete un politician fie el portocaliu, rosu, albastru, galben sau verde.