ANI s-a autosesizat si verifica averea sefului IPJ Neamt, comisarul Soric

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 18 noiembrie 2010, 18:20 Actualitate | Politic


Agentia Nationala de Integritate (ANI) s-a autosesizat si va incepe procedura de verificare a averii comisarului-sef Aurelian Șoric, seful IPJ Neamt, si a familiei acestuia, au declarat, joi seara, surse din institutie, citate de Mediafax.

Conform declaratiei de avere, comisarul-sef Aurelian Șoric detine o vila la Piatra Neamt si terenul aferent de 830 de metri patrati, un birou notarial in Piatra Neamt, doua terenuri intravilane in municipiul Iasi, de 308 si 675 metri patrati si un autoturism Kia.

Comisarul-sef Șoric are un credit bancar angajat in 2008 cu scadenta in 2033 in valoare de 167.000 franci elvetieni. Salariul lui pentru intreg anul 2008 a fost de 74.100 de lei, la care se adauga norma de hrana si echipament in suma de 8.400 de lei, in timp ce al sotiei, notar stagiar, a fost de 9.600 lei.

Seful IPJ Neamt, Aurelian Șoric, este cercetat disciplinar pentru afirmatiile publice si conduita profesionala, la solicitarea ministrului Internelor, Traian Igas, a anuntat, joi, MAI.

Verificarile Corpului de Control au inceput la Piatra Neamt dupa ce comisarul sef Aurelian Vasea Șoric, a fost acuzat ca ar "pactiza" cu lumea interlopa.

Intr-o conferinta de presa sustinuta marti, Șoric a lansat acuzatii grave asupra magistratilor, sustinand ca sunt si procurori care dau bani cu camata si la adresa lucratorilor din serviciile secrete care nu si-au facut treaba si nu l-au monitorizat pe Cristian Chilat - presupusul asasin al lui Gheorghita Mararu, membru al lumii interlope locale.

Aurelian Șoric a sustinut, referitor la acuzatiile potrivit carora ar avea legaturi cu gruparea Mararu, ca nu a avut nicio legatura cu familia Mararu, spunand, cu ochii inlacrimati, ca presa isi bate joc de familia sa.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















1901 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Aparat de colegii politisti (Joi, 18 noiembrie 2010, 18:43)

    Nae [anonim]

    Are alibi! Bunurile gasite au fost cumparate cu bani imprumutati de la camatari.
  • 0 (0 voturi)    
    it was a misunderstanding (Joi, 18 noiembrie 2010, 18:55)

    Dl. Gica [utilizator]

    De fapt cauta motiv sa mai zica un "case closed".
  • +10 (10 voturi)    
    Foarte bine!!! (Joi, 18 noiembrie 2010, 18:59)

    George [anonim]

    Defapt ANI ar trebui sa faca asta cu toti sefii de inspectorate de politie din Romania.
    • +3 (3 voturi)    
      I.A. (Joi, 18 noiembrie 2010, 20:22)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui George

      Internal Affair -- vrem buletine, pasapoarte cu CIP -uri, Loganuri de sute kEur, camee video etc.etc, si nu am "importat"esentialul --Politia Politiei, care sa vegheze dinauntru sistemului(unde nu i se poate pune pumnul in gura), sa nu mai poa sa spuna tabmajorul cu sase luni de postliceala sau postprofesionala ca vila, SUV-ul, casa de vacanta etc sunt cadou de la soacra(care sta in casa de paianta cu acoperis de stuf).Am vazut in n filme cum trebuie sa dea socoteala ofiterului I.A. de fiecare dolarel cheltuit - la modul din nmii salar cum:n1 chiria, n2 pensia alimentara, n3 taxe scolare ale coplor, n4 rate la banci etc. si doamne fereste sa nu poata justifica ceva din start cel verificat trebuie sa arate ca nu este corupt.astept de 20 de ani sa apara in structura politiei noastre acest serviciu.se pare ca mai am de asteptat
  • -1 (3 voturi)    
    Se stie cum verifica ANI si ce se intampla dupa (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:06)

    daniel [anonim]

    Acum e o paine calda pentru presa. Cum o sa se dea putin la umbra o sa-si reia nestingherit obiceiurile. Ideea este ca nu el e rana infectata a sistemului (poate cel mult veriga slaba) ci tot lantul pana la el + eventual cateva verigi superioare ca doar nu e el cap de coarda in sistem.
  • -1 (5 voturi)    
    Apa de ploaie si cu ANI (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:44)

    radu [anonim]

    il muta de la piatra neamt la targul neamt... iar noi ramanem tot ca prostii.
  • +5 (5 voturi)    
    Ha, ha, asta e tipul ala nostim ..... (Joi, 18 noiembrie 2010, 19:59)

    Roman neaos [anonim]

    ..... ala de spunea (ca) kamataria e o meserie nobila.
    mai ca s-ar fi lasat de meseria de politist si s-ar fi facut kamatar. p
    doar ca n-avea resurse financiare disponibile, avea doar protectie de asigurat ....
    Romania, SICTIR !
    Politia romana, VACS !
    Astia sunt sefii din aceasta institutie, care cica ar trebui sa-i apere pe cetatenii romani !