VIDEO Deputatii au adoptat modificarile la Regulamentul intern. Opozitia va sesiza CC privind eliminarea obligativitatii cvorumului in BP al Camerei

de D.G., L.P.     HotNews.ro
Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:30 Actualitate | Politic


Dupa mai bine de o luna jumatate, Puterea a deblocat sedinta Biroului Permanent din Camera Deputatilor. Parlamentarii PDL, UDMR, UNPR si reprezentantii Minoritatilor au adoptat, marti, modificarea Regulamentului intern cu 173 de voturi pentru, 3 impotriva si 2 abtineri. Conform modificarilor, Biroul Permanent va putea sa-si desfasoare activitatea fara a fi necesara prezenta Opozitiei. Amendamentul permite deblocarea lucrarilor din Camera. Totodata, deputatii Puterii au adoptat un proiect de hotarare care le permite sa detina majoritatea in Comisia de Munca. Prin schimbarea configuratiei politice in Comisie, Puterea are sanse mari sa-si adopte Legea Pensiilor in varianta venita de la Guvern. PSD si PNL nu a participat la sedinta.

Deputatii PSD si PNL au parasit sala in semn de protest fata de prezenta Robertei Anastase la prezidiu. Dupa plecarea Opozitiei, sistemul de vot electronic s-a defectat iar lucrarile sedintei au fost blocate timp de doua ore. Secretarul de sedinta din partea PSD a cerut verificarea cvorumului prin apel nominal. Intr-un final, deputatii Puterii s-au mobilizat si au reusit sa adopte, in cvorum, modificarile care permit deblocarea procesului legislativ din Camera.

Necesitatea cvorumului la Biroul Permanent eliminata din Regulamentul intern. Deciziile in BP se vor lua cu votul majoritatii prezente. Comisia de Regulament a Camerei Deputatilor a modificat saptamana trecuta Regulamentul intern astfel incat materialele inscrise pe ordinea de zi a Biroului Permanent se pot aproba sau respinge cu votul majoritatii celor prezenti, nemaifiind necesara intrunirea cvorumului.

Blocajul Biroului Permanent al Camerei se producea, inainte de modificarea Regulamentului, in momentul in care reprezentantii PSD si PNL absentau de la sedinta si nu se intrunea cvorumul necesar, sedinta fiind suspendata. Opozitia are sapte membri in Biroul Permanent, in timp ce Puterea are doar 6 membri.

Pana in prezent, lucrarile Biroului Permanent se desfasurau dupa uzanta parlamentara, o cutuma care permitea suspendarea decizilor si implicit suspendarea sedintei daca jumatate plus unu din membrii BP (mai exact sapte) nu erau prezenti.

Modificarea prevede ca decizile se pot lua cu votul majoritatii celor prezenti. Practic, daca sunt prezenti la sedinta doar cei sase reprezentanti ai Puterii, ei pot decide prin vot ordinea de zi pentru plen si trimiterea proiectelor de lege la comisiile de specialitate.

Amendamentul deblocheza lucrarile Conducerii Camerei dar, in acelasi timp, permite Opozitiei sa-si manifeste votul, daca vine la sedinta. Practic de acum inainte sedinta Biroului Permanent se poate desfasura doar cu reprezentantii Puterii, permitandu-le acestora sa deblocheze activitatea legislativa.

O alta modificare la Regulament adoptata de deputati prevede stabilirea unui termen fix pana la care pot fi depuse rapoartele asupra proiectelor de lege. Astfel, in cazul in care Camera Deputatilor este primul for sesizat, termenele aprobate de Biroul Permanent vor fi de 14 zile.

Regulamentul nu prevedea termene clare, mai exact rapoartele se depuneau intre 10 -15 zile. Acest fapt provoca dezbateri aprinse intre reprezentantii Puterii si ai Opozitiei, si se finalizau cu suspendarea sedintei Biroului Permanent. Prin stabilirea unui termen clar de depunere a rapoartelor se evita tergiversarea deciziilor.



Cea de a trei modificare adoptata prevede ca presedintele Camerei are obligatia sa convoace Biroul Permanent cel putin o data pe saptamana, de regula miercurea, fiind o modificare la articolul 32 al Regulamentului.

Suplimentarea numarului de membrii in Comisia de Munca=superioritatea numerica a Puterii in fata Opozitiei. Parlamentarii Puterii au mai adoptat un proiect de hotarare care modifica si majoreaza componenta Comisiei cu inca 10 membri, astfel incat sa obtina controlul votului. Miza acestei propuneri este obtinerea majoritatii in Comisie, deblocarea lucrarilor si totodata respingerea amendamentelor Opozitiei. Prin adoptarea proiectului de hotarare Guvernul are unda verde pentru adoptarea legilor in varianta dorita. Comisia de Munca urmeaza sa analizeze Legea Pensiilor si Legea Bugetului de Stat.

Prin modificarea adoptata de deputatii Coalitiei de PDL se majoreaza numarul acestora la 31. Conform proiectului de hotarare, democrat liberalii propun patru deputati, UDMR doi iar, PSD si PNL au dreptul la cate doi reprezentanti. La nivel declarativ, PDL si UDMR sustin suplimentarea componentei pe motiv ca volumul de munca in Comisia de Munca este mare iar componenta ei de acum nu face fata.

La finalul sedintei, presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, a anuntat ca deputatii care au absentat de la lucrari vor sanctionati la diurna de sedinta.

"Deputatii care absenteaza astazi vor avea diurna taiata cu 21%. Cer Secretariatului General sa consemneze si sa aplice", a anuntat Anastase.

Update: PSD şi PNL vor sesiza CC în privinţa modificării Regulamentului Camerei Deputaţilor prin care se elimină obligativitatea cvorumului în Biroul Permanent al acestui for legislativ.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2971 vizualizari

  • -26 (30 voturi)    
    cui ii trebuie Opozitie? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:04)

    violet [anonim]

    inapoi la MAN si al candidatul unic reales.

    Apropo, dupa Flutur, si Udrea se "realege" fara contracandidat!
    • +34 (38 voturi)    
      V-a ciuruit din nou!!! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:24)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui violet

      Celor din PSD si PNL, care sunt oricum totuna, li s-a luat obiectul muncii: chiulul platit!
      Acum in frunte cu chiulangiu nr. 1 al Romaniei, Crin-cel-cu-privire-de-Husky-turbat, cei din Opozitia comunista pot chiuli pe banii lor cat vor. Astfel vor arata tuturor ca ii doare undeva de popor.
      Mi-e scarba!
      • -12 (14 voturi)    
        Te-au ciuruit pe tine si statul de drept (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:27)

        G [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        in drum spre statul mafiot.

        Stai tu linistit ca atat Crin cat si cei din opozitie o vor duce si in continuare mai bine ca tine. Ei nu vor suferi nimic, tu insa da.

        BTW, ce ii face pe Udrea si Boc diferiti de opozitie si deci non-comunisti???
        • -10 (10 voturi)    
          Fiule care mi-ai dat minus, esenta e in titlu! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:50)

          G [anonim] i-a raspuns lui G

          asa ca degeaba te chinui...
    • +24 (26 voturi)    
      ai citit pe sarite (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:27)

      cat [anonim] i-a raspuns lui violet

      in text: " in acelasi timp, permite Opozitiei sa-si manifeste votul, daca vine la sedinta. "
      • -11 (13 voturi)    
        ...si voteaza cum vrea Anastase (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:29)

        G [anonim] i-a raspuns lui cat

        ca daca nu, are ea grija sa iasa votul cum vrea.

        Chiar asa, de ce sa mai vina opozitia la parlament, cand voteaza Anastase pt ea???
        • +16 (16 voturi)    
          potoliti-va (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:42)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui G

          nu anastase a inventat aceasta cutuma ce se practica in parlamentul Romaniei. Au folosit-o toti. si pnl si psd-ul. acum opozitia cauta motiva sa puna bete in roate.
          niste nenorociti.

          opozitia sa vina la munca si sa voteze si atunci anastase nu mai poate mai putini decat sunt.

          dar pt crin munca inseamna talkshowuri la tv...
          • -9 (11 voturi)    
            Are opozitia sansa sa voteze ce nu vrea Anastase? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:49)

            G [anonim] i-a raspuns lui sucaa

            In sfarsit o parere de bun simt.

            Posibil sa fi facut si opozitia la fel. Asta nu scuza situatia flagranta de acum.

            Problema asta e: sa zicem ca opozitia vine si voteaza. Ce sa voteze? Ce vrea Anastase?

            Are sens sa voteze ceva ce nu vrea Anastase? Nu cumva atunci ea modifica rezultatul si prezenta la vot dupa cum ii convine, si iese alt rezultat?
            • +14 (14 voturi)    
              Nu, nu este asa (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:12)

              ion [anonim] i-a raspuns lui G

              Nene, la celebrul vot cu legea pensiilor unul dintre secretari a fost de la PNL, Mihai Voicu. Si el a numarat jumatate dintre parlamentari. Si ca a semnat procesul verbal. Stiai asta? Banuiesc ca nu.

              Stiai ca dupa orice vot opozitia poate depune pe loc contestatie pentru lipsa de cvorum si poate cere renumararea? Si ca nimeni nu o poate opri sa faca asta?

              Ii gasiti prea multe scuze opozitiei. Ca, vezi Doamne, vin degeaba la lucru, ca nu pot sa faca nimic din cauza de Anastase. Aiurea, Anastase e cuiul lui Pepelea pentru a bloca activitatea Parlamentului. Daca nu era Anastase era altceva.
    • +23 (23 voturi)    
      Opozitia (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:29)

      bibishte [utilizator] i-a raspuns lui violet

      daca Opozitia tinea la pastrarea procedurii vechi (si la parerea ta ca mandatar al lor in Parlament), putea sa voteze impotriva acestei modificari :>

      cat despre "realegerea" in cauza, credeam ca inca nu s-a tinut congresul. inca se mai pot inscrie contracandidati, sa stii! si daca nu se inscriu, de ce te intereseaza asa de mult bucataria interna PDL, esti cumva membru de partid? lasa-i pe ei sa puna pe cine vor si apoi poti sa aprobi/dezaprobi prin vot. nu iti convine ca Elena Udrea a fost aleasa presedinte PDL Bucuresti? atunci nu le acorda votul tau. dar nuuuu, mai inteligent e sa stai pe forumuri si sa-ti dai cu parerea despre ce nu intelegi.
    • +25 (27 voturi)    
      care opozitie? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:33)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui violet

      aia de la televizor sau aia absenta?
      daca opoitia si-ar face treaba, as fi de acord cu tine, dar m-am saturat de vorbaria PSDPNL.
    • +13 (13 voturi)    
      avem o democratie.. (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui violet

      ce facem cu ea?
      deci biroul permanent are 13 membri.. 6 sunt din partea coalitiei care guverneaza si 7 din partea opozitiei (desi opozitia are mai putin de 51% membri in parlament). daca cei 7 membri din partea opozitiei vin la sedinte, controleaza orice decizie. desigur, de aici si pana la 'candidatul unic reales' este cale lunga.. calea neuronului singuratic.
    • +11 (11 voturi)    
      Dar ati inteles ce s-a votat? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:08)

      ion [anonim] i-a raspuns lui violet

      s-a votat ca in birourile permanente sa se accepte votul majoritatii prezente.

      ati inteles ceva?

      va repet: in acele birouri psd si pnl au majoritate in birourile permanente. daca se prezinta la lucru pot sa blocheze oricand activitatea votand impotriva.

      astia de la putere au facut un lucru foarte simplu: le-au zis: vreti sa votati impotriva? veniti, nene, la serviciu si votati impotriva. si aveti majoritate.

      psd-pnl vor insa blocaj total. si ei sa nici sa nu fie perceputi ca cei care blocheaza. nici ustoriu nu au mancat, nici gura nu le miroase.

      ce au facut astia de la putere e bine facut. vrei sa contezi, vrei sa propui sau sa votezi altceva, apoi hai, nene, la lucru si reprezinta-i pe aia de te-au votat.

      asta nu e dictatura. ca in orice regim democratic se valideaza alegerile si doar daca se prezinta 25 sau 30% din populatia cu drept de vot.
  • +22 (22 voturi)    
    INdiferent (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:17)

    Eu [anonim]

    de culoarea politica poate asa vor veni si "alesii" nostrii la sedinte, ca la dat din gura sunt foarte buni.
  • -19 (23 voturi)    
    Urmatoarea lege (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:22)

    Eu [anonim]

    Este neconstitutional ca un alt partid, decat PDL-ul sa castige alegerile !!!
    Asta este pe ordinea za zi de miine ;)
    • +17 (21 voturi)    
      Mai pacalici (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:36)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Pana acum numai PSD si PNL au avut controlul politic si acum pentru prima data detine cu adevarat puterea PDL.
      PDL a castigat si acum trebuie sa aplice programul cu care au castigat alegerile, obisnuiti-va dragi comunisti ca sunteti in opozitie.
      Se pare ca acum intradevar comunismul incepe sa piarda in Romania, exact 20 de ani cat anticipa Brucan.
      • -4 (6 voturi)    
        Ppropo de ,,Pacalici" (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:15)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui Ionel

        Vorbind de comunism...de unde stii ce-i aia din cartile de istorie?
        Daca este asa,atunci pune mana si citeste ce sa intamplat dupa 1946 si spune-ti tu singur care este diferenta intre ce sa intamplat atunci si ce se intampla acum.
        Sau mai bine ai face sa nu iti mai sfidezi parinti,unchi,bunici sau chiar vecini care au peste 70 de ani si sa-i intrebi pe ei cei aia comunism...si cum sa ajuns la dictatura ceausista,ce sa intamplat intre 1946-1965, cum au decurs evenimentele.
        Lasa-ti naibi goagãlul,cartile de istorie si media de orice culoare fiecare are povestea lui si o face pentru manipularea maselor in favoarea lui.
    • -11 (19 voturi)    
      Ai uitat de PSD+PC (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:48)

      haiducul [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Traisca partidul UNIC in frunte cu comandantul sau suprem mãria sa ZEUS.
      Asta-i cea mai buna veste primita in ultimi astia 20 de ani,da,da,da ma bucur nespus ca in sfarsit vor disparea IRealitatea si Antenele,vreau tv care sa elogieze si sa ne spuna ca ,,TRAIM BINE"
      Vreau taierea salariilor cu inca 25%,vreau suspendarea plati pensiilor si trecerea la GAMELA,
      Vreau cati mai multi bogati in PDL si crestere averilor lor.....fara numar.
      Vreau 10 KM pe an de autopoteca,si taxe si suprataxe pe drumuri de tara,poteci,aer,ras,plans.
      Vreau inchiderea spitalelor si a invatamantului, si mai vreau ca...clanurile interlope sa intre in legalitate JURIDIC.
      • +10 (14 voturi)    
        Bine, bine... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:03)

        George [anonim] i-a raspuns lui haiducul

        Dormi in pace haiducule! Tara va merge inainte si fara imbecili ca tine.
        • -5 (5 voturi)    
          Dorm foarte bine... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:24)

          haiducul [anonim] i-a raspuns lui George

          ...cat depre dormitul in pace la toti ne vine randul mai devreme sau mai tarziu niciodata nu vem sti care va fi primul.
          Cat despre catalogarea pe care mi-ai facut-o nu stiu cine se incadreaza la categoria,,imbecil"
          Se vede cum merge ,,tara inainte"si sper ca sa o tina in directia asta ...si poporul poate,poate se vor trezii vreodata sa va puna capat .
  • +20 (20 voturi)    
    . (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:28)

    Ivanu [utilizator]

    Opozitia e platita ca sa participe la lucrari, eu daca nu ma prezint la servici sunt dat afara.
  • +21 (21 voturi)    
    Pai si cine ii opreste pe OPUSI (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:29)

    Andy [anonim]

    sa vina la munca?
    Sau la stat nici macar nu mai e nevoie sa vii la munca, pentru a fi platit?
    La munca bai parlamentarilor, daca nu, sa voteze cei care se prezinta si gata.
    Mi se pare foarte corect.

    Ponta si Crinel si-au luat-o in bot, frumos de tot.
    • -4 (6 voturi)    
      Anasteaza voteaza oricum si pt opozitie... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:30)

      G [anonim] i-a raspuns lui Andy

      atunci de ce sa ma vina opozitia in Parlament?
      • +2 (2 voturi)    
        Hi, hi, hi, ha, ha, ha ! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:05)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui G

        Ca sa-si ia salariul intreg.
  • +18 (20 voturi)    
    Opozitie? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:30)

    oki [anonim]

    Ceea ce avem noi acum , se numeste opozitie ? La noi opozitia nu stie decat sa bage bete-n roate ,sa obstructioneze , sa chiuleasca . Si mai vor sa fie si platiti pt.toate astea . Halal !
  • +20 (22 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:37)

    Cataleya [utilizator]

    In sfarsit puterea a aratat ca este la conducerea Romaniei!
    Nu se poate ca statul roman sa raman pe loc in privinta legilor, doar pt ca Ponta si Crin chiulesc de la serviciul pt care sunt platiti.

    Crin si Ponta trebuie sa accepte faptul ca ei nu detin majoritatea in Parlament si, ca atare, n-au cum sa impiedice prin neprezentare mersul inainte al Romaniei.

    De-acum, Crin poate sa doarma linistit pana la amiaza iar Ponta n-are decat sa se plimbe pe la raliuri!. Tara merge inainte FARA EI!!!!
  • +12 (14 voturi)    
    liber la 69 (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:43)

    gogu [anonim]

    O veste buna pentru opozitie.Nu trebuie sa mai ramana nici un fraier sa aiba grija fanioanelor acum cand e deschis nonstop la Banicioiu,Negoita&asociatii.Ce Mihaita n-ar trage si el ceva?
  • +14 (16 voturi)    
    Acum sa vedeti prezenta la comisii (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:48)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Daca vor sa mai aiba un cuvant de spus, sa vina cat mai multi la munca.
    Cel putin s-a eliminat chiulul asta sfidator, dar pe banii nostri...
  • +18 (18 voturi)    
    Va bateti joc de noi (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:49)

    valisa [anonim]

    Este inadmisibil sa platiti diurna chiulangiilor care oricum nu au ce cauta in conducerea tarii. Si din punct de vedere constitutional este ilegal sa dati bani pentru nemunca.
  • +15 (15 voturi)    
    Nu e nici o drama. (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:59)

    George [anonim]

    Atata vreme cat chiulangii de la PSD-PC-PNL vor veni la servici vor avea ocazia sa voteze. Oricum, regulamentul ar trebui schimbat in asa fel incat cei care nu vin la servici sa nu fie platiti. Asta e parlament sau circ? Eu unul nu sunt dispus sa mai platesc din banii mei niste nemernici care isi incaseaza lefurile pe nemunca. Aceasta practica trebuie sa inceteze. Nu le convine? Sa-si dea demisia din parlament si sa lase pe altii sa vina sa munceasca acolo pentru alegatori!!!

    P.S. Cei care contesta (iar?) schimbarea regulamentului de functionare al Camerei sunt niste imbecili. Ce treaba are CCR cu regulamentul de functionare al camerelor parlamentului?
    • -5 (7 voturi)    
      Parlamentarii opozitiei traiesc din diurna? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:32)

      G [anonim] i-a raspuns lui George

      Sa fim seriosi. O sa traiasca fie ca vor fi platiti la parlament fie ca nu...

      Si de ce sa vina la parlament? Oricum voteaza Anastase pt ei!
  • +7 (7 voturi)    
    Sunt entuziasmat (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:03)

    fait accompli [anonim]

    Pana la urma rezultatele referendumului au contat. Am reusit sa reducem semnificativ numarul de parlamentari in modul cel mai eficient posibil - neplatindu-i pe nimicultori. Tocmai cand imi pierdusem orice speranta.
  • -6 (6 voturi)    
    Ba dar v-au prostit de tot (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:11)

    Blackberry [anonim]

    Va bucurati ca vi-o trag portocalii din toate unghiurile... Baaa! Dupa anticipate, toate astea vor fi in avantajul actualei opozitii.

    Preaslaviti Hoata si Partidul Penal in continuare... absolut penibil
    • +2 (2 voturi)    
      si regula in cauza (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:37)

      bulan [anonim] i-a raspuns lui Blackberry

      nu va functiona si in parlamentul urmator (indiferent de configuratie)? Adica prin absentare sa poti bloca activitatea parlamentului???
    • +1 (1 vot)    
      LUI BLACKBERRY (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:10)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Blackberry

      Si atunci de ce te superi ? Ce va mai place ca legile sa fie valabile numai pentru unii, ei bine, PDL a facut acum o lege valabila in viitor si pentru altii .
  • -8 (8 voturi)    
    Si... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:19)

    Xulescu [anonim]

    ...uite asa Romania se mai abate putin de la democratie.
    • -3 (3 voturi)    
      Plus... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:32)

      Xulescu [anonim] i-a raspuns lui Xulescu

      ...ca ce au facut ei este cu doua taisuri: presupunand ca in 2012 PDL pierde alegerile, nu am niciun dubiu ca vor proceda la fel ca actuala opozitie cand ceva nu le va conveni. In cazul asta vor fi victimele propriei alegeri.
    • +7 (7 voturi)    
      Dar e oare democratic cum e acum? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:18)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Xulescu

      Nene, ce ai zice sa nu se valideze alegerile in Romania daca nu vin 50% la vot. Ca sa aflam ce vrea tara, nu-i asa?

      Si sa repetam alegeri dupa alegeri, luni si ani in sir, pana vin 50% la vot..

      Asta e democratie?

      Nene, opozitia are majoritate in Biroul Permanent. Daca vrea sa conteze, sa vina la munca. Daca nu, sa stea pe la televiziunile prietene si sa la plateasca aia diurna. Cred ca e mai democratic asa.
      • -2 (2 voturi)    
        Nu ... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:39)

        Xulescu [anonim] i-a raspuns lui ion

        .... ma lua cu nene ca nu sunt asa batran :)

        Ceea ce spui tu este corect, insa regulile nu se schimba in timpul jocului. Mai ales ca aceste reguli, bune sau proaste, raman acolo pentru destul timp. Iar mai incolo te vei intreba cum de s-a facut nu stiu ce abuz si de ce nu mai e democratie. Este vorba de principiu. Da, stiu, nu mai avem de mult asa ceva.
        • 0 (0 voturi)    
          ce-i aia (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 12:32)

          io [anonim] i-a raspuns lui Xulescu

          in timpul jocului?
          in timpul activitatii parlamentare, adica?
          si cand ai vrea sa le schimbe, in vacanta?
          voi va auziti ce debitati?
          TOT TIMPUL este in timpul jocului ... wtf?
  • -6 (6 voturi)    
    Totusi, cineva mai face ceva pentru tara asta ? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:30)

    muncitor de rand [anonim]

    Pun si eu o intrabare tampita ! Mai lucreza cineva pentru binele tarii noastre ? Mai da vreo firma locuri de munca sa incepem sa facem ceva pentru viitorul nostru ? De cand a venit prostia asta de pdl si basel aud numai de salarii nesimite, pensii nesimite, legea unica a salarizarii, legea pensiilor etc. Ca sa nu mai amintesc si de faptul ca se vroia undeva la 110 parlamentari. Nici gand sa se intample asa ceva! Ne traduc cu povesti nemuritoare despre nu stiu ce regulaemt sau lege! Fie ei pdl, psd, pnl sau pc. Un presedinte care vroia sa faca din tara asta un mecanism puternic, o facea! Atata timp cat nu vad tepe in piata victoriei, vad mafia pdl!. Punct! Puteti sa-mi dati minusuri pana va doare degetul apasand pe mouse! Repet: atata timp cat nu vad la puscarie cazurile pe rol, care le are dns, acum suntem condusi de mafia pdl, in frunte cu conducatorul mult iubit, basel. Nu ati dovedit absolut nimic! Doar aroganta, prostie, povesti si minciuni! Tara e in colaps financiar, salariile pe decembrie 2010 ianuarie 2011 sunt un mare semn de intrebare si acum pentru ala de la finante, de bugetul pe 2011, habar nu are nimeni. Pararelism total! Si mai vreti vot uninominal! Va asteptam cu maxim interes in curand! Succesuri!
  • -2 (2 voturi)    
    Totusi, cineva mai face ceva pentru tara asta ? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:31)

    muncitor de rand [anonim]

    Pun si eu o intrabare tampita ! Mai lucreza cineva pentru binele tarii noastre ? Mai da vreo firma locuri de munca sa incepem sa facem ceva pentru viitorul nostru ? De cand a venit prostia asta de pdl si basel aud numai de salarii nesimite, pensii nesimite, legea unica a salarizarii, legea pensiilor etc. Ca sa nu mai amintesc si de faptul ca se vroia undeva la 110 parlamentari. Nici gand sa se intample asa ceva! Ne traduceti cu povesti nemuritoare despre nu stiu ce regulament sau lege! Fie ei pdl, psd, pnl sau pc. Un presedinte care vroia sa faca din tara asta un mecanism puternic, o facea! Atata timp cat nu vad tepe in piata victoriei, vad mafia pdl!. Punct! Puteti sa-mi dati minusuri pana va doare degetul apasand pe mouse! Repet: atata timp cat nu vad la puscarie cazurile pe rol, care le are dna, acum suntem condusi de mafia pdl, in frunte cu conducatorul mult iubit, basel. Nu ati dovedit absolut nimic! Doar aroganta, prostie, povesti si minciuni! Tara e in colaps financiar, salariile pe decembrie 2010 ianuarie 2011 sunt un mare semn de intrebare si acum pentru ala de la finante, de bugetul pe 2011, habar nu are nimeni. Pararelism total! Si mai vreti vot uninominal! Va asteptam cu maxim interes in curand! Succesuri!
  • -2 (2 voturi)    
    Totusi, cineva mai face ceva pentru tara asta ? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:31)

    muncitor de rand [anonim]

    Pun si eu o intrabare tampita ! Mai lucreza cineva pentru binele tarii noastre ? Mai da vreo firma locuri de munca sa incepem sa facem ceva pentru viitorul nostru ? De cand a venit prostia asta de pdl si basel aud numai de salarii nesimite, pensii nesimite, legea unica a salarizarii, legea pensiilor etc. Ca sa nu mai amintesc si de faptul ca se vroia undeva la 110 parlamentari. Nici gand sa se intample asa ceva! Ne traduceti cu povesti nemuritoare despre nu stiu ce regulament sau lege! Fie ei pdl, psd, pnl sau pc. Un presedinte care vroia sa faca din tara asta un mecanism puternic, o facea! Atata timp cat nu vad tepe in piata victoriei, vad mafia pdl!. Punct! Puteti sa-mi dati minusuri pana va doare degetul apasand pe mouse! Repet: atata timp cat nu vad la puscarie cazurile pe rol, care le are dna, acum suntem condusi de mafia pdl, in frunte cu conducatorul mult iubit, basel. Nu ati dovedit absolut nimic! Doar aroganta, prostie, povesti si minciuni! Tara e in colaps financiar, salariile pe decembrie 2010 ianuarie 2011 sunt un mare semn de intrebare si acum pentru ala de la finante, de bugetul pe 2011, habar nu are nimeni. Pararelism total! Si mai vreti vot uninominal! Va asteptam cu maxim interes in curand! Succesuri!
  • -2 (6 voturi)    
    Totusi, cineva mai face ceva pentru tara asta ? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:31)

    muncitor de rand [anonim]

    Pun si eu o intrabare tampita! Mai lucreza cineva pentru binele tarii noastre? Mai da vreo firma locuri de munca sa incepem sa facem ceva pentru viitorul nostru? De cand a venit prostia asta de pdl si basel aud numai de salarii nesimite, pensii nesimite, legea unica a salarizarii, legea pensiilor etc. Ca sa nu mai amintesc si de faptul ca se vroia undeva la 110 parlamentari. Nici gand sa se intample asa ceva! Ne traduceti cu povesti nemuritoare despre nu stiu ce regulament sau lege! Fie ei pdl, psd, pnl sau pc. Un presedinte care vroia sa faca din tara asta un mecanism puternic, o facea! Atata timp cat nu vad tepe in piata victoriei, vad mafia pdl!. Punct! Puteti sa-mi dati minusuri pana va doare degetul apasand pe mouse! Repet: atata timp cat nu vad la puscarie cazurile pe rol, care le are dna, acum suntem condusi de mafia pdl, in frunte cu conducatorul mult iubit, basel. Nu ati dovedit absolut nimic! Doar aroganta, prostie, povesti si minciuni! Tara e in colaps financiar, salariile pe decembrie 2010 ianuarie 2011 sunt un mare semn de intrebare si acum pentru ala de la finante, de bugetul pe 2011, habar nu are nimeni. Pararelism total! Si mai vreti vot uninominal! Va asteptam cu maxim interes in curand! Succesuri!
  • +1 (1 vot)    
    perversa din parlament (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:35)

    dfx [anonim]

    le-a dat de i-a julit.numa ei stiu cata faina,zahar si ulei au dat pomana pana au facut opozitia asta.
  • -4 (4 voturi)    
    Visati... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:35)

    mjx [anonim]

    Si uite asa apare un precedent, ma gandesc oare daca vor sa taie salariile cu 80 %, ii mai poate opri cineva ?

    Multumesc.
    • -4 (4 voturi)    
      Nu. Opozitia a fost desfiintata. (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:43)

      G [anonim] i-a raspuns lui mjx

      Asta era rolul opozitiei, indiferent cum se numeste ea si cine sunt capii.
      • +2 (2 voturi)    
        vorba francezului (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:41)

        naif [anonim] i-a raspuns lui G

        les absents ont toujours tort. Vrei sa ai opinii, vrei sa te ia cineva in consideratie, atunci FII PREZENT.
  • +9 (9 voturi)    
    zi de lucru psd-ista si pnl-ista (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:45)

    Daniela [anonim]

    psd-istii si pnl-istii chiulesc de la munca, si cand se termina ziua de munca, pun plangere la Curtea Constitutionala ca pdl a muncit.
    • -5 (5 voturi)    
      Noi muncim noi gandim? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:52)

      G [anonim] i-a raspuns lui Daniela

      Tu ce intelegi fratele meu prin munca?

      Ce sa "muncesti", adica sa lucrezi la legi si sa votezi, cand vine PDL si Anastase si modifica orice in favoarea lor?

      Dupa parerea ta munca unui parlamentar e sa stea in banca si sa ridice frumusel mana cum ii se cere?
      • +5 (5 voturi)    
        Legende cu modificarea legilor (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:26)

        ion [anonim] i-a raspuns lui G

        Bai frate, ia mai terminati cu legendele astea. Vad ca vi s-au spalat creierii complet

        La votul cu legea pensiilor AU FOST DOI SECRETARI. Unul a fost Mihai Voicu, de la PNL. Care a si semnat procesul verbal. Si asta a fost platit de putere?

        Daca opozitia era in sala putea oricand sa conteste cvorumul si sa ceara renumararea. Si nici Anastase, nici mama lui Anastase nu se putea opune. Asta cu "orice votezi, modifica Anastase" e o gogoasa.

        Dar unde era opozitia la acel vot? Sa imi aduc aminte? PNL era pe la televiziuni. PSD plecase de mult, cumparat fiind om cu om, dupa o negociere a la Hrebenciuc. Nici nu vreau sa ma gandesc unde erau fratii Negoita..

        Sa fie clar inteles: ce s-a facut atunci se baza pe un obicei murdar utilizat frecvent in parlament. Si opozitia a fost de acord cu asta.

        Daca opozitia vrea sa blocheze o lege SI ARE MAJORITATE LA VOT, apoi nimeni nu o poate impiedica. Nici Anastase si nici Basescu. Dar are majoritate? Pai nu are.

        E trist, dar cam asta e democratia. Cei de la putere propun legi conform programului lor de guvernare si apoi le trec prin parlament.

        Opozitia nu are o majoritate decat in BP. Si o foloseste ca pe o frana si atat. Nimic constructiv. Nu vin la lucru si blocheaza tot.

        Jalnica putere. Dar parca si mai jalnica opozitie.
      • +3 (3 voturi)    
        de ce sa mai facem alegeri?? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:40)

        nedumerit [anonim] i-a raspuns lui G

        daca nu conteaza majoritatea? opozitia poate bloca orice nevenind la parlament!!!! sa renuntam la alegeri!
      • +3 (3 voturi)    
        Tu ai auzit de alegeri (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:08)

        george [anonim] i-a raspuns lui G

        si de majoritate?
        La alegeri poporul alege partidul care sa conduca tara. Daca partidul sau o coalitie de partide are majoritatea in parlament aia conduc tara. Asta e regula de baza a democratiei, majoritatea conduce. Opozitia are si ea rolul ei intr-o democratie dar e aberant sa spui ca tu parlamentar aflat in opozitie nu mai vii la munca ca oricun nu conteaza votul tau. cand pdsr ul era la putere de ce nu se punea problema la fel?
  • +5 (5 voturi)    
    lipsa de imaginatie a opozitiei (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:02)

    reoli [anonim]

    din ziua de azi este rezultatul promovarii retarzilor in toate structurile inclusiv cele politice. Se unesc ca la scoala sa chiuleasca...pentru ca oricum temele nu le-au facut si nici nu stiu lectia...deci ce criza economica??? ce probleme???? aaa mai bine ne vedem de treaba noastra ca oricum strugurii sunt acrii si mai bem ceva, mai alergam o fetitza la un concurs de miss tineret al partidului...de viatza de caine de lux
  • -6 (6 voturi)    
    Si totusi, Anastase e o HOATA! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:11)

    George [anonim]

    E faptul care ramane!

    Si e ceea ce va retine istoria din guvernare PD.
    Alaturi de dezastrul economic, desigur!
    • +2 (2 voturi)    
      Hahalera!!! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 20:04)

      George [anonim] i-a raspuns lui George

      Nu presedintele camerei are obligatia sa numere voturile. In situatia invocata de chiulangii de la PSD-PC-PNL, tovarasul Voicu de la PNL (care este secretar al Camerei Deputatilor) a semnat procesul verbal si a validat astfel votul dat pe legea pensiilor. Punct. Restul e gargara de doi bani...

      P.S. Si renunta la pseudonimul asta. N-am de gand sa ma confunde forumistii cu o hahalera ca tine.
  • +2 (2 voturi)    
    Si totusi Anastase nu e hoata (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:03)

    un alt george [anonim]

    mai cititi si voi regulamentul camerei deputatilor sa vedeti cine e hotul.
    Hoti sunt secretarii de sedinta care au obligatia prin regulament sa numere voturile si nu presedintele camereri.
    Ca cei doi secretari , unul de la putere si unul din opozitie au raportat amandoi cifre eronate, la intelegere, e o alta poveste.doar cand pdsr nu a mai primit mita promisa de pdl, la 3 zile dupa, abia atunci au reclamat 'furtul', furt si al celor din pdsr.
    • -2 (4 voturi)    
      de ce nu-i da Anastase afara pe cei 2 hoti? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:47)

      George [anonim] i-a raspuns lui un alt george

      daca e asa cum zici tu?
      Crezi ca ii place sa fie injurata?

      Eu stiu a fiecare secretar de sedinta numara cate o jumatate de sala . Voicu a numarat 0 in jumatatea lui, Cotoi a numara 180 in jumatatea lui. Iar Roberta a semnat ca notarul, fara sa verifice.
      • 0 (0 voturi)    
        pana la urma? (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 8:12)

        curios [anonim] i-a raspuns lui George

        A. a furat Anastase sau cei doi? B. poate presed. Camerei sa dea afara un deputat (nu prea cred)? C. Va dori PNL sa dea afara pe prim-adjunctul lui Crin (proapsat numit)? D. este hot acel presed. al Senatului care a lasat-o pe nepoata Noricai sa voteze?
  • -2 (2 voturi)    
    Lumea (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:51)

    Jar [anonim]

    sta sa se prabuseasca in jurul nostru,chiar arde,iar romanii se cearta ...Bravos,natiune!